MIDDELBÜRGSCIIE C O U R A IV tóff W, 85. Dhiirsda 1839. 16 Julij. y C/^P* •- reS* v* N £-*. NIEUWSTIJDINGEN. SuiiscïtUttb» jTAUfctftjfc. iaclgte. er *<£>---tó Ze*.\ 1>« aboniicinenls-pi'ijs deicr Courant is f 2 »oor drie maanden, en irauco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt cornptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdcir to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 10 julij. üic Rofistsnrinopel zijn hier mog geene latere tijdingen bekend dan van 20 Junij. Alzoo de/.e berigten inhielden dat de Porte zich ongeneigd had be toond om aan de laatstelijk met den meesten aa»iranj>- her haalde vredelievende vercoogen van den Franschen gezant ge hoor te geven, en dat zij zelfs aan f/afiz-bassa het bepaal de bevel tot den aanval gegeven had, ziet men dagelijks be rigten van belangrijke gebeurtenissen in Syrië te gemoet. Uit Weetien schrijft men, dat de Oosceiirijksche re gering zich krachtdadig voorbereidt op de gebeurtenissen ■welke in het Oosten mogten plaats grijpen. Sedert geruimen rijd worden troepen naar Hongarije en Zevenbergen afge zonden en onlangs is weder een korps van 8000 man der waarts gegaan. In Gallicie zal in den aanstaanden herfst een Weger van 25 batailions worden verzamelden de aarts, hertog Frederik is aan boord van een fregatvan Venetie naar Athene en Corfu afgereisd, om van nabij getuige te zijn van hetgeen ter zee mogt voorvallen. Ongeveer zes maanden geleden is te Berlijndoor een' jongen schilder den heer Lupmanhet drukken met olie.verwen uitgevonden. Deze uitvinding ging in den be ginne mee vele moeijelijkheden gepaard, doch thans zijn alle zwarigheden opgeheven, én de getegde jonge kunstenaar heeft dus een der moeijelijkste vraagstukken opgeloscdoch tot nu toe zijn geheim bewaard. LONDEN den 1 o julij. Na laatstleden vrijdag is derust te Birmingham niet meer in eene zoo ernstige mate verstoord geworden ofschoon aldaar nog veel gisting heerscht. Be halve andere gewapende manschapis ook een gedeelte der Londensche politie derwaarts gezonden, om de chartisten in toom te houden. Loveteen der beihamels, had vrijdag avond een besluit der zien noemende nationale conventie in de scraten doen aanplakken waarbij de gevangenneming van dr. Tayhtren de bemoeijingen der gewapende magcvoor al die der Lond-ensehe politiebeambten als bloeddorstig en ongrondwettig worden uitgekreten Benevens zekere Collins in hechtenis genomenheeft hij voor den regter eene taal gevoerd die aan de drogredenen der hedendaagsche Fran. Sche revolutionairen doet denken, daar hij wel verre van Zijne oproerige pogingen te bemantelen daarop roem gedra gen en hardnekkig geweigerd heeft zijne medeleden der ge noemde conventie en de medeopscellers van het aangeplakt besluit te noemen. Omtrent 30 personen zitten nu als aangeklaagden wegens deelneming aan het bewuste oproer, in hechtenis. Lovet en Collins hebben cot nog toe de vereischce borgen niet kun nen vinden om vooreerst op vrije voeten gesteld te worden. In Lancashire is een gioote voorraad wapenen in beslag genomen, terwijl in de fabrijkdis criccen van Cheshire groote beweging onder het werkvolk heerscht, dat de gegoede iieden met plundering en de autoriteiten met gewapende te genstand bedreigt. De krachtdadige maacftgelen dier auto riteiten doen nogtaus hopen dat deze dolzinnige plannen verijdeld zullen worden. PARIJS den 10 julij. De beraadslagingen van het hof der pairsover het te vellen vonnis tegen de belhamels van het jongste oproer gaan langzaam voort. Intusschen ver neemt mendat Barbès niet alleen is schuldig verklaard als aan voerder van den bedoelden aanslagmaar ook als moordenaar van Drouineaumet voorbedachten rade en verraderlijk. Men geiooftdat het arrest niet dan in den loop van den avond zal worden uitgesproken. Intusschen is men niet vreemd aan het denkbeeld dat het bedoelde arrest van gestrengheid zal getuigenen dus verscheidene beschuldigden ter dood zullen worden veroordeeld. Ook wilde men dat de heer Lafitte een voorstel op het bureau der afgevaardigden had uedergelegd toe afschaffing van de doodstraf voor staatkun dige misdrijven. Van den anderen kant verzekert men tevens dat de ministerop uitnoodiging des koningsreeds eenige bijeenkomsten hebben gehadteil einde de vraag te onder zoeken in hoeverre het raadzaam zoude zijn de verwacht wordende doodstraf in eene mindere te veranderen. Barbès moet verklaard hebben geen beroep te zuilen doen op de koninklijke goedertierenheidingeval hij ter dood wordt ver oordeeld. Middelerwijl zegt het dagblad la Francedat de jeugdige zonen des koningsde hertogen van Aumale en Montpensierheden niet hunne gewone lessen in het colle- gie van llenderik IV hebben bijgewoond omdat de policie een republikeinse!) komplot zoude ontdekt hebbenwaar van de strekking was om zich van de bedoelde prinsen mees ter te maken als gijzelaars voor het leven der beschuldigden. Voorts leest men in de Gazettc des Tribunauxdat door de policie eene geheime drukkerij is in beslag genomen waar in een nieuw nomtner van den Moniteur Republicain werd voorbereid. Dien ten gevolge hebben onderscheidene in hech tenisnemingen plaats gehad. Dagelijks ontvangen de pairs ongeteekende brievenwaarin zij met den dolk worden be dreigd. Van Madrid den 3 julij wordt het volgende gemeld De burger-oorlog houdc steeds denzelfden gang. Gedu rig trekken de wederzijdsche bevelhebbers heen en weder, zonder tot een beslissend treffen te komen. In de Zuidelijke provinciën vooral sluiten de generaals zich in versterkte plaatsen op en verbeiden aldaar vreedzaam den aanval in stede van tegen elkander op te rukken. Een geestig schrij ver wil deze wijze van oorlogen bij die der Moren verge leken hebben en herinnert daarbijdat die strijd acht eeu wen heeft geduurd. Intusschen blijft het nog altijd twijfel achtig, in hoeverre de meer krachtdadige medewerking der Fransche vloot op de Spaansche kusten inderdaad de ge- wenschte vruchten zal dragen. De geruchten omtrent eene op handen zijnde schikking ttisschen de beide strijdende par tijen zijn nog altijd van eenen zeer onbesteinden aardhoe wel het bijkans zeker is dat de mogendheden ernstig op mid delen bedacht zijn om aan den krijg die Spanje ver- scheurc, een einde te maken." BRUSSEL den 12 julij. Nopens het geschil betrekke lijk Martelange verneemt men niets naders, en alles schijnt aldaar op eene vreedzame wijze te zullen worden opgelost. De dagbladen nemen omtrent deze zaak een volkomen stil zwijgen in achten deelen geene andere berigten uit het Luxemburgsche mede, dan dat de Nederlandsche commissa ris Hassenpfiug aan de Belgische commissarissen heeft kennis gegeven van zijn vertrek uit de vesting, om zijne familie aldaar te brengen. Te Rouselaere woont zekere van Nastedie den 5 junij II. zijn 99ste jaar heeft bereikt, en vader is van 2 kinderen; grootvader van 8; overgrootvader van 15 en oud- overgrootvader van 203. In 1832 van de cholera en in 1834 van de scharlaken-koorts hersteld, heeft hij nog het genot van zijne zintuigen en verstandelijke vermogens en het voor komen van een man van 50 jaren. ANTWERPEN den 12 julij. Zaturdag den 6 dezer zijn de Nederlandsche commissarissen alhier aangekomen, en aan het hotel St. Antoine afgestapt. Den volgenden dag hadden er wederkeerige bezoekgevingen cusschen de Nederlandsche en de Belgische commissarissen plaats. Maandag en woens dagden 8 en 10 dezer, werden er vereenigde zittingen ge houden, in het daartoe ingerigt lokaal aan het gouverne mentshuis, terwijl de Nederlandsche commissarissen dagelijks onder zich vergaderen. Het was voor ons Antwerpenaars een vreemd gezigc, op zondag voor het eerst, na zoo vele jaren, de Nederlandsche ordeteekenen van de Willems-orde en van den Nederl. leeuw door de Nederlandsche commissarissen te zien dragen. Sinds twee h drie dagendat is sedert het besluit van koning Leopoldhoudende vergunning aan de Belgen, tot het dra gen dier reekenen ziet men verschillende bewoners dezer stad met de leeuwen-orde versierd. Niemand ontmoet daar over zelfs maar den minsten schijn van onaangenaamheid en hoe zou dit ook mogelijk zijn bij de herinnering aan den doorliicbcigen insteller dier orden. Het getal reizigers, komende uit Engeland en uit Holland, neemt dagelijks toe, zoo dat de logementen, na zoo vele jaren stilstand, reeds tamelijk wel bezet zijn. Eergisteren avond kwam alhier met familie aan, en ver volgde op heden zijne reis, de heer staatsraad Piepers, met gevolg. Onze bladen vermelden een nieuw belangrijk voorbeeld van het instinct der duiven. Een Antwerpenaar scheepte zich onlangs aan boord van een handelsvaartuig in dat naar Al giers bestemd waswaar hij zich vestigen wilde steeds duiven opgekweekt hebbende, koos hij een der beste kop pels die hij bezat uicom dezelve in Afrika voort te plan ten. Door een toeval echter ontsnapten de beide duiven in den Taag, voor Lissabon, uit de mand waarin zij bewaard werden, op het oogenblik dat deze, versleten zijnde, door eene andere moest vervangen worden. In weerwil van den verbazenden afstand kwamen echter de beide duiven na kor ten tijd behouden te Antwerpen terug. MIDDELBURG den 15 julij. Uit eenen staat, wegens de thans aanwezige of in aanbouw zijnde Nederlandsche scheepsmagt, blijkt, dat men heeft: 2 linieschepen van 84 stukken, (de Zeeiiw en Neptunes); 6 schepen van 74 stukken; 1 schip van 64 stukken; 2 schepen van 60 stuk ken; 19 schepen van 54 tot 32 stukken; 28 schepen van 28 tot 18 stukken; 16 schepen van 14 tot 7 stukken. On der de laatsten zijn begrepen 5 stoomschepen. In het geheel telt men 64 bodems van oorlog met 2377 stukken voor zien; daarbij komen 103 kanonneerbooten van verschillende grootte. Van de linieschepen zijn te Amsterdam 2 en te Vlissingen 1 van 74 stukken in aanbouw, en te Rotterdam 1 schip van 60 stukken. Men schrijft thans, dat bij de regering het plan aan hangig is tot opheffing van de mobilisatie der schutterijeu en tevens dat er dezer dagen door Z. M. een besluit ge nomen is, waarbij aan de vrijwilligers bij de militaire sta ven, onder dankbetuiging voor de aan den Staat bewezen diensteneervolle ontslagen worden verleend. Z. M. heeft bepaald en de noodige magciging verstrekt tot het doen verrigcen van eenige voorbereidende werkzaam heden voor het opmaken van projecten eener daar te stel len versterkte positie nabij den oostelijken uithoek der grenzen van het Rijk, in verbandmet het versterken vao ons oostelijk frontier. Tot lid der commissie voor de regeling der waterloo- zing van Vlaanderen ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 12 junij, is benoemd de heer A. Calandhoofd-ingenieur van den waterstaat in deze provincie. De nieuwe katoenweverij binnen de stad Goes zal met i augustus aanstaande in gereedheid zijnals wanneer met het weven een aanvang zal gemaakt worden. Dit ge bouw hetwelk uit twee boven elkander gebouwde zalen be staat, welke ieder ongeveer 300 vierkante ellen oppervlakte groot zijn en waarvan de bovenste door 22 kapitale vensten verlicht wordt, levert eene nieuwe proeve van de bekwaam heid en het doordringend vernuft van den stads-architect L. P. de PAnné, zoodat de kundigste werklieden getuigen dat de wiskundige kap als een meesterstuk van bouwkunst kan aangemerkt worden welke hun bij dergelijke inrigtingen tot voorbeeld dienen zal, en men hierdoor beschouwen mag dat de wetenschap eene halve eeuw is vooruit gegaan. In het algemeen zijn alle dakstoelen en kapwerken door genoem den heer ontworpen, en op de scholen en kerken te Goes, zoowel als op de nieuwe korenbeurs aldaar, geplaatst, als ware originele modellen van economiesterkte en smaak te beschouwen. Uittreksel nit het verslag van 1JH. Gedepu teerde Staten van Zeelandgedaan in de vergadering van den 2 julij 11, (Vervolg.) Het fabriek-wezen heeft in het vorige jaar eene aanmer kelijke uitbreiding erlangdzijndedoor de welwillende be moeijingen van Zijne Excellentie den Minister van koloniën, aan deze provincie de toezegging gedaan van de jaarlijksche levering van 500,000 aan calicots, en aan den Staats raad Gouverneur overgelatenom in die leverancien aan de verschillende steden en gemeenten een aandeel te verze keren. Diensvolgens is door de heeren C. en H. Salomonson fabrikanten te Almelohet voorstel gedaan, om voor hunne rekening de vereischte fabrieken daar te stellenen daarin met overleg der Plaatselijk Besturen aan onvermogenden eu bedeelden werk te verschaffen, mits hun de vereischce loka len werden verstrektwelk aanbod gretig is aangenomen en diensvolgens aan de stad Middelburg T45 aan Zierikzee t3s aan VlissingenGoes en Vere ieder T'5 in voormelde jaarlijksche leverantietoegewezen terwijl het vooruitzigt bestaat datvoor zoo ver in sommige dezer steden door gebrek aan disponibele handen of andere omstandigheden, de toegestane hoeveelheid niet mogt kunnen worden vervaar digd ook andere kleine plaatsen in de daaraan verbondene voordeelen zullen kunnen deelen, gelijk aanvankelijk reeds te Arnemuiden eene werkplaats is daargesteld. De voormelde fabriekanten hebben reeds in den aanvang dezes jaars met hunne werkzaamheden te MiddelburgZierikzee en Vere begonnenen wachten de voltooijing der te Vlissingen en Goes daarvoor bestemde gebouwen af, om ook daar met de weverij een begin te maken terwijl zij van hunnen kant alles aanwenden om deze inrigtingen naar het verlangen der Plaatselijke Besturen voor de behoeftige klassen nuttig te doen werkenvleijende wij ons alzoodat hierdoor in de voormelde steden eene nieuwe bron van bestaan voor de mindere volksklasse zal geboren worden, daar men rekent dat voor de vervaardiging der opgemelde hoeveelheid van 500,000, aan katoenen lijnwaden, welke in de Oost-Indi sche bezittingen eenen gereeden aftrek vinden, aan 600 k 700 personen vast werk kan worden verschaft hetwelk door jonge lieden van 12 jaren en daar boven zeer goed en zon der nadeel voor de gezondheid kan worden gedaan zoo dat aan de huisgezinnenwelke met veel kinderen belast zijn hierdoor eene aanzienlijke verbetering van bestaan kan wór den bezorgd. Behalve deze fabrieken is door gunstige medewerking van Z. M.die uit hoogstdeszelfs bijzondere fondsen voor eene som van ƒ10,000 in deze onderneming heeft deel ge nomen, eene reederij voor den aanbouw en de uitrusting van zeeschepen te Zierikzee tot stand gekomenen een fregat schip op stapel gezet, waartoe eene voormaals bestaan heb bende scheepstimmerwerf is in orde gebragten tot gedeel telijke bestrijding van de daartoe vereischte kosten, door Z. M. uit s Rijks kas een renteloos voorschot van f 10,000, af te lossen in 20 jaren, aan de stad Zierikzee is verstrekt. Wijders is nog aldaar, in eendoor het stedelijk bestuur verstrekt lokaal, eene zak-, pak-en behangsel-linnen-fabriek voor de armen tot stand gebragtzoo dat de in ons vorig

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1