MIDDELBURGSC HE w C O U II A T. W ffH N°. 84. Zaturdag 1839. ■<v-\ 13 Julij. x NIEUWSTIJDINGEN. iDuttscItlatib. (Sroot-iSrittanjc. JVaatfcvijk. ils&gi-lauDett. i'j De abonncmerits-prijs dezer Couranl is 2,75, voor drie maanden, en lranco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertenlien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelgks- Gcboorte-en Dood bekendmakingenwaarvan de prijs van den tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. beslissing KONSTANTINOPEL den 20 junij. Men voedde nog steeds de hoop, dat de Porte zich tot inschikkelijkheid zou de laten bewetrendoch eene bijeenkomst van den admiraal Roussin men /V«;7-effendi heeft aan de zaak een oorlogszuch tiger aanzien gegeven. De /lllgemeine Zeitung beweertdat de Turksche minister heeft verklaard, dat men de gebeurte nissen haren loop moest laten, en de Porte rustig laten be gaan; waarop de Fransche gezant heeft geantwoord: „gij wilt niet hooren dan zult gij voelen f Sinds heeft de admi raal Roussin geen' voet meer in het paleis der Porte gezet. Men is zeer verlangende te vernemen, wat Frankrijk alsnu zal doen. FRANKFORT den 7 julij. Het domkapittel van Trier moet besloten hebben, na de afkeuring der gedane keus van ecnen bisschop, van de zijde der hooge regering, geene nieuwe verkiezing te doen maar de zaak aan de van den Paus te onderwerpen. Een aanzienlijk gedeelte der Katholijke geestelijkheid in de Rijn-provinciën zou voornemens zijn Z. M. den koning van Pruissen te verzoeken 0111, in overeenstemming mei de overige vorsten van den Duitschen bondeene algemeene 'synode znmen te roepenin welke zeer belangrijke voorstel len, ook ten opzigte der inzegening van de gemengde hu welijken, en de mindere afhankelijkheid der bisschoppen van den Pauselijken Stoel, in overweging genomen zouden wor den. LONDEN den 6 julij. Ons ministerieel avondblad be vat heden het volgende belangrijke artikel: De bevelhebbers van de Britsche en Fransche vloten in de Levant hebben last ontvangenom langs de kust van Syrië te kruisen, en eene botsing tusschen de Turksche en Egyptische vloten te verhoeden. Mogten de twee partijen reeds handgemeen zijn geweest voor de aankomst van de Britsche en Fransche scheepsmagcen dan zal van den over winnaar geëischt worden dat dezelve zijne zege niet ver- volgetot dat de Europesche mogendheden eene regeling tusschen hen zullen hebben tot stand gebragt. Wanneer die vordering weigerend mogt worden beant woord dan zullen de twee vlootvoogden maatregelen bera men ten einde eene toestemming, overeenkomstig hunnen last, te bekomen. Dergelijke voorschriften zijn, naar men zegt, prins Metternich aan de Oostenrijksche scheepsmagt zonden. Indien de twee vloten die van Rusland ontmoeten zullen zij hunne voorschriften aan den Russischen admiraal nicdedeelenen hem aanzoeken 0111 zich met hen te ver eenigen. Ingeval de laatste hiertoe niet over kan gaan zon der te kort te doen aan de bevelen zijner regering, dan zul ten de Britsche en Fransche admiralen dezelve met of zon der zijne toestemming moeten uitvoeren." PARIJS den 8 julij. Nadat de pleidooijen voor het ge- regtshot der pairs waren afgeloopenheeft de procureur- generaal Franck-Carré heden het woord weder opgevat om de bewering van sommige advokaten te bestrijden dst Bar- bès cn Martin Bernard niet naar de gestrengheid der wetten gestraft kunnen worden, dewijl zij slechts een eigen politiek stelsel gevolgd hebben. Het oproer van den 12 mei, zeide de procureur-generaal, was dubbel strafbaar, naardien het niet alleen de omverwerping van den bescaanden regerings vorm maar de omkeering der maatschappelijke orde ten doel haden men ter bereiking van dit doel tot plundering en moord heeft aangezet. Tegen Brtrbis, Martin Bernard en Mioloiials schuldig aan het vermoorden van den luitenant Drouineau en van den onder-officier jonaseischte hij de doodstraf, volgens art. 302 van het wetboek van strafregt, en ten opzigte der overige beschuldigden met uitzondering van Lcborie dezelfde straf, of die van opsluiting of ver banning, naar mate het hof in zijne wijsheid zou beslissen. Omtrent de oproerige bewegingen te MarseiHe, leest men in den Moniteur Parisiendat het vertrek van een deel van het garnizoen naar Africa bij eenige warhoofden het denkbeeld heeft doen ontstaan van eenen aanslag op de stad te ondernemen. In den morgen van den 1 dezer hebben er talrijke zamenscholingen plaats gehadce midden van welke een huisschilder, met name Carpentraseen hevig opge wonden republikein, met eene zekere woeste welsprekenheid i sarissen zetten de omstanders heeft opgewekt tot oproer en plundering. Na eene hoogst onstuimige beraadslagingdie meer dan vier uren heeft geduurd is deze menigte uit elkander gegaan zonder tot een besluit te hebben kunnen komen. Doch het gezag stelde zich op zijne hoede, en den volgenden morgen j werd Ca; pentras 111 zijne legerstede gearresteerd. Men heeft 1 bij hem onderscheidene papieren gevonden die van een be- door afge- dan gin van uitvoering getuigen, en waaronder zich bevinden, naar men zegtstukken van èen te Marseille gevestigd op- stands-comite. Eenige troepen zijn derwaarts opgetrokken en de rust is niet verder gestoord geworden. 's GRAVENHAGE den 9 julij. Nopens de feestelijkhe den welite, bij gelegenheid der terugkomst van HH. KK. HH. in de residentie, zullen plaats hebben, wordt het vol gende gemeld: den 16 zullen de Vorstelijke echtelingen op het paleis in het Bosch aankomen en aldaar overnachten. De geheele hofstoet zal zich daar almede bevinden den 17 plegtige intogt in de residentie. De stoet gaat voorbij het paleis van den Prins van Oranje alwaar het paar eenige oogenblikken uitstapt. De autoriteiten 'zullen zich aan den ingang der stad bevinden en het geheele garnizoen zal in groot tenue onder de wapenen staan. Des avonds groote illuminatie; den 18, ten 12 ure, groote receptie van het corps diplomatique en der hooge staatsbeambten. Ten 12J ure van de overige ambténaren en andere personen van het hof. Des avonds receptie voor de dames; den 19, gala tafel bij den Koning den 20, gala-voorstelling in den Hol- landschen schouwburg; den 21, diner ten hoveden 22, bal bij den Prins van Oranje; den 23, gala-voorstelling in den Franschon schouwburg. Nog verneemt men, dat aan de grenzen des lands het Vorstelijk paar door den militairen gouverneur der provincie zal worden ontvangen. Te Arnhem en te Utrecht zullen de civile gouverneurs der provinciën met de autoriteiten den Erfprins en de Erfprinses- aan den ingang der stad afwachten. UTRECHT den 9 julij. De Nederlandsche en Belgische commissarissen zijn alhier terug gekomen0111 hunne werk zaamheden te hervatten. Eenige dagbladen hebben gemeld dat Z. M. de Ko ning van Wurtemburg zijne dochter Sopbia met welke on ze Erfprins den 18 junij te Stuttgart gehuwd is, naar 's Hage zal vergezellen; zulks is echter niet zoo: die vorst is naar Italië vertrokken, om de baden te gebruiken, ter wijl de Koningin met hare 3 jongere dochters haar zomer verblijf te friedrichshafen heeft betrokken. Voor de ont vangst van het jonge Vorstelijk paar, den 15 dezer, als worden binnen deze wanneer de kermis alhier is ingegaan stad vele toebereidselen gemaakt. AMS1ERDAM den 9 jutij. Er is gisteren veel gespro ken geworden van het in den vorigen nachtin de laagte van den Oosterdok.dijknaar den kant van het IJ, gevon den zijn van het lijk van een zeeman, in wiens linker borst een mes stak. De overledene is genaamd Christiaan Johan- nissenoud 20 jarenuit Denemarken matroos aan boord van het schip lectorkapitein D. Hiersen. Na genomene j informatie»is de overledene van den dijk afgerold, en zoude het mes, hetwelk hij ontbloot in den binnen zak van zijn buis droegop die wijze in de borst geraakt zijn. Volgens voormelde infonnatieii was de overledene met eeni ge andere matrozen uit geweestnaar boord gaande hebben zij op den dijk gedansten zijn zij dezelve alzoo afgerold waarbij nug een der anderen een bebloeden neusen de overledene tevens het mes in de linker borst heeft gekregen. Men schrijft uit Gelderland, dat den 5 dezeraan den Waaldijk, tusschen Over- en Neder-Betuwe, eenige dijkhoogers des morgens met elkander gewed hebbenwie de meeste borrels jenever zou kunnen drinken. Een hunner, ongehuwd en 30 jaren ouddie anders niet aan den drank was verslaafd, en bekend stond een ijverig man te zijn, bood aan ten 7 ure te zullen drinken 9 borrels en ten io| ure weder 9 borrels zonder beschonken 'ce worden. Deze weddingschap werd aangenomen. Toen hij de eerste negen glazen gedronken had sprong hij ten bewijze van zijne ingebeelde nuchterheid, op zijne karen rende voort. Spoe dig daarop sloeg de kar om doch hij hield de teugels en het paard stond stil zoodat hij ditmaal nog den dood ont kwam. Toen hij echter weder was opgestegenen opnieuw voortholde, eerst over de brug, vervolgens langs de vele kleiputten, en eindelijk over de zomerkode, stortte hij op deze laatste weder van de kar af, dat het wiel hem over de borst ging en het bloed hem uit den mond stroomde. I11 dien toestand hebben zijne makkers hem aan den dijk gelegd hij leeft nog, maar zonder hoop op herstel. Bijkomende, was zijn eerste gezegde ik sterf even zoo ais mijn vader." Zoo zegt de briefschrijver zal welligt nog menig geslacht vergaan eer wanbedrijven als dit tot de maatregelen van voorzorg zullen leiden, welke door zedelijkheid en orde ge boden worden en die onder het bereik der besturen liggen. MAASTRICHT den 7 julij. De wederzijdsche commis- hunne werkzaamheden met ijver voort, en schijnen het eens te zijn geworden omtrent het puntvan waar de bij het tractaac toegekende strategische kring van 1200 toises moet beginnen te loopen, hetgeen men afleidt uit de gelijktijdige opmetingen door de Nederlandsche en Belgische ingenieurs. Gisteren zijn de militaire leden der Belgische commissie voor het eerst in hunne uniform ge weest. Heden nemen die heeren deel san een diner van 24 couvertshetwelk door de koninklijke commissarissen aan eenige hooge ambtenaren en aan de beide commissien wordt gegeven. VLISSINGEN den 6 julij. De chirurgijn-majoor bij de marine Court, die sinds eenige jaren de geneeskundige dienst in deze provincie bestuurde is op pensioen gesteld en de chirurgijn-majoor Stein in zijne plaats benoemd. Den officier van gezondheid der 2de,klasse van Lier, van het reserve bataillon der 18de afdeeling alhier, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend, en in zijne plaats benoemd de officier van gezondheid der nde klasse Botsen. MIDDELBURG den 12 julij. De Staats-Courant van den 10 dezer, houdt het besluit van den 25 juny 1839 waarbij de wijzigingen en veranderingen vervat in het protocol no. XIX van de centrale commissie voor de Rijnvaart, van den 1 augustus 1837, worden bevestigd en tot regel gesteld in de toepassing der overeenkomst, te Mentz op den 31 maart 1831 gesloten. Bij koninklijk besluit van den 22 junij 11. is bepaald dat het tractaat en annexe tusschen de Nederlanden, Oosten rijk, Frankrijk, Groot-BritcanjePruissen en Rusland, en het tractaat met Belgiebeide den 19 april 11. te Londen gesloten, alsmede de diezelfde dagteeltening voerende, acte van toetreding der Duitsche bonds-vergaderingvan art. 1 tot en met art. 7, in het laatstgemelde tractaat vervat, in het Staatsblad zullen worden geplaatst. Zie ook de Staats courant van den 11 dezer. Men spreekt er van dat men bij de regering er op bedacht is, welhaast, aan de onlangs door de Staten-Gene- raal vastgestelde wet, betrekkelijk het muntwezeneenige uitvoering te geven. Onder anderen zou bij haar het voor nemen bestaan eene behoorlijke verificatie te verzekeren van de aangemunte stukken. Men verwacht ook dat er eenige veranderingen nopens de essai-dienst zouden worden vastge steldook verzekert men, dat de beproevingswijze op den vasten weg voor de gehalte van het zilver als beslissend zou worden aangenomen. Bij koninklijk besluit zijn weder geregeld geworden de practische oefeningen van het wapen der artillerie, gedu rende den loop van dit jaar. Dien ten gevolge zullen de artillerie-troepen, gestationeerd te Amersfoort, Bergen op- Zoom's HertogenboschBreda, Delft Grave aan den Helder, te Maastricht, Naarden, Nijmegen, Vlissingen en in de Willemstad, voor zoover de plaatselijke aangelegenhe den in het bijzonder zulks zullen gedoogen worden geoe fend in de ernstige bediening en het gebruik van het ge schut, terwijl de artillerie-troepengarnizoen houdende te Delfteven als in vorige jaren bij gedeelten op de vlakte van Waalsdorp, nabij de residentie, zullen kamperen, 0:11 aldaar geoefend te wordenen de divisie pontonniers almede practische excercitien zal verrigtenen ten dien einde een kamp betrekken aan de Boven-Maas tusschen Potideroijeu en Vree. Tot gewoon hoogieeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leyden is benoemd de heer .7. F. van Oordt J. IV. Zn.thans hoogleeraar in dezelfde facul teit aan de akadeinie te Groningen. I11 de Surinaamsche Couranten tot den 25 mei wordt vermeld, dat het Z. M.op nieuw goedgunstig heeft behaagd een crediec van f 100,000 te verleenen, met het bepaald doel om daardoor de particuliere West-Indische bank in staat te stellen hare operatien, in het belang van den handel, van en op de kolonie Suriname voorloopig te kunnen aanvangen. Uittreksel tilt het verslag van HH. Gedepu teerde Stalen van Zeelandgedaan in de vergadering van den 2 julij 11. (Vervolg.) Koophandel en Fabrieken. De buitenlandsche handel blijft bij voortduring van weinig belang de buitenlandsche zee vaart bepaalt zich voornamelijk tot die op Oost-Indie, voor rekening der Nederlandsche handel-maatschappijopoe Oost zee tot het halen van hout voor de te Middelburg gevestigde zaagmolensen op Engeland door den aanvoer van koieti de van tijd tot tijd beproefde ondernemingen van anderei^ aardhebben ongunstige resultaten opgeleverd en zijn mits dien te niet geloopen. De vaart op Demerarij en Suriname is bijna geheel opgehouden, wordende slechts nu en dan eene gedeeltelijke lading suiker uit laatstgemelde kolonie ter reede van Fe re aangebragt en met ligters naar Middelbar vervoerd, terwijl hetzeeschip deszelfs reize naar Holland binnen door vervordert. Men heeft echter thans aldaar een schip voor de vaart op die kolonie uitgerust, bestemd om voor rekening van het gouvernement hout van daar te halen, hetwelk men meent dat met goed gevolg voor den scheeps bouw zal kunnen worden gebezigd. „Te Middelburg zijn in het afgeloopen jaar 31 sch:pen binnengekomen, waaronder 11 Nederlandsche, van welke 4 van Batavia, 3 uit Suriname 19 uit verschillende ha-' vens van Engeland, en 5 uit de Oostzee. Ie Vlissingen kwamen 24 schepen binnen, waaronder 15

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1