MIDDELBURGSCHE COURANT. W. 83. Donderdag 1839. 11 Juli). •-;c 'Jj BS Stlgemccne flcbcvlAtibscfac Rlaat- schappij. NIEUWSTIJDINGEN. 2Z)uit0chIaub. (6root~!3rittAnjc. Jfcanfcrtjfc. iücbevltinbcn. jt i De abonncments-prijs deier Courant is a j5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden jrenomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vódr tourc, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een tot zes regels is fi,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve,moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kan tore, zullen worden uitbetaald de Intressen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambtenaren, over het eerste half jaar 1839. Middelburg, den 10 Julij 1839. De Administrateur voornoemd P. P O U S. PUBLIEKE VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het District Middelburg. A. W. MIRANDOLLE Agent van den Algemeenen Rijks-Kassier, Hoofdplaats Middelburg, belast met het be heer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Neder- landsclie Maatschappijin de Districten Middelburg en Goes zal op de ondergemelde dagen en plaatsenpubliek aan de meestbiedenden verpachtende TIENDEN over den jare en oogst van 1839, als: Te VEREop Zaturdag den 20 Julij 1839, en Te VLISSINGENop Dingsdag den 23 Julij 1839. Middelburg, den 10 Julij 1839. MIRANDOLLE. FRANKFORT den 5 julij. Te Weenen was den 28 der vorige maand een brief uit Konstantinopel ontvangen, het berigt behelzendedat de gezondheid van den sultan zoo on gunstig was, dat de geneesheeren de hoop op zijn behoud opgegeven en eenstemmig verklaard hadden, dat hij ten hoog ste nog drie weken leven kon. Daar echter de overige brieven uit de Turksche hoofdstad zulks niet bevestigden hechtte men aan deze mededeeling weinig geloof. Omtrent den staat der zaken in Syrië heeft meti alleen een berigt uit Triest, volgens hetwelk den pacha van Masch met 5000 Egyptenaars tot //ia/Ï2-pacha zou zijn over- geloopenen deze overal door de bevolking met open ar men ontvangen zou worden. De gewone jaarlijksche zitting van den Zwitserscben landdag is den 1 dezer, te Zurichdoor den president Hesz geopendmet eenc aanspraakwaarin hij hoofdzakelijk te kennen gaf, dat de bondsacte van 1815 wel gehandhaafd be hoorde te wordendoch dat eenige veranderingen daarin hoogst noodzakelijk waren, en verder, dat het hoog tijd was 0111 een einde te maken aan de cweespalt die Wailiser- land verdeelc. Men meldt uit Karlsruhe den 23 dezer het volgende J Een gruwzalne moord-aanslag heeft deze stad bijna van een' harer beste burgers beroofd. De fabrijkant fVidman iliad zich door het invoeren van werktuigen in zijne fabrijk en het dientengevolge lager stellen zijner prijzen, den haat van sommige zijner mede-fabrijkancen op den hals gehaald. Reeds lang had hij aan hunne bedreigingen ten doel gestaan toen hij in het naburige Mulhburg op eene listige wijze door Ihen in een' stal werd gelokt en aldaar door hen moorddadig ■werd aangevallen. Onvoorbereid en reeds dadelijk bij den eersten aanval zwaar gewond stelde hij zich evenwel dap per te weeren wist hijdoor wonderlijke bedaardheid van geest en de meer dan gewone ligchaamskrachten met welke Jiij gelukkig begaafd isniet alleen aan zijne ontmenschte moordenaren maar ook zelfs aan groote bulhondendie zij op hem hadden aangehitst, te ontkomen. Behalve verdere wonden heeft hij echter een' vinger bij dit gevecht verloren. De dader-s zijn reeds in handen." •LONDEN den 6 julij. In de zitting van het hoogerhuis -van den 4 dezer heeft het huis sommige clausulen van de •wet omtrent Jamaica, waarvan vroeger een gedeelte verwor pen wasaangenomen. Zoo als die wet thans ligtheeft <de gouverneur in r-ode op het eiland waar het wetgevend ligchaara bij voorraad ophoudt te bestaan, de magt, om be staande wetten van eenen tijdelijken aard te vernieuwen maar niet om eenige nieuwe wet vast te stellen. Te Birminghatn is het dezer dagen tot ernstige too- meelen gekomen. De chartisten hebben zich met geweld te gen de politie verzetdie hun het houden van eenen optogt beletten wilde, en de gewapende magt heeft tusschen beide moeten komenom de orde te herstellen. Een groot aan tal der .rustverstoorders is in hechtenis genomen maarö'G»»- nordr. Tayler en andere belhamels blijven vergaderingen hunner vrienden hemdenen men was voor nieuwe troebelen beducht. Verscheidene politie-beambten zijn gevaarlijk ge wond, en door het werpen van steenen is een groot aantal glasruiten in onderscheidene huizen verbrijzeld. LONDEN den 7 julij. Het hoogerhuis heeft zich in dei zitting van vrijdag met de wet op het nationaal onderwijs beziggehouden waarbij de behoudende partij eene beslissende zegepraal behaald heeft, zijnde het hoofdbeginsel van ge noemde wetten gevolge eener motie van den aartsbisschop van Cantcrburijmet 229 tegen 118 stemmen verworpen, en tot het indienen van een adres aan de koningin besloten waarbij het ministerieel stelsel van opvoeding wordt afge keurd. In het huis der gemeenten heeft de kanselier van den Ex- chequer hec budget voorgelegd. De inkomsten des rijks hebben, gedurende het vieren- deeljaars, dat met den 5 dezer geëindigd is, 308,175 p. st. meer dan gedurende dezelfde drie maanden van hec vorig jaar opgeleverden over het geheele jaar 2,076,659 p. st. meer dan hec vorige. Dr. Tayloreen der leden van de zoogenaamde nationa- ie conventie is te Birmingham in verzekerde bewaring ge nomen. PARIJS den 6 julij. Het hof der pairs heeft eergisteren het verhoor der beschuldigden en getuigen ten einde gebragt. Gisteren heeft de procureur-generaal zijn requisicoir gedaan zoowel tegen Martin-Bernard als tegen Barbès is de dood straf geëischt. Heden hebben de pleidooijen eenen aanvang genomen. De heer Arago heeft de verdediging van Barbès voorgedragen,- en daarbij breed opgegeven van de deugden, welke dezen aanvoerder van den jongsten revolucionnairen aanslag zouden versieren. In het algemeen droeg zijne re devoering blijken van eene groote vooringenomenheid met de republikeinsche partij. Ten slotte gaf de heer Arago ook nog te kennen, dat de pairs, uit een staatkundig oogpunt zeer verstandig zouden handelen met de beschuldigden al thans van de doodstraf vrij te spreken ce meerdaar zij in 1830 de toenmalige ministers van Karei X, mannen, die, volgens zijne uitdrukking, tienmalen misdadiger waren, slechts tot gevangenisstraf hadden veroordeeld. De pleidooijen der overige advocaten hebben in zoo ver re uit de berigten is op te makenweinig belangrijks opge leverd. Volgens het Journal des Dibatsmoeten de onlangs door den minister van marine bevolen proefnemingenten einde zeewacer in zuiver drinkbaar water te veranderen, werkelijk met eenen goeden uitslag bekroond zijn geworden. De zuiveringtoestel kan voorzien in de behoeften van eene manschap van 500 zielen. Ook de gezondheid van dit water laat niets te wenschen over. Van Marseille schrijft men, dat het aan de regering gelukt was eene zamenzwering te ontdekken die ten doel had aldaar een oproer te verwekken van den zelfden aard als het laatste dat te Parijs uitgebarsten is. Ten gevolge hiervan zijn eenige lieden in verzekerde bewaring genomen echter schijnt de rust niet ernstig bedreigd geweest te zijn. Men wil thanszoo hec schijnt, ook hier te lande op het voorbeeld der Engelschendie de beweerde onmo gelijkheid te boven gekomen zijn, geweldig groote stoom- booten aanleggen, om eene geregelde gemeenschap over den Aclantischen Oceaan met Noord-Amerika te onderhouden. De Courrier de Bordeaux berigt, dat de posc-directeur Conté aan de regering een ontwerp heeft ingeleverd, om stoom- paketten tusschen Bordeaux en Nieuw-York te doen varen. Volgens zijn plan zouden twaalf paketbooten van 450 paar denkracht, daartoe, onder opzigc van het poscbesciuirge bezigd moeten worden welke paketbooten ookingeval van nood spoedig in oorlogschepen veranderd zouden kun nen worden. Tot ligplaats voor dezelve behoorde men te Panitlac een dok te graven. Een kleiner stoombootvan 150 paardenkracht, zou bestemd zijn 0111 de paketbooten naar Bordeaux waar zij hunne lading in zouden nemen op te slepen daar men beter oordeeltdie groote vaartui gen op de rivier zelve hunne eigene machines niet te laten gebruiken ten einde alzoo ongelukken en beschadigingen aan de oevers te voorkomen. De onkosten van het ontwerp zijn op twee-en-twintig millioenen begroot. Men wil dat dit plan zeer gunstig bij de regering ontvangen is geworden en dat de heer Conté last ontvangen heefc om hetzelvevol komen uitgewerkttegen de eerstvolgende opening der ka mers gereed te houden. Van de Spaansche grenzen wordt uit Baijonne van den 1 julij geschreven, dat don Carlosden 28, zijn hoofd kwartier van Durango naarBergara heeft verlegd. Tusschen de beide partijen was tot op den 29 niets op de linien van Arciniega en Llodio voorgevallen. MIDDELBURG den 10 julij. Bij besluit van den 6 julij jl.heefc het Z. M. behaagd, om, te rekenen met den 15 dezer, aan Z. K. H. den Prins van Oranje, veldmaarschalk en opper-kommandant over de krijgsmagt, op ce dragen de opper-direetie van hec departement van oorlog, alsmede om op gezegd tijdstip de algemeene directie der genie te bren gen onder het onmiddellijk toezigc van den veldmaarschalk en opper-kommandant over Zr. Ms. krijgsmagt. Wijders heeft- de Koning, bij besluit van gelijke dagtee- kening goedgevondenom aan Z. K. H. Prins Fredtrik der Nederlanden admiraal van de vloot en kolonel-generaal der verschillende wapenen van de landmagt, op hoogscdes- zelfs verlangen, mede met den 15 julij aanstaande, te ver- leenen een eervol ontslag uit de betrekking van kolonel-ge neraal der verschillende wapenen van de landmagt, alsmede van de opper-direccie van het departement van oorlog en van hec toezigt over de algemeene directie der genie en is Z. K. H. Prins Frederik, teu gevolge van hoogstdeszelfs te kennen gegeven wenschop het meergemelde tijdstipbij het laatst bedoelde besluitweder benoemd tot generaal der artillerie en grootmeester van dat wapen blijvende hec departement van den grootmeester der artillerie, onder de leiding van Z. K. H., voorloopig in deszelfs tegenwoordige verhouding tot het departement van oorlog. Nog heeft Z. M. aan de volgende generaals en hoofdofficie ren tot dusverre met bijzondere dienstbetrekkingen bij het leger ce velde belast geweest, met den 15 dezer, en onder betui ging van 's Konings dank voor de diensten, welke zij in die betrekkingen aan Z. M, en den Staat hebben bewezeneen eervol ontslag daarvan verleendals: aan den generaai-ma- joor P. S. R. van Hoojf, chef van de algemeene directie der genie, van het opperbeleid der genie te veldeaan den ge neraal majoor F. C. Listkommandant der 2de artillerie inspectie van de hoogere leiding der artillerie te veide, en aan den kolonel PR. Faltefkommandant van het korps rijdende artillerie, van hec bevel over de artillerie te velde. Bij Zr. Ms. besluit van 5 julij 1839no. 83 zijn benoemd" tot ridders grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw de graaf Carl fVilderich von IValderdorf, Staats-minister van Zijne Doorluchtige Hoogheid den hertog van Nassau en de baron H. van Zuylen en Nyeveldtminister van Staat van Z. M. den Koning der Nederlanden, thans kommandeur van dezelfde orde. Uit 's Gravenhage schrijft men, dat nog in dit jaar het werk der droogmaking van hec Haarlemmer-meer zal worden voorbereid en aangevangenmet eene verwijding van de uit watering te Katwijk en den aanleg eener kapitale sluis te Sparendam. Ten aanzien van den gezondheidstoestand der in de nabijheid van het meer gelegen steden en plaatsen, ge durende en na de droogmaking van dezen uitgestrekten plas zijn naar men ons schrijftin verband met de ingewonnen adviesen der becrokken geneeskundige collegien zoodanige verordeningen beraamd, dat, bij de wijze hoedanig de uit- maling zal worden tot stand gebragtdaarvan onder den ze gen des Allerhoogsten geenerlei voor de gezondheid nadee- lige gevolgen te duchten staan. Meer en meer bevestigt het zich, dat de Haarlemsche spoorweg zijne voltooijing nadert. Indien geene geheel on voorziene beletselen zich opdoen mag men nu als zeker stellendat de weg op den 24 augustus eerstkomende zal kunnen bereden worden. ,ij Naar men verneemt, wil de ingenieur IV. Cv,Brade eene aanzienlijke wijziging in zijn ontwerp toe daarstelling eener kettingbrug over het IJ en dezelve in verband brengen met die bij de nieuwe stads-herbergwaardoor de raming der kosten tot op f 1,100,000 verminderd wordt. Dit nieu we plan moet onverwijld aan eene Staats-commissie ter on derzoeking overgegeven worden. Bij een besluie van koning Leopoldvan den 3ojunij is magciging verleend tot het dragen der decoratie, hetzij van de militaire Willemsorde, het zij van de orde van den Ne derlandschen Leeuwdoor alle Belgen die vóór den 1 oc- tober 1830 tot leden dier orden benoemd zijn. Uittreksel uit het verslag van HH. Gedepu teerde^ Staten van Zeelandgedaan in de vergadering van den 2 julij 11. (Vervolg.) Landbouw. De bezwaren welke de lage prijs der veld vruchten gedurende vele jaren heefc doen ondervindenzijn in het vorige jaar door ëene aanzienlijke rijzing weggenomen zoo dat de landman groote winsten van zijnen akker had kunnen trekken indien de oogst aan zijne verwachting had beantwoord; dan de strenge en langdurige winter heeft vele, en dat wel de meest produccive vruchtenzeer benadeeld zoo dat de tarwe, erwten, wïtteboonen en de mee, niet veel heeft opgebragcde winter-gerst en het winter-kooi. zaïd genoegzaam geheel is misluktterwijl de zomer-gersc en het zomerzaadhetwelk ter vervanging van de mislukte winter-vruchten is gezaaid zeer ongelijk is uitgevallen en slechts een middelmatig product heeft opgeleverd. De rog ge het vlas, de paardenboonende wikken en de aardap pelen zijn daar en tegen goed geslaagd. „De vooruitzigten voorden aanstaanden oogst zijnallezins gunstig, en ofschoon de verwezenlijking der blijde verwach tingen, welke dezelve den landman aanbiedt, op de thans nog bestaande hooge prijzen waarschijnlijk eene daling zal te weeg brengen, meenen wij echter, dat de overal bestaan, de schaarste en het opruimen van den aanwezig geweest zijnden voorraaddc prijs der opgemelde graansoortenook

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1