Middelburg en Rotèerdam. ZEETIJDINGEN. ADV ERTENTI EN. STOOMJAGT, DE STOOMBOOT DE SCHELDE Uit de verder overgelegde tabellen blijkt wijders, dat een getal van 1229 kinderen op de armenscholen, en van 2938 kinderen in de verdere scholen der steden en gemeenten gra tis onderwijs hebben genoten. Voorts dat een getal van 107843 panden in den loop van bet jaar bij de gezamenlijke in deze provincie aanwezige ban ken van leening, is beleend geworden; dat gedurende het zelfde jaar in de te Zierikzee bestaande werkschoolaan 31 kinderen onderwijs in het naaijen en breijen is gegevendat de werkplaats ter gemelde stede, uit hoofde van gebrek aan -oud touw, ter verwerking tot kalfaatmet ultimo april 1838 is moeten ontbonden worden; dat in de beide werk plaatsen te Middelburg 142 personen bezigheid hebben ge vonden; dat het getal deelnemers bij de spaarbanken weder om met 75 is toegenomen, en de gedurende 1838 gedane inlagen 19290,42, en dus 1857,63* meer dan in 1837, hebben bedragen. Wijders toonen dezelve aan, dat behalve de in 1837 be staan hebbende commissien ter uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen, gedurende de strenge koude, welke zich in het begin des jaars 1838 heeft doen gevoelen, zich ook zoodanige commissien te Tholen en te Fere hebben gevestigd dat de gezamenlijke tiitdeelrngen 13598,33 hebben bedra gen, welke som, behalve uit eene bij wijze van subsidie uit de stedelijke kassen verstrekte som van 2780,17, uit sluitend door inschrijvingen en giften van partikuheren is gevonden dat door de in de steden MiddelburgZierikzee GoesTholen en Fiissingen bestaande zieken- en begravenis- bussen, aan 165 deelgeregtigdeneene som van ƒ5227,455 voor geneeskundige hulp en begravenis-kosten is uitbetaald en dat eindelijk door het weduwen, en weezen fonds te Mid delburg, aan 52 gepensioneerden eene som van 2478 83 is verstrekt geworden. Onderwijs. Met genoegen kan men vermelden, dat de be langstelling in het lager onderwijs niet verflaauwtmaar in tegendeel met eenen loffelijken naijver, overal waar zulknoo- •dig is, alles wordt aangewendom hetzelve uit te breiden en aan deszelfs doel te doen beantwoorden, waartoe in de eerste plaats de voorziening in behoorlijke naar de behoeften der gemeenten berekende school-lokalen behoort, en ten twee de vooral in aanmerking komthet verzekeren der middelen van bestaan der onderwijzersten einde deze zich geheel aan hun beroep kunnen wijden, en bekwame lieden zich bij het ontstaan van vacaturen tot derzelver vervulling mo gen aanmelden. Dit oogmerk wordt aanvankelijk meer en meer bereikt, daar successivelijk de bekrompene of slecht ingerigte school lokalen worden vergrootverbeterd of door nieuwe vervan gen, en voor de ontstaande vacaturen steeds een aantal geschikte sollicitanten, dikwijls uit andere provinciën, tot de vergelijkende examens opkomt, terwijl de aanzienlijke vermeerdering van het aantal leerlingen aan de scholense dert de laatste jaren, getuigt van de belangstelling der in gezetenen in het onderwijs. De 154 bestaande lagere scholen bleven in stand, terwijl derzelver getal door de oprigting eener tweede school te Hulst staat vermeerderd te worden. In dezelve wordt het onderwijs gegeven door 5 onderwij zeressen 3 onderwijzers van den isten rang, 59 van den aden57 van den 3den 7 van den 4den 18 zonder rang, slechts acte van algemeene toelating hebbendeen door 84 rang hebbende ondermeesterszoo dat het getal der aan het lager onderwijs in deze provincie werkzame personen 233 be draagt van welke slechts een tot klagten aanleiding heeft gegeven, die eene voorziening noodzakelijk hebben gemaakt eu omtrent de overige door de provinciale school-commissie het loffelijk getuigenis wordt afgelegddat over het geheel hun wandel voorbeeldig is, dat onder hen zeer velen gevon den worden die in voldoende kennis, ja in zeer ruime mate door bekwaamheid, ijver en liefde tot hunnen pligt uitmun ten die in de achting van de leden der commissieniet minder dan in die van de ingezetenen hunner standplaats dee- len als ook de voortdurende zorg en bescherming der re gering overvvaardig zijn. Het getal scholieren in den afgeloopen winter, in de lage re scholen dezer provincie, is geweest 16244, te weten: 9830 jongens en 6414 meisjes, zijnde van eerstgemelde 4167 kinderen ten koste van plaatselijke, armen of andere openbare en bijzondere fondsen onderwezen. Behalve deze ge noten nog 340 personen inde zondags-scholen te Middelburg 'Zierikzee FiissingenGoes en Groede onderwijs waren zoo ver daarvan aan ons opgave is gedaan, 1071 leerlingen op de avondscholen die de dagscholen niet bijwoonden en 968 kinderen op 42 matressen-scholenzoo dat 18523 personen aan het lager onderwijs hebben deel genomen. Wat aan de schoollokalen nog ontbreekt, wordt van iaar tot jaar verbeterd en ook in de middelen van bestaan der ouderwijzers waar de gemeente-kassen zulks toelaten te gemoet gekomen. De schoolonderwijzers weduwen-beurs, welke ten jare 1823 is opgerigc en uit eene geringe bijdrage der school onderwijzers vermeerderd met eene evenredige contributie uit de provinciale fondsen bestaatis in eenen bloeijenden toestand bezittende dezelve thans een kapitaal van circa ƒ60,000 werkelijke schuld h 2j pCt. tien weduwen van ouderwijzers genieten daaruit een jaarlijksch pensioen van 100, ieder; behalve de intressen van voorschreven kapi taal heeft dit fonds in het afgeloopen jaar uit de bijdragen der onderwijzers ƒ718 en een subsid.e van ƒ1385, uit de provinciale fondsen, genoten. De inrigting der te MiddelburgZierikzee en Goes aan wezige latijnsche scholen, blijft zeer voldoende; het mee- rcndcel der aan dezelve verbondene leermeesters onder scheidt zich door kunde en warme belangstelling in de ijve rige vervulling van de belangrijke hun opgedragene taak waardoor vele der uit deze scholen aan de akademien ko mende kweekelingen zich gunstig onderscheiden. Het bestuur der geneeskundige school te Middelburg blijft steeds gunstig getuigen van den ijver der aan dezelve verbondene professor en lectoren, in de leiding van het aan hen toevertrouwde onderwijsen van de onvermoeide po- gingen der leerlingen om zich het gezegd onderwijs ten nutte te maken De tecken-akademie te Middelburg en de teelten scholen te ZierikzeeFiissingen en Goes, blijven voortdurend in stand eiugenieten bij de stedelijke besturen de verlangde be langstelling in derzelver uitbreiding en bloei. (_Het vervolg hierna.j Iels over het doelmatige om de bij artikel 417 van het Burgerlijk Wetboek voorgeschrevene kennisgeving reeds bij de huwelijks aangijle te doen en over de belangrjke verpligting der ouders omvoor het aangaan van een vol gend huwelijk de bepaling van art. 407 van dat wetboek na te komen. Naar aanleiding van artikel 417, tweede lid van het bur gerlijk wetboek is den ambtenaar van den burgerlijken stand ■rte verpligting opgelegd om aan den kantonregter kennis te geven, van alle tweede en volgende huwelijken van ouders, die minderjarige kinderen hebben. Volgens het Handboek voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand, van mr. C. E. Faillantbladz. 346, al daar handelende over tweede en volgende huwelijken van ou ders die minderjarige kinderen hebbenzoude bovengemelde opgelegde verpligting een gevolg zijn van het eerste gedeelte .van bovengenoemd artikel, waarbij het benoemen van eenen voogd, zoo daarin niet is voorzien, aan den kantonregter ambtshalve wordt opgelegd. Naar het mij voorkomt is die bepaling voornamelijk een ge volg van artikel 407 van het gemelde wetboekwaarbij is bepaalddat de vader of de moederalvorens een niéuw huwelijk aan te gaan verpligt is aan den toezienden voogd der minderjarigen aan te bieden eenen behoorlijken staat der goederen welke het vermogen van den minder- jarigen uitmaken waarop deze penale bepaling is ge steld: dat, wanneer de vader of de moeder in gebreke blijft om, vóór het aangaan van het huwelijk, aan dat voorschrift te voldoen, hij of zij de voogdij verliest, en dat er een andere voogd zal benoemd worden." Het komt mij voor dat zoodanige ouder niet alleen de voogdij verliest, maar zelfs van die voogdij blijft uitgeslotenim mers artikel 411 van gemeld wetboek zegt: wanneer de vader of de moedernaar aanleiding van artikel 407 van de voogdij is uitgesloten, zijn zij onbevoegd om eenen voogd over hunne minderjarige kinderen te benoemen." Men ziet dus dat het voor een regtgeaard ouder van het uiterste gewigt is dat hij aan de bepalingen van artikel 407 vol doet vóór het aangaan van een nieuw huwelijk ten einde niet en van de voogdij over zijne eigene kinderen te worden uitgesloten en de bevoegdheid te verliezen over die kinde ren eenen voogd te kunnen benoemen. Vele ingezetenen kennen die bepalingen niet het was dus wenschelijlt dat alle ambtenaren van den burgerlijken stand den ouderdie minder jarige kinderen heeft en zich aanmeldt om een tweede of volgend huwelijk aan te gaannaar den kantonregterin wiens kanton hij of zij woonachtig isverweesen tevens aan dien regter kennis gaf van de huwelijks-aangifte van zoodanigen ouder. Hierdoor zoude die ambtenaar de inge zetenen zijner gemeente zeer aan zich verpligcenen menig ouder in de gevolgen uit groote verlegenheid redden want in de tijdruimte van de huwelijks-aangifte, tot de voltrekking van het hetzelve, heeft zoodanige ouder de gelegenheid en om door den kantonregter eenen toezienden voogd te doen benoemen, indien zulks niet reeds is geschied, en om aan dien toezienden voogd den behoorlijken staat der goederen zijner minderjarigen aan te biedenwaarop de toeziende voogd de noodige kennisgeving dier aanbieding aan den kan tonregter kan doen, en de ouder de wettige voogdij kan blijven behouden; terwijl, bij aldien de ambtenaar van den burgerlijken stand eerst bij de voltrekking van hec huwelijk de kennisgeving aan den kantonregter doetmenig ouder door onbekendheid met de bepalingen van artikel 407 tegen dat artikel onwillens zal zondigenen zoo doende zich onwe tend in groote onaangenaamheden wikkelen. Voorts vermeen ik, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand eener gemeente, gelegen buiten het kanton waaronder de vader of moeder, die eeti tweede of volgend huwelijk wenscht aan te gaan, zijne of hare woonplaats heefchet meest overeenkomstig de bedoelingen der wet zoude handelen om bij de toezending van het bewijs der huwelijks-aangifte", aan den ambtenaar in wiens gemeente de afkondigingen moe ten plaats hebben tevens kennis te gevendat de aanstaande echtgenoot, in diens gemeente woonachtigheeft opgegeven minderjarige kinderen uit vorig huwelijk te hebben, met verzoek hiervan aan den kantonregteronder wiens kanton zijne gemeente behoort, de noodige kennisgeving te doen, daar toch die regter de cenige bevoegde kantonregter isom te onderzoeken en zich te overtuigendat zoodanige vader of moeder aan zijne of hare verpligtingen heeft voldaan. Het bovenstaande is geenszins geschrevenom mr, Fail- ianTs handboek te gispen integendeelik erken gaarne de wa re verdiensten welke dat handboek bezithet is ook niet ge schreven met het oogmerk om de heeren ambtenaren van den burgerlijken stand eene les voor te schrijven; maar alleen hun edel achtbare in overweging te geven de doelmatigheid die kennisgeving, in het belang hunner ingezetenen, reeds bij de huwelijks-aangifte, in voege voorschreven, aan den kan tonregter te doen, en vooral om de ouders, die de wet niet naauwkeurig mogten kennen, hunne dure verpligting ter vol doening vóór het aangaan van een nieuw huwelijk, aan de bepalingen van artikel 407 van het burgerlijk wetboek, voor te houden en aan te prijzen. v. D. VLISSINGEN den 8 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: King GeorgcH. Denne, van Londen, met stukgoederenAntoinetteN. Knudsen, van Montevideo, met huiden; ElisabethW. Hale, van Lagu- uamet verwhout; de twende Sodstre, T. Ribergaard van Denemarkenmet houtwarenla ReineJ. R. Jansen van Iiullmet manufacturen de EmelieM. van den Kerkho ven, van Havre-dc-Grace met suiker. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Brugge, T. Mooy, naar Hamburg, met stukgoederen; Helena Sophia Maria, M. Klingsted, naar St. Ubes Titiana C. Rathke; Ernst August, G. H. Kramer; Diana, J. Jongebloed Aurora, C. S, Vieronen Herman, H. D. Fulker, alle vijf naar de Oostzee, en alle zes met ballast; Dorothea, C. Brandhoff, naar Dantzig; Carolina AmaliaH. H. Gerloff, naar Archangel, en der zwey Sostre, H. Salvesen, naar Bergen, alle drie met stuk goederen; Antelope, P. Aspletnaar Yersey, met dakpan nen; Sybi/la Diana, J. H. Ilicke, op avontuur; die Adlcr J. Hohnsen, naar Riga, en the JonesJ. Gilbert, naar St. Ubes, alle drie met ballast. Getrouwd J. J. PIETERSE Tz Stads Operateur Heel- en Ferloskundige Middelburg cn den 5 Julij 1839. L. L. CATS. Getrouwd A. PIETERSE Middelburg en den 5 Julij 1839. J. H. L O U L. Algemcene en bijzondere kennisgeving. Getrouwd J. H. KINDT, Istc Luit-Kwartiert)-.. iste Divisie Mariniers Vlissingen Weduwenaar den 8 Julij 1839. met A. M. van BEL. degenendie iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan den Boedel var. wijlen ADRIAAN van EEUWIGH, overleden den 30 Junij 1839, worden ver zocht daarvan ten spoedigste opgave en betaling te doen ten Kantore van den Notaris Abraham van den Broecke Az. Op de Groenmarkt, 13. No. 28, wordt HEDEN vervolgd met den Verkoop van meergemelde Verzameling Boeken enz. 's Woensdags morgens deMuzijk, Platen, Plaatwer ken, Gedenkpenningen en Munten. J)e Notaris D. J. van der Horst Serlé zal, op Woens dag den 24 Julij 1839, des middags ten ia ure, op den GROOTEN ABEELE in Bellevuebij J. Beu Hóin het openbaar bij opbod en afslag verkoopeneen ten jare 1830 nieuw gebouwde Houten Standert WIND-KORENMOLEN, met deszelfs Gereedschappen, mitsgaders een ten jare 1832 nieuw gebouwd WOONHUISmet daaraan belendenden TUIN, alles staande en gelegen in de Gemeente van Oost en JFestsouburgaangeslagen over 1839 in de Grondbelas ting °P33 79- Water- en Dijkpenningen54. 35 33. De voorschrevene Vaste Goederen zullen twee dagen te voren door een ieder kunnen worden bezigtigden omtrent de voorwaarden van verkoop nadere inlichtingen verkregen worden ten Kantore van bovengenoemden Notaris. Er is 11. Vrijdag avond ontvlogen eene groene PAPE GAAI met geel en rood geteekenddie dezelve teregt brengt bij den Boekverkooper Hendriksezal daarvoor eene belooning genieten. Een nieuw KRAAM te koop lang 3,39 Ned. El te bevragen bij den Boekverkooper E. Hendrikse. Goor toeval een bekwame KOPERSLAGERS-KNECIIT vast werk begeerendebenoodigd bij .7. D. van der Beek, Koperslager alhier. Een MARKEUR bij het Biljard benoodigd; adres bij de Uitgevers dezer Courant. Eene Burger DIENSTMEID terstond benoodigd op de Groote Markt, Lett. K. No. 5. Een BOOOSCHAPS-MEISJE benoodigd die cenig Huis werk kan doen, op de Nieuwe Haven, Wijk I. No. 108. VARENDE TUSSCHEN Afvaart-uren in Julij 1839. van Middelburg Dingsdag 9, voorm. 10 ur. Vrijdag 12, 5 JZondag 14, 6 van Botterdam Woensd. 10, voorm. 4 ur. Zaturdag 13, Maandag 1 5a 7 Van VLISSINGEN en BBESKENS vertrekt in de maand Julij op de volgende uren: van Vlissingen Dingsdag 9, voorm. 10» nr. Woensd. 10, niet varen. Donderd, 11, middag 12 Vrijdag 12, 12* Zaturdag 13, namidd. i| van Breskens Dingsdag 9, Woensd. 10, niet varen. Donderd. 11 namidd. 1 Vrijdag 12, I; Zaturdag 13, o A Van VLISSINGEN tiaar NEUZEN en terug. Woensdag 10, voorm. io§ ure. Terug namiddag il ure. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2