MïDDELBURGSCIIE COÜRA IVW 1839. P-'-ïCW N\ 81. Zaturilag 6 Julij. V faèsve t t ^movtidatie-'^DtibfCAAt. IScfccnbmakittgctf. NIEUWSTIJDINGEN. 23«tf0cftlAttb. Jfrrtnkvijfc. Ëjelgie. ilebctrl&tibcn. l)e abonnemenls-prijs dezer Courant isy a y5 voor drie maanden, en franco per Post f 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbckendmakingen, waarvan de prijs van e'én tot zes regels is fi,5o en voor iederen regel daarboven 21 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Administratie der DomeinenWegen Vaartenenz. Agentschap Middelburg. VEll PA CHTJNG De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, op Maandag den 15 Julij 1839, des middags ten 12 ure-, ten Raadhuize van COL1JNSPLAAT, en ten overstaan van den Notaris van der Moerpubliek verpachten het zoogenaamde SPIERING-SCHOR, gelegen ten zuiden van het Oude- Schor van den Camperlandschen Polderten Noorden van het Zuidvlietten Oosten van het Noordelijk Sloe en ten Westen van de Geersdijksche Slikken voor den tijd van ze ven jaren, ingaande 1 Mei 1839. De voorwaarden liggen ter lezing ten Raadhuize van Co- lijnsplaatten Kantore van den Ontvauger der Registratie te Cortgenevan den Notaris en van den Agent van het Do mein voornoemdbij wien alle verdere inlichtingen te beko men zijn. De Agent van het Domein G. van der MIEDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende, dat, naar aanleiding van het be paalde bij art. 22 van het Regiement voor het Bestuur der Steden in de Provincie Zeelanddit jaar een derde deel der Kiezers zal aftreden; Gelet op het bepaalde bij de artikelen 2 en 23 van ge noemd Reglementhoudende datom het Stemregt binnen deze Stad te kunnen uitoefenen, jaarlijks in de Grondlasten en verdere beschreven middelen (buiten het Patentregt) niet beneden de Dertig Guldenenom tot Kiezer bevoegd te wezen in dezelfde middelen jaarlijks ten minste Honderd en-Tien Gulden moeten worden betaald Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan 1. Dat aan alle Xu- en Opgezetenen van het mannelijk ge slacht die in de belasting op het Personeel zijn aangesla gen, van Stadswege, door Heeren Wijkmeesters der respec- tive Wijken, zal worden uitgereikt een gedrukc biljet, het welk door een iegelijk zal behooren te worden ingevuld en geteekenden drie dagen na de uitreiking zal worden terug gehaald. 2. Dat dien onverminderd aan alle In- en Opgezetenen welke op het Kohier der Personele belasting over het vorig dienstjaar niet zijn begrepen geweest, en echter vermeenen tot het Stemregt binnen deze Stad bevoegd te zijn, de gele genheid zal worden gegeven om zich als zoodanig bij het Stedelijk Bestuur te doen kennen. 3. Dat, volgens art. 7 en 8 van meergemeld Reglement, bet Stemregt door Mans voor hunne Vrouwen en door meer derjarige Zoons voor hunne MoedersWeduwen zijnde, kan worden uitgeoefend, mits de Moeders zich, in het laatste geval, schriftelijk aan de Regering verklaren, door welken harer Zoons zij het Stemregt in hare plaats willen zien uit oefenen En 4. Dat tot de ontvangst van alle aangiften en verklaringen welke, naar aanleiding van voorschrevene bepalingen, zou den mogen geschieden, tot en met den 15 Julij eerstkomen de, eene bus ter Stedelijke Griffie zal zijn geplaatst. En willen voorts Burgemeester en Wethouders de In- en Opgezetenen hebben herinnerd aan het belanghetwelk voor hen gelegen is, om niet, door nalatigheid in de invulling der voorschrevene biljettenof in het doen der vereischte aangiftente worden overgeslagen bij de opmaking van de lijst der stemgeregtigde Ingezetenenen der zoodanige» wel ke tot het Kiezerschap zijn bevoegd. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Couraut geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den Fleer Staats raad Gouverneur, van den 28 der vorige maand Provinciaal Blad no. 60)brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden dat Zijne Majesteit heeft goedgevonden het De partement van Oorlog te tnagtigenom aan zoodanige Mili- tiens der ligting van 1834, die zulks mogten verlangen, liet vereischt consent tot het aangaan van een Huwelijk te verleeaen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE, Ter ordonnantie van Flun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. DIRECTEUREN van het BIJBEL-GENOOTSCHAP te Middelburg noodigen bij deze alle contribuerende Leden om op Maandag 8 Julij, ten één uur, in het Museum al hier, tegenwoordig te zijn bij het doen der jaartijksche Re kening en bij de verkiezing van Directeurenin plaats van de aftredende. Middelburg, 3 Julij 1839. In naam der Directie H. HAARING, Secretaris. WEENEN den 28 junij. Uit Konstantinopel zijn aller belangrijkste berigten ontvangen, volgens welke de Por- teden 8 dezereen manifest heeft uitgevaardigd waarbij de Egyptische onder-koning en zijn zoon lbrahim-pacha van al de tot hiertoe door hen bekleede ambten en waardig heden worden ontzet, en Zfojfz-pacha de opperbevelhebber van het Turksche leger, tot opvolger van eerstgenoemden in hec stadhouderschap over Egypte benoemd wordt. Aan Hafiz-pacha is, behalve zijne benoeming tot opper bevelhebber over het geheele Oostelijk leger, eene groote decoratie in diamanten en de last tot bevordering van een aantal officieren overgebragt. Voorts behelzen deze berigten dat de geheele Turksche vloot, bestaande uit 9 linieschepen, waaronder enkele van 74 tot 96 stukken, 11 fregatten, 2 korvetten, 3 brikken, 2 schooners en 2 gewapende stoomboocen, den 9 dezer is uitgeloopen. Zij staat onder het opperbevel van den groot- admiraal Ahmed-Fewzi-pacha aan wien A7a.W»-effendide secretaris bij den oppersten rijksraadonder den titel van staatsraad voor de marine, is toegevoegd. De vloot moest zich bij de Dardanellen ophoudenom aldaar mondbehoef ten en eene versterking van troepen in te nemen. Zoodra de vloot de Syrische kust bereikt heeft, moet Hafiz- pacha het Egyptisch leger aanvallen; maar velen twijfelden aan zijne zegepraal, naardien dat leger, zoowei in aantal als goede krijgstucht, het Turksche overtreft. Alleen de medewerking der inwoners van Syrië schijnt hem eenige hoop op gunstigen uitslag te geven. Uit Trebizonde had men berlgc, dat de Porte Osman-pacha bevolen had, 10,000 man irreguliere troepen te ligten, wel ke zich met de armee onder Haflz-pacha moeten vereenigen. Zesduizend man geregelde troepen waren uit Bitoglia en de omstreken naar de hoofdstad op marschen in alle deelen van het rijk werd alles op de been gebragt wat maar eenig- zins in staat is om de wapenen te dragen. Het besluit der Porte, om de Egyptenaars aan te grijpen, schijnt door de laatste berigten uit Bassora wegens hetop- j rukken van den Egyptischen generaal Churschid-pacha tegen die stad tot rijpheid te zijn gekomen. Mz/w/'-effendi heeft zulks openlijk in zijne conferenticn met de vertegenwoordi gers der groote mogendheden verklaard met bijvoeging dat de Porte, binnen weinige dagen de gronden van dit haar gedrag in eene officiële nota zal ontwikkelen. Omtrent de krijgsverrigtingen zelve verhaalde mendat de eerste ontmoecing den 27 mei heeft plaats gehadwaar bij de Egyptische voorhoede, dapper vechtende, nogtans voor de overmagc der Turken had moeten wijken, na eerst eenige voordeelen behaald te hebben. De toestand der gezondheid van den sultan was aanmer- keüjk verbeterd hij reed bijna dagelijks uiten bij de af vaart der vloot had hij zich aan boord van hec admiraalschip begeven en het niet verlaten voor het ter hoogte van Sc. Scefano gekomen was. De tijdingen uit Aiexandria luiden even oorlogzuchtig. FRANKFORT den 30 junij. De Russische troonopvol ger heeft gisteren Berlijn verlaten en is over Stettin naar Petersburg gereisd. De ongesteldheiddoor welke Z. K. H. geleden haden die inzonderheid uic de vermoeijenis der reis ontstaan was scheen geheel geweken te zijn. Uit Rome, van den 12 junij, schrijfc men: De Nederlandsche regering zal binnen kort met den Pauselijken stoel in onderhandelingen treden over de geestelijke jurisdic tie van de weder aan haar gezag onderworpene deelen van Limburg en Luxemburg. Het is namelijk bekend, dat deze provinciën tegenwoordig tot hét bisdom van Luik behooren, en de Nederlandsche regering weuscht thans daarin eene ver andering te maken." PARIJS den 1 julij. In de tercgczitcing van het hof der pairs van heden zijn weder verscheidene beschuldigden we gens den gewapenden opstand van den 12 en 13 mei, als mede een aantal getuigen deswege, verhoord. Sommigeder beschuldigden wilden hec doen voorkomen, als of zij slechts bij toeval onder de opstandelingen gekomen waren niet eens tot eenig geheim genootschap behoorden en als tegen hun nen wil een geweer, dat men hun had overgereikt, in han den hadden. Een heeft zich wegens dronkenschap veront schuldigd. Dc advokaten van sommigen hebben moeite ge daanom in het oog te doen vallen hoe jeugdigen beperkt van begrip hunne cliënten waren. Onder de thans verhoor den behoort ook Mialon die van voorbedachtelijken moord, aan de soldaten van eenen wachtpost gepleegd beschuldigd wordt. De bezwaren tegen bem schijnen van gewigt te zijn. Uit de taal der meeste dagbladen laat zich opmakendat de vrij bedaarde houding, waarin de beschuldigden over het alge meen voor de balie volharden het publiek voor hen inneemt. Van Barbes wordt zelfs in de bladen met zekeren ophef ge sproken. Niet ligt zal een doodvonnis tegen hem of een der anderen worden uitgevoerd. Gisteren had men in den omtrek van het paleis der pairs weder eenige meerdere maatregelen van voorzorg genomen. Men schreef dit aan den zondag toe. Ook verhaalt men dat in den nacht te voren de guillotine, die aan het huis van den Parijschen beul bewaard werd, naar de gevangenis la Conciergerie is overgebragtopdat de aldaar wachtheb bende soldaten dit werktuig van strafoefening zouden kunnen bewaken. Men geeft daarvoor de zonderlinge redendat er vrees bestondof de revolutionairen zich ook van de guillo tine meester zouden kunnen maken. De mishandelingen, voor eenigen tijd aan den Fran- schen consul op het eiland Sciovan wege den pacha aldaar aangedaanonder voorwendsel dat hij in zijne woning een Griek verborgen hield, hebben ernstige gevolgen opgeleverd. De consul-generaal van Smirna namelijk heeft de zaak ge- wigtig genoeg geoordeeldom den bevelhebber van het Fran- sche smaldeel te gelasten zich naar Scio te begeven. Een aantal manschappen zijn dien ten gevolge aldaar ontscheept, die tiiet alleen den pacha maar al de Turksche beambcen in hechtenis genomen hebbenom ze naar Konstantinopelwaar zij te regt moeten staan over te brengen. Uit Perpignan schrijft mendat de Carlisten zich van Puycerda hebben meester gemaakt, zoodat dezelve thans zeer digt aan de Fransche grenzen zijn. Voorts wordt van daar gemeldMen wenscht hier algemeen eene tusschen- komst of voor het minst eene demonstratie tot aan de Ebro. Men zegt dat er aan het hospitaal bevelen gegeven zijn om eene ambulance-dienst in te rigtenhetgeen schijnt aan te duiden dat men van de zijde van het Fransch gouvernement omstandigheden voorziet, die de tusschenkomst onvermijde lijk zouden maken." BRUSSEL den 2 julij. Z. M. de koning wordt woens dag ochtend te Antwerpen verwacht. Men wil dat hoogst- dezelve de forten Lillo en Liefkenshoek zal gaan bezoeken. Z. M. heeft den 30 junij het volgende besluit genomen Herzien art. 3 van de wet van den 5 junij 11.hou dende datom gedeeltelijk in de terugbetaling van den tol op de Schelde te voorzien er 3 opcenten op de regten van in-, uit- en doorvoer, alsmede op het tonnegeld zullen wor den geheven zulks te rekenen van eenen nader door de re gering vast te stellen dag; Op het voorstel van onze minister van finantlen hebben wij besloten en besluiten Te rekenen van den 8 julij aanstaande zullen de opcen ten op de regten van in-, uit- en doorvoer en het tonnegeld, die bij art. 1 van de wet op de middelen van den 21 de cember 1838 op 15 waren bepaald, tot 18 worden gebragt." 's GRAVENHAGE den 3 julij. Den 27 junij is Z. K.H. de Prins van Oranje, in den vroegen morgen, te Darmstadt aangekomen. Hoogstdezelve legde des voormiddags bezoe ken af bij Z. K. H. den groorhertog en verdere leden van het vorstelijk huis, welke daarna door tegenbezoeken beant woord werden. Des middags dineerde Z. K. H. op het re sidentie-slot en des avonds zette hoogstdezelve zijne reis voort. Gisteren morgen is Z. K. H. over Noord-Braband in deze residentie terug gekeerd. Heden is de 24ste vergadering van de synode der Ne- derduitsche Hervormde kerk door Z. Exc. den minister van Staatbelast met de generale directie van de zaken der Her vormde en andere eerediensten, geopend, onder het voorzit terschap van den weleerw. zeergel. heer H. Donker Curtius, predikant te Arnhem. GRONINGEN den 1 julij. Van Finsterwold den 28 junij wordt gemeld De dag van heden was voor vele ingezetenen dezer ge meente een hoogst treurige dag, daar er zich omstreeks twee ure, in het zuid-oosten, eene zware lucht deed zien. Men hoorde ook al spoedig het ratelen der donderslagen j en daarop viel er ook weldra een geweldigen regen ver gezeld van eenen zeer sterken windmet hagel en ijsstuk- kenzoodanig dat de grond in een oogenblik ais met een wit kleed overdekt was. Hierdoor is zeer veel schade ver oorzaakt op de landen en tuinenvooral in de nabijheid der pastorij gelegen. De tuinvruchten zijn daar meerendeels geheel vernieldde oofeboomen werden van hunne sieraden beroofd zoodat de grond als bezaaid was met onrijpe vruch ten de veld'ooonen en erwten zijn meer dan ten halve vernield het zaadgewas heeft ook zeer veel schade geleden alsmede de gerst eu haver op die landen, waar de onweers-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1