MIDÖELBURGSCHE C O U R A urm N°. 80. Donderdag 1839. 4 Juljj. $3ufeltcatic. "*&'M i? NIEUWSTIJDINGEN. SuiteeutauïL Jfihtnfcrijfc. £5cÏ0ic. l/Xebcrlanbcii. t De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, ot bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor jo nreindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 2a Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is fi,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeelandbrengen ter kennis van de ingeschrevenen voor de Schutterij van die jaar, dat de Commissie, welke, ingevolge art. 15 der wet van 11 April 1827, op de Schutterijen, voor dit jaar bin nen deze Gemeente is zamengesteldtot het onderzoeken van, en beslissen omtrent, de redenen van vrijstelling en uitsluiting, derzelver zitting zal beginnen op het Raadhuis dezer Stad, op Vrijdag den 12 Julij aanstaande, des voor- middags ten tien ure. Wordende overigens dezulken, welke vermeenen redenen van vrijstelling of uitsluiting aan de Commissie te kunnen voordragenindachtig gemaakt op de navolgende bepalin gen van Zr. Ms. besluit van 28 Junij 1828, dus luidende: Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan Personen welke in de art. 3 cn 4 der wet niet worden opgenoemd, of die zich in de daarbij omschreven gevallen niet bevinden. 10. Aan Personen, die voorgeven met ziekten of gebreken beliebt te zijn, zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van attestenmaar zullen de zoodanigen worden onderzocht door den Genees- en Heelkundige bij de Com missie. Hij, die buiten staat is voor de Commissie te ver schijnen zal in zijne woning moeten worden onderzocht. 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling, op grond van ziek ten of gebrekenzal alleenlijk mogen worden verleend op grond van de zoodanigen welke in het reglement op het onderzoek der manschappenbij onze beschikking van den 15 Januarij 1821 110. 59 vastgesteld, worden opgenoemd, als voor de dienst volstrekt buiten staat of een volstrekt of een betrekkelijk onvermogen tot de dienst daarstellende naar welke laatste de Commissie vooral niet bijzondere op lettendheid onderzoek zal doenzij die bij notnmerverwisse- ling in dienst treden, moeten in alle opzigten gezond zijn en vrij van alle gebreken. 12. Als Geestelijken bij de onderscheidene gezindheden, en als Studenten in de godgeleerdheid zullen alléén worden vrijgesteld diegenenwelke als zoodanigvolgens de veror deningen op het stuk der Nationale Militie, regt op vrij stelling van deze dienst hebben. Ter bekoming van deze vrijstelling zuilen dezelfde bewij zen moeten worden overgelegd welke voor de vrijstelling van de dienst der Nationale Militie worden gevorderd. 13. De voorwaardelijke vrijstellingen, vermeld in art. 3 der wet, sub litt. e, g, h, kl en mzullen alleenlijk mogen worden verleend ingeval de belanghebbenden de vol gende bewijsstukken overleggen, als: e. De I-Ioogleeraren en Lectoren aan de Hoogescholen Athenxa en Semenaria het besluit of de acte van aanstelling of benoeming als zoodanig. g. De uit de dienst van den Staat te Land of ter Zee eervol ontslagene of gepensioneerde Officierenhet eervol ontslag of de acte van pensioen. h. De Officiereneervol uit de Schutterij ontslagen we gens verandering van woonplaatshet besluit van ontslag. k. De Broeder van hem die reeds in persoon en voor zichzelven bij de Schutterij dientbehalve een schrif telijk bewijs van deze dienstdoor den Kommandant der Schutterij af te geven een schriftelijk bewijs van het Plaatselijk Bestuur, dat de dienende Broeder met hem bij zijne Ouders inwoont. Die aangesteld zijn voorde dienst der Nacht- of Brand wachten en der Brandspuiteneen schriftelijk bewijs deswege van het Plaatselijk Bestuur. ti). De Lijf- en Huisbedienden een certificaat van den Persoon bij welken zij als zoodanig dienstbaar zijn, gecertificeerd door het Plaatselijk Bestuur. Zij die voortdurend uit Armenkassen bedeeld of in de Armen-Gestichten opgevoed en onderhouden worden eene schriftelijke en door het Plaatselijk Bestuur ge certificeerde verklaring van Bestuurders der Gestichten houdende waarin de bedeeling bestaat en sedert wan neer en op welke tijdstippen dezelve genoten is. 16. Diegenen welke voor de Commissie van onderzoek niet opkomen, zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voorzoo verre zij, dienstpligtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van art. 3 der wet, sub abc, len m, en van art. 4, zul len zij bij de Schutterij worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En eindelijkdat zij welke vermeenen mogtenop grond van art. 86 der wetaanspraak te kunnen maken op finaal ontslagderzelver reclames bij de Commissie moeten doen gelden, met overlegging van een extract uit het Stamboek j der Schutterij waarbij zij hebben gediend. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden gedrukt afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. DIRECTEUREN van het BIJBEL-GENOOTSCHAP te Middelburg noodigen bij deze alle contribuerende Leden om op Maandag 8 Julij ten één uur in het Museum al hier tegenwoordig te zijn bij het doen der jaarlijksche Re kening en bij de verkiezing van Directeurenin plaats van de aftredende. Middelburg, 3 Julij 1839. In naam der Directie II. HAARING, Secretaris. WEENEN den 23 junij. Het gouvernement heeft vastge steld datbetrekkelijk de geschillen in de godsdiensthet edict van verdraagzaamheid van Joseph II, even als de besluiten van het burgerlijk wetboek in volle kracht zullen blijven. Dientengevolge hebben alle hooge staatsambtenaren bevel ontvangen aan alle bisschoppen daarvan kennis te geven en hun aan te manen zich getrouw naar deze verordenin gen te gedragenen dat zij in het tegenovergestelde geval zullen te vreezen hebben van hunne posten tc worden ontzet. FRANKFORT den 28 junij. Men verneemt uit Berlijn, dat Z. K. H. de Russische troonopvolger reeds des avonds na zijne aankomst ongesteld is gewordenen dat zich den volgenden dag verschijnselen eener ligte zinkingskoorts bij hoogstdenzelven hebben geopenbaard. Ofschoon zich niets bedenkelijks in den toestand van den kranke opdeed waren de voorgenomen feesten ten hove uitgesteld. Bij gewenscht herstel, was het vertrek van den prins op morgen bepaald. Aan den aartsbisschop van Guesen en Posen is vrijheid verleend om gedurende 6 weken de baden van Silezie te be zoeken. Men schrijft uit Coburgdat bijna de geheele stad Neustadt den 24 eene prooi der vlammen is geworden. Meer dan 200 huizen zijn afgebrand, terwijl een aantal menschen daarbij zijn omgekomenwier getal men nog niet met juistheid kan opgeven. In Coburg heeft zich onmid dellijk een comitté gevormd, ten einde in de dringendeen algemeene behoeften der overgebleven ongelukkigen te voorzien. Al de brieven, te Triest uit Alexandria ontvangen, stemmen daarin overeendat de Turken eenige dorpen in Syrië hebben bemagtigd, alsmede dat het Turksche leger, dat bovendien reeds in een slechten toestand verkeerde door desertic zeer verzwakt was. HAMBURG den 25 junij. Z. M. de koning van Zwe den is van zijne reis naar Noorwegen alwaar hoogstdezel- ve met vele blijke van toegenegendheid ontvangen iste Stokholm teruggekeerd. STUTTGART den 27 junij. Gisteren voormiddag tus- schen 8 en 9 ure hebben Hunne Koninklijke Hoogheden, de erfprins en erfprinses van Oranje 11a het hartelijkste af scheid van het koninklijk gezin en begeleid door de zegeti- wenschen van de in grooten aantalle rondom het paleis ver zamelde bewoners van Stuttgartdeze stad verlaten, om de reis naar 's Gravenhage te aanvaarden. Het stedelijk schutterkorps stond voor het residentie-paleis geschaarden de stedelijke garde te paard had de eer het doorluchtige vorstenpaar tot aan de grenzen van het stadsgebied te gelei den. Z. M. de koning vergezelde hetzelve tot L'udwigsburg. In Mentzwaar HII. KK. HH. heden avond zullen aan. komen zal het personeel van den Wurtembergschen hofstaat hetwelk hoogstdezelven tot in die stad volgtafscheid nemen en het voor de dienst der erfprinses bestemde personeel van den koninklijken Nederlandschen hofstaat aan hoogstdezelven voorgesteld worden. Bij het hertogelijk Nassausche hof zul len HH. KK. HH. een bezoek van eenige dagen afleggen, en na een kort verblijf in de voornaamste op hunnen weg liggende steden, den j(J julij in 's Gravenhage aankomen. Ook Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren deze re sidentie weder verlaten. PARIJS den 29 junij. In de kamer der gedeputeerden is de wet tot versterking der municipale garde in de hoofd stad zonder discussien, en met 189 tegen 52 stemmen goed gekeurd. Ook heeft zij de wet opliet verplaatsen der over blijfselen van degenen die gedurende de julijdagen zijn om gekomen naar de grafkelders der plaats van de Bastille, en die, bij welke een crediet voor de viering van het 9de ver jaarfeest der omwenteling gevraagd wordtgaaf aangenomen. I11 weerwil van de weinige belangstelling, welke door het publiek in het voor dc paus aanhangige regtsgeding wordt betoond schijnt de regering niet zonder vrees van nieuwe aanrandingen der openbare orde. Bij voortduring worden de strengste maatregelen genomen. Dezen nacht hebben op nieuw talrijke patrouilles de voorstad St. Antoine doorkruist. Ook op de buiten-boulevards van Bercy en St. Mandé heeft zich eene vrij aanzienlijke magt kavallerie vertoond. Heden zijn al de regementen in de kazernes geconsigneerden dezen morgen ten 4 ure heeft een buitengewoon piket der munici pale garde bij het Luxembourg post gevat. Reeds dadelijk bij den aanvang dezer regtszaak hebben de verdedigers van sommige beschuldigden getracht prejudiciële middelen te doen gelden, doch welke door het hof zijn ver worpen. Op het ondervragen van den president aan Barbès, heeft deze eene rede gehoudenten betooge waarom hij voornemens was tc weigeren op de hem gedane vragen te antwoorden. Uit eigen beweging heeft hij echter verklaard, het hoofd te zijn geweest van den opstand Martin Der- nard heeft op de aan hem voorgestelde vragen liet stilzwij gen bewaard. Hierna heeft het hof de getuigen ten laste van de beide beschuldigden gehoord. BRUSSEL den 30 junij. Bij een besluit van koning Leopold van den 28 dezer, is aan den baron de Stassart een pensioen van 6000 franken toegelegd. In het besluit wordt gezegd, dat hij den Staat gedurende den tijd van 27 jaren 6 maanden en 11 dagen in bezoldigde burgerlijke betrekkin gen heeft gediend. De tijd dat de heer de Stassart Fransch prefect in het departement van de Monden van de Maas is geweestschijnt hem dus mede aangerekend te zijn gewor den. Overigens was het toegekend pensioen het hoogste hetwelk hij volgens dein Belgie van kracht zijnde wetten, erlangen kon. Onder de werklieden eener kolenmijn te Flemallein Luikerland, heeft den 26 en 27 junij eene muiterij plaats gehad veroorzaakt door hunne verbittering over het aan nemen door de directie van 27 Duitsche mijnwerkers. Door de tusschenkomst der gewapende magt en het vatten der belhamels is echter deze bewegingdie tot naburige kolen mijnen dreigde over te slaan, gestuit. Zij is wel met vecht partijen gepaard gegaandoch niemand heeft daarbij het leven verloren. Het vroeger medegedeelde berigt van den Luikschen Espoirdat de werkzaamheden aan den spoorweg van Aken naar de Belgische grenzen zouden zijn gestaaktwordt als- 1111 door verschillende dagbladen tegengesproken. 's GRAVENHAGE den 1 julij. Naar men verneemt is de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeen geroepen tegen donderdag den 18 dezer, des namiddags ten 2 ure, om ha re werkzaamheden te hervattenzullende zij alsdannaar men verneemteene mededeeling des gouvernements ontvan gen, terwijl haar tevens ontwerpen van wet zullen worden aangeboden. Bij gelegenheid der ratificatie van het tractaat, tus- sclien de hoven der Nederlanden en van Wurtemberg geslo ten omtrent het huwelijk van Z. K. H. den Erfprins van Oranje en II. K. H. mevrouw de Prinses Sophia Frederika Mathildazijn de volgende geschenken namens Z. M. uit gereikt: aan den gevolmagtigdc van het Wurtembergsche hof, den graaf van Beroldingeneene gouden doos met brillanten en voorzien van 's Konings beeldtenis ter waarde van ruim f 6000 aan den heer Harting insgelijks eene gouden doos met edel gesteenten en voorzien van hoogstdeszelfs naamcijferter waarde van f 2000 en aan de kanselarij van buitenlandsche zaken van Wurtemberg eene som van 1000 dukaten. Zijne Exc. de minister-secretaris van Staat, baron van Doorn van Westkapelleis van zijn uitstapje naar Zeeland in deze residentie teruggekeerd. Gisteren is de graaf van der Duyn van Maasdam met zijnen zoon den luitenant der huzaren uit Stuttgart in deze residentie teruggekeerd. De heer staatsraad Baud is uit Utrecht voor eenige dagen in deze stad teruggekeerddoch zal zich weldra als mede-commissaris liquidateur weder derwaarts begeven. Naar men wil zou de president van het hoog geregtshof te Batavia de heer Scholten van Oud Haarlem thans met verlof alhier, van vvege de regering in last heb ben, om te arbeiden aan de zamenstelling van een nieuw wetboek voor de regterlijke magt op Javain verband met onze tegewoordige wetgeving. Zoo men verneemt, bevinden zich op dit oogenblik onderscheiden hooge ambtenaren uit onze Oost-Indische be zittingen alhier, en zoude men, ten gevolge der vertoogen door deze ambtenaren bij den Koning ingediend, spoedig eene aanzienlijke verandering in het personeel van het hooge bestuur in Indie te gemoet zien. Er wordt zelfs gesproken van het eerlang derwaarts vertrekken van eenen hoogen staats-ambtenaarop wien 's konings keuze zou gevallen ztin, en die alle de hoedanigheden bezit, welke voor de he.nop gedragen belangfijke betrekking veierscht worden.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1