MIDDELBURGSCHE COURAN «plfv W. 78. Zaturdag 1839. 29 Jimij. jranfceijfc. ftelgk. ^Ugcmceu Burgerlijk fktiöiocttfoubjj. publicatie. NIEUWST Ij J) ING EN. f&uslatsb. «□uitsirfiiattb. De ïbonncments-prijs de»er Courant is 2,75, voor drie maanden, en iranco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden jtenomen, eu de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vo'dr lourc, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van den tot tes regels is fi ,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Administratie der DomeinenWegen Vaartenenz. Agentschap Middelburg. VER PA CHTING. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg za! op Maandag den 15 Julij 1839, des middags ten 12 ure, ten Raadhuize van COLIJNSPLAAT, en ten overstaan van den Notaris van der Moer, publiek verpachten het zoogenaamde SPIERING-SCHORgelegen ten zuiden van het Otide- Schor van den Camperlandschen Polder ten Noorden van het Zuidvliet, ten Oosten van het Noordelijk Sloe en ten Westen van de Geersdijksche Slikkenvoor den tijd van ze ven jaren, ingaande 1 Mei 1839. De voorwaarden liggen ter lezing ten Raadhuize van Co- lijnsplaatten Kantore van den Ontvanger der Registratie te Cortgenevan den Notaris en van den Agent van het Do mein voornoemd bij wien alle verdere inlichtingen te beko men zijn. De Agent van het Domein G. van der MIEDEN. wordt betaald 25boven bet Passagegeld voor het Pa- viljoen bepaald. Voor aanteekenen daarvan wordt aan den Commissaris betaald één Gulden. Aan bedienden bij afhuring van het Paviljoen verblijf in hetzelve vergund zijnde, wordt betaald voor ieder van deze hetzelfde Passagegeld als in de Voor-Kajuit. Voor Valiezen Koffers of Slyitmanden wordt niets be- taald zoo het gewigt derzelvevoor ieder Passagier aan wien die toebehoorenniet boven de vijftig Nederland- sche Ponden bedraagt. De betalingen geschieden bij het afvaren in de respec- tive Stedenin handen van de Commissarissen." En opdat hiervan niemand onkundig blijve, zal deze wor den gedruktafgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 24 Junij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. staanwordt aangevoerddat den 20 mei een Engelsch schip te Memel is binnengeloopen, aan welks boord zich, in matrozenkleederende Poolsche majoor Urbanowicz, uit de omstreken van Wilna geboortig, bevond, van een pas poort voorzien, door den Belgischen gezant te Londen af gegeven. Bij dezen man zouden, behalve veel geld, op roerige geschriften wapenen en een werktuig tot het ope nen van deuren en vensters gevonden wezen. In handen der politie geraaktmoet hij eindelijk bekend hebben dat zijne oogmerken allermisdadigst en gevaarlijk waren, en dat eenige geestelijken en afgedankte soldaten van Poolsche afkomst daaraan deel hadden. Zijn proces werd den 15 dezer nog voortgezet. Dezer dagen zijn te Warschau de jonge liedendie wegens de verbreiding der St. Simonistische leer in geregte- lijk verhoor waren, veroordeeld geworden. Men had een zachter vonnis verwacht, daar derzelver handelingen niet on middellijk van eenen politieken aard waren. Uit hoofde echter der verbroedering van deze jonge lieden met de aan hangers dezer leer in Kielse en Augustowo, waar dezelve min of meer tot daden van oproer zijn overgegaanheeft men noodig geoordeeld met grootere gestrengheid tegen dezelven te werk te moeten gaan en zijn dien ten gevol ge 40 der in hechtenis genomenen tot straf-arbeid in de Kau- kasische districten verwezen geworden. Ook te Kieuw zijn de aldaar aanhangige procedures tegen de zaamgezworenen geëindigd, wier verbindtenis juist niet regtstreeks vijandig tegen het keizerlijk huis gerigt was, maar de verbreiding van beginselen ten doel had, welke als gevaarlijk beschouwd werden. Aldaar zijn 115 der gevangen genomenen veroor deeld en deels naar Siberie, deels naar de Kaukasische districten verbannen, deels ook ter dood veroordeeld, doch van deze laatsten hebben slechts weinigen hun vonnis onder gaanen zijn de meeste begenadigd. PARIJS den 24 junij. In de kamer der afgevaardigden heeft de heer Joufroy heden het rapport uitgebragtbetrek kelijk het buitengewoon crediet van 5 millioen fr. tot uit breiding der Fransche zeemagt op de Spaansche kusten, en de aanneming daarvan voorgesteld. Men ziet ernstige maatregelen nemen tot handhaving der openbare rust, gedurende het regtsgeding dat den 27 voor het geregtshof der pairs zal aanvangen. Niet slechts is het paleis van het Luxemburg, waar de zittingen moe ten gehouden wordenmet nieuwe wachthuizen en schut tingen omringd, maar ook in al de naburige straten zijn voorzorgen genomenen verschillende kazernen zijn als te gen een dreigenden overval versterkt. Ook zege men dat de leden der nationale garde order zullen krijgen om den 27 hunne woningen niet te verlaten ten einde zij zich bij de eerste oproeping zouden kunnen vereenigen. Het gerucht wildat een complot ontdekt zou zijnten oogmerk heb bende om de gevangenen met geweld te bevrijden. De acte van beschuldiging en de stukken der procedure zijn eergisteren aan Martin Bernard beteekenddie daarop naar de concieTgerie is overgebragt. De gevangene, die zich eerst aan hevige drift had overgegeven maar later zeer stil geworden washeeft volstandig geweigerd op eenige andere vragen te antwoorden, dan die welke zijnen naam en ouder dom betroffen, eu heeft het proces-verbaal niet willen tee kenen. Men blijft verzekerendat de in zijne schuilplaats gevonden papieren aanleiding tot gewigtige ontdekkingen hebben verschaft. De leerlingen der Polytechnische schooldie ongeveer eene maand in arrest gezeten hebben, zijn daaruit ontslagen eu aan hunne studiën terug gegeven. BRUSSEL den 25 junij. De bladen dezer stad nemen een bijzonder berigt uit's Hage op, volgens hetwelk de heer Mazeldie de heer Fabricius in der tijd te Parijs vervangen heeft, als Nederlandsch zaakgelastigde te Brussel zou geac crediteerd worden. Bij voortduring klaagt men in Belgie over den kwij nenden toestand van vele fabrijken. De Cor.imerce Beige be weert, dat men ten onragte aan het bestuur daarvan de schuld geeft, en dat men de oorzaak van het kwaad eensdeels zoe ken moet in de laatstelijk plaats gehad hebbende staatkundi ge omstandigheden en de vrees voor eene vredebreuk in het Oosten; anderdeels in de te groote uitbreiding, die men onvoorzigtiglijk aan het fabrijkwezen gegeven heeft. De Echo van Luxemburg die te Arlon verschijnthad reeds aangekondigd, dat er moeijelijkheden tusschen de'Bel gische en Nederlandsche commissarissen met opzigt tot het bezit van Martelange gerezen waren. Thans wordt gemeld dat, volgens bijzondere berigten Hollandsche douanebeamb ten in de gezegde gemeente op vergunning der plaatselijke autoriteiten gebleven waren, in afwachting dat de grens scheiding bepaald zou geregeld worden. Hetgeen hetzelfde blad verder zegt, dat Nederlandsche marechausséesdie te Martelange, als aan het groothertogdom behoorende, geko men waren, na eene lange discussie met de Belgische auto. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van af Maandag den 1 Julij 1839, ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald al de Pensioenen over het tweede kwartaal 1839. Middelburg, den 29 Junij 1839. De Administrateur voornoemd P. P O U S. Ten Kantore van den Ontvanger van het Fonds voor de Provincie Zeeland zullen gedurende de maanden Julij en Augustus, worden betaald de Pensioenen verschijnende ultimo Junij 1839, op vertoon der Acte van Inschrijving en met overlegging van Attestatie de Vtta. Middelburg, den 29 Junij 1839. De Ontvanger, A. J. B O E S S E S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk wien zulks zoude mogen aangaan, dat de artikelen 27 en 28 van de Ordonnantie op het Beurtveer tusschen de Steden Rotterdam en Middelburgvan den 5 Junij 1826, bij wijzi ging en ampliatie door de Regeringen der beide bovenge melde Steden zijn gearresteerd en door de Edel Groot- Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van de Provinciën Zuid-Holland en Zeeland goedgekeurd, om met den eersten Julij aanstaande in werking te worden gebragtals volgt Art. 27. De Vrachtloonen voor Koopmans-goederen zullen moeten worden betaald overeenkomstig de Lijst gearresteerd bij de Regeringen der respective Steden Rot- ter dam en Middelburgen gepubliceerd den 14 April 1815, met dien verstande, dat voor het afhuren van een geheel Zeilschip voortaan betaald zal worden drie Gulden per Last, zoodanig, dat nooit minder dan zestig Gulden voor de huur zal worden betaald. Voor de Goederen die, op verzoek van den Afzender, met het Stoomjagt worden overgevoerd zal dubbele vracht worden betaald. Met het Stoomjagt zullen geene Goederenaan den Landelijken Accijns of de Plaatselijke Belastingen in eene der Steden onderworpen vervoerd mogen worden. Voor die Goederen welke per Stoomjagt verzonden worden, doch slechts een gedeelte der reis worden mede- gevoerd, den helfc van den overtogt niet overschrijdende (voor welken helft van weerszijde za! worden gehouden de Landingsplaats aan het Zijpezal slechts de helft der verdubbelde vracht worden betaald." Art. 28. Voor Passagegeld op het Stoomjagt zal vvor- den betaald per Persoon in het Paviljoen f 10. in de Groote Kajuit 6, 50. in de Voor-Kajuit f 4. Behoeftigen zullen kunnen volstaan met de betaling der halve Vracht in de Voor-Kajuit, en hebben zoo veel mo- geüjk plaats in het Voor-Onder. Kinderen boven de drie en beneden de twaalf jaren be- talen halve vrachtbeneden de drie jaren niets, Voor Rijtuigen, per wiel 3; voor een Paard 5; voor een' Ezelmet of zonder Veulen f 3. Zullende op gelijken voet ais in het slot van art. 27 omtrent de Vrachtgoederen bepaald is, voor de Rijtuigen, Paarden en Ezelswelke van weerszijden niet verder dan tot het Zijpe vervoerd worden, niet meer dan de helft dier Pas- sagegelden betaald Worden. Het Paviljoen alléén zal kunnen worden afgehuurd en zulks niet later dan daags te vorenen wel uiterlijk vóór des middags ten twaalf urebij den Commissaris van de Stad van waar vertrokken wordt. Voor deze afhuring BURGEMEESTER en ASSESSOREN van KOLIJNS- PLAATProvincie Zeeland brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat ingevolge bekomene magtiging, de JAARMARKT binnen deze Gemeente, in plaats van op den eersten Woensdag na Scheiding der Apos telen voortaan op den tweeden Woensdag in de maand Julij zal plaats hebben, en dus dit jaar invalt op den tienden dier maand. Koüjnsplaatden 22 Junij 1839. Burgemeester cn Assessoren voornoemd L. A. PAARDEKOOPER Vt. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK. De DIJKS-DIRECTIE van de Watering van Groede en Baanstpolder is voornemens om op Zaturdag den 13 Julij 1839, des voormiddags tien ure, binnen de GROEDE, en aldaar in het Logement de Witte Leeuw, publiek en aan de minstdoenden te besteden de volgende ZEEWERKEN aan en voor gemelde Watering en Polder gelegenals 1. Het vernieuwen en onderhouden der Kramwerken, met de daartoe vereischte Materialen en zulks voor den tijd van één jaar, begonnen met primo Junij 1839 en zullende eindigen den 1 Junij 1840. 2. Het Arbeidsloon tot het vernieuwen en herstellen der Rijswerken; en 3. Mede den Arbeid alleen, van het repareren der Paai en Staketwerken. Zullende, acht dagen vóór de Aanbesteding de bestekken bij den Penningmeester van opgemelden Polder ter inzage leggen terwijl daags vóór dezelve de noodige locale aan wijzing zal worden gegeven. PETERSBURG den 15 junij. Den 11 dezer heeft de keizerlijke familie de tentoonstelling van voorwerpen van volksvlijt met een bezoek vereerd. Z. M. de keizer schonk, bij die gelegenheid aan Z. D. H. den hertog van Leuchten- berg eene prachtige bewerkte sabeluit eene fabrijk van Slatertof gezonden. In den loop van dit jaar stierf alhier zekere weduwe Frledrichs wier man een geboren Pruis was, in den ouder dom van 115 jaren. Hare dochter was met eenen onder officier van het regeinent grenadiers van de lijfgarde gehuwd, en daar de zoon van deze ook in de Russische gelederen gediend en tot opper.officier was opgeklommen, werd, uit aanmerking van de diensten van vader en zoon, en den hoo- gen ouderdom der grootmoeder, aan moeder en dochter ver oorloofd in de Semenowfkische kazerne te wonen. Het meer dan honderdjarige moedertje gebruikte de laatste 50 roebels welke zij van eene verhevene weldoenster had ontvangen om voor hare begrafenis te zorgen. Zij naaide zelve daar toe al het noodige, en hield later zich met ligten handen arbeid bezig. Denkvermogen, overleg, eene zekere frisch- heid van krachten en gevoel bleven haar tot aan het einde van haar leven bij. Gedurende de laatste vasten ging zij nog dagelijks ter kerk. Slechts weinige dagen vóór haren dood naaide zij nog, en stak zelve, zonder bril, den draad in de naald. Gedurende de laatste acht dagen van haar le ven gebruikte zij in het geheel geen' voedsel. FRANKFORT den 23 junij. Te Weenen had men den 17 brieven uit Konstantinopel van den 5 dezer, volgens wel ke het Turksche leger zijne voorwaartsche beweging ver volgd had. Ten bewijze dat de jongste Parijsche troebelen met de woelingen der zich elders ophoudende demagogen in verband

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1