MIDDELBURGSCHE COURANT. W. 77. Donderdag 1839. 27 Junjj. Jfcaaifcvtjfc, Sri NIEUWSTIJDINGEN, ftuslattb. «Duitschlanb. ©voot-ücittanjc. ftdgtc. Htberlanbcn. 3* £)e abonncmctits-prijs dezer Courant is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, ot bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebbel). De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 Sa en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Zomer-Vergadering houden bin nen Middelburg in de Abdij, op Woensdag, den 17 Ju i ij 1839, des voormiddags te Juclf-clf uren; zullende op Don derdag, den 18 dier maand, des morgens te acht uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van eene authentieke acte hunner geboorte, benevens van een of meer voldoende gecuischriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, zich, ten minste acht dagen te vorenbij den School-Opziener van hun District zullen lrebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE. den 26 Junij 1839. Secretaris. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van KOLIJNS- PLAAT, Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat ingevolge bekomene raagtiglng, de JAARMARKT binnen deze Gemeente, in plaats van op den eersten Woensdag na Scheiding der Apos telen voortaan op den tweeden Woensdag in de maand Jtflij zal plaats hebbenen dus dit jaar invalt op den tienden dier maand. Koüjnsplaatden 22 Junij 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. A. PAARDEKOOPER Vt. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK. De gewone KERMIS of JAARMARKT in de Gemeente WESTKAPELLE zal dit jaar aanvangen den 2 en eindigefl den 8 Julij aanstaandezullende op den 5 naar de Gaai ge schoten en den 6 naar den Ring gereden worden. De Burgemeester der Gemeente voornoemd L. van S1GHEM. PETERSBURG den 3 junij. HH. MM. de keizer en de keizerin reden den 23 mei bij het heerlijkste wedermet de grootvorstin Mariain eene char-a-bancs naar Pawlowsk. Onverwachts kwam er een zwaar onweder op; de paarden, door den bliksem en de donderslagen verschrikt, werden schuw en gingen met het ligte rijtuig op hol. Gelukkig waren zes officieren der garde van nabij getuigen van het dreigende gevaar, en slaagden er in, hoezeer met eigen le vensgevaar de paarden op te houden. Hunne zelfopoffe ring en tegenwoordigheid van geest vond de schoonste be looning, in het bewustzijn van een ongeluk verhinderd te hebben, waaraan geen Rus zonder schrik kan denken. STUTTGART den 20 junij. Eergisteren namiddag tus schen 4 en 5 ure had in de groote marmerzaal van het ko ninklijk paleis de plegtigedoor den hofprediker von Grü- neisen voltrokkeneinzegening plaats van het huwelijk van Z. K. H. den erfprins van Oranje met H. K. H. de prinses Sophia Frederika Mathilda van Wurtemberg, waarbij de hier aanwezig zijnde leden van het koninklijke geslacht, Z. K. H. de prins van Oranje, I1H. HH. de markgraaf en markgravin {Vilhelm van Badende geheele hofstaathet korps.diplo- matique, de ministers, de leden van den koninklijken ge heimen raad de hier aanwezige leden der eerste kamer en eene bezending uit de kamer van afgevaardigdenalsmede eenige vreemdelingentegenwoordig waren. Na het vol brengen der plegtigheid omvingen de jonggehuwden de ge- lukwenscliingen der daartoe genoodigde personen in de daar voor bestemde vertrekken van het paleis, waarop inde groote witte zaal het dineronder het losbranden van het geschut bij den toast ter eere van het vorstelijke paar, en des avonds ten 8 ure polonaise-bal in de kleine marmerzaal gehouden werd. Ter verdere viering van deze heugelijke gebeurtenis was er gisteren eene gratis voorstelling in den schouwburg, en tater, ingevolge den bijzonderen wensch der burgerij, eene algemeene verlichting der stad heden zal er een dejeuner- dansant op den Rosensteinmorgen groot muzijkfeest in de nieuwe koninklijke manége, en overmorgen groot gemaskerd bal in den hofschouwburg plaats hebben. Na het einde der huwelijksfeesten zal het jeugdige vorstenpaar nog eenige da gen bij het koninklijke gezin vertoevenen alsdan de reis naar de Nederlanden aanvaarden. Gisteren avond is het vorstelijk paarna in den schouw burg, waar het met daverend gejuich ontvangen werd, de uitvoering eener opera te hebben bijgewoonddoor de stra len der stad gereden, om de algemeene illuminatie te aan schouwen die allerprachtigst en smaakvol was. De ko ning en de prins van Oranje bevonden zich niet in den trein, maar reden te paard door de stad ora getuigen van dit schit terend schouwspel te wezen. Voor het hótel van den Ne- derlaudschea gezant was. een tempel opgqrigt, tusscheu welks vier zuilendie met lampions en bloemen bedekt waren men twee transparanten opmerkte, op het eene waarvan de woorden Eendragt maakt Magten op het andere deze regels gelezen werden De bloem van ffurtemberg vereenigd met Oranje Belooft een eeuw van heil aan Neerland en Germanje. Eenige dames, welke aan H. K, H. de erfprinses van Oranje een kostbaar geborduurd tapijt en vuurscherm hadden aangeboden, hebben deze hare opletcendheid door het weder- keerig ontvangen van smaakvolle geschenken erkend gezien. FRANKFORT den 21 junij. Uit het Oosten is geen be slissend nieuws. Verscheidene Duicsche dagbladen houden het voor meer dan waarschijnlijk dat de Russische regering een werkelijk aandeel in den twist tusschen de Porte en den onderkoning tot bescherming van de eerste tegen den laat- sten nemen zal, en brengen daarmede het zuidwaarts trek ken van het Russisch legerkorps in verband, dat zich bij Sebastopol moet verzamelen. De algemeene vergadering der Hanoversche stenden is den 19 dezer alweder verdaagd. De tweede kamer had den vorigen dag, in antwoord op het koninklijk voorstel, haar gevoelen geuitdat geen harer leden aan de werkzaamheden der commissie die over middelen tot vereffening der geschil len moet raadplegen deel moest nemenmaar dat men de zamenstelling dier commissie geheel aan Z. M. moest over laten. LONDEN den 22 junij. Het lagerhuis heeft eergisteren en gisteren belangrijke ziccingen gehouden. In de eerste daarvan is, op aandrang der behoudende partij, op nienw over de wet op het bestuur van Jamaica gestemd die in de vorige week met eene meerderheid van twee en dertig stem men was aangenomen maar in een oogenblik dat vele leden niet meer tegenwoordig waren. Thans is nadat sir R. Peel de heer Hume en andereu zich tegen het ontwerp verklaard haddende stemming minder gunstig voor de ministers uit gevallen daar de wet met eene meerderheid van slechts tien stemmen is doorgegaan. Vervolgens zijn de discussien over de wet op de nationale opvoeding hervat, en hebben verscheidene sprekers nog dien avond voor en tegen het woord gevoerd. Gisteren is het eindelijk tot eene stemming gekomen en is het ontwerp met de onbeduidende meerderheid van slechts 5 stemmen aangenomen. In het huogerhuis is de bill op het bestuur van Jamai ca voor de eersteinaal gelezen. s Door de onwedersdie gedurende de vorige week en de eerste dagen der tegenwoordige gewoed hebben, is voor al in de omstreken van Worcester groote schade aangerigt. Op de Theems zijn uiet minder dan zeven menschen daarbij omgekomen. Volgens brieven van Nieuw-York hebben tusschen de inwoners der Vereetiigde-Staten en Canada weder ernstige oneenigbeden op de grenzen plaats gegrepen. Ook liep het gerucht dat de gouverneur sir G. Arthur teruggeroepen en door den heer F. Maule vervangen zou worden. De Mexicaansche regering heeft de haven van Tampi- co de hoofdzetel der federalisten voor schepen van alle natiën gesloten. PARIJS den 22 jitnij. De kamer der gedeputeerden heeft op voorscel harer commissie eene belangrijke wijziging in het eerste artikel van het ontwerp van wet op den generalen staf van het leger gemaakt, door het getal der maarschalken van Frankrijk in tijd van vrede op en in tijd van oorlog op 12 te beperken, in weerwil der tegen-bedenkingen van den president-minister Soultdie het ministerieel ontwerp om dit getal meer uit te breidenmet levendigheid heeft ver dedigd. De aanvang der debatten voor het geregtshof der pairs is tot den 27 dezer uitgesteldten gevolge van nieuwe en gewigtige arrestatien welke hier hebben plaats gehad. In het rapport van den heer Mérilhou was zeker letter zetter, Martin Bernard genaamd als een der hoofden van de jongste revolutionaire bewegingen aangeduid, die, vol gens de verklaring van een der gevangenen werkelijk deel aan het oproer van den 12 mei gehad zou hebben, terwijl hijhad de opstand het doel bereikteen der leden van het provisioneel bewind zou zijn geweest. De politie had reeds lang onafgebroken pogingen aangewend om hem op te spo ren en meende met zekerheid van zijne schuilplaats onder - rigt te wezen, maar tevens was zij verwittigd, dat het huis waar hij zich bevond door een aantal leden van het republi- keinsch genootschap der jaargetijden omringd wasdie ge reed stonden om hem van het gevaar te waarschuwen en zijne vlugt te bevorderen, en dat de raoeijelijkheid om hem te vatten nog daardoor vergroot werddat dit huiszijnde dat van den broodbakker Briotin de straat Mouffetard niet minder dan ji verschillende uitgangen had. Gisteren hebben zich nadat deze woning gedurende den nacht door verkleede agenten omsingeld was geweest, de of ficieren van justitie Vassal en Roussell derwaarts begeven van 30 policie-beambten vergezeld', sommigen waarvan met ladders voorzien waren. Ten 5 ure in den morgen is de eerstgenoemde dezer heerenmet 10 agenten, het huis bin nen gegaan heeft Bernard nog slapende gevonden en hem zonder tegenstand te ontmoeten naar de naburige kazerne doen brengen. De gearresteerde zou bij het weggaan niet» anders gezegd hebben danHet doet er niet toewat vroeger of later, onze zaak is zeker; gijlieden moet slaec- offers hebbenik weet het wel." De broodbakker Briot is insgelijks in verzekerde bewaring genomen; voorts is een wijnkooper in de straat du Pelican St. Honoré, Charles Jean genaamd, in zijn huis gearres teerd, nadat de policie aldaar een zestal geweren veel kruid en lood en eenige brieven van verdachten inhoud had ge vonden. Overigens zegt men datin dén loop van gisteren en hedenniet minder dan 50 nieuwe arrestatien geschied zijn. Tot nog toe is het niet gelukt ook Blanqüi meester te worden maar de nasporingen tot dat einde worden met den grootsten ijver voortgezet. Volgens de laatste berigten uit Spanje, was don Car- los den 15 dezer nog te Durango, en de hoofd-divisie van Espartero was dien dag nog niet verder dan tot Arciniega op twee mijlen afstauds van Amurrio en Balmaceda voort- gerukt. BRUSSEL den 23 junij. De Ontruiming van Ventoo heeft eergisteren plaats gehad en de Belgische troepen der bezetting zijn naar bet kamp van Beverloo gemarcheerd. De burgerwacht zou de dienst in de vesting waarnemen tot 11a het binnenrukken der Nederlandsche troepen. De Jndipendant spreekt op eene stellige wijze tegen dat er te Venloo eene botsing tusschen de inwoners en de' Belgische troepen heeft plaats gehad. Een groot aantal kiezers en andere ingezetenen dezer hoofdstad heeft zich in statelijken optogt naar den baron de Stassart begevenom hem hun leedwezen over zijn ontslag als gouverneur van Zuid-Braband te betuigen. Hij heeft hun geantwoord dat zoodanige blijken van belangstelling hem vol doenden troost voor elke ongenade en alle onregtvaardigheid opleverden. De koning heeft tot leden der commissietot onder zoek van alles wat tot de wederzijdsche vaart op de Vlaani- sche wateren betrekking heeft, de heeren Noêl, de Broek de PuydtLejeune en IVolters benoemd. Voorts is, volgens koninklijk besluit, bij het departement van finantien een afzonderlijk bureau opgerigtbelast met de werkzaamheden van de liquidatie der schuld aan de Ne derlanden en is de heer C. Greindl tot directeur van dat bureau aangesteld. 's GRAVENHAGE den 23 junij. Heden middag is er gala-diner ten hovebij gelegenheid van het thans voltrok ken huwelijk tusschen Z. K. H. den Erfprins en H. K. II. Mevrouw de Prinses Sophia Frederika Mathilda van Wur temberg. MAASTRICHT den 22 junij. Heden heeft de in. bezit neming van het Nederlandsch gedeelte van Limburgdoor de daartoe benoemde koninklijke commissarissen de staatsraden Gericke van Herwijnen en Borretplaats gehad. UTRECHT den 22 junij. Wij vernemen, dat de drie booswichten die kortelings alhier door de vigilantie onzer politie zijn gevat, als de daders van den afschilwelijken moord onlangs te Culenburg aan eenen ouden heer gepleegd van hier naar Thiel zijn gevoerd, alwaar zij voor de regt- bank zullen te regt staan. Nopens de arrestatie alhier kan nog het volgende worden medegedeeld. Nadat de heer of ficier van justitie kennis van het gepleegde feit had beko men gaf hij hiervan dadelijk berigt aan de directie van po litie, jvelke oogenblikkelijk de daders deed opsporen, met dat gevolg dat reeds des avonds ten half negen ureéén der opgegeven personenen wel met een gedeelte der ge roofde goederen in de Amsterdamsche schuit aan de roode brug gearresteerd was; terwijl de tweede, kort daarna op de brug aan de Catharijne-poorten na weinig tijds de der de in een der logementen in handen der justitie geraakte. Activiteit en bedaardheid werkten hier te zamenzoo dac in een zeer kort tijdsbeloop deze gewigtige gevangenneming was afgeloopenen wel zoodanig, dat geene der drie per sonen iets van den andere had vernomenhetwelk voor de instructie der zaak van zeer veel waarde was. GOES den 24 junij. De breede kerkeraad der Hervormde gemeente alhier beeft op heden, uit het te voren gemaakte twaalftal van predikanten, het navolgende zestal falphabe- tisch gesteld) gekozen DD. L. vanHaaften, te Deyl en Enspijk; P. Jas, th. dr. te Purmerend; R. Posthumus Meijcste RhenenA. H. Paieau, te Zuilen; J. J. Sluiterte Voorschoten, en C. Swaluete Zandvoort. Den 20 dezer is bij X Haverbocklandman te Kloe- tinge, een duif in huis gevlogen en opgevangen, gemerkt- onder den regtervleugel C. E. F., en hebbende onder aan

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1