MIDDELBURGSCHE c o II A IV fel^ tel W. 75. Zaturdag 1839. 22 Juuij. iïy ..v V-H Qm#vtt0Atie~&gtfbicaat.. j jficbcirlrttibsicftc 45aMbcJ~itïaat0clietp|jij. HebetlAttbdcite ^«tibcl~fïï«'ïail0clt&|ï|nj. NIEUWSTIJDINGEN. Mtsslastb. Sluit 0cft£anb. Jxaulm jjfc.. •W i' <rv i)e abonnemerils-prijs deier Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der- Advertentien behoort te geschieden des morgens vo'o'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Adverlentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Administratie der Domeinen, Wegen, Vaarten, enz. Agentschap Middelburg. VERFA CHT1JSG. De AGENT van hec DOMEIN te Middelburg zal, op Maandag den 15 Julij 1839, des middags ten 12 ure, ten Raadhuize van COLfjNSPLAAT, en ten overstaan van den Notaris van der Moerpubliek verpachten het zoogenaamde SPIERING-SCHORgelegen ten zuiden van het Oude- Schor van den Camperlandschen Polderten Noorden van het Zuidvliet, ten Oosten van het Noordelijk Sloe en ten Westen van de Geersdijksche Slikkenvoor den tijd van ze ven jaren, ingaande 1 Mei 1839. De voorwaarden liggen ter lezing ten Raadhuize van Co- lijnsplaacten Kantore van den Ontvanger der Registratie te Cortgene, van den Notaris en van den Agent van het Do mein voornoemdbij wien alle verdere inlichtingen te beko men zijn. De Agent van het Domein G. van der MIEDEN. van twee Zeeuwsche Rijksdaaldersin de Kerk-collecte bij de Avond-godsdienst van den 16 dezer, in de Nieuwe Kerk. Middelburg, den 21 Junij 1839. J. VERSTELLE Praïses. M. J. BOONEScriba. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, ge negen zijnde om dén ii twee Jongelingen, buiten derzelver kostenop de Veeartsenij-School te Utrecht te plaatsen noodigt bij deze zoodanige Jongelingen uitwelke wensch- ten tot Veearts te worden opgeleid, om zich, in persoon of met gefrankeerde Brieventen spoedigste aan gezegde Com missie te adresseren; de vereischten welke zij daar toe moe ten bezitten, zijn: een legaal bewijs van ouderdom, welke is bepaald niet beneden zestien en niet boven twee-en-twin tig jarenen van onbesproken zedelijk gedrag, mitsgaders grondig ervaren in het Lezen, Schrijven en Rekenen, en of schoon hiermede kunnende volstaanis eenige kennis in de Fransche en Hoogduitsche Talen en andere voorbereidende Wetenschappen van het grootste belang. Middelburg, den ai Junij 1839. Namens de Commissie J. H. LIEBERT, Secretaris. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekenddatingevolge overleg met de Commissie van de Bad-Inrigting alhier, met het gebruik van de BINNEN- en BUITEN-BADEN een' aanvang zal kunnen gemaakt wor den op Maandag den eersten Julij; terwijl, even als vorige jaren, bij onderscheidene Inwoners dier Gemeente geschikte Kamers tot logeren te huur zijn. Domburg den 20 Junij 1839. De Burgemeester voor noemd A. van der MEULE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente ZAAMSLAG, berigten bij deze, dat de gewone jaarlijksche KERMIS zal invallen en beginnen op Maandag den 8 Julij, en eindigen Vrijdag den 12 derzelfde maand. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst, bekend, dat door den Raad in deszelfs zitting van heden, in overeenstemming met de bepalingen van het 9de en 92ste der evengemelde Artikelen is besloten tot de uitkeering van een Dividend, over het boekjaar 1838 ten bedrage van vijf-en-tachtig Guldens over elk aandeel groot 1000, staande op naam; en verwittigt dien ten ge volge de houders van aandeelen op naam dat overeenkom stig den inhoud der bij die aandeelen afgegevene nieuwe Di vidend-bewijzen tot de betaling, tegen intrekking van het vierde derzelvezal worden gevaceerd bij de Nederland- sche Bank te Amsterdamen wel te beginnen met Donder dag den eersten Augustus aanstaande. Amsterdam den 14 Junij 1839. VAN DER HOUVEN, President KOOYDirecteur, fungerend Secretaris. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de Stemgeregtigde Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van Overeenkomstde in de Vergadering van Commissarissen goedgekeuide Balans, over het veertiende Boekjaargeëin digd zijnde met ultimo December 1838, van den 24 Junij tot den 8 julij aanstaande, voor hen ter visie zal liggen ter Secretarie van de Directie te Amsterdam, bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam, Middelburg en Dordrecht aan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Leydenen op het Raadhuis der Stad 'j Gravenhage. Amsterdam, den 18 Junij 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeentege ven bij deze dankbaar berigt, van de ontvangst eener gift PE 1 ERSBURG den 6 junijZ. D. de hertog van Leuch- tenberg is den 31, mei alhier aangekomen. In den nacht van zondag op maandag is op onzen ijze ren spoorweg een ongeluk gebeurd hetwelk het leven ge kost heeft aan den directeur Fasmann en den conducteur Busch. Eene afdeeling van 16 wagens met passagiers kwam met zoo veel geweld tegen eenige ledige wagensdat beide ambtenaren er werden afgeworpen en verplecterd zijn. Een passagierdie uit den wagen sprong heeft een been ge broken. BERLIJN den 10 junij. Gisteren namiddag, tusscben 4 eti 5 ure is het laboratorium van den vuurwerkmaker Bohm te Ireptow, hetwelk van andere gebouwen geheel afgezon derd staat, in de lucht gesprongen. De arbeidslieden H'ófer en Köhnwelke in de nabijheid van hec laboratorium met hec beplakken van vuurraderen bezig warenzijn daarbij ge wondde eerste in hec aangezigc en de andere aan den lin ker arm. Volgens hunne verklaring, is de uitbarsting ont staan, doordien de vuurkogels of pijlen, uit strontian en calie vervaardigdin de zon waren geplaatst geweest. Door de warme zonnestralen waren de pijlen waarschijnlijk aangestoken en hadden brand veroorzaaktwaardoor de overige vuurwerkente zamen een kwart centenaar uitmakende waren gesprongen. Brieven van den Rijn gewagen met leedbetuig'ng van eenige teeltenen van niet geheel verdwenen gisting, die zich op verschillende plaatsen onder de feestelijke oncvangsc van den kroonprins gemengd hebben. Inzonderheid te Keulen, waar de pastoor Beckers in cweede instantie ten volle vrij gesproken doch niet terstond op vrije voeten gesteld was vermits de uitspraak niet door de jurij werd gegeven ont stond eenig mistrouwen, hetwelk zich openbaarde in kreten en vlugschriften, waarmede eenige heethoofden op de laagste klassen poogden te werken. Deze geringe en onmagtige po gingen zijn echter geheel onbednidend tegenover hec blijk baar vertrouwen hetwelk zich te kennen gaf in de hartelij ke ontvangst, welk Z. K. H. overal te beurt viel, en die hec onmiskenbaar bewijs levert dat de gehechtheid der Rijn landen aan Staat en souverein door geen hiërarchisch geschil kan worden geschokt. FRANKFORT den 16 junij. In brieven uit Konscanci- nopel, te Weetien aangekomen, wordt verzekerddat eeni ge vertegenwoordigers der grooce Europesche mogendheden nieuwe instructien van hunne hoven ontvangen hebben volgens welke zij aan de Porce moesten verklaren, dat Oos tenrijk Engeland Frankrijk en Rusland eenstemmig beslo ten hebben geene schending van het status quo in het Oosten te zullen dulden en datbijaldien desniettegenstaande van de eene of andere zijde een aanval geschieden moge, zijde onderliggende partij bijstand zouden verleenen. In Syrië is de pest op eene hevige wijze uitgebroken, en in de Turksche hoofstad werden daarom de pogingen tot wering van deze ramp verdubbeld. Uic de Oostenrijksche Staten luiden do berigten wegens de schade, door onwedersoverstroomingen en veeziekce aangerigt, hoogst treurig. Door de laatste lijden vooral de adelijke grondeigenaars in sterke mate., PARIJS den 1 g junij. Men blijft steeds van eene veran dering onder de leden van het kabinet sprekendie reeds haai beslag zou bekomen hebben indien de keus van een' president voor den raad gemakkelijker ware geweest. De heer de Brogliedie thans naar Zwitserland is vertrokken, zou nog voor zijn vertrek verklaard hebben, dat hij in geene ministeriele combinatie wilde treden moeijelijk schijnt een andere kandidaat voor het departement der buitenlandsche zaken te vinden te zijn tenzij men weder aan den heer Thiers wilde denken. Ware die betrekking echter door een bekwaam en geacht staatsman vervuld, dan zouden de maarschalk Soultaan het hoofd van het dapartemenc van oorlogde heer Duchatel met de portefeuille van financien of koophan delde heer Passy met die van de binneniandsche zaken veel beter in hunnen kring zijn geplaatscdan in hunne te- gen-woordige betrekkingen. Van de kweekelingen der polytechnische school zijn thans nog slechts twaalf gevangen die mede, naar men ver- wachc, eerlang aan hunne studiën terug zullen worden ge geven. De krijgsraad van het eerste legioen der nationale garde alhier is druk bezig met vonnis te vellen over de man schappen daarvandie bij dc oproeping gedurende het jong. ste gewapende oproer te huis zijn gebleven. Vele honderden van dezen z' n reeds tot eenen dag provoost-straf veroor deeld. Som igen keuren die straffen zeer af, omdat, indien bij al de gioenen der nationale garde gelijken ijver voor de krijgsr nt heerschterriet minder dan 50,000 Parijsche burgers n. r den provoost zouden moeten worden gebragt. Gisteren nachc zijn op de muren van het paleis van het Luxemburg oproerige plakacen aangeplakt, en voor het aanbreken van den dag door de politie afgescheurd. Men verhaalt, dat op nieuw een paar duizend exemplaren van het jakobijnsche dagblad le Moniteur Republicain welks vroegere drukkers en verspreiders onlangs gevonnisd zijn, in verschillende wijken van Parijs onder de deuren zouden ge stoken wezen. De instructien der troebelenonlangs te Avignon en Ni- mes uitgebroken, zouden aanleiding tot gewigtige ontdek kingen hebben gegeven ten gevolge waarvan de procureur- generaal de heer Dagueretnaar de zuid-oostelijke depar tementen is vertrokken. Het rapport van den heer Merilhou, over den jongstcn opstand van den 12 en 13 meiaan het hof der pairs ingediend hangt een somber tafereel op van de werking en de takken der geheime genootschappendie al het bestaande, niet al leen wat den regeringsvorm betrefc, maar alle maatschappe lijke instellingen willen het onderstboven keerenen eene algemeene 'gelijkheid van bezittingen, met al wat daaruit voortvloeit, invoeren, even als in den ergsten tijd der eer ste revolutie. Volgens het rapport, heeft het genootschap, dat eerst londer den naam van maatschappij voor de regten van den mensen bestond, doch in 1834, ten gevolge der toen plaats gehad hebbende gebeurtenissen en de door de ka mers tegen de geheime genootschappen aangenomen wetten ontbonden werd zich op nieuw gevormd onder den naam van maatschappij der familienwelk genootschap in 1837 te niet ging. Op het oogenblik van den jongsten opstand scheen de maatschappij van de lente of der jaargetijden het grootste getal leden te hebben. Volgens de verklaring van een' der beschuldigden bestaat het kleinste onderdeel van dit genootschap uit 6 leden en een hoofd, eene week uit makende de chef heet zondag; 4 weken maken eene maand uit, of 28 leden, met den chef, die julij heet; 3 maanden maken 1 jaargetijde uitonder het bevel van een* chef staande, die lente wordt geheeten1 jaargetijde is 88 leden sterk; 4 jaargetijden maken een jaar uic, onder eenen chef, revolutionaire agent genaamd. Volgens de verklaring van denzelfdcn beschuldigde, zou het genootschap uit 3 jaren bestaan; dus uitruim 1000 leden, waarvan Barbes Blanqui en Martin Bernard de chefs waren. In den loop van het geheele rapport worden al de misdadige aanslagen die ontdekt of uitgevoerd werden, de oproeren, de afzon derlijke moordaanslagen de geheime kruidfabrijkende ver spreiding van den republikeinschen Moniteur en van den vrijen menschenz. aan dezelfde doorgaande werking der geheime genootschappen toegeschrevenalie in een zeker verband staandederzelver werking screkte zich over geheel Frank rijk uitimmers was het bewezen dat de deelhebbers aan den jongsten opstand, op hec ordewoord uit het centraal punt, Parijs, gegeven, van alle zijden derwaarts waren gekomen', kort vóór of op het oogenblik van de uitvoering. De ge volgtrekking uit de in het rapport aangevoerde daadzaken' is gemakkelijk op te maken. Het gouvernement moet namelijk de grootste gestrengheid in het werk stellen en des noods nieuwe wetten voordragenom de geheime genootschappen met wortel en tak uic te roeijen. Gedurende de laatste dagen hebben hevige onweders vreesselijke schade in onderscheidene departementen van Frankrijk aangerigt. In die van la Dordogne en du Cher is de oogst daaidoorden 9 dezer, op vele plaatsen vernield. Te Neubourgbij Elbetif, zijn den 14 grooter hagelsteenen gevallen dan iemand zich herinnerde ooi: gezien te hebben waardoor groot nadeel aan het veldgewas is aangerigt, ter wijl vele woningen en booraen door den stormwind zwaar geleden hebben. Soortgelijke hagelbuijen hebben dienzeifden dag in de gemeente Jean-Courc bij Sc- Quencin de hoop van den landman verijdeldde schade wordt aldaar op ruim 800,000 franken begroot. Hec Journal des Débats behelsc een artikel over de zaken van bet Oosten, waarvan de slotsom is, dat Frankrijk met alle magc en in verband met Engeland eene verbrokke ling van bet Turksche rijk moet trachten te voorkomen doch tevens zorgen moetdat Engeland zich de tegenwoor dige gebeurtenissen- niet ten nutte maakt, om in -Typte vasten voet te bekomen. Ook meent dit blad dat "indien in het vervolg eene verdeeling van het Turksche rijk niet meer te verhinderen moge zijnvan de Fransche zijde tegen het niet erlangen van een aandeel bij de nieuwe schikking gewaakt moet worden. - Men heeft berigten uit hec hoofdkwartier van don Cat los te Dntango, van den 10, volgens welke de opperbe velhebber van het leger der koningin Esparterozich nog wel altijd te Orduna bevond maar toch toebereidselen scheen te maken om Balraaseda aan te tasten. Maroto be-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1