MIDDELBUI1GSCHE N°- 74. Donderdag P. P O u s. Slbwerteutic. iücbcirlfittböcïte 4ï)AttbcI~2$l<tat0cItap}nj. flcbcrlatibdeïic 45anbel-IHa,iföcft«*ppij. NIEUWSTIJDINGEN. jDuitscitlanb. (Broot-ücittaiijc. Jfvankvijh. IScIgk. De abonnements-prgs dezer Courant is ƒ2,75, voor drie maanden, en franco per Post 3. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,5o ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. ea voor lederen regel daarboven 22 Cents. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien «XliVi men dezelve in het eerst uil te geven Na. wil geplaatst hebben. Dc"lve moetcn niet °P "S*1 geschreven zij", alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland, adverteertdatte beginnen met Maandag den 24 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvan gers hunner Woonplaatsen, zullen worden uitbetaald de Traktementen en Toelagen aan 's Rijks Ambtenaren in deze Provincie over het tweede kwartaal 1839. Middelburg, den ao Junij 1839. De Administrateur voornoemd De Houders van Pretentien wegens achterstallige Schulden der STAD VERE voortspruitende uit leverantien enz. sedert 1814 en vervolgens, worden alsnog opgeroepen het bun competerende af te halen, vóór den 1 Julij aanstaande; zullende tot uitbetaling derzelve dagelijks (Zon- en Feest dagen uitgezonderd) op het Stedelijk Kantoor worden ge vaceerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat er dit jaar KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad zal gehouden wordenwelke een' aanvang zal nemen op Maandag den 15 Julij^ aanstaande en eindigen met den 21 dier maand. Zullende op de gemelde Kermis geene Bede laars DraaibordenGochelaarsHoroscooptrekkers Lote rijspelers of Kwakzalvers worden toegelacennoch zulke Personenwelke van geen Patent en van geene behoorlijke Papieren en Binnenlandsche Paspoortenvoor zoo ver zulks gevorderd wordt, voorzien zijn. Wordende de Kooplieden enz. uitgenoodigdom hunne aanvragen tot het bekomen van plaatsen voor Kramen of Ten ten met opgave der grootteuitgedrukt in Nederlandsche maat, bij gefrankeerde brieven, aan Marktmeesteren in te zenden; zullende de inzending dier aanvragen vóór den 4 Julij aanstaande moeten plaats hebbenna welk tijdstip nie mand zal kunnen aanspraak maken op de plaats, welke hem in vorige jaren was toegewezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Vlissingen A. van der SWALME. den 4 Junij 1839. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtb. S. van der SWALME, Stads-Secretaris. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente ZAAMSLAG, berigten bij deze, dat de gewone jaarlijksche KERMIS zal invallen en beginnen op Maandag den 8 Julij en eindigen Vrijdag den 12 derzelfde maand. De fungerende MARKTMEESTER te MiddelburgHoofd plaats der Provincie Zeeland berigt bij dezedat de KER MIS of JAARMARKT dit jaar zal beginnen op Maandag den 22 julij aanstaande, en eindigen op Maandag den 5 Au gustus daaraanvolgende; dat de aanvragen tot het bekomen van plaatsen voor Tenten of Komen, met opgave der groot te uitgedrukt in Nederlandsche maat bij gefrankeerde Brieven aan hem Marktmeester moeten worden ingezonden zullende de inzending dier aanvragen vóór den 15 Julij aan staande moeten plaats hebben, na welk tijdstip niemand zal kunnen aanspraak maken op de plaats welke hem ten vori- gen jare was toegewezen. De Marktmeester voornoemd, A. DUIK HENDRIKSE. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden, te ROTTERDAMop Vrijdag den 28 Junij 1839 19972 Kranjangs en Kanassers 1 SUIKER liggen. 1246 Matten en Zakken de 395 KistenJ 12146 Kranjangs en Kanassers DITO DITO, liggende 272 Matten en Zakken te Amsterdam 2678 Kranjangs en Kanassers DITO DITO liggende te Dordrecht. Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Mei 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst, bekend, dat door den Raadin deszelfs zitting van hedenin overeenstemming met de bepalingen van het 9de en 92ste der evengemelde Artikelen is beslocen tot de uitkeering van een Dividend, over het boekjaar 1838, ten bedrage van vijf-en-tachtig Guldens over elk aandeel groot 1000, staande op naam; en verwittigt dien ten ge volge de houders van aandeelen ap naam dat overeenkom stig den inhoud dér bij die aandeelen afgegevene nieuwe Di~ vidend-bewijzen tot de betaling, tegen intrekking van het vierde derzelve zal worden gevaceerd bij de Nederland sche Bank te Amsterdamen wel te beginnen met Donder dag den eersten Augustus aanstaande. Amsterdam, den 14 Junij 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. FRANKFORT den 14 junij. De Hongaarsche rijksdag is den 6 dezer door Z. M. den keizer en koning in persoon te Presburg geopend werwaarts hij zich benevens de kei zerin den vorigen dag had begeven. De jongste berigten uit Alexandria te Weenen ontvan gen houden indat Ibrahim-pacha niet meer dan 6000 man op den Euphraat geposteerd hadom de beweging der Turken gade te slaan waaruit men opmaakte dat hij geen voornemen had om aanvalienderwijze te handelen, gelijk hij dit dan ook hij herhaling verzekerd zou hebben. Zijne hoofdmagt stond bij Alleppo, en bestond uit 35,000 man infanterie 5 regeraenten kavallerie en 2 regementeu artillerie. HANOVER den 11 junij. De eerste kamer der stenden heeft tot het indienen van een adres aan den koning beslo ten waarbij deze verzocht wordtaan de geschillen we gens de staatsregeling een einde te maken en toe te staan dat de werkzaamheden der thans vergaderde stenden zich dit maal tot de gedane inwilliging van het budget mogen bepalen. Men leest in de Hanoverschc Zeitung eenen brief uit 's Gravenhage, dato 6 junij, door eenen reiziger geschreven waarin, nadat hij aan Holland en deszelfs bewoners, we gens de aldaar meer en meer toenemende instellingen voor wetenschap en kunsten, grooten lof heeft toegezwaaid, ten slotte het volgende voorkomt: Deze nieuwe ontwikkeling heeft Nederland alleen aan zijnen koning te danken, die door hoogscdeszelfs atandvas- tig en onvermoeid streven, en ondersteund door zijne wijze ministers het welzijn van zijn land op elke redelijke en staatkundige wijze tracht te bevorderen. Welk lot Willem ook heeft getroffen en hoedanig Europa zich tegen hem en de Nederlanden heeft gedragenzoo veel is zekerWillem I heefc, als een waardig vertegenwoordiger van het monarchaal constitutionele grondbeginsel, niet alleen de ondubbelzinnig- ste liefde en vereering van zijn getrouw volk verworven maar ook der Europesche staatkunde en diplomatie eerbied ingeboezemd, zoo hij haar al niet de oogen heeft geopend. Hij vertegenwoordigde in den strijd met de revolutie dat grooce grondbeginselhetwelk met de legitimiteit der vor sten de welvaart der volken, het Christendom en het gewe ten van elk in het bijzonder strookt. Hij vervult, van zijne kracht en zending bewust, de roeping van eenen monarch der negentiende eeuw daar hijgetrouw aan zijne staatkun dige onafhankelijkheid, nimmer vergeet, wat hij der monar chie zichzelven zijn volk en anderen verschuldigd is." LONDEN den 15 junij. In de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft de heer Athwood een verzoekschrift der chardsten ingediend, strekkende tot het erlangen der beken de vorderingen dier partijzoo als uitbreiding van het kies- regt tot alle mannelijke ingezetenenjaarlijksche verkiezin gen van een nieuw parlementmet invoering daarbij van de geheime stemmingde verkiesbaarheid van alle burger^, onverschillig welk vermogen zij bezitten. De perkementen rollen waarop dit verzoekschrift geschreven wasdroegen volgens het gezegde van den heer Athwoodniet minder dan 1,280,000 onderteekeningen. Tien leden van het huis zijn er noodig geweest om het zware stuk op de tafel te tillen. In dezelfde zitting is de beraadslaging over de voordragt nopens het godsdienstig onderwijs aangevangen. Over en weder is deswege menig bitter woord gevallen. De beraad slagingen zijn nog niet ten einde gebragt. Ook over de zaken van Ierland zijn in de laatste dagen vrij hevige beraadslagingeu in de beide huizen van bet par lement gehouden. Het ministeriedat blijkbaar steeds met groote moeijelijk- heden te kampen heeft, zou voorts eene nieuwe voordragt nopens de zaken in Canada doen. Laatstleden maandag is een krankzinnig man in een der voorportalen van het paleis van Bukkingham gegrepen en heeft zijn leedwezen aan den dag gelegd over het misluk ken van zijn plan om de koningintegen welke hij zich allerlei onvoegzame uitdrukkingen veroorloofde het leven te benemen. Men heeft hem in verzekerde bewaring gesteld. PARIJS den 14 junij. Eindelijk heeft de kamer der pairs hare beraadslagingen over het voorstel van den heer Mou- nierbetrekkelijk het legioen van eerten einde gebragt en dezen maatregel, met 63 tegen 53 stemmen, aangeno men. Dit besluit wordt alhier als eene soort van nederlaag voor het tegenwoordige ministerie aangemerkt, te meer, daar de leden van het kabinet zich daartegen verklaard hadden en de meerderheid der pairs deze gelegenheid zoude hebben aangegrepen, om van haren afkeer van de beginselen van het linker-centrum die in het bestuur de bovenhand hebben op eene ondubbelzinnige wijze te doen blijken. Intusschen schijnt de gevallen beslissing, voor het oogenblik althans, geene vruchten te zullen dragen, dewijl het niet waarschijn lijk isdat de afgevaardigden zich daarmede nog in den loop der zitting zullen bezig houden. Vervolgens heeft de kamer de wet betreffende de geheime fondsen behandeld en met 91 tegen 6 stemmen aangenomen. Bij deze gelegenheid heeft de raadspresidentde maar schalk Soultin antwoord op eenen vrij hevigen aanval van den marquis de Dreux-Brezéeenen bekenden aanhanger van den oudsten tak der Bourbons, eene aanspraak gehou den waarin men voornamelijk de volgende zinsneden be treffende Belgie heeft opgemerkt Ten aanzien van Belgie heeft de vorige spreker zich bitter uitgelaten. Dit land, dat wij ons gelukkig achten eindelijk gevestigd te zien, is, volgens hem, niet alleen een vijand voor Frankrijk maar bereidt ook aan hetzelve groote moeijelijkheden. Is dit niet miskennen de verbindte- nissen van geheel Europa en de gevoelens van Belgies be woners die den Hemel danken eindelijk als eene natie te zijn erkenden tevens voor ons een waarborg van zeker heid te mogen zijn De vorige spreker zoude Belgie als eene voorhoede van Frankrijk willen doen dienendoch Frankrijk heeft daaromtrent andere denkbeeldenwij zien integendeel met voldoening dit rijk eer. groot deel onzer grenzen dekken, en tegen allen buitenlandschen aanval vrij waren. Beteekent zoodanige toestand dan niets Om deze uitkomst te verkrijgenzou men zich de grootste opofferin gen hebben getroosten hoe weinig heeft het echter ge kost, om eene zoo bevredigende hoop te verwezenlijken. Twee malen zijn de Fransche legers tot hulp van Bel gie opgerukten hebben niet alleen de gevaren die het zelve bedreigden, afgewend, maar ook plaatsen en stellin gen van een hoog gewigt aan dat land terug gegeven het gevolg daarvan is de thans verkregen uitslag. Zoo in de toekomst eene dergelijke omstandigheid zich andermaal mogt opdoenzouden wij zonder twijfel nogmaals Belgie te hulp komen maar in alle tijden zal dit land voor ons eene vaste waarborg zijnhet is voor Frankrijk het zekerste onderpand voor het behoud van den vrede." Gisteren avond ten 8 ure zijn 39 staatkundige ge vangenen die zich aan de conciergerie bevonden fa vrij heid gesteld. De overbrengingdaarentegennaar de ge vangenis van het Luxembourg der beschuldigdendie den 24 dezer voor het hof der pairs zullen te regt staan zal eerst den 23 plaats hebben. BRUSSEL den 16 junij. De heer Koelman Lauwertte Antwerpen, heeft gisteren avond van de Nederlandsche re gering verlof bekomenom de diligence-dienst van Antwer pen naar Breda weder op nieuw voort te zetten. Ook is aldaar het berigt ontvangen, dat de Belgen vrije lijk te land en te water naar de Nederlanden kunnen reizen mits zich onderwerpende aan de formaliteiten, die tusschen in vrede levende natiën bestaan. Gisteren heeft alhier eene bijeenkomst van Polen plaats gehadtot viering van den dood van den Poolschen agent Konarskidie vroeger te Wilna is gefusilleerd geworden. De heeren LelewellJottrand en Bartels, hebben bij deze ge- legendheidin tegenwoordigheid van ongeveer 2000 perso nen, redevoeringen gehouden, waarin, zoo als te verwach ten was het niet heeft ontbroken aan allerlei uitvallen op de Russische dwingelandij. In een der dagbladen leest men het volgende, hetwelk daarin gezegd wordt regtstreeks van het ministerie van oor log alhier afkomstig te zijn Voor eenige dagen werd eensklaps aan het ministerie van oorlog het bevel ontvangenom alle in Belgische dienst zijnde Fransche officieren onmiddellijk naar Frankrijk te doen terug keeren. De aanleiding tot dit bevel was het misnoegen der Fran sche regering over de jongste in Belgie uitgevaardigde wet, betreffende de vreemde officieren. Het volgende voorval was deze zaak voorafgegaan Op het laatste thé-dansant bij den koning werd de heer Henri de Brouckèrcrapporteur van het vvets-ontwerpdoor den Franschen gezant in Belgie, baron Serrurierop de volgende wijze aangesproken: Ik mag u niet verbergen, mijn heer, dat uw laatste rapport een levendig misnoegen bij den maarschalk Soult ver wekt heeft." Is het tegen mij, dat gij spreekt? vroeg de heer de Brouckère. JamÜn heer, en ik herhaal ti nog eens, dat uw laat ste rapport een ernstig misnoegen bij den maarschalk Soult verwekt heeft."

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1