MIDDELBURGSCHE O U R A nieuwstijdingen. N°* 72. Z«aturdag 1.839, 15 Jimij. Jfvanfcvijfc. fhtblicfttic. CUubcötcbingeu. SDuitdcftlanb. Hcbctflanben. v6f 'fcS De «bonnements-prijs dezer Courant it a 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden foor niet minder dan' drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde ?an ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertenticn behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering an Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1,60 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden dat het Kohier van het Patentregt voor het 4de Kwartaal 183^, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, executoir is verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden afgekondigdmicsgaders in dezer Scads-Couranc ge plaatst. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, der. 14 Junij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, G. I. SPRENGER, L. S. Op Zaturdag den 22 Junij 1839, zullen Burgemeester en Assessoren der Gemeente YERSEKE, in bijzijn van den Gemeenteraad, des avonds om vijf ure, in de Dorps-Her berg, publiek aanbesteden: Het aanleggen van eetien AARDEN-DAM beoosten het Haventje van den Yersekendam, en zulks tot verbe tering van de Los- en Ladingsplaats aldaar. Zullende het Bestek bevattende de conditiën waarop het werk zal worden aanbesteedter lezing liggen zoo in het Logement de Korenbeurs bij Kors Buitendijkte Goes als in de Herberg bij Jan van Zweden op den Yersekendam terwijl, twee dagen voor de Besteding, locale aanwijzing zal gedaan worden. Burgemeester en Assessoren van Yerseke, J. WILLEMSEN. De Directie van de Watering van WalzoordenIn de Gemeente Hontcnissezal op Zaturdag den 22 Junij 1839, des namiddags ten vier ureten Huize van C. Adriaansen te WALZOORDEN, in het openbaar aanbesteden: Het doen en maken van eenig ZINK-, VLET- en RIJS WERK, voorden Berkpolder aldaar, met bijlevering der Materialen. Volgens bestek en voorwaarden, die acht dagen voor de Besteding ter inzage zullen liggen ten huize van den Dijk graaf, Wijk A. No. 8, te Hulsten op aanwijs daags voor de besteding ter plaatse te doen. De ondergeteekende COLLECTEUR van het Stedelijk Middel der Lantaren-, Brandspuit- en Nachtwacht-Gelden binnen deze Stad, bij resolutie van den 25 Maart jL, ten fine van invordering, van Hun Ed. Achtb. ontvangen heb bende, het, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, in dato den 21 dier zelfde .maandexecutoir verklaarde Kohier over hetzelve Middel, dienstjaar 1839; brengt bij deze ter kennis van een iegelijk der Belasting schuldigen dat de biljetten van aanslag uit voorschreven Kohier, allen naarbehooren opgemaakt, aan hunne woningen .zijn bezorgdterwijl hij dezelven opmerkzaam is makende vooral te willen zorgen dat de verschuldigde aanslagen op hunnen tijd worden aangezuiverden dat diegenenwelke geene biljetten van aanslag mogten hebben bekomen dezelve alsnog, gedurende deze maand, ten zijnen Kantore» op de gewone uren van vaceringgratis kunnen erlangen. Wordende wijders de alsnog ten achteren zijnde belasting schuldigen in de voldoening van hun verschuldigde over de dienst van 1838, bij deze ten ernstigste aangemaand tot eene ■onverwijlde voldoening derzelve, alzoo hij zich genoodzaakt vindt de nalatige» in dezendoor middel der bij de wet voorgeschreven dwangbevelen tot de voldoening derzelve ste achtervolgen. Middelburg, den 4 Junij 1839. De Collecteur van voorschreven Middel DE TROIJE Nz. KONSTANTINOPEL den 22 mei. Eindelijk is men stel lig onderrigt van den stand van zaken in Azie. Men weet thans, dat de Egyptische en Octomanische legers tegen el- Itandcr overstaan, zonder dat het eene of het andere zich ■aan het overschrijden van het grondgebied heeft gewaagd. Daarom hoopt men nog steeds, dat het den gezanten alhier <en die tc Cairo gelukken mogeeene vredebreuk te verhin deren. Tntusschen had men ook de hoop gekoesterd, dat /7«/?z-pacha de krijgsbeweging, die hij werkelijk ondernomen heeftniet zou gemaakt hebben. FRANKFORT den 9 junij. Te Berlijn maakt men Teeds groote toebereidselen voor het eeuwfeest der troonbestijging van Frederik den Grooten dat in het volgende jaar gevierd 1 moet worden. Onder anderen wordt van het oprigten van j een standbeeld van dien vorsc gesproken, dat op een der schoonste pleinen van die residentie zou worden geplaatst; Ook houdt zich de koninklijke akademie van wetenschappen met eene nieuwe en volledige uitgave der werken van dien beroemden monarch bezig. Z. M. de koning van Pruissen begeeft zich denkelijk te gen de helft der volgende maand naar de baden van Töplitz. In de courant van Dusseldorp leest men dat Z. K. H. de grootvorst troonopvolger van Rusland 200 dukaten heeft doen ter hand stellen aan de weduwe van den postillon Fa- ion die den grootvorst op den weg van Nijmegen naar Dus seldorp reed, doch onder weg van het paard gevallen zijnde onder het rijtuig is geraakt en het leven verloren heeft. Op den naamdag der keizerin van Rusland heeft keizer Nikolaas verscheidene decreten genomenstrekkendeof om het lot der' lijfeigenen in Polen te verzachten, of om den last dergenen te verlichten welke, ten gevolge van den opstand in 1830, aan zware geldboeten onderworpen waren. Van de Russische provincie Wilna wordt geschreven dat aldaar, ten gevolge van den langdurigen winter en het daaruit ontstaande gebrek aan voeder eene aanzienlijke sterf te bij het vee is ontstaan. Binnen weinige dagen waren 2416 paarden, 2269 stuks hoornvee en 8244 schapen daaronder bezweken. De stoomvaart op den Donau neemt zoo sterk toe, dat zich onlangs niet minder dan 7 Oostenrijksche stoomboo- ten gelijktijdig in de haven van Konstantinope! bevonden. Ook is aldaar den 20 mei eene te Triest gebouwde stoom boot aangekomen, die inzonderheid bestemd is 0111 de ge meenschap met Syrië te onderhouden, PARIJS den 10 junij. In de zitting van de kamer der afgevaardigden van hedenheefc de heer Chapuis Montlaville een voorstel ontwikkeld, strekkende om het gebeente der Parijssche burgers, die bij den strijd aldaar in de julij-da gen van 1830 gesneuveld zijn, onder de gedenkzuil te begra ven die thans ter eere van die omwenteling wordt opge- rigc. Hij heefc bij die gelegenheid over de wettigheid en j noodzakelijkheid der laatste omwenteling en over de gematigd heid daarbij door het volk aan den dag gelegd breed uic- gewcid. De kamer heeft besloten om het voorstel in over weging te nemenzoodat het tot nadere behandeling is voor behouden. De minister van bimienlandsche zaken heefc zich gehaast, om te kennen te geven, dac de kelders, die onder de gedenkzuil worden aangelegd voor het ontvangen der stof felijke overblijfselen van de in julij 1830 gesneuvelde burgers waren besteraddoch dac de bepaling van den tijd dier overbrenging aan de regering moest verblijven. On getwijfeld zou het ministerie, onder de tegenwoordige om standigheden niet ligt zulk eene gelegenheid tot het in be weging brengen der Parijssche bevolking doen geboren worden. Bij voortduring vindt men in onze dagbladen een en ander wat vrees voor de hervatting der jongste oproerige tooneelen aanduidt. Het dagblad PEurope verhaalt de bijna ongeloofelijke bijzonderheid dac de soldaten der bezetting bevel zouden hebben ontvangen om niet anders dan met 4 of 6 te gelijk uit te gaan onder welk getal zich altijd ten minste 2 manschappen van de keur-kompagnien zouden moe ten bevinden, welke laatsceti met sabels gewapend zijn. Een ander dagblad klaagt over de steeds toenemende menigte ar beiders welke in de hoofdstad zonder werk en brood zijn en over het gemis van alle maatregelenom aan dien treu- rigen staac van zaken een einde te maken. Men gaat hier (eindigt dit blad zijn vertoog) met geslocene oogeneenen afgrond te gemoet." Nog weder een ander dagblad zegedac er ter gelegenheid der jnlij-fecscen eene groote wapenschou wing der nationale garde en van linietroepen zal plaats hebben doch dac de regering dit slechts als een voorwend sel te baat neemt, 0111 tegen het genoemde tijdperk 50,000 man troepen tc Parijs bijeen te hebben. Voorts weidt men lang uit over de maatregelen die thans alhier ten aanzien der geweerverkoopers en wapensmeden worden genomen met het kennelijk doel om te beletten dat eenigc bende oproerlingen zich bij hen van wapenen voorziec. Onder de genomene maatregelen behoortdac geen geweerverkooper in zijnen winkel een geweer zal mogen bezittendat niecdoor het afnemen van het slot of op andere wjjze, voor het oogen- blik onbruikbaar is gemaakt. De vrienden van den heer T/iiers geven zich thans veel moeiteom in het oog te doen vallendat het voornemen van dezen begaafden manom zijne geschiedenis der Fran- sche omwenteling tot aan den val van Napoleon te vervol gen geenszins beschouwd moet worden als een bewijsdat hij van het staatstooneel wil aftreden. De door hem met den boekhandelaar Paulin geslocene overeenkomstwaarbij hij zijn nieuw werk, 't welk 20 bockdeelcn zou beslaan, voor 500,000 fr. heeft verkocht, moet hem dan ook volkomene vrijheid geven, om dat werk al dan niet te schrijven, en de gezegde som is dus slechts voorwaardelijk bedongen. Men wil dat hij nog beginnen moet om het werk te schrijven maar dat hij met zijnen vriend Mignet al de daarvoor noodi- ge bouwstoffen heeft bijeengezameld. Sedert eenige dagen hoort men in deze hoofdstad van nieuwe arrestatie»ten gevolge der troebelen van den 12 en 13 mei. Onder de gearresteerden wordt zekere Nouguez ge noemd die reeds in verschillende politieke processen is ge wikkeld geweest. De dagbladen van Lyon behelzendat omtrent 400 werk liedengroocendeels jongens van 13 tot 18 jaren, in blaau- we kielen gekleed, in de straat Mery aldaar barricades had den opgerigten door de nationale gardebijgestaan door een bataiilon linietroepen, uiteen gedreven hebben moeten wordenwaarbij een persoon is omgekomen. Uic Bougie wordt gemeld, dac den 12 mei tusschen eene Fransche colonne van 600 manonder den luitenant kolonel Bedeauen de Arabieren, een gevecht heeft plaats gegrepen, waarbij de laatteen 20 en de Franschen 13 man verloren hebben. Ie Constantine hebben 5 Arabieren, wegens mcdepligtig- hcid aan den beraamden aanslag tegen de Franschen dc doodstraf ondergaanterwijl een aantal andere, waaronder 3 vrouwen, naar Toulon vervoerd zijn, om aldaar in de ijzers gesloten of gevangen gezet te worden. Omtrenc het doel der -genoemde zamenzwcring verneemt men nader, dat de vijandige Arabieren voornemens waren op den i meiterwijl de troepen in de vlakte buiten de scad ter gelegenheid van 's konings naamdag revue hiel den zich van Constantine meester te maken, en alles wat hun tegenstond te vuur en te zwaard te vernielen. Aclimet- bey die zich op slechts drie uren afstand» bevond, moest vervolgens, door eenige aan hem verknochte stammen bijge staan de Fransche troependie geen geschut bij zich had den aanvallen en uic een drijven. De echcgenoot van dien bey moet dit ontwerp aan den baron de Galbois hebben me degedeeld en zou daarvoor twee dolksteken van haren echt genoot ontvangen hebbenwaarvan een zoo diep was dat hij zelf haar voor doodelijk gewond hield. Deze vrouw is na hare genezingmet de barones de Viala naar Algiers vertrokken. In den Moniteur wordt hec volgend uittreksel van eenen brief uit Valparaiso, in Chili, van den ai febr. dezes jaarsmedegedeeld welke brief door hec Fransche schip le Cesar is aangebragt Er heeft zich tusscheo den 33sten en 34ste» graad zuider breedte, in de zee tusschen Juan-Fernandez en Valparaiso, een vulkauisch eiland gevormd. Dit natuurverschijnsel wekt hier voor de schepen die men uit hec noorden verwacht le vendige bezorgdheid op, daar hec eiland, hetwelk 6 mijlen in omtrek heeftjuist op de lijn ligtwelke de scheep- vaarders bij hec koers zetten naar deze haven gewoon zijn te volgen." MIDDELBURG den 14 junij. In het verslag nopens den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over *837, gedaan aan de Staten-Generaalwordt aangaande het lager onderwijs in deze provincie hec volgende gezegd Hec middelbaar en lager onderwijs, in de onderscheidene scholen der provincie, is gedurende het jaar 1837 met ijver voortgezet. Wel hebben in enkele strekenvooral in Zuid- Beveland ziekten en alierwege de strenge winterkoude op de opkomst der scholieren en daardoor ook op het onderwijs nadeelig gewerkt; doch deze hinderpalen waien slechts tij delijk. In de 154 scholen der provincie i» aan 10,009 i01'- gens en aan 6,633 meisjes, te zaraen 16,642 kinderen on derwijs gegeven, waaronder 4,115 gratis tot het onderwijs zijn toegelaten; terwijl buitendien op de avond scholen 784 leerlingendie niet op de dagscholen gaanaan het onder wijs deel hebben genomen beuevens 988 op 34 scholen van de 2de klasse, zood.it het onderwijs genoten hebbende 18,144 bedraagt. De verbetering der scholen en schoolmeubelcn is in het afgeloopen jaar voortgezet." Omtrent de uicwisseling der ratificatienreeds In ons vorig no. gemeld, behelst de Staats-Courant van den 12 het volgende De ratificatien der op den 19 april jl. te Londen, tus schen Nederland, Oostenrijk Frankrijk, Groot-Brittanje Pruissen, Rusland en Belgie gesloten tractate»en van de acte van acceSsie van het Duitsche bondgenootschap zijn den 8 dezer uitgewisseld." Ook het Belgische gouvernement heeft deze tijding maan dag namiddag, door den heer Drouct, geattacheerde bij de Belgische legatie te Londenontvangen. Alle gematigde dagbladen van dat land betuigen daarover hun genoegen. In het protocol van de 7de zitting der Duitsche bondsver gadering den 11 11. te Frankfort gehouden, de territoriale aangelegenheden van hec groot-hertogdom Luxemburg', en de ratificatie der acte van toetreding, den 19 april te Londen geteekendbetrelfendekomt onder anderen voor, dac Oos tenrijk en Pruissen onvoorwaardelijk voor het ontwerp ge-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1