MIDDEEBURGSCHE COÜÜA Jjfranfct-ijfi. Dingsdag 1839. 11 Junij. i\ IE WSTIJDINGEN. JtdUc. 33utt0citlanb. (Sroot-Jarittaujc. De abonnemcnts-prijs dezer Courant is 2, 75 voor drie maanden, en franco per Post 5. n. 1 1 1 De abonnementen worden voor niet'minder dan drie maanden genomen, en de belJ Advertent.en worden prekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- ling geschiedt comptantof hij het einde van ieder vierendeel jaars. gfe .f" nB€" '™nM de Pr3s van éen tot les «6*1» «,6o rv i*i mi en voor ïcucrcn regel daarboven 22 Cents De inzending der Advcrtentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien 'leiel,e het "rst uit te 8evcn No. wil geplaatst hebben. Detelve moeten niet op «gel geschreven rijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ondergeceekendeCOLLECTEUR van het Stedelijk Middel der Lantaren-, Brandspuit- en Nachtwacht-Gelden binnen deze Stad, bij resolutie van den 25 Maart jl,ten fine van invordering, van Hun Ed. Achtb. ontvangen heb- bende, het, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, in dato den 21 dier zelfde maand, executoir verklaarde Kohier over hetzelve Middel, dienstjaar 1839; brengt bij deze ter kennis van een iegelijk der Belasting schuldigendat de biljetten van aanslag uit voorschreven Kohier, allen naar behooren opgemaaktaan hunne woningen zijn bezorgd terwijl hij dezelven opmerkzaam is makende vooral te willen zorgen dat de verschuldigde aanslagen op hunnen tijd worden aangezuiverd en dat diegenen welke geene biljetten van aanslag mogten hebben bekomen dezelve alsnog, gedurende deze maand, ten zijnen Kantore, op dë gewone uren van vaceringgratis kunnen erlangen. Wordende wijders de alsnog ten achteren zijnde belasting schuldigenin de voldoening van hun verschuldigde over de dienst van 1838, bij deze ten ernstigste aangemaand tot eene onverwijlde voldoening derzelve, alzoo hij zich genoodzaakt vindt de nalatigen in dezendoor middel der bij de wet voorgeschreven dwangbevelen tot de voldoening derzelve te achtervolgen. Middelburg, den 4 Junij 1839. De Collecteur van voorschreven Middel, DE TROIJE Nz. De ARRONDISSEMENTS-IJKER te Middelburg herin nert den belanghebbendendat het Kantoor voor den Herijk der Maten en Gewigtenmet 22 Junij aanstaande, tot het doen der [Jk-tournée zal gesloten zijnen tevens aan de be palingen vervat in de Publicatie van Hun-Ed. Achtb. Bur gemeester en Wethouders dezer Stad, van 13 Mei jl. De Arrondissements-IJker voornoemd TIELEMAN. ROME den 25 mei. Eergisteren na den middag is Z. M. de koning van Napels slechts door twee personen van zij nen hofstoet vergezeld in het strengste incognitoalhier aangekomen en in het paleis op het Corso afgestapt. Da delijk na hoogstdcszelfs aankomst bezocht Z. M. zijnen broeder, die onder de leiding van de Jesuiten in het coliegie Nubili zijne geestelijke studiën volbrengt. Gisteren gaven de koning van Beijeren, later de koningin douairière, en des avonds Z. H, de PausZ. M. den koning van Napels een bezoek. Heden wordt het feest der canonisatie van vijf nieuwe heiligen, hetwelk morgen zal plaats hebben, door het luiden van al de klokken der stad aangekondigd. De kanonnen van den Engelenburg melden het door hun gebulder. Intusschen ratelen de donderslagen van een boven onze stad losgebroken 011 weder. Om aan de geheele feestviering een' nog hoogeren glans bij te zetten, zal Z. H. de Paus, na het eindigen der pleg- tigheden die reeds morgen ochtend ten 5 ure zullen begin nen de verzamelde menigte zijnen zegen geven. Des avonds zal de koepel van de St. Pieterskerk geïllumineerd worden. Men berekent, dat zich alhier meer dan twaalf duizend gees telijken bevinden. Nagenoeg 150 bisschoppen, de in de stad verblijf houdende inedegerekendzijn alhier bijeen; al de buitenlandsche hebben in de laatste dagen audiëntie bij Z. II. den Paus gehad. FRANKFORT den 5 junij. Uit Stuttgart meldt men, dat daar groote toebereidselen gemaakt worden voor de luis terrijke viering der huwelijks-vereeniging van prinses Sophia met den erfprins van Oranje. - Met dagblad van Augsburg behelst berigten uit Turin en c Krakj»«waarin verzekerd wordt, dat vele weken vóór liet uitbreken van den laatsten opstand in Parijs, in die beide steden het gerucht heeft geloonendat te Parijs een opstand zou piaats hebben. De Sardinische regering was, volgens het berigc uit Turin, zoo stellig onderrigt! dat eene dergelijke gebeurtenis zou plaatshebben, dat zi (waarvan ook m der tijd gewag is gemaakt) maatregelen van voorzorg aan de grenzen had genomen. Uit Krakau is naar men verzekert, het bedoelde gerucht ten spoedigste naar alle streken van Polen verspreid, met bijvoeging, dat de maatregelen der opstandelingen zoo goed genomen wa ren dat aan het gelukken van hun aanslag niet te twijfe len was. Tc Weenen had men geene nadere bepaalde tijdingen over den staat der zaken in het Oosten. De antwoorden der 1'orteop de vertogen van de gezanten der groote mogend heden bleven luiden dat zij geene vredebreuk bedoelde •en dat de plaats gehad hebbende bewegingen der troepen al leen voor de gezondheid der soldaten en de zekerheid van het rijk noodzakelijk waren gekeurd. In genoemde hoofdstad voor zag mendatbijaldien de oorlog uitbrakde Turken eene nederlaag leden en Ibrahim naar Konstantinopel oprukte, die stad wel door Rusland bezet zou kunnen worden, van welke mogendheid de sterke vloot bij Sebastopol ligt, terwijl een aanzienlijk leger zich in het zuiden des rijks marschvaardig houdt. HANOVER den 4 junij. Het blijkt nog niet, dat de twee" de kamer in genoegzamen getale heeft kunnen vergaderen- Naar het schijntzal de regering zoodra het rereischte ge tal van 37 leden bijeen zal wezen, hiervan gebruik maken, om dadelijk eene verlenging van de bestaande beiastings-wet- ten voor te stellenen verder geene voordragten van eenig gewigt doen. Aan het aannemen van zoodanig voorstel tot verlenging van de tegenwoordige belastings-wetten wordt niet getwijfeld. LONDEN den 5 junij. De Russische ambassadeurde Belgische minister en de Fransche, Pruissische en Nederland- sche zaakgelastigden hebben zaturdag eene bijeenkomst op het bureau van buitenlandsche zaken gehoudenalwaar de heer van de IVeyer gisteren wederom heeft gewerkt. Het hoogerhuis heeft de wet op de kerkelijke tucht aangenomen, die bij de vorige zitting was verworpen. Het gerucht verspreidt zich dat het parlement binnen wei nige dagen zai oncbonden worden. De minister Russell heeft een 3 dezer de staatkunde, die zijn bestuur ten aanzien van Canada voornemens was te volgenin het lagerhuis ontwikkeld. Zij strektom door het parlement het beginsel eenér vereeniging op het stuk der wetgeving tusschen Opper- en Neder-Canada te doen aanne menmaar om tevens te bepalen, dat de buitengewonemagt die aan den gouverneur en den hem toegevoegden raad in Ne der-Canada gegeven is, tot in 1842 zal voortduren. Het voorstel strekt dus in het wezen der zaak, om Neder Cana da in welk landschap de bevolking van Fransche afkomst de meerderheid uitmaakt, nog ten minste 3 jaren lang van het bezit van een eigen wetgevend ligchaam verstoken te la ten blijven, en zonder ttisschenkomst van eenige vertegenwoor diging te laten regerenterwijl danna het voorbijgaan van dat tijdperk zou worden beproefd of niecdoor eene ver menging van bewoners van Neder-Canada met die van Opper- anada, in welk laatste gewest bijna zonder uitzondering nge schen gevestigd zijneen meer Engelsche en minder weerbarstige geest in het te herstellen wetgevend ligchaam te verwerven zou zijn. In Neder-Canada heeft de krijgsraad, na bjjna een half jaar werkzaam te zijn geweest, zijne zittingen geslotenge durende welke 12 aangeklaagden ter dood veroordeeld en 9 vrijgesproken zijn terwijl 89 tot den kerker zijn verwezen. De Noord-Amerikaansche handlangers der Canadesche op roerlingen welke te Quebec in hechtenis zaten zijn op één na ontslagen en over de grenzen gebragt. Maandag 11. had weder op de markt te Bradford het schandelijk schouwspel plaatsdat zekere man van Stanningley Ferrar genaamd zijne vrouw openlijk verkocht. De hande ling gebeurde reeds vroeg in den morgen even na 4 ure en geschiedde in tegenwoordigheid van een' getuigeHains- woith genaamd. Zekere Greenmede te Stanningley wonen de kocht de vrouw voor 5 sh.van welke de getuige 2 sh. en 6 d. ontving. De partijen gelooven dat hunne handelwijs wettig is. De Timesdie deze gebeurtenis uit den Halifax Guardian overneemt, voegt er bij, dat de minister van bin- nenlandsche zaken, de magistraatin wiens district zulk eene verkrachting der wetten plaats heeftvan zijnen post moest ontzetten. De jongste berigten uit Peru, alhier ontvangen, zijn belangrijk. Het Peruaansch-Bolivisch leger, onder bevel van den protector Santa-Cruz is door het aanvallend leger van Chili geheel verslagen. De eerstgenoemde magt moet 3400 gevangenen, 2600 dooden en gekwetsten, het geheele artil lerie-park, meer dan 90,000 dollars uit de veldkas enz. verloren hebben. De generaals Moran en Urdtminea waren gedood en verscheidene andere krijgsgevangen gemaakt. San- ta-Cruz ontsnapte slechts met 20 man. Die van Chili zullen Lima en Cailao nu wel meester worden. Ook ter zee hadden zij een belangrijk voordeel behaald. Te Smithfield ziet men tegenwoordig alle zondag-avon den onderscheidene groepen bijeen komen tot het behandelen van theologische questien die groepen leverden vooral zon dag 26 mei een zeer zonderling schouwspelonder dezelve was er eentalrijker dan cenen der anderen en zaamgesteld uit personen met witte hoeden van eenen ontzettenden omvang, en met lange grijze baarden. Een der voornaamste uit de ze groep hield eene lange predikatie, na het eindigen van welke al de andere begonnen te argumenteren en disputeren over de vreemde stelselsdie hun ontwikkeld waren gewor den zulks van niet weinig zonderlinge gebaren doende ver gezeld gaan maar weldra geraakte de verwarring ten top en was het een gekakel, om het verstand er bij te verliezen, teren een geheele zwerm nieuw bekeerde vrouwende zoo- genaamde apostels te hulp schietendeeenen stroom en vloed van woorden kwamen uitbraken, ten betooge van het dui zendjarig rijk hetwelk zij beweerden dat men eerlang te wachten had. De meeste aanschouwers van dit zonderling tooneel verkeerden in de gedachte, dat deze menschen volge lingen waren van Johanna Southcotemaar dit was het ge val niet. Volgens ingewonnen berigten die men reden heeft voor juist te houden, is het eene nieuwe secte, die zich de benaming geeft van Christen Israélitenvolgelingen van een behoeftig man, met name John IVroe de Tong, in de parochie van Bristall nabij Bredford en die beweertdat de Heer hem in den geest ingevingen en volmakingen heeft medegedeeldwaar van het Ürin en het Thum-min op den gordel van Aaron ge- grifdde teekenen zijn. De leerlingen van dien man bewe ren dat hij de gaaf bezit van wonderen te kunnen verrigten en dat het hem gegeven isin de gedachten der menschen te lezenietswaarvan zij verzekeren dat hij talrijke en schit terende bewijzen gegeven heeft. Overigens schijnt het dat deze nieuwe Israeliten voor het oogenbiik geene openbare bij eenkomsten meer zullen honden, wijl hun voornaamste apos tel dezelfde die op dien avond gepredikt heeftzich binnen kort zal inschepen, om Australië tot het nieuwe geloof te gaan bekeeren maar dat de profeet John IFroe nog in den loop van den zomer, in persoon naar Londen zal overko men, om den juistcn dag, waarop het duizendjarig rijk een aanvang moet nemen, te verkondigen. Het iszegt het blad de Standaardin de daad bedroevend dat men zulke zotheden in het openbaar gedoogtdaar zij toch niet nalaten altijd eenigen indruk op het volk te ma ken. Welligt evenwel zal John IVroe in gebreke blijven zijn woord gestand te doen, en dit zou het beste middel zijn om de zaak weder in vergetelheid te doen geraken. PARIJS den 7 junij. In de kamer der afgevaardigden zijn heden onderscheidene wets-ontwerpen voorgedragenwaar onder men opmerkt de aanvraag van een credict tot ver meerdering van de municipale garde te Parijs. Deze maat regel schijnt in verband te sraan met een plan, dac reeds sinds lang zoude gekoesterd zijnom deze garde ailengs- kens tot eene bijzondere lijfwacht voor den koning te doen strekken. In weerwil dat het Fransche kabinet voor het oogen biik op eene voldoende meerderheid in de kamer der afge vaardigden schijnt te kunnen rekenen beschouwen sommi gen eene nieuwe crisis als schier onvermijdelijk, op grond van de weinige overeenstemming, welke tusschen de onder scheidene ministers zoude bestaan. Onder anderen leest men omtrent dit onderwerp in een der dagbladen een artikelwaarin men het volgende opmerkt r> Te vergeefs zoekt men een karakter van eenheid in het ministerie. Dit karakter bestaat niet. Het kabinet is uit verschillende elementen zamengestelddie elkander bij de minste staatkundige questie in het verborgen den oorlog aandoen. Het ministerie is eene soort van vermomde coalitie. Men ziet er in ministers, die tot de 221 behooren, de' verl tegenwoordigers der zoogenaamde tegenpartij en de doctri- nairen. Uit deze vreemdsoortige vermenging kan bij elke questie eene zwarigheid ontstaan, die zich eindelijk in eene nieuwe ontbinding van het ministerie oplost. Het nog versche geschil met de heeren Legrand en Bres- son strekt daarvan ten bewijs. De miuisters zijn daarbij niet allen eenstemmig geweest. De 221 beklagen zich luide zij willen geen ministerie ondersteunen, dat hun stelsel verraadt. De doctrinairen beginnen op hunne beurt cenen boogen toon te voeren zij zijn het vervullen van eene onderge schikte rol moede. Daarenboven verbeeldt zich de derde partij de overwinning te hebben behaald en dus de staat kunde van het kabinet te moeten beheerschen. De ministeriele crisis zal echter eerst na de sluiting der zitting beginnenwanneer de begrooting zal goedgekeurd zijn en dan zal men een nieuw ministerie uit de 221 met eenen doctrinairen zamenstellen." In den avond van den 4 dezer zijn alle wachtposten alhier verdubbeld en ook andere militaire voorzorgen geno men. Er waren geruchten in omloop dat de revolutionairen weder eene poging tot stoornis der openbare orde zouden wa gen.. Gelukkig zijn die geruchten gebleken ongegrond te zijn geweest. De gevangene kweekelingen der Polvtcch nische school zijn allen in vrijheid gesteld, zoodat men de zaak tegen hen niet verder schijnt te willen voortzetten Omtrent de inneming van Ripoll door de Carliscen, voor eenige dagen reeds vermeldworden thans in den Mo nsieur bijzonderheden medegedeeld, welke wederom aller treurigste bewijzen opleveren van den bloeddorst!gen haat, welke de partij van den pretendent bezielt. Na dat het gar nizoen bij capitu la lieden vorigen avond de stad verlaten had is Ripoll den 28 in brand gestoken900 menschen zijn daarbij onder de verschrikkelijkste folteringen om het leven gekomen; 25 vrouwen, welke in een huis gevlugt waren,

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1