f. M°' 68. Donderdag 6 Junij. 1839. s va a» 7 a>V P. P O u s. MËCWSTÏJMNGEN. «DuitsdiUub. vu 0t-15 v i 11 «s n j e Jran&riffï. '■v .v;» <«4 'i De alionnements-prijs deier Courant is a 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. l)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. F A' :s 4 li&r De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodhekendmakingcn waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten met op zegel geschreven zijn, ajzoo het regt van zegel wordt betaald. Het PROVINCIAAL G EREGTSI !OF in ZEELAND maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkom stig art. 17 der wet op de Hegeerlijke Organisatie en het Beleid der Justitieen art. 11 van het reglement optie wijze Van Eedsaflegging enz vastgesteld bij Zijner fvlajèsu?its be- sluit-van den 14 September 1838 (Staatsblad no. 38), ge durende de vacantie van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, bslasc zal zijn met de afdoening van spoed vereischende zaken en van Strafzaken hare gewone teregczicringen zal houden op de navolgende dagen, te weten Zaturdag den 6 en Maandag den 8 Julij Zaturdag 20 Maandag „22 dito". Zaturdag 3 Maandag 5 Augustus Zaturdag 17 Maandag 19 dito. en Zaturdag „31 Augustus; telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ure; en dat overzulks de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke zaken, 11a de vacantiezal zijn op Dingsdag den 3 September dezes jaars. Middelburg, den 29 Mei 1839. Op last van den Hove De Griilier A. VRÉKE. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af, ten zijnen Kan tore zullen worden uitbetaald de Ridder* Soldij enover her eerste kwartaal 1839. Middelburg, den 5 Junij 1839. De Administrateur voornoemd BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG gezien het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 31 der vorige maaud Provinciaal Blad no. 49), brengen bij deze ter kennis van de Veehouders en van alle verdere belanghebbenden, binnen deze Stad of op derzelver Ambachten woonachtig, dat de Longziekte onder het Rundvee in deze Provincie op meer dau eene plaats is ontstaan met aanbeveling en waarschu wing om tegen deze verwoestende ziekte op hunne hoede te zijn hun Vee steeds zoo veel mogelijk afgezonderd en buiten gemeenschap met ander te houden zich vooreerst van den aankoop van Vee te onthouden, en niet toe te staan, dat eens anders Vee op hunne stallen of weiden verblijve •om van het ontstaan van eenige ziekte onder hun Vee dade lijk aan den Burgemeester kennis te geven terwijl het ver zuim daarvan hen aan de boete en gevangenisstraf zal blootstellendaartegen bij art. 459 van het Wetboek van Strafregt bedreigd om zich ingeval van Longziekte naai de aanwijzing van het openbaar gezag en naar die der Vee artsen stipteiijk te gedragen, en in alles het van hen gevor derd wordende te volbrengen alsmede om alles te vermijden wat strekken kan om de Longziekte te doen ontstaan en voort te planten, onder voorhouding, dat afwijking of ver zuim hiervan dezelven het genot ontzegt van de te gemoet- komittgwelke door het Gouvernement tot nog toe voor het verlies van het ten gevolge der Longziekte omgekomen of afgemaakt Vee wordt verstrekt, onverminderd de straffen die hen, als cle besmetting hebbende voortgeplant, volgens de bestaande wetten kunnen worden opgelegd. Burgemeester en Wethouders willen bij deze nogmaals de belanghebbende In- en Opgezetenen herinnerd hebben, aan de Publicatie van den 21 Mei des vorigen jaars, mitsgaders aan die van den 24 Maart 1836 (te vinden in dezer Stads couranten van den 22 Mei en den 26 Maart van gemelde •jaren"), met aanbeveling, om aan de daarbij gegevene voor schriften te voldoen en zich daarnaar naauwkétirig te gedra gen zullende de daarbij vermelde bepalingen met kracht en klem worden gehandhaafd, de overtredingen met de meest ^mogelijke nauwgezetheid worden nagegaan en met de meeste gestrengheid worden achtervolgd. En op dat niemand hiervan onwetend büjve, zal deze worden gedrukt afgekondigd en aangeplakt mitsgaders in dezer Stads-Couranc geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 Junij *839- Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M, B E C I U S. BERLIJN den 29 mei. Men merkt thans op, dat de aartsbisschop van Posen, de heer von Dujiin, zich in bur ger kleeding vertoont en gcenc der aartsbisschoppelijke in. signien draagt; waaruit men opmaakt, dat hij de wettigheid van het tegen hem geslagen vonnis eindelijk erkent. Sedert zijn eerwaarde mee den proost van de Kachoiijke kerk alhier eenige conflicten heeft gehad, leest hij geene missen meer. Men zegt cac hij van Z. M. dei; koning antwoord heeft ontvangen op den aan hoogstdenzelven gezonden brief, ten gevolge van welke Z, M. hem van de vestingstraf van zes {maanden, waartoe het vonnis hem veroordeelde, heeft ont- j heven. I FRANtvFORT den 31 mei. In de Leipzigcr Zeitung\ezsi men De geschiedenis zal eens getuigendat de vroegere tweedragt onder de belijders van verschillende geloofsbegrip penzoo bij ons, als bij miilioenen onzer medeburgers, na eene ontwikkeling van drie eeuwen, door beschaving, wet ten, eene vreedzame scheiding der kerken en een Christelijk te zarnen wonen der belijders, welke allen het heil des Evan- geliums verkondigen al meer en meer is geweken en steeds vermindert. Van deze eendragt en liefde heeft het onlangs alhier gevierd 3oojarige jubelfeest der Hervorming de duide lijkste bewijzen opgeleverd. Geen wanklank, geene drift geen broedertwist hebben de feestviering gestoord. Met Her vormde kerkgenootschap vat: Leipzig volgde de uicnoodiging van de commissie tot het feest en nam broederlijk deel aan de plegtigheden. Verschillende onzer R. K. medeburgers ver schenen feestelijk getooid, aan den feestdis'ch. R. K. ver sierden en verlichtten hunne huizen en tuinen uit achting voor datgeen hetwelk door de banden der vriendschap en eensgezindheid, aan hunne medeburgers verbonden, het hei ligste is: dè vrije belijders der Evangelieleer en voor dat, wat voor hen en ons allen van het hoogste belang isin de burgerlijke zamenleving, welwillendheid, vertrouwen èu lief de onder en jegens allen." De berigten uit Konstantinopel zijn nog steeds onze ker omtrent den waren staat van zaken cusschen de Porte i en Mehemed-Alien het werkelijk uitbarsten der vijandelijk heden. I11 eenen uit Konstantinopel alhier door een handel huis ontvangen brief, wordt echter gemeld, dat men aldaar werkelijk het uitbarsten van den oorlog ducht. Intusschen zijn de diplomatieke tijdingenuit Weenen alhier ontvan gen van zoodanig eenen aarddat men bovengemeld be- 1 rigt 111 twijfel moet trekken. LONDEN den i junij. Ten gevolge van de gisteren avond in heihuis der lords door graaf Winchihea nopens de jongste ministeriele crisis gemaakte aanmerkingen en van de naar aanleiding daarvan aan lord Melbaurne gerigte vragen is door ;dezen hoofdzakelijk te kennen gegeven, dat, in weerwil van de moeijelijkliedenwaarmede Zr. Ms. gouver nement zich steeds omringd zag deszelfs staatkunde dezelf de zoude blijven en het eeniglijk in zooverre de beginselen van voortgang en hervorming zou aankleven, als tot wezen lijk welzijn en voordeel voor het land zou kunnen strekken. Alvorens deze hoofdstad vaarwel te zeggen, heeft de grootvorst troonopvolger van Rusland 300 p. sc. ten behoe ve der armen aan den iord maire ter hand doen stellen. De gemeenteraad aer city van Londen heeft, met eene meerdeibeid van 121 tegen 75 stemmen, het voorstel ver worpen om een adres van gelukwensching en erkentelijk heid aan II. M. aan te bieden wegens haar gehouden gedrag in het afslaan der voorstellen van sir R. Peelbetreffende het ontslag van eenige staatdames. De ministeriele bladen betoonen zich zeer verstoord over dit besluit, en beweren dat deze verwerping met eene openlijke afkeuring van de handelwijze der koningin gelijk staat. De onderneming van den Tunnel te Londen gaat thans met rasse schreden vooruit. De werkzaamheden zijn nu zoo ver gevorderd dat men geen 35 voeten meer van het laag watermerk van irmity, aan de zuidzijde der rivier, verwij derd is, zoodat men geloofde dat thans het gevaar geweken is. Zoodra het gezegd laag watermerk bereikt is, kunnen de werkzaamheden ook van da tegenovergestelde zijde be- gonnen worden, PARIJS den i junij. fijt Nismes meldt mendat de onlusten te Avignon tot bedaren zijn gebragt. Verschillende aanzienlijke personencot de partij der legitimisten belioo- rende zijn op de vlugt en houden zich verborgen. De po- licie moet ook eene proclamatie ontdekt hebben waarbij de burgers tot deelneming aan het komplot werden uitgenoodigd. De steller van dit stuk, de graaf cP Avertonheef van den marquis de Forbin des Issartsen pair van Frankrijk onder Karei X, is dien ten gevolge in hechtenis genomen als ook de heer de Salvadorlid van den stedelijken raad van Avignon. De heer André Renouarddie een der hoofden der zamenzwering was, is insgelijks in handen der justitie gevallen. Volgens hetgeen aldaar door eenige legitimisten verhaald j werd, zoude deze aanslag slechts ten doel gehad hebben, i om de legitimistische partij te vrijwaren tegen de buitenspo righeden der republikeinen van het Zuidendiedoor de jongste gebeurtenissen aangemoedigd, naar men ze-n het voornemen aan den dag gelegd hebben, de bloedige «We len van 1792 en 1793 te hernieuwen. De Moniteur deelt legerberigten van den maarschalk Falie mede, waaruit blijkt, dat de Fransche troepen onder den overste de Salles die onlangs Gigelli of Djidjelli aan de zeekunst van Algiers, bezet hebben, den 17,mei eenen hevigen aanval van de zijde der Kabylen of Kabaylen te ver duren hebben gehad. De gewapende manschappen waren, ten getale van 4 a 5000, de werken onzer troepen rondom Gigelli genaderd doch zijn met verlies afgeslagen. Aan onze zijde zijn 4 man gesneuveld en 19 gekwetst. Uit deze stuk ken blijkt voorts dat de bevelhebber van Bugia om de vermeestering van Gigelli gemakkelijker te maken,'van den 11 tot den 16 mei, eene verkenning in den omtrek heefc ge daan, waarbij insgelijks schermutselingen mee de Kabylen hebben plaats gehad. Een ministerieel blad spreekt van door het kabinet der Tuilerien afgezonden nota's, die de strekking hadden 0111 de overige vier groote mogendheden te gelijk met FrankI rijk tot eene gezamenlijke bemiddeling der geschillen cus schen den sulcati en den onderkoning van Egypte te bewegen. Van de zijde der Carlisten ontving mende volgende be rigten uit het hoofdkwartier van Durango den 25 mei: Ten gevolge van eenen gehouden krijgsraad en het besef der on mogelijkheid om de stad Ordinas te verdedigen, beeft men besloten dezelve te verlaten. Dien ten gevolge zijn de troe pen den 23 des morgens van daar vertrokken en hebben zij het krijgsmacerieel medegevoerd. Den 24, des namiddags ten twee ure, nam het leger der Christino'sten getale van 8000 man bezit van de stad. Maroto heeft zijne magt van Amurio tot Elodio in linie gesteld, en vertrouwt, dat het Espartero duur zal te staan komen, wanneer hij deze linie volstrekt wilde forceren. Van den anderen kant is zijn stelselom ach ter volgelijk de stellin gen te verdedigen alzoo de krachten der Christino's uit te put ten en derzelver kavailerie nagenoeg nutteloos te maken. MIDDELBURG den 5 junij. De heer generaal-maioor Schuurmans, opperbevelhebber der troepen in Zeeland, doet thans zijne inspectie-reis in deze provincie; zijnde Z. Exc. de vice-admiraal Gobius van eene gedane inspectie der sche pen op de Schelde te Vlissingen terug gekeerd. Bij besluiten van Z. M. den Koning zijn, onder ande ren, benoemd: tot burgemeester der gemeente Sint-Maar tensdijk C. Was Jz.cot buigemeescer der gemeente Scher- penisse en WesckerkeJ. IFasen tot secretaris der ge meente Melis- en Mariekerke, F. de Keyzer. Men meldt uit 's Gravenhage den 2 junij Z. K. H. de Grootvorst troonopvolgerdie gisteren avond omstreeks 9 ure, benevens Z. K. H. Prins Frede- rik Hendrik der Nederlanden, uit Londen in deze residentie was teruggekeerdheeft haar heden namiddag ten half drie ure weder verlatenom zich over Nijmegen naar Dtiitsch- Iand en verder naar Petersburg te begeven. Het afscheid cusschen den doorhichtigen gast en zijne koninklijke bloed, verwanten was hartelijk en treffend." Wij herhalen die berigcomdat hetzelve niet in alle, hoe wel in de meeste afdrukken van ons vorig No.is kunnen geplaatst worden. Uit Tilburg den 2 junij schrijft men: Dezen morgen, omstreeks half zes ure, is alhier te Korvel een hevige brand uitgebarsten in de lakenfabrijk van de lieeren Dieppe en Jellinghauswelke, niettegenstaande de spoedig aangebragte hulp tot op den grond toe is afge brand. Het was een ontzettend schouwspel de alles ver nielende vlam in een oogenblik van het eene einde tot aan het andere het gebouw te zien vermeesteren; hetwelk dan ook binnen weinige oogenblikken geheel verbrand was. Dank zij echter de welbestuurde en ijverige pogingen der brand spuiten, waardoor geene der belendende huizen eenig letsel heeft gehad, en de brand zich alleen tot de fabrijk bepaald heeft. De schade is geweldig groot, en vooral is deze ge beurtenis van veel gewigc en groote droefheid voor Tilburgs ingezetenen dewijl hier door meer dan 400 menschen van werk beroofd en gevolgelijk in eenen kommervollen toe stand geraakt zijn. Naar men zegt, zou slechts één derde van de fabrijk zijn verzekerd. Men berekent de schade op 20cooo doch dit laatste geef ik voor hetgeen men zegt. De oorzaak van den brand is niet bekend, men weet methoe dezelve in een oogenblik zoo snel de overhand genomen heeit daar er twee wakers op de fabrijk waren men gc ooftdat er eene, broeijing in de zoogenaamde einden of afval van wol bestaan heeftdie vol olie en vet zijn en welke eensklaps zich in ligte laaije vlam openbaarde." Men melc.c uit Culenborg, dat aldaar, in den nacht van woensdag op donderdag laatstleden een verschrikkelijke moordgepaard met diefstal en braak gepleegd is aan den persoon van den heer G. de IVildteen grijsaard van 75 jaren, die alleen met eene dienstmaagd, op een der boiwer-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1