i^CÖCrlaUtfcci». ZEETIJDINGEN. ADVERTENT1EN. ONDERLINGE BRAND-WAARBOBG- MAATSCHAPP1J MIDDELBURG den 29 mei. Nadat op eergisteren, on der de'leiding vat: den heer docent F. H. Batenburgge honden was het onderzoek, omtrent de vorderingen in de Lacijnsche taai, had gisteren weder het examen plaats, der in deze stad gevestigde provinciale clinische school, hetgeen ■door de leden der commissie van bestuur over dezelve en der provinciale commissiebijgewoond en met genoegen gehoord werd. Hetzelve werd afgenomen door den hoogleeraar jhr. 3. de Jonge, in de Therapie, van S. de Graag, J. C. Lette, C. M. Bal en G. van Rhee. In de Pathologie en Materies Medicavan S. de Graag J. C. Lette, C. M. Bal, G. van Rhee, M. H. Dam me D. Borking, S. Lansberg, C. J. Snijders, J. L. J. de Bats en A. Walrave. En in de Natuurlijke Historievan alle de mannelijke leerlingen van de Genees- en Heelkunde, en weinigen in de Artsenij tnengkunde. Door den heer lector J. de Man Jz.inde Ontleedkunde van S. de Craag, J. C. Lette, C. M. Bal, G. van Rhee, M. H. Damme, S. Lansberg, C. J. Snijders, J. L. J. de Bats, D. Borking, A. Walrave, P. Lente, C. de Geus, F. M. Westfaal en L. J. Eybaert. In de Physiologievan S. de Graag, J. C. Lette, C. M. Bal, G. van Rhee, M. H. Damme, S. Lansberg, C. J. Snijders, J. L. J. de Bats, D. Borking, A. Walrave, J. Lente en C. de Geus. In de Verloskundevan de mannelijke leerlingen S. de Graag, C. M. Bal, G. van Rhee en J. C. Lette. En in de Verloskundevan de vrouwelijke kweekelingen R. C. ReijersJ. A. van Meeteren en A. Casteleyn. Door den heer lector J. H. Cornieljein de Heelkunde, van S. de Graag, J. C. Lette, C. M. Bal, G. van Rhee, M. H. Damme, D. Borking, S. Lansberg, J. L. J. de Bats, C. J. Snijders en A. Walrave. En door den heer lector Priesterin de Kruid-Schei- en Artsenijmengkundebehalve van de bovengenoemde man nelijke leerlingen ook van de jongelingen W. M. -Kok, W. A. Vroom, G. J. van Bel, F. Baert, M. M. van Ryssel j. J. 'Vlek, G. J. van den Berg, D. Fagel en W. P. van Hennequin. Voorts zijn acht leerlingen afwezig geweest, waaronder vijf uit hoofde hunner tijdelijke militaire betrekkingenéén door ziekte en twee om onbekende redenenen hebben veertien na hunne examina voor de geneeskundige provin ciale commissie te hebben afgelegd, en één zonder examen de clinische school, in den loop van dit jaar, verlaten. De benoeming der commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmer-meer is voorafge gaan door een koninklijk besluit wegens de bedijking en droog making waarin Z. M. zich zoodanige wijzigingen in het aan genomen ontwerp voorbehoudt, als daaromtrent nader door hoogstdenzelven zullen worden vastgesteldterwijl reeds aan vankelijk bepaald wordt, dat ook het Spiering-meer in die bedijking en droogmaking zal worden begrepenen dat te Sparendam dadelijk het vereischte stoom-gemaal zal worden gesticht. Van den Helder den 26 dezer wordt gemeld Heden morgen omstreeks tien ureheeft zich Z. Exc. de schout-bij-nacht .7. C. Rijkgouverneur-generaal van Neèrlandsch West-Indische bezittingen vergezeld van des- zelfs familie en gevolg, na een door de tnaritime-burgerlij ke en militaire autoriteiten hartelijk toegehragte afscheids groet, aan boord van Zr. Ms. korvet Amphitrite begeven. Bij het verlaten van den vaderlandschen grond, was Z. H. Ed. Gestr. omringd door de état-majors der onderscheidene alhier in de haven het Nieuwe Diep liggende schepen en vaartuigen van oorlog, op dewelke bij deze gelegenheid werd geparadeerd. De bereids ter reede liggende korvet Amphi- trite kommandant kapitein-luitenant Tengbergen ontving Z. H. Ed. Gestr. onder het lossen van het geschut, ter wijl ook de equipagie van dien bodem paradeerde. Ten elf ure bragt Zr. Ms. stoomboot de Cura^ao de oorlogskor vet naar buiten en verliet deze hooge ambtenaar alzoo de vaderlandsche kust. Met innig genoegen zal zich deze ge meente het laatst verblijf van dezen geachten man alhier te binnen brengen. God vergezelle den verdienstelijken man op den togt naar deszelfs nieuwe bestemming, en onder- vinde hij en deszelfs dierbare betrekkingen onafgebroken 's Hemels ruime zegeningen." Van Kampen wordt gemeld dat gedurende het buijige weder van den 24 eene schokker-vischschuit op de Zuider zee is omgeslagenwaarbij de beide visschersvader en zoonzijn omgekomen. Het provinciaal geregtshof van Holland 2de kamer heeftin deszelfs zitting van 11 vrijdag John Muttonbij genaamd Davesoud 45 jarenvan beroep matroos en geboren te Londen schuldig verklaard aan poging tot moed- willigen en met voorbedachten rade gepleegdcn doodslag welke poging door uiterlijke daden gebleken, tot een begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige, en van den wil des veroordeelden onafhankelijke omstandighe den is verhinderd geworden en hare verdere uitwerking heeft gemist. Het hof heeft hem dien overeenkomstig ver oordeeld tot de straffe des doods. Uit de instructie van dit regtsgeding, uit de debatten in de openbare teregtzitting en uit het arrest van het hof is gebleken dat die strafbare poging heeft plaats gehad in de maand febrtiarij 1838, in volle zee, aan boord van het Ne- derlandsch fregatschip Anna, gevoerd door den koopvaardij kapitein Adam Hazenkampop de terugreis van Batavia naar Rotterdam met het snoode vooraf beraamd oogmerk om, geholpen door zijnen kameraad, Joseph Hellvdie aan boord van het schip vóór de terugkomst in het vaderland is overleden de overige manschappen der equipagie bestaan de uit nog 11 personen in het holle van den nacht te ver moordenen daarna met schip en lading naar Noord-Ame- rika te vertrekken in welk roekeloos opzet de ooosdoeners reeds zoo ver gevorderd warendat twee der matrozen zwaar gewond zijn geworden waarvan eenwederstand biedende eu moordkreten aangeheven hebbende op dit geschreeuw, eerst door den stuurman en vervolgens doorde overige manschappen is ontzet; waardoor de verfoeijelijke aan slag is verijdeld. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft de zeven nog bij haar aanhangige wets-ontwerpen waaronder ook dat om trent het loodswezen op de Schelde en te Ostende aangeno men en is daarop voor een onbepaalden tijd uiteengegaan. Ook de Belgische senaat haast zich om zijne werkzaamhe den te volbrengen. In de zitting van het hof van assises, 11. zaturdag te Brusselheeft de advokaat Bartelsbroeder van den be klaagde het woord gevoerd en hebben ook de verdere ad- vokaten der beschuldigden gepleit. Deze zaak trekt iutus- schen weinig de aandacht meer. Men denkt dat de uit spraak dingsdag aanstaande zal plaats hebben. De baron von Seckcndorfvroeger Pruissische zaak gelastigde te Brusselwordt thans aldaar spoedig terug ge wacht en wel in betrekking als gevolmagtigd gezant. Dit zou een blijk zijn van de herstelling der vriendschapsbe trekkingen tusschen de beide landen. Het Brusselsch Handelsblad verzekertdat reeds ver scheidene Hollandsche reeders en kooplieden te Antwerpen en Brussel zijn gekomeneom onderhandelingen aan te knoo- pen voor de daarstelling van geregelde diensten tusschen de beide landen. Men meldt dat dezer dagen te Brussel eene bijeenkomst heeft plaats gehad van eer.ige hoofden der republikeinsche partij, die uit Frankrijk zijn gevlugt, en zich meerendeels in Engeland ophouden. Zij moeten zich niet in het openbaar vertoond hebben, maar zouden door li. Stededen bekenden vriend van O'Connell, die in der tijd aan Belgie Iersche hulp benden is komen aanbieden, aan de heeren Dumortier en Gendebien zijn voorgesteld. Ook de beruchte Cavaignacdie vroeger de schrijver was van de revolutionaire Tribune, en bij het oproer te Parijs van junij 1832 eene voorname rol heeft vervuld, schijnt te hebben deelgenomen aan deze bij eenkomst, welke men vermoedt met den afloop der jongste onlusten in de Fransche hoofdstad in verband te staan. Den 26 is te Brusselonder voorzitterschap van vorst Leopoldeen kabinetsraad gehouden. Een door de Emancipation medegedeeld geruchtbe treffende eene weigering van den kant van Oostenrijk, om de jongste vrede-traktaten te ratificerenvond te Brussel wei nig geloof, en vereischt in allen gevalle nadere bevestiging. Het Antwerpsch Journal du Commerce van den 28 vindt het echter zeer bijzonder, dat het ministerieel blad TInde- pendant de F,mancipation niet tegenspreekt, en meent dus hierin eene bevestiging te zien. Zoo meldt nog het dagblad le Siècle uit Brussel, dat ook Rusland zoude weigeren te ratificeren, indien Belgie niet, door eene wet, het besluit van den 23 november 1830 in trekt, waarbij door het nationaal congres, met eene meer derheid van 161 tegen 28 stemmen, is besloten het huis van Oranje-Nassau van alie gezag in Belgie uit te sluiten. De tijd zal spoedig leeren wat hiervan zij. Te Parijs zijn den 25 tijdingen uit het Oosten ontvan gendat er in Syrië tusschen de troepen van Mehemed-Ali en den sultan vijandelijkheden hadden plaats gehad. Een der Parijsche bladen van den 26 meldt het vol gende Een brief van Algiers van den 17, door een geloof waardig persoon geschreven, behelst de navolgende tijding: Men heeft te Constantine eene zamenzwering ontdekt, ten doel hebbende de Franscben 0111 het leven te brengen dezelve is echter nog in tijds verijdeld en de hoofden gear resteerd. Men heeft hieromtrent nog geene uitvoerige be- rigten, maar niets is meer zeker dan deze gebeurtenis." De volgende telegrafische depeche is den 25 dezer te Parijs uit Spanje ontvangen Perpignanden 24des avonds. Den j8 hebben er te Valencia oproerigheden plaats ge had men heeft barricades opgerigtde nationale garde heeft met de linie-troepen slaags geweest. Het doel van den op stand was de ontbinding der cortes en de onafhankelijkheid der gewesten van Ar ra go 11Valencia en Murcia. Den 20 was de rust hersteld 7000 man voetvolk en 500 ruiters van de divisie van den generaal Asnau zijnde te Liria binnengetrokken. Den 19 bevond zich Cabrera naar den kant van Cheloa." MIDDELBURG den 29 mei. Den 2 febrtiarij II. is de Aziakapitein Doodenhtiis, na eene reis van 45 dagen, van de Kaap de Goede Hoop te Batavia gearriveerd en was de Middelburgkapitein S. Giltjesden 6 dier maand van laatstgemelde plaats vertrokken. VLISSINGEN den 29 mei. Voor Amwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: de drie Gebroeders J. L. Ceule- mansvan Vlissingen met stukgoederen de Pelikaan C. Andersen en Patientia, R. Lassen, beide van Gothenbtirg. met houtwaren; Maria Elconora J. Brunckharst van Go- thenburg, met rogge; de vier Gebroeders F. Frerichs van Stettin met tarwe. Van hier naar Rotterdam: die Gute HofnuvgP. Gerdes, en de Vrouw Helena C. Fredericks beide met stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Thomas Martha D. S. Ransom naar Newcastlemet vlas; Neptunes, C. Borchmann, naar Gothenbtirg, en AchillesE. Moller, naar Memel, beide met ballast; Diana, H. I Jansen met vlas en St.Antonius, H. II. Schepensmet schors, beide naar Huil; de Python J. A. Bunnemeijer naar Leithmet schors Margaretha jan Strak, naar Riga, met ballastRosineP. Fortin, naar Rouenmet zink. J-Jeden overleed alleronverwachts, mijne geliefde Huis vrouw JOHANNA PIETERNELLA ANDISÉ in den ouderdom van ruim 33 jaren, na eene genoegelijke Echtver- eeniging van 12 jaren, tot droefheid van mij en hare Moe der. Middelburg J. A. van NEDERVEEN. den 28 Mei 1839. FamilieVrienden en Begunstigers gelieven deze voor kennisgeving aan te nemen. voor de Provincie Zeeland Gevestigd te Middelburg onder directie van den Heer P. de WIJS. Commissarissen van bovengemelde Maatschappij brengen ingevolge Art. 31 der Statuten ter kennis der belangheb benden dat op heden in hunne tegenwoordigheiddoor den Directeur aan de Deelgenooten is overgebragt de rekening en verantwoording van deszelfs gehoudene administratie over den jare 1838, en daarbij tevens overgelegd een naauwkeu- rig overzigt van den steeds toenemenden bloei derzelve blijkens welke het ingeschreven kapitaal, op 31 Maart jl. bedroeg zeven Millioen zes Honderd negen-en-zeventig Dui zend twee-en-vijftig Guldenalsmede, dat over het afgeloo- pen dienstjaar geen omslag voor Brandschaden is benoodigd geweestdoordien dezelve uit de Intressen zijn bestreden terwijl gemelde rekening, na accoord bevinding, door de aanwezige Deelhebbers is goedgekeurd en geteekend. Middelburg, den 27 Mei 1839. Namens Commissarissen voornoemd J. S. IIURGRONJE. J)ie iets te vorderen heeft vanof verschuldigd is aan den Boedel van ADRIAAN LOUWERSE, in leven Land man gewoond hebbende en overleden te Ritthemgelieve daarvan opgaaf en betaling te doen vóór of op den eersten Junij aanstaande, ten Kantore van den Notaris D. Uytten- hoovente Vlissingen. PUBLIEKE VERKOOPING Woensdag 12 Junij 1839, des namiddags om vijf ure, in de Uitspanning de Zeeuwsehe Kolfbaan, buiten de Dampoort dezer Stad, ten overstaan van den Notaris A. Stuart Makkers en getuigenvan een aan genaam en welgelegen BUITENVERBLIJF, genaamd GA- TERNISSEmet HuizingZomerhuis en Arbeiders-Woning, Bosch en Tuinstaande en gelegen even buiten de Vlissing- sche Poort der Stad Middelburg, aan den Buitensingel, ge merkt Lect. E. No. 20, 21 en 23, en bij het Kadaster be kend Sectie H. No. 332 tot en met 337 ter inhoudsgrootte van 25 Roeden en 80 Ellen. In de Grondlasten over 1839 aangeslagen op 26,94, en voor de Water- en Dijkpennin- gen op 83 cents. Gemeld Buitenverblijf zal eerst bij opbod en daarna dade lijk bij afslag en mijning worden gepresenteerd. Hetzelve is twee dagen vóör de Verkoopingvan des voor middags 9 tot des namiddags 3 ure, voor een ieder te zien, doch niet dan op vertoon van een Permissie-biljetten Kan tore van opgemelden Notaris te bekomen. P)e Notaris Jan Loef, residerende te Koudekerke zal op Woensdag den 12 Junij 1839, des morgens ten 9 ure, op de Hofstede bewoond bij den Landman Christiaan Arcntse onder de Gemeente MELIS- en MARIEKERKE publiek presenteren te verkoopen eene aanzienlijke partij BEES- TIALEN BOUW- en MELKERS-GEREEDSCHAPPEN, bestaande in 4 Paarden, oud 5, 11, 18 en 23 jaren; 8 baatgevende Melkkoeijen, eene Kalfdragende Vaars, een groote partij Weivaarsen3 Schapen 5 Lammers 2 Var kens, 30 h 40 Hoenders en een Haan; 2 groote en een kleine Boerenwagen met hun toebebooreneene Driewiels- kar, 2 Ploegen, 6 Eggen en verdere Bouw-, Melkers- en Zolder-Gereedschappen eene partij geslagen Spek en eenige MEUBILAIRE GOEDEREN; breeder bij uitgezette Kaar ten omschreven. {Jit de hand te koop de WIND-KOORNMOLEN WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen tusschen de Gemeenten Nisse en 's Heer-Abtskerke te bevragen bij den Eigenaar A. J. Koole Gz.te ZIERIKZEE. Brieven franco. Een ZAADDORSCH-ZEIL te koop, bij den Zeilmaker C. M. Gemier, op den Kinderdijk, P. 126. Xe koop 3 h 4000 Essen en Olmen MUTSAARD, en eene partij Olmen VAAMHOUT, bij P. Heereste Ritthem. Eene jonge Melkgevende GEIT te koop te bevragen bij den Boekverkooper .7. Ooms. Een jongMensch, van goede getuigschriften voorzien, de Fransche en Hollandsche talen magtig zag zich gaarne geplaatst op een of ander BUREAUadres bij de Uitgevers dezer Courant. Er wordt voor den aanstaanden teelt in de Meestoof de Hoop, onder Geersdijkin Noord-Beveland, gevraagd eenen DROOGER en STAMPER, hun werk wel verstaande en van goede getuigschriften voorzien die hierop reflecteren adresseren zich bij Jacob BoudewijnseNoordstraatD. 70 of G. .7. van der Linde, onder Cortgeen. Qp eene aangenaam gelegene Buitenplaats onder Noord- gouwe Eiland Schouwen Provincie Zeeland wordt tegen primo Augustus of later gevraagd een bekwameliefst on gehuwde TUINMANS-KNECIITdie de noodige kundig heden bezit om eene fraaije collectie van Bloemgewassen er» Heesterszoo voor de warme Kas als voor de Oranjerie behoorlijk te verzorgen en te behandelen. Deze werkzaam heden moeten zich vereenigen met die, welke het onderhondi van den Tuin en de Plaats betreffen en daartoe kunnen pro duceren getuigenis van deszelfs bekwaamheid goed en ze delijk gedrag. Brieven franco aan het adres van den Boekhandelaar J. van de Velde Olivier te ZIERIKZEE, in Zeeland onder de Letter G. Erie MEISJES, het Wollen Naaijen om niet willende leeren ook die hetzelve geheel of gedeeltelijk kunnen be noodigd op de Groenmarkt, D. 18. ter drukkerij van de gebroeders abrahams.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2