MIDDELBURGSCHE m t. Donderdag «skf NIEUWSTIJDINGEN. 23tii!öcïtl«»tib. ©iroot-üvittanjc. JfvAuliriik. De abonnement*-prijs dezer Courant is f 2 76, voor drie maanden, cn franco per Post f'3. i)c abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de beta ling geschiedt complantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertenticn worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekendmakinsen waarvan de prijs van één tot zes regels is i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajzoo het regt van zegel wordt betaald. De fungerende MARKTMEESTER te Middelburg Hoofd- j plaats der Provincie Zeeland, herige,, bij deze, dat de KER- 1\1IS of JAARMARKT die jaar zal beginnen op Maandag J den 22 Jnlij aanstaande, en eindigen op Maandag den 5 Au gustus daaraanvolgende; dat de aanvragen tot het bekomen van plaatsen voor Tenten of Kramen, mét opgaveder groot te, uitgedrukt in Nederiandsche maat, bij gefrankeerde Drieven aan hen Marktmeester moeten worden ingezonden zullende de inzending dier aanvragen vóór den 15 Ju lij aan staande moeten plaats liebbenna welk tijdstip niemand zal kunnen aanspraak maken op de plaats welke hem ten vori- gen jare was toegewezen. De Marktmeester voornoemd, A. DUIK IIENDR1KSE. LEIPZIG den 20 meiDen 19 dezer, op den eersten pinksterdag is het 3oojarig jubelfeest der reformatie alhier gevierd. De super-intendant dr. Grosstnannhield in de St. Thomaskerk en dr. Krehl in de Paulinerkerkde feestrede. Na het eindigen van de godsdienst-oefening, verzamelden zich dc hoogleerarenstudentenen de uitgenoodigde com- missien van alle klassen en standen in de gehoorzaal der hoogeschool. Aldaar hield dr. Humann de feestrede, welke, zoo als men verwachtteeen klassiek werk is. Na het ein digen van dezelve betrad dr. Witter het spreekgestoelte en kondigde de benoeming aan door de universiteit van drie theologia? doctoren, als: de buitengewone hoogleeraar Ule- mann te Berlijn, de super-intendant Hering te Groszenhaig, en de super-intendant, lid van den consistorialen raad, Heij- 11:anti te Dresden. Na den afloop hiervan zou de feestelijke optogt beginnen; de lucht, die tot hiertoe betrokken was geweest, klaarde op, en eerst iaat in den nacht begon het weder te regenen. Duizenden menschen namen deel aan den togten op de markt aangekomenklonk met bazuingeschal het lied: „Dankt nu allen God." Nadat dit feestgezang ge. eindigd was, besteeg dr. Seeburglid van den raad der stad, het sierlijk getooide balcon van het raadhuisen bragt der reformatie en den koning een vivat; waarna, onder geleide' der muzijkdoor de verzamelde menigte het bekende lied Een vaste burg is onze Godgezongen werd. Des na middags ten drie ure had het diner in het schurters-lokaal plaats, waaraan 425 personen, en onder dezen de beroemd scc vreemdelingen, deel namen. De eerste toast, der her vorming gewijdwerd door dr. Crossmann gebragc. nu vergeleek de hervorming bij den Rijnstroom cn aangedaan en ontroering wekkende hief hij den beker van Lutker om hoog, welke onder de bewaring is van den raad dezer stad, en door denzelven slechts bij zeldzame feestplegtigheden tot het plengen van een' enkelen feestdronk wordt geleend. Des avonds waren niet alicen de voornaamste gebouwen •en prachtige huizenmaar ook de geringste woningen ver licht. Zelfs tot laat in den nacht gaf de vlatn op het op- servatorium tot aan verafgelegen oorden blijk van de feest viering te Leipzig. De rust en orde zijn geen oogenblik gestoord. FRANKFORT den 24 mei. Tusschen de Hongaarsche stenden en de Oostenrijksche regering zijn hooggaande ge schillen ontstaan, ten gevolge der benoeming van graaf Rad- day tot gedeputeerde bij den landdag, waartegen de regering zich verzet, uit hoofde die edelman vroeger wegens het hou den van oproerige redevoeringen aangeklaagd en veroordeeld is geworden. Uit Alexandria wordt gemeld, dat de Engelsche overste Campbell te vergeefs bij den pacha heeft aangedrongen om <Sooo man troepen zijner natie den doortogt over Egyptisch grondgebied toe te staan. Volgens het Journal de Smyrne is de beroemde rei ziger vorst Pückler Mttskau den 23 april van daar vertrok ken om zich over land naar Konstantitiopel te begeven. Gedurende zijn verblijf te Smyrna was hij door den Pacha met beleefdheden overladen. LONDEN den 25 mei. De twintigste verjaardag van ko ningin l ictena Is gisteren gevierd geworden. Het cercle ten hove gegeven was zeer talrijk bezochtde grootvorst Akxander en prins Hendrik der Nederlanden zijn insgelijks aldaar verschenen. H. M. droeg, bi; deze gelegenheid, een prachtig wit satijnen gewaad, met zilver bestik:en op de borst en mouwen met edele gesteenten als doorweven. Des avonds heeft eene illuminatie in onderscheiden wijken der hoofd stad plaats gehad, welke echter, volgens de conservative bla den veel minder algemeen dan vroeger bij de viering van dat feest geweest is. Ten hove was een luisterrijk bal, dat door H. M. met den Russischen grootvorst werd geopend, waar na zij de tweede quadrille met prins Hendrik danste. De beide prinsen hadden woensdag een gastmaal bijgewoond door den hertog de. Beaufort ter hunner eer gegeven. Dingsdag was door hen het voorgenomen bezoek aan de universiteit te Oxford afgelegd waar beide de prinsen als mede graaf Orioffde Russische generaal Kavelinede heer Gouksfsky en de burggraaf Torringtonhet diploma van doctor in de regten ontvingen. Prins lier.drik zal gelijktijdig met den grootvorst Engeland verlaten. Onder de talrijke edelmoedige giftendoor den groot vorst hier te lande uitgereikt, verdient vooral opmerkingdat Z. K. II. reeds kort na zijne aankomst lastgegeven heeft om aan meer dan 600 uitgeweken Polen welke niet uit het fonds ten behoeve hunner hier aanwezige iatidgenootcn trekkenen die zich met verzoekschriften tot den prins gewend hadden wekelijks, zoo lang zijn verblijf in Engeland duren zal, 12 schellingen per hoofd uit te betalen. Onder de nieuw uitgekomen spotprenten, zinspelende op de laatste wederopneming van het ministerie door de Whigs, is er eene, waar men H. M. ziet zitten, whist spelende met lord Melbourneden hertog van Wellington en sir Robert P-el. Ruiten negen ligt open op de tafel. Do her tog van Wellington zegt tegen lord Melbournevergun mij uw' laatsten trek te zien en sir Robert Peel zegt tegen de koningin: vergeef het mijuwe majesteit heeft verzaakt. De koningin-weduwe is eergisteren van hare reis naar de Middellandsche zee behouden te Porcsmouth aangekomen. Te Cambridge hebben zich, volgens de ministeriele bla den talrijke studenten aan verregaande ongeregeldheden op het raadhuis dier stad schuldig gemaakt0111 te verhinderen dat over een adres van dankzegging aan de koningin, wegens, haar oniangs gehouden gedrag, tijdens dc ministeriele crissis^ beraadslaagd zou worden. - Donderdag avond hebben te StalFord ernstige ongeregeld heden plaats gegrepen en is eene uitgebreide fabrijkaan de heeren Atkinsontoebehoorendehoogstwaarschijnlijk ten ge volge van moedwillige stichting, geheel in de nsch gelegd. Men heeft zich verpligt gezien troepen te doen aanrukken om den oproerigen hoop uit een te drijven. De Chartisten van Newcastle hebben 11. maandag eene openbare bijeenkomst van ver over de 10,000 personen ge- gehouden in welke door dr. J. Taylor en anderen oproerige redevoeringen zijn uitgesproken. Eene nog talrijker vergadering dezer lieden heeft in de om streken van Manchester plaats gehad. Meer dan 15,000 men schen luisterden daarin weerwil van het verbod der autori teiten om zoodanige ongeoorloofde zamenscholingen bij te wonen naar de redevoeringen van DickinsonThornton F. O Connor en andere belhamels, die beweerden dat de volks charter en het onbeperkte kiesregtdes noods met geweld ingevoerd moesten worden. Volgens de jongste berigten uit Mexicoduurden de binnenlandsche troebelen daar nog met hevigheid voort. De troepen der regering onder den generaal Cos tegen de Fede ralisten onder Mejia afgezondenwaren den 15 maart bij Tus- pan op de vlugt gedreven. Men dacht dat de Federalisten een aanval op Vera Ciuz in den zin hadden. PARIJS den 24 mei, In den National leest men het on derstaand artikel, dat vooral merkwaardig is, omdat hetzel ve niet alleen van den kant van dit republikeinsche dagblad eene bedekte regevaardiging van den jongsten opstand be vat, inaar ook tevens aantoont, vvat het gouvernement van die partij in het vervolg te wachten heeft Welke zijn de oorzaken, die den opstand van 12 mei hebben mogelijk gemaakt Deze oorzaken zijn van tweeder lei aard zij staan in verband met de openbare ellendedie zich in talrijke bankroeten geopenbaard en duizenden hand werkslieden in de onmogelijkheid gesteld heeft hun brood te verdienen zij staan nog veel meer in verband met de te leurstellingen welke Frankrijk in zijne staatkundige overtui gingen heeft ondervonden. Onder deze teleurstellingen moet men in de eerste plaats rekenen, die, welke het weinige krachtig gedrag der oppositie aan het werkzame gedeelte des volks heeft ingeboezemd. Toen men de hoofden der parlementaire partij zich bij kans geheel op den achtergrond heeft zien stellen, zoodat zij niet meer deden verwachten dat het hof eenen wettigen en eenigzins krachiigen tegenstand zoude aantrefFen toen men'de linkerzijde heeft zien aarzelen, om zelfs een eerbie dig adres aan 'de kroon aan te biedenhebben de meest 011- geduldigcn gewanhoopt, door regelmatige en vreedzame mid delen die vooruitgangen te verkrijgenwelke wij behoeven. De vurige gemoederen hebben zich zonder verdediging aan al de trouwelooze of edelmoedige inblazingen zien prijs ge ven en wij hebben alzoo de betreurenswaardige gebeurtenis van den 12 cn 13 mei zien ontstaan. De oppositie heeft daarover getreurd wij erkennen hetmaar het was niet ge noeg te treurenmen had dezelve moeten voorkomenen zij zou daarin geslaagd zijnindien zijmeer sympathie voor het stoffelijke en zedelijke lijden des volks gevoelende, aan hetzelve ook getoond had dat het nog vertegenwoor- digers in het officiële Frankrijk telde; indien zij steun had geleend aan de taal van hen die poogden de verbittering te doen bedaren en aan de ontevreden burgers vertrouwen voor onze afgevaardigden in te boezemen. Dat men dit wei overdenkewij doc-n hier geene be dreiging, maar uiten eene vrees, die maar al te gegrond is: zoo de oppositie voortgaat met wantrouwen op te wekken zoodanig, dat het niet meer mogelijk zij, om met verstand op eenen geregelden vooruitgang te rekenen, zullen de oor zaken van wanorde, die op verre niet hebben opgehouden te bestaan, zich op nieuw levendiger en dreigender open baren, en van twee zaken zal eene gebeuren; of wij zul len in eeu tijdvak van geweldige tooneeien treden waaraan het aan niemand gegeven is een einde te voorzienof wel het gouvernement zal uit de eerste onlusten aanleiding ne men om te ondernemen, wat het na den 12 mei niet heeft durven doen, namelijk, voor langen tijd, alle parlementaire oppositie, hoe gematigd en vreesachtig ook, onmogelijk te maken. Wij geiooven derhalve dat het belang zoowei als de pligt van de linkerzijde der kamer medebrengenom een weinig veerkracht te ontwikkelen en de hand te reiken aan dat volk, hetwelk vóór het oogenblik nog niets liever vraagt dan door vreedzame middelen al die verbeteringen te erlan gen welke het doel van zijne twee omwentelingen zijn ge weest. Dat de oppositie wc! overwege hetgeen onder hare verwonderde oogen heeft plaats gehad, opdat het zoo onge lukkig gestorte bloed ten minste niet tot zuiver verlies heb- be gestroomd." Onder verschillende geruchten die heden verspreid wer den behoort ook dat vier der ministerswelke tot het liti- ker-centrum behooren zich in den ministerraad voor het plan van den heer Thiers verklaard haddenom de kusten van Spanje door Fransche oorlogschepen te doen bewaken, ten einde daardoor de Cariisteti afbreuk te doenen dat de ko ning en de doctrinaire ministers zich daartegen verklaard zou den hebben ten gevolge waarvan men eene spoedige ontbin ding van het nieuwe kabinet te gemoet zag. Door een der dagbladen wordt gemeld, dat de hertog van Nemours op het punt is met eene prinses uit het noor den in het huwelijk tredenwaardoor hem den weg geo pend wordt tot den Deenschen troon. Men weet dat de ver moedelijke erfgenaam van den koning van Denemarken tot de Katholijke godsdienst is overgegaanen hem daardoor de troonopvolging afgesneden wordt. Deze omstandigheid ver klaart de mogelijkheid van het huwelijk of van een plan tot het huwelijk, waarvan wij melding maken, doch alsdan zou de hertog van Nemours, de Protestantsche godsdienst moeten omhelzen. Een dagblad vermeldt, dat de heer Thiers voor het oogenblik afgezien heeft om zich krachtdadig met de staats zaken te bemoeijen, en thans met ijver wil voortgaan aan het schrijven eener geschiedenis van Napoleonwaarvan hij reeds het handschrift aan een boekverkooper had verkocht voor eene som van 500,000 fr. Het bevestigt zich dat B/anqui te Calais gevat is. Men heeft hem reeds naar dc conciergerie overgebragt. Op nieuw zijn acht verdachte personen, in kielen gekleed, van de straat opgeligt en in verzekerde bewaring gesteld. Uit Lyon verneemt men dat aldaar den vorigen zon- dageven als ook te Parijsbuitengewone voorzorg-maat regelen voor de handhaving van de rust genomen zijn. He den heeft zich hier het gerucht verspreid van eene legiti- misrische zamenzwering te Avignon. Dezer dagen werd in openbare veiling de pendule ver kocht, die zich in de kamer bevond waar Lodewijk XFI in den Tetupel gevangen werd gehouden. Dezelve werd voor 300 fr. ingesteld en voor 2,300 fr. aan een Engelschman toegewezen. Volgens de laatste berigten uit Spanje had de Carlis- tische opperbevelhebber Maroto zijn hoofdkwartier den 14 naar Balmaseda verlegd, na eenige bataillons achtergelaten te hebben om op de positien der Christino's te Ubal het oog te houden. Twee Carlistische bataillons hadden tot het af slaan van een aanval medegewerktdien Zurbanoaan het hoofd van ruim 3000 man had willen beproeven. Omtrent de jongste operatien van Esparterowordt in het algemeen vermeld dat hijna de behaalde voordeden de ingenomene punten en eenige andere positien versterken zal, alvorens zijne operarien voort te zetten; dat Maroto van dezen rusttijd gebruik makende, zijne partij nieuwe hin derpalen zal in den weg stellen die naderhand den consti- tutionelen nieuwe inspanningen zullen kosten of wellis be proeft hij eene diversie in Navarre. Zoo blijft de oorlog slepende voorduren, schatten gelds en veel bloed kostende, zonder tot een resultaat te leiden. Men rekent dat bij de bemagtiging der beide punten van Ramales en Guardamino 3000 manschappen van alle wapenen bezweken zijn, terwijl de eenige vrucht dier overwinning voor de constitutionele» daarin bestaan zoudat dc weg, van Burgos naar Santona daardoor vrij gikomen is.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1