MIDDELBURGSCHE A m T. N°- 64. Diiigsdag 28 Mei. 1fiTOMBWTÖ ^JÈW'OON SS JNIEÜWSTIJDINGEN. (Sroot-Btritt/utjc. Jfcattfcrijfc. De alionncmcnts-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn waarvan de prijs van een tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SINT-LAURENS cum annexitverwittigen bij deze de be langhebbenden dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar zal beginnen den 2 Junij aanstaande, en eindigen den 8 daar aanvolgende, terwijl, op laatstgemelden dag, bij gelegen heid derzelve Kermis, naar den Ring zal worden gereden. Sint-Laurens c. a.den 27 Mei 1839. Burgemeester en Assessoren der Gemeente voornoemd, HUBERTUS REKKER, Ter ordonnantie van dezelve P. van de GRAFT, Secretaris. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON FOOR. WERK heeft de eer aan hare geachte Stadgenooten ter kennis te brengen datop Woensdag den 29 dezerop nieuw bil jetten van inschrijving zullen worden rondgezonden, ter ver krijging van bijdragen voor hare weldadige inrigting voor het aanstaande wititer-saizoeti. Zij vertrouwtdat het doel en de geest dier inrigting door de circulaire van het vorige jaar genoegzaam zal bekend zijn, en mag thans met te meer vertrouwen de milddadigheid en ondersteuning harer Medeburgeren inroepen, nu hare pogingen aanvankelijk met eenen gewenschten uitslag zijn bekroond geworden. In het verslag toch van hare verrigtingen inden afgeloopen winter, in de vorige week openlijk uitgebragt, heeft zij kunnen be rigten dat vijftig Huisgezinnen door hare bemoeijingen gaaf door den winter zijn geholpen, en daarenboven in 50 tot 120 andere Huizen eenig werk en verdienste is verschaft. Middelburg, den 27 Mei 1839. Namens de Commissie voornoemd, A. M. CRAMEll, President. H. REKKER Secretaris, FRANKFORT den 21 mei. Men verneemt nu, uit brie ven van Berlijn, dat de keus van het Triersche domkapittel, bij de benoeming van een nieuwen bisschop, op den pa stoor Arnoldi gevallen is, maar er wordt bijgevoegd dat deze verkiezing de goedkeuring der Pruissische regering niet zou wegdragen, en dat zulks tot nieuwe geschillen niet den Pau selijken Stoel aanleiding kon geven. Volgen de jongste berigen uit Konstantinopel is het leger onder /Az;?z-pacha den 15 april, door volslagen ge brek aan levensmiddelen van Malatia opgebroken en naar Sanusat aan den Euphraat15 mijlen van de Syrische gren zen gemarcheerd. Ofschoon deze veranderde stelling niet bepaald als een terugtogt kan worden aangemerkt, bevestigt zi.i toch de hoop op het behoud van den vrede in het Oosten. LONDEN den 22 mei. Zaturdag heeft de koningin eene court gehouden, op welke zij aan den Portugeschen gezant en sir E. C. Ditbrowe audiëntie heeft gegevenen eene de putatie uit de stedelijke regering van Dublin ontvangen die haar een adres heeft overgereiktom bescherming voor de regten en previlegien dier stad te vragen. De conservativen te Bristol hebben in grooten getale een .adres aan de koningin gestemd, om hun leedwezen over de mislukking der jongste pogingen tot vorming van een Tory- kabinet te betuigen en H. M. te verzoekende eerste ge legenheid xe baat te nemen ora het roer der zaken in han den van bekwame mannen dier partij te stellen. De berigten uit de fabrijkstedenaangaande de char- tisten luiden steeds voldoende. De woelgeesten houden nog wel bijeenkomstendoch hierdoor wordt de openbare orde op geene bedenkelijke wijze bedreigden derzelver opper hoofden maken zich allengs uit den voet. Men verzekert, dat hunne geldmiddelen zijn uitgeput, en vreest alzoo niet meer eenige ernstige beweging. Eergisteren heeft de alhier gevestigde zoogenaamde Russische compagnie, of de vereeniging van kooplieden, welke met Rusland handel drijven, een prachtigen maaltijd gegeven ter ecre van den grootvorst troonsopvolger van dat rijk. De genoemde prins en prins Hendrik der Nederlan denbenevens verscheidene ministers, vreemde gezanten en aanzienlijke personenhebben dit feest bijgewoond. De toas ten ter eere van den keizer van Rusland en van de beide aanwezige prinsen zijn met geestdrift gedronken, en door deze laatsten op eene zeer welgevallige wijze beantwoord. De grootvorst heeft bij die gelegenheid den wensch geuit dat de vriendschap tusschen Groot-Brittanje en Rusland nog lang mogt voortduren. Prins Hendrik heeft verklaarddat hij altijd, op alle plaatsen der wereld, die hij bezocht had, de meeste achting voor Engeland gevoeld heeft, en steeds eene innige vriendschap tusschen Groot-Brittanje en Neder land wenschte. De minister Melbourne heeft in 't bijzonder gewaagd van de verdiensten van den tegenwoordigen keizer van Rusland, en diens voorganger Alexanderalsmede van het groot belanghetwelk de beide rijken hadden bij eene voortduring van den tusschen dezelve bestaanden vrede en we- derkeerige achting en bewondering. Ook de hertog van Wellington heeft in dien geest gesproken. HH. KK. IIH. de Russische grootvorst en prins Hendrik hebben eergisteren hier eene luisterrijke wapenschouwing van een gedeelte der garde bijgewoond, Volgens de I.issabonsche berigten, nemen de Miguelis- tische benden in de Algtfrven op nieuw eene zeer dreigende houding aan en zouden zit de tegen hen afgezonden troepen der koningin op verschillende punten geslagen hebben. De Noord-Amerikaansche dagbladen beklagen zich dat t'e Engelsche soldaten te Brockville eene haven in Op- per-Canada, bij herhaling op een schooner, die de vlag der Vereenigde Staten voerde geschoten hebben zonder dat daar voor door den kommandant de gevraagde voldoening is gege ven. I11 de Noord Amerikaansche stad Albany is omstreeks de helft van april een zwaren brand uitgebroken waardoor ge- heele straten in de asch zijn gelegd. De schade wordt op ongeveer 80,000 p. st. berekend. PARIJS den 23 mei. I11 den Moniteur Paritien leest men het onderstaande artikeldat te beschouwen is als eene soort van programma of staatkundige geloofsbelijdenis in het nieuwe ministerie. De regering zoude hare grootc taak niet vervullen, zoo zij slechts een enkel oogenblik de zorg voor de belangen der maatschappij uit het oog verloor; en wij spreken hier zoowel van de zedelijke belangen, waarop alles steunt, als van de stoffelijke belangen waartoe alles strekt. Indien de voldoening dezer laatste in onze dagen eene algemeene en meer levendig gevoelde behoefte is geworden, zoo blijft het geen men aan de eerste verschuldigd is niettemin eene eeuwi ge weten het meest ernstige onderwerp van de overwe gingen des staatsmans. De verpligting, om de zedelijke be langen van den staat te bevorderen, is meermalen door vroe gere gouvernementen miskend of verwaarloosd geworden maar deze verpligting zal altijd meer gebiedend en heiliger worden naarmate het gevoel van de menschelijke waardig heid zich levendiger, meer verlicht en dieper in het open baar geweten of in dat van ieder onzer zal ontwikkelen. Hoe vele werkelijke vooruitgangen zijn niet reeds sinds 1830 op dezen weg verwezenlijkt geworden! De groote magten van den staat zien zich voortaan gegrondvest op eenen volksgezinden en verstandigen grondslag; de openbare vrijheden zijn vermeerderd en versterkt; de maatschappij heeft nieuwe waarborgen ontvangen het verkiezings-begin- sel heeft bekrachtiging en uitbreiding erlangd; het openbare onderwijs heeft zich verbeterdde jury en de nationale garde zijn de onoverwinnelijke bolwerken onzer constitutie geworden. Indien men somwijlen in de ontwikkeling der maatschap pelijke en staatkundige instellingen heeft stil gestaanhet is, laat ons dit erkennen, niet dan bij vrij korte tusschen- pozen geweest. En is het niet beterslechts met voorzig- tigheid en behoedzaamheid voor uit te gaan De minste schok door eene te groote overhaasting veroorzaakt, brengt aan eene zaak meer kwaad te weegdan immer het geval zal zijn met de traagheden van eene wijze en omzigtige staatkunde. Behoort men niet, ora regtvaardig te zijn, in rekening te brengen de hinderpalendie het gouvernement heeft ontmoet; de noodzakelijkheden, door hetzelve onder gaan; de somwijlen zoo smartelijke worstelingen, waaraan hetzelve het hoofd heeft moeten bieden den strijd met de regeringlooze factiën welken het heeft geleverd. Om zon der botsing eenen gedurigen vooruitgang te vervolgen, heeft de regering dikwerf noodigin hare bedoeling en in hare daden geholpen, ondersteund en beschermd te worden. Hopen wijdat de misslagen van het verledene voor de tegenpartij niet zullen verloren zijn. Niets is voor de ont wikkeling der maatschappelijke belangen gunstigerdan die geest van schikking en billijkheid, waarmede zich thans al le ernstige mannen bezield toonen, die opregte vrienden van onze instellingen zijn. Een blinde en onverdraagzame tegen stand zoude in strijd zijn met de tegenwoordige gesteld heid der gemoederen. Vergeten wij niet, dat om op eene nuttige wijze de zaak der volksbelangen te kunnen be hartigen men het gezag moet weten teeeren', zonder harts- togt te waarschuwen, en niet dan met leedwezen te be schuldigen." Naar men zegt, zal de koning aanstaanden zondag al de alhier nieuw aangekomen regementen in oogenschouw ne men en bij deze gelegenheid in persoon onderscheidene eere- kruisen uitdeelen. Zeker persoon die bij het bezoek door den koning van de tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid in hechtenis is genomen en bij wieu toen een dolk is gevon den, heeft gedurende zijne verhoeren blijken van waanzin nigheid gegeven et) is dien ten gekolge op vrije voeten gesteld. -- Men vleit zich dat iiet tegenwootdig ministerie in krachten toeneemt. Gisteren heeft men op de receptie bij den maarschalk Soult en den heer Teste een buitengemeen aantal mannen van verschillende partijen, en daaronder vele vrienden van den heer Thiersopgemerkt. Het dagblad ie Tempt spreekt van een voorsteldat de heer Lamartine of volgens anderen de generaal Bugeaud in de kamer wilde doen. Het zou de afschaffing betreffen van het zegelregteene vermindering op de frankeringen, terug gave van het cautionnement; daarentegen zou het gouverne ment in elk blad eené kolom te zijner beschikking houden, om die naar goedvinden te vullen. - De minister Dufottre heeft in de kamer der pairs ge zegd, dat het-gouvernement in de volgende zitting een plan tot reductie der renten zou voordragen en niet in deze zit ting zoo als verkeerdelijk vermeld is geworden. Men gelooftdat de kamers voor een geruimen tijd gead- journeerd zullen worden, zoodra het budget zal aangeno men zijn. Het onderzoek omtrent de gebeurtenissen van den 12 en 13 dezer wordt door de commissie uit de pairs met ijver voortgezet. Nog worden er van tijd tot tijd inhechtenis nemingen gedaan zoodat het aantal der gevangenen wegens de plaats gehad hebbende onlusten, in weerwil van veel vrij lating nog altijd meer dan 200 beloopt. De persoon van Barbetdie gekwetst in handen der politie is gevallen schijnt van dezen de voornaamste te zijn. Men heeft ontdektdat hijdoor eenige andere jongelieden geholpen in den och tend van den 12, een voorraad scherpe patroonen dien hij bij eenen vriend in bewaring had gegevenheeft weggehaald. De bekende Blanqui is zoo men verzekert te Calais gear resteerd en wordt heden te Parijs verwacht. De revolutionaire National beschuldigt steeds met erger lijke stoutheid de politie van opruijing tot den gewapenden opstand. De Courrier vindt in het traag en spaarzaam op komen der nationale gardes gedurende de dagen van den 12 en 13 een bewijs dat alle geestdrift voorde tegenwoordige orde van zaken bij de Parijsche burgers vervlogen is. Dc maarschalk Gérard heett een breed rapport ingeleverd over het aandeel, hetwelk de nationale garde van Parijs heeft gehad in het bedwingen van den jongsten opstand. Ofschoon vele gewapende burgers in den beginne niet zeer gereed wa ren, om hunne woningen en eigendommen te verlaten, en zich aan het gevaar bloot te stellen van kreupel of ook wel dood te worden geschoten, hebben andere zich zeer gewil lig getoond otn de wapenen op te vatten, en, door hun voorbeeld, gewisselijk een heilzamen invloed uitgeoefend op den geest der troepen. Omtrent het plaats gehad hebbende onderzoek in de Polytechnische school is nog niets met zekerheid gebleken. Zoodra het oproer was uitgebrokenmoeten de jonge lieden onder elkander hebben beraadslaagd over hetgeen hun te doen stond, en moeter met 154 tegen 140 stemmen besloten zijn gewordendat zijin den toenmaligen strijd der partij der republikeinen tegen het bewindeene volstrekte onzijdigheid in acht zouden nemen. Op grond daarvan moet dan ook de generaal Tholezé bewogen zijn gewordenom de hem te hulp gezondene troepen te doen aftrekken. Heden morgen ten 8 ure zijn, in zes flacres, een dertig tal kweekelingen van de Polytechnische school naar de mili taire gevangenis van 1'Abbaye overgebragt. Men denkt, dat deze arrestatien in verband staan met den brief door de kweekelingen in de dagbladen geplaatst. Uit eenen officielen staat blijktdat het getal der ge sneuvelden bij gelegenheid van het jongste oproer 74 bedraagt, waaronder 15 militairen; terwijl dat der gewonden 97 is, waaronder men 36 militairen telt. De Fransche troepen hebben eene nieuwe verovering in Afrika gemaaktdoor zich meester te maken van de ha ven en stad Jigelli, die bijna op gelijken afstand tusschen Bugia en Stora ligt, en een zeer geschikt punt oplevert om de Kabailen nog meer in ontzag te houden. De plaats is van den zeekant aangegrepen en de matrozen even als de troe pen, moeten zich voorbeeldig gedragen hebben. Dc kom mandant der haven van Stora de heer Marqué heeft het bevel gehad over de zeemagt, en de overste van den staf de Salie, over de troepen. De stad wordt gedekt door bui tenwerken die op de omliggende hoogten worden opgewor pen. Don Carlot heeftvolgens berigten uit zijn hoofd kwartier te Durango van den 16 mei, aan al de krijgslieden die den schans van Guardamino verscheidene dagen te»en eene groote overmagt verdedigd hebben, schitterende beloonin gen verleend. Zij hebben allen, zonder onderscheid, de Ferdinands-orde, den peroonlijken adeldom en eene verhoo ging in graad erlangd zoodat de gemëene soldaten sergean ten zijn geworden. Bij voorraad zullen deze krijgslieden echter weinig genot van die onderscheiding hebben daar de 300, die van hen overschoten zoo als men weet, bij de capitulatie van den 12, krijgsgevangenen van Etpartero zijn geworden. Zonderling klinkt het voortsin een der te Duran go bekend gemaakte leger-berigten van Maroto van den ii de betuiging te lezen, dat hij den vijand verdelgen zou.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1