MIDDELBÜRGSCHE COÜSA N\T. N° 63. Zaturdag 1839. 25 Mei. Publicatie. iHtuistcvic uan Jjfutanticn. MIRANDOLLE. NIEUWSTIJDINGEN. Bwcbcti. 33uit0cit(.in&. JVanfevijk. ücbevlanben X. De alionnemcnts-|irijs deier Courant is ƒ2,75, voor drie maanden, cn franco jier Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comjttantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Ailvcrtentien behoort to geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezeive tn het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van de'n tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten Jiiet op segel geschreven zijnajzoo het regt van zegel wordt betaald De STAA1 SllAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND herinnert bij deze alle belanghebbende Admi- nistracien en Parcikulieren in de Provincie, aan de bepalin gen der wet van den 8 November 1815, No. 36 QStadts- blad 110. 51), volgens welke van alle Schuldvorderingen ten laste van het Rijk over den jare 1838, de Rekeningen, Memorien of Dcclaratien, r óór of op den laat sten Junij aan staande -bij zoodanige Adminiscratien Collegicn Autoritei ten of Ambtenaren alswelke de orders tot het doen van Leverancien of anderzins gegeven hebben, behooren te zijn ingediend, op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd met uitnoodiging verder om dit uiterste tijd stip voor de indiening der gemelde Prerentien niec af te wachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburg, den 21 Mei 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaandat de KERMIS of JAAR MARKT dezer Stad zal aanvangen op Maandag den 22 Julij aanstaande, des middags te 12 ure, als wanneer de zelve door het spelen der Klokken zal worden aangekondigd, en dat dezelve zal voortduren tot middernacht van den 5 Augustus daaraanvolgende. Dat geene Bedelaars, Dobbelaars, Horoscooptrekkers, Loterijspelers of Draaiborden zullen worden toegelaten; dat de Kooplieden of Vertooners van openbare vermakelijkheden hunne Kramen en Tenten niet anders vermogen op te slaan, dan op zoodanige plaatsen als daartoe op hun verzoek zui len worden aangewezen door den fungerenden Marktmeester, als belast met het toezigt over de invordering van het Markt- geld door wien deswege de noodige Advertentien zullen worden gedaan. En eindelijk, dat zoodanigen die begeeren publieke Ver tooningen te doen of Bals en Vauxhals te geven hiertoe aan Burgemeesrer en Wethouders vergunning zullen moeten verzoekenna alvorenseven als Kramers en Kooplieden ten Kantore van den Heer Ontvanger der Directe Belastin gen alhier, gevestigd in den LangendelfcLett. H. No. 16, te hebben voldaan aan de verpligtingen welke bij de be staande verordeningen op het regt van Patent ten hunnen opzigte zijn voorgeschreven. En zal deze worden afgekondigd en in dezer Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 24 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR, L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. De AGENT van den Algemeenen Rijkskassier, Hoofd plaats Middelburgadverteert, dat, gedurende zijne afwe zigheid ingevolge autorisatie van Zijne Excellentie den Minister van Finantienzijne functien zullen worden waar genomen door zijnen Boekhouderden Heer N. G. BOS. Middelburg, den 24 Mei 1839. STOKIIOLM den 7 meiVoor eenige dagen verspreidde zich hier het gerucht, dat de koning in Christiania ziek lag. Dergelijke geruchten waren reeds vroeger herhaaldelijk in om loop gebragt, maar telkens gebleken ongegrond te zijn. Ook thans is dit het geval. Zoowei de Noorweegsche bladen als de officiële berigten uit Christiania van 3 mei, melden dat de koning een volmaakten welstand geniet. Wat men ook met het uitsrroofjen van zulke geruchten bedoeltde rust is daardoor niet gestoord geworden. Overigens kan men niet ontkennen, dat de dagbladen der hoofdstad nog steeds een al te grooten invloed op de gemoe deren van den gemeenen man uitoefenen. Het insmijten van ■een aantal vensterruiten in den nacht van 1 mei wordt niet zonder grond aan de uitwerking van eenige aanmerkingen der liberale bladen van den vorigen dag toegeschreven Volgens berigten uit Christiania vleide men ziclidat de koning den geheelen zomer in Noorwegen zou doorbrengen MEMEL den 30 april. Sedert den 28 april is door eene dijkbreuk langs de Minge tusschen het pose-station Prökuls en het dorp Wilkieten eene groote overstrooming ontstaan zoo als hier nog niet plaats vond. De waterstand bereikte eene hoogte van 14 voet en 2 duim eu herschepte onze om streken in een meer. De straatweg van Prökuls tot Wilkie ten is mijl overstroomd en alleen het posthuis op de sta tion te Prökuls staat nog op het drooge. De rivier, die nog vee! ijs afvoertheeft zich overal met geweld eenen weg gebaand. De verwoestingen die dezelve langs den straat weg heeft aangerigt schijnen aanmerkelijk te zijn, en laten bij de gesteldheid der, door de overstroomingen meer afge spoelde dijken en hooge oevers, vreezen, dat dezelve niet meer in staat zullen zijn de omstreken genoegzaam te be hoeden. KONINGSBERG den 2 mei. De sneeuw lag hier ver leden week zoo dik, dat de Oostenrijksche kamerheer, graaf Es ter ha zydie zich als courier naar Petersburg begaf, bij Tauroggen in de sneeuw is blijven vast zitten, niettegen staande zijne coupé-koets met acht paarden bespannen was. Een van zijne bedienen die van den bok was afgestegen had het ongeluk onder het rijtuig te vallen en het wiel ging hem over het ligchaamde dikke sneeuw en een wolven- vaéhtdie hij als mantel om had hebben hem echter in zoo verre behoed, dat hij thans weder zoo goed als genezen is. FRANKFORT den 18 mei. Z. K. H. de kroonprins van Pruissen diegelijk men weet de troepen in de Pruis- sische Rijn-provincien moet gaan inspecterenheeft zich hier niet opgehoudenmaar is doorgereisd naar Aken waar hij reeds den 20 aangekomen isen van waar hij tegen den 24 in Luxemburg gewacht werd. Bij herhaling wordt verzekerd, dat de Oostenrijksche en Pruissische zaakgelastigden eerlang naar Brussel zullen terug keeren. Men twijfelt er ook niet aan, of de ratificatien van de omtrent Belgie geslotene traktaten zullen nog in deze maand te Londen uitgewisseld worden. Van nog meer belang voor den algemeenen vrede is het geen thans uit Berlijn gemeld wordt. Aldaar wil men na melijk uit Petersburg berigt hebben, dat, ten gevolge der met Engeland en Perzie gerezen verschillen, waarvan men eene minzame vereffening verlangtgraaf Nesselrode als minister van buitenlandsche zaken aftreden en hoogstwaar schijnlijk door den heer van Tatischcfthans Russisch am bassadeur te Weenen, zal opgevolgd worden. De keize rin van Rusland wordt andermaal gedurende dezen zomer te Berlijnen ook te Eins gewachtwillende zij in laatstge- melde plaatst de baden gebruiken. Men spreekt voorts van de door den Russischen troonopvolger gedane keuze eener prinses uit een Zuid-Duitschlands vorstenhuis, dat inet het Pruissische zeer naauw verzwagerd is en welke verbindte- nis bij gelegenheid van het verblijf der keizerin te Ems haar beslag erlangen zou. Uit Tiflis schrijft mendat 65,000 man Russische troepen, onder de generaals Oppermann en TVrangelen door de berg-artillerie onder den generaal Koslainow onder steund, gereed stonden om naar de Circassische grenzen te marcherenten einde den opstand der bergbewoners te hel pen dempen. De generaal Rajefsky had Saurapol reeds ver latenom de Circassiers van de zijde van den Cuban aan te grijpen. Men gelooft dat er voor het minst tien jaren noodig zullen zijn om deze stammen tot onderwerping te brengen. Als een nieuw blijk van de door den sultan met zoo veel volharding doorgezet wordende hervormingen in Tur kije mag gelden een dezer dagen door denzelven in de hoofd stad aangeplakt en door het regeringsblad afgekondigd bevel betreffende de verspreiding der pest. PARIJS den 20 mei. De minister Dufaure heeft heden in de kamer der pairs gezegd, dat het gouvernement voor nemens is om in deze zitting, in eene van beide kamers, een ontwerp van wet op de reductie der renten van de pu blieke schuld voor te dragen en niet zal afwachten tot dat hieromtrent eene voordragt van de zijde der kamers geschiedt. Verscheidene afdeelingen van de kamer der gedeputeerden, die reeds het onderzoek van het budget geëindigd hebben, zijn heden overgegaan tot het benoemen harer commissaris sen, en bij die keus hebben de opposanten eene beduidende meerderheid gehad, daar van de 10 gekozen commissarissen er slechts 2 tot de partij der ministerielen behooren. In de zevende afdeeling zijn door den heer Foult eenige aanmerkingen gemaakt tegen het opeenstapelen van ledig lig gende fondsen van de schatkijt in de bank van Frankrijk, en over de gevaren die daarmede verbonden zijndaarenbo ven vond hij het uiterst nadeelig voor de welvaart des lands, om zoo beduidende sommen buiten omloop te brengenen wildedat men of het amortisatie-fonds zou aflossen of de amortisatie zou schorsen. Aan de kamer zijn door den minister van publieke wer ken verschillende plannen ingediend tot het aanleggen van groote wegen in Corsica en het verbeteren van eenige der zeehavens in Frankrijk. De meeste onzer dagbladen, die anders zich niet gun stig gestemd voor liet nieuwe ministerie Soult hebben ge toond, erkennen de noodzakelijkheid der aanvrage van 1,200,000 franken voor geheime uitgaven, die den 18 door dat ministerie in de kamer gedaan is. Zij komen er voor uitdat de jongste gebeurtenissen bewezen hebbenhoe zeer de policie de middelen moet bezitten, om zulke ge- J duchte zamenspanningenals de laatst uitgebrokene voor te komen of te keer te gaan. De Ternps inzonderheid meent dat het geheele gedrag der opstandelingen bewijst door welke groote gevaren de maatschappelijke orde in Frankrijk nog bedreigd wordt, en hoe verderfelijk de geheime clubs aldaar werken. Volgens dit Wad is niet slechts de stout heid der opstandelingen gedurende den aanval voorbeeldeloos geweest; maar toonen zelfs de gekwetsten nog eene verbit tering en halstarrigheiddie van verregaande opgewonden heid getuigt. Geen der aan hunne wonden gestorvenen zegt dit blad, heeft de vertroostingen der godsdienst willen aannemenen allen hebben de priesters die hun het laatste oliesel wilden toedieneneven als of dezen slechts kwam'en om hun eenige bekentenissen af te dwingenteruggestooten De republikeinsche National intusschen toont zich over de aanvrage van nieuwe geheime fondsen zeer geërgerd. Hij meentdat men van het geduld der kamer misbruik maakt door zoo iets te verlangen ,,nn- zoo als dit blad met erger lijke stoutheid zegt alles nog weergalmt van betreurens waardige tooneelen welke de gewone credieten voor de po licie niet hebben weten te voorkomen zoo zij ze al niet hebben uitgelokt De vrees voor nieuwe onlustendie gisteren alhier heeft geheerschtis gebleken ongegrond te zijn geweest. Zij schijnt voornamelijk daaruit te zijn voortgevloeid, dat het weder zondag wasen dat dus de herinnering van het voor een groot deel der bevolking geheel onverwachte oproer van den 12 dezer zeer werd opgewekt. Slechts weinige Parijze- naars hebben zich naar buiten durven begeven. De overheid was op hare hoede, en terwijl een deel der bezetting in de kazernen onder de wapenen bleef, doorkruisten patrouilles stads-soldaten te paard de straten. Zoo het schijnt is de be volking der hoofdstad te meer in onrust gehoudenomdat men bemerkt had, dat eenregement ruiterij, hetwelk 's mor gens uit de hoofdstad moest vertrekken, tegenbevel beko men had. Des nachts werden in een deel van Parijs de in gezetenen door eene losbarstingdie naar een kanonschot geleekop eene onaangename wijze uit den slaap gewekt. Het bleek echter spoedig dat men bij zekere verbouwing aan den boulevard de Gand eenige oude muren door buskruid had doen springen. Hedentweeden Pinksterdag was het volkomen rustig en had er groote toeloop naar de tentoon stelling der voortbrengselen van nijverheid plaats. De geruchten, die men verspreid heeft, dat de laatste za- menspanning takken in andere stedenen vooral ook te Lyon en te Straatsburg had zoodat een aantal bevelen tot inhech tenisneming naar die steden waren afgezondenhebben zich tot nu toe niet bevestigd. Wel blijkt het, dat het gebeurde in de hoofdstad hier en daar in Frankrijk eenigen weerklank heeft gehad doch die niet van een zeer ernstigen aard is geweest. Als eene merkwaardige bijzonderheid heeft men opge merkt, dat dezelfde persoon, die in julij 1830 de driekleu rige vlag van de torens der hoofdkerk Notre Dame heeft op gestokenalsnu in het oproer van den 12 dezer door eenen stads-sergeant doodelijk is getroffen geworden. Te Toulouse heeft den 16 mei, bijgelegenheid dat het bakkersgilde aldaar zijn jaarlijksch feest vierde, en in pleg- tigen optogt met eene bende muzijkanten naar 'de kerk trok een treurig voorval plaats gehad. De gezamenlijke timmer lieden die reeds sedert lang met de bakkers in twist waren hadden zich namelijk voor de kerk verzamelden in weer wil van de tegenwoordigheid der gewapende magt, zijn deze twee soorten van ambachtslieden handgemeen geraakt, waar bij een persoon doodgestoken en twee anderen door pon jaardsteken doodelijk gewond zijn, terwijl nog verscheidencn kwetsuren hebben bekomen. Met moeite heeft men de on derling verbitterde ambachtslieden gescheiden22 hunner zijn in hechtenis genomen. Men heeft heden de berigten uit Madrid, van den 13 dezer, ontvangen. Daaruit blijkt nog geenszins dat, zoo als men verzekerd had het ministerie wederom op eenen vasten voet geregeld is. In eenen bijzonderen brief uit Baijonne, van den 16 mei wordt gewag gemaakt van een geruchtals of Espartero zijne ondernemingen bepalende tot de inneming van Ramalès en Guardanimo, niet verder op Balmaseda zoude voortrukken De afdeeling van don Diêgo Leon is weder naar de kan* tonnementen van la Ribera teruggekeerd. Deze bevelhebber was belast om de linie van Estella aan te tasten terwijl Espartero bij Ramalès Maroto bezig hield 's GRAVENHAGE den 20 Eergisteren avond is alhier aangekomen en aan het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje afgestapt Z. K. H. de Erf-Hertog van Saksen- Weimar. Gisteren is er farailie-diner geweest bij Z. M. op het huis ten Bosch, waarbij Z. K. H. de Erf-Hertog is te genwoordig geweest, dje vooraf reeds zijne opwachting bij den Koning had gemaakt

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1