MIDDELBURGSCHE C O IJ RUfft T. N°- 61. Diugsdag 1839. 21 Mei. J^VanUvijfc. -Ut -;A VA ■fr^wV- J *Ml? IS 1 EU W ST IJ I) I _N G EIS SDuitöchlrtub. (Srooi-52 ril t an j c„ I)e abonncments-prijs dezer Courant is f u 'jS toot drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden roor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het eindt van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advcrtentien behoort Lu geschieden des morgens vóór io uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 CenU de regel, met uitzondering v»n Huwelgk*-. Geboorte- cn Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald De COMMISSIE toe uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburgop Donderdag den 16 dezer, vol gens jasrlijksche gewoonte rekening en verantwoording ge daan hebbende harer Administratie over het afgeloopen Win- ter-saizoenacht zich ten duurste verpligt, na den afloop harer werkzaamheden in de eerste plaatsde Begunstiger* dezer inrigting haren weltneenenden dank te betuigen voor het vertrouwen hetwelk dezelve bij vernieuwing in haar ge steld hebben, en voor de ruime bijdragen welke aan haar zijn verstrektwaardoor zij in staat is geweest om geduren de 16 achtereenvolgende weken aan hare hulpbehoevende Stadgenooten 52,800 portien gezond en verwarmend Voed sel te verschaffenterwijl zij in de tweede plaats, steeds met dankbaarheid zal blijven erkennen de onvermoeide po gingen van Ileeren Commissarissen die bij de uitdeelingen steeds beurtelings tegenwoordig, aan billijkheiden goede or de de hand houden. Zij houdt zich verder overtuigd dat de gedane uicdeeling wederom veel nut heeft gesticht, en indien de Begunstigers hadden kunnen tegenwoordig zijn bij de uitdeeling vat) de laatste portien Soep, waarvoor men zich als het ware ver drong, zoude men zich hebben kunnen verzekeren van de gretigheid waarmede van deze spijze door hunne arme Stad genooten werd gebruik gemaakten beveelt dus deze inrig ting bij voortduring aan de welwillendheid van hare meer vermogende Stadgenooten. Namens de Commissie voornoemd II. du BUISSON BECIUS, Secretaris. BERLIJN den 13 mei. Alhier is de aangename tijding ontvangendat het Oostenrijksch gouvernementhetwelk alle zijne onderdanen, van welke godsdienst ook, dezelfde regten laat wedervaren, de geschillen, die in Hongarije, ten gevolge van de herderlijke brievenbetrekkelijk de gemengde huwelijken, door sommige bisschoppen bekend gemaakt, hebben bestaan«heel heeft tlit Hpn xkTAU «rniMvïr-1/4 T-Irtr lijdt geen* twijfel of de onpartijdigheid en de regtvaardig- heidwaarmede het Oostenrijksche gouvernement deze zaak heeft behandeld zal eenen heilzamen invloed op de kerkelij ke geschillen van Duitschland uitoefenen. FRANKFORT den 14 mei. Den 8 dezer heeft te Stuct- gart de plegtige inwijding plaats gehad van het aldaar opge- rigte standbeeld van Dnitschlands grooten dichter F. von Sc'iilier. Van alle kanten was eene ontelbare menigte zamen- gevloeid om dit volksfeest bij te wonen, hetwelk ook ver eerd werd met de tegenwoordigheid van Z. M. den koning van Wurtemberg en Z. K. H. den erfprins van Oranje. Laatstgenoemde heeft dien dag aan het stedelijk bestuur van Suutgarc eene som van twee-duizend gulden tot weldadige oogmerken geschonken. Z. M. de koning van Beiieren is den 4 dezer, van Napels komende, te Rome gearriveerd, waar hij zich om trent 14 dagen zou ophouden. In Hongarije zijn in het begin dezer maand de verkie zingen begonnen van leden van den rijksdag, die eerlang zal •bijeenkomen. Te Pesth is het bij die verkiezing zeer on stuimig toegegaan. Zwitserland schijnt eender gewesten te blijven waar, nevens opregte godsdienstigheidnog veel overdrijving en dweepzucht hcerscht. Vele gevallen hebben hiervan het be wijs geleverd. Uit Winterthur wordt nu wederonder dag- teekening van 5 meihet volgende geschreven Heden morgen kort na vijf urewerden twee reizigersop den weg naar Frauenfeld eenen vrij sterken rook gewaar die nevens een zuidwaarts gelegen huisje opging. Weldra maak te het gillend geschreeuw eener vroinv hen nog oplettender, en toen zij '111 aller ijl naar de verdachte plek gesneld waren deed zich voor hunne verbaasde blikken een ijzingwekkend toonee! op. Aan eenen paal gebonden zat een man van on geveer 50 jaren op eenen helder viamnienden hoop van hout spanen en rijsbondelsjuist was het vuur bezig het touw door te branden, waarmede de ongelukkige, volgens zijne eigene bekentenis, zich zeiven vastgebonden had, en verlos te hem dus .van den brandstapel waarop hij reeds sedert een kwartier uurs den vuurdood leed. Tot over de helft van het ligchapm verbrand was dit. offer van godsdienstige dweep zucht ondanks de helsche pijnenwelke hij leednog bij zijne volle bewustheid en eindigde zijn smartvol aanwezen onder de gebeden zijner vrouw, eerst tegen den avond. De ■ongelukkige was de oud-gemeenten-animan Stefen van Nef- tenbacheen overigens eerlijk en onbesproken man. Even als zoo menig een, van wien het aardsche geluk schijnt te vlieden verviel hijv,Qorn amen lijk op aandrijven van zijne met de beruchte marienwerthröttlers in verband staan de vrouw op het verderfelijke mysticismus van het secten- wezen. Hij heeft beledendat hij in zijne omstandigheden achteruit gegaan was en daarbij aan zijne zaligheid wanho pende het besluit genomen had zich van het leven te be- rooven. Dien morgen nog had hij vurig gebeden, maar zijn gebed was niet verhoord geworden Hierop had hijmet eigen handen, zijnen brandstapel opgerigt, en dien met hulp van vier doosjes met lucifers zwavelstokken in vlam gesto ken." -Uit Konstanunopei schrijft men den 21 april, dat de lang verwachte bcrigten omtrent het leger onder Hafix-pacha eindelijk ontvangen waren en zoo weinig gunstig luidden dat de sultan aan de vertegenwoordigers der groote mogendhe den plegtig beloofd had, zich, vooreerst althans, rustig te zullen houden. Zelfs zou hij den seraskter bevel wilien ge- 1 vende troepen naar de kantomiementen terug te voeren, welke zij voor weinige maanden bezetten, mits Ibrahim-pacha een dergelijk besluit wilde nemen. Zoo lang dit echter niet geschied iszou hij aan zijnen opperbevelhebber het nemen van zoodanige maatregelen overlaten als de omstandigheden vereischten, zoodat het nu van Ibrahim afhangt, of de vre de in het Oosten als dan niet bewaard zal blijven. In de Grieksche provincie van Maina is den 20 april de stad Marathonisi door eenen gewapenden hoop van 300 man overvallen die de magazijnen geplunderd, de terreede liggende vaartuigen in beslag genomen en noch andere ge- geweldadigheden uitgevoerd hebben doch den 23 op het berigt van de nadering van twee stoombooten met eenige troepen uit Nauplia, wederom afgetrokken en uiteen gegaan zouden zijn. Sommige berigten noemen deze beweging eene uitbarsting van volks-ongenoegen andere echter willen het doen voorkomen als eenen plundercogt van Klephteft. LONDEN den 15 mei. Eergisteren avond heeft lord Russell in het huis der gemeenten en gisteren lord Molbour- ne in het huis der lords aangekondigd, dat zij en hunne vo rige ambtgenooten het bewind weder aanvaard hebben. Te vens zijn door de genoemde ministers en door den heer Peel en den hertog van JVellington mededeclingen gedaan om trent de reden van het niet tot stand komen van het minis terie Peel. Deze mededeelingen bevestigen volkomen hetgeen dienaangaande reeds berigt is. De heer Peel heeft verlangd aanraking zijn met H. M., en welke daarbij, als echtgenoo- ten en zusters van eenige der aftredende ministersin naau- we betrekking staan tot zijne erkende staatkundige tegen standers en in het belang harer partij een merkelijken staat kundigen invloed ten hove schijnen uit te oefenen van het hof verwijderd zouden worden. Hij heeft met den gepasten eerbied aan H. M. bepaaldelijk verklaard, dat hij op de ver wijdering van die staatsdames des te meer moest aandringen omdat hij het in de tegenwoordige oogenblikken niet raad zaam achtte, het parlement te ontbinden, en derhalve, ten einde met het tegenwoordige huis der gemeenten, alwaar zich nog gecne meerderheid voor hem verklaard hadhet bewind te kunnen voeren en naar behooren te voorzien in de hoogst moeijelijke en gewigtige aangelegenheden van het oogenblik, zoodanig doorslaand blijk van Flr. Ms. volkomen en algeheel vertrouwen in hem onvermijdelijk noodig had. H. M. heeft echter, zoo als bekend is, niet aan die vorde ring voldaan, en dezelve, hetzij dan dat zij hiertoe onder de hand is aangespoord door den aanhang van het aftredende ministerie, of dat zij werkelijk zich door dezelve gekrenkt gevoelde, van de hand gewezen; en daarop heeft de heer Peel. onder eerbiedige betuiging van zijne gehechtheid aan H. M., zich van de hem opgedragcne taak, tot zarnenscel- ling van een ministerie, ontslagen. De hertog van JVellington heeftin zijne mededeeling aan het huis der lords, betreffende het gebeurde, de bedoelde vordering van den lieer Peel ten stelligste gebillijkt, en vol komen zijn zegel gehecht aan al hetgeen deze laatste staats man ter vervulling van de hem opgedragene taak verrigc heeft. De ministers Melbourne en Russell hebben daarentegen de weigering der koningin met ijver verdedigd. Zij hebben het daarbij willen doen voorkomen als of H. M. begrepen zou hebben dat de heer Peel al de tegenwoordige staatsdames verwijderd wilde hebben ietshetwelk de heer Peel pleg tig verklaarde dat nooit zijne bedoeling is geweest. H. M. ontvangt van verschillende kanten bewijzen van goedkeuring en dank, voor den moed, door haar aan den dag gelegd in de handhaving harer regten en in de weder- oprigting van het ministerie. Behalve de wijk van Maryle- boneheeft ook die van Sc. Pancras H. M. tot dat oog merk een adres gezondenen zondag morgen naar de kapel van St. James rijdende, ter bijwoning van de godsdienst, werd H. M. door de verzamelde menigte op straat luide toegejuicht, hetgeen iets buitengewoons is op zondag. Gisteren avond is er groot concert ten hove geweest hetwelk ook door HH. HH. den Grootvorst van Rusland en prins Hendrik der Nederlanden is bijgewoond. Z. K. IL de Grootvorst troonopvolger van Rusland heeft zondag morgen de godsdienst weder in de Grieksche kerk in Welbeckstreetbijgewoond des middags een diner in zijn hotel aan een uitgezocht gezelschap gegeven, en des avonds de Junior united Service club bezocht. Gisteren hebben de beide vorsten de Penitentiary op Milbank en daarna New- Bedlam bezigtigden des avonds, vóór het concert ten hove, de belangrijke zitting van het lagerhuis bijgewoond. De grootvorst gaat voort zijne mildheid te bewijzen. De' bewaarder van de schatten in den Tower, die Z. K. H*. alles heeft uitgelegd, heeft eene gouden snuifdoos tot'gedachtenis ontvangen. Ook heeft Z. K. H. den kapitein van de Ceorge Canningeen schip, hetwelk van Bombay komende, juist het Catharine-dok binnenkwam toen Z. K. H. zich aldaar bevond, en aan boord van hetwelk Z. K. H. zich dadelijk begaf, een goud zak-uurwerk en 10 p. sterl. voor het scheepsvolk ten geschenke gezonden. JConnell heeft maandag in de herberg de Kroon cn het Anker de vrienden der voorloopige associatie in Ierland toe gesproken, en die vergadering is geëindigd met de oprigting eener soortgelijke vereeniging voor Engeland. Dienzelfden dag zijn O'Connor O'Briéndr. Taylor en andere leden der zoogenaamde nationale conventie van Lon den naar Birmingham gekomen, en aldaar door een woesten volkshoop, met vlaggen en banieren voorzien, onder ver vaarlijk geschreeuw ingehaald. Het plaatselijk bestuur had de noodige maatregelen genomen om bij de minste aanvallen de beweging van de zijde dezer vrijheidsvrienden, geweld met geweld te keeren. Naar Bristol zijn troepen en geschut afgezonden ter be teugeling van ongeregeldheden ook aldaar" door de chartisten veroorzaakt. PARIJS den 15 mei. Bij een koninklijk bevelschrift is de kamer der pairs tot hof van justitie geconstitueerd ten ein de onverwijld zich met het proces bezig te houden dergenen welke als schuldig aan de laatste oproeren gevat zijn of nog zullen worden. De functien van procureur-generaal bij het hof der pairs zijn aan den heer Franck Carré opgedragen. Het vertrouwen beginc zich langzamerhand bij de in woners te herstellen. Elk is thans weder tot zijne gewone bezigheden teruggekeerden van de gebeurtenissenwelke voor 24 uren nog de gemoederen met schrik, vervulden., fersen de taak, welke het geregt nog te vervullen heeft. De gevangenenwelke aan verschillende posten bewaard werden, zijn naar de prefectuur van policie overgebragt; te gelijker tijd zijn eenige inhechttenisnemingen en huisbezoe kingen bewerkstelligdten gevolge waarvan belangrijke pa pieren moeten gevonden zijn. Overigens kan er nog weinig van de vertakkingen der zamenzwering gezegd worden. De opstandelingen welke met de wapenen in de hand gevat zijn en die, welke in de hospitalen bewaard worden, houden een eenparig stilzwijgen in achtzij willen het doen voorkomen als of zij gedwongen zijn geworden om de vvapenën in han den te nemen en met de zaamgerotte oproermakers mede te loopen. Een enkele, de bekende Barbèserkent dat hij voor zich wel degelijk eene omwenteling bedoeld heeft, en als in openbaren oorlog van vijand tot vijand heeft willen strijden. Barbèsaan het hoofd en aan de hand gewond bij het inne men eener barricade, is door de troepen gevangen genomen, enna eenig verwijl in het hospitaal Sint-Louis naar de conciergerie overgebragt. Het getal der personen welke bij of ten gevolge van het oproer zijn in hechtenis genomen, bedraagt in alles 202. Al len hebben reeds een eerste verhoor ondergaan. De stukkeu tot overtuiging zijn talloosen bestaan voornamelijk in wa penen krijgsmaterialenpapieren lijsten en corresponden- tien. Ter naauwernood is de eerste ontzetting, door de ge beurtenissen van den 12 en 13 dezer te weeg gebragteeni- germace geweken, of de aan het bestuur vijandige partijen beginnen weder het hoofd te verheffen en eenen hoogen toon te voeren. De Nationaleen bekend orgaan der ge. matigde republikeinenontziet zich niet te bewerendat zoowel de troepen als de nationale garde zonder eenige geest drift en met een gevoel van smart hunne wapens tegen de opstandelingen hebben gekeerd, en dat al het gebeurde, maar vooral ook de dapperheiddoor de opstandelingen aan den dag gelegd tegen het tot dus verre gevolgde stelsel van vrees en lafhartigheid getuigt. Het buitenlandzegt dit blad moet met eerbied eene natie beschouwen welke zulke mannen telt als zich aan beide zijden der barricades bevonden.'''' Deze zijdelingschedoch onbeschaamde regt- vaardiging van de bloedige tooneelen der jongste dagen, heeft alhier op alle vrienden van wet en orde eenen pijnlijken in druk gemaakt. Zij bewijst, dat de hartstogteudie de ver kankerde deelen onzer maatschappij het geweer in handen hebben gegeven tot omverwerping der bestaande orde nog geenszins hebben uitgewoed, en dat Frankrijk, in spijt van zijtie hooggeroemde beschaving en de treurige ondervinding der laatste jarenbij voortduring de bedrijvige smidse der revolutie blijft. Reeds vroeger is opgemerkt, dat Frankrijk langza merhand tot eene nieuwe omwenteling rijptde grond wordt alhier zoo ijverig en zoo herhaaldelijk door de partijen ge-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1