MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 60. Zalurdas - 1839. 18 Mei. fhtUUe.-db. Cïövcttctttte.. N IEUWSTIJDINGEN. De abonnements-prijs dcier Courant is j 2,75, voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverteiitien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien inen dezelve in het eerst uit tc geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van li uwel ij ks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG ontvangen hebbende een besiuit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 26 April jl. no. 8 Provinciaal Blad nn. 40) houdende mededeeling van den uitslag der in de maand Februaiij jl. plaats gehad hebbende Keuring der Springstierenbrengen bij deze naar aanleiding van Art. 16 van het Provinciaal Regie ment op de Springstieren goedgekeurd bij Zr. Ms. besluit van den 13 Augustus 1835. 110. 87, en medegedeeld bij be sluit van lieeren Gedeputeerde Staten van den 11 Septem ber 1835 110. 6 Provinciaal Bind no. 87), ter kennis der belanghebbende I11- en Opgezetcnen, de namen der navol gende, in de Gemeence aanwezige Stierenhouders, mitsga ders de meerdere of mindere deugdzaamheid der goedgekeurde Springstieren, als: Josias de Buck, op Middelburgs-Ambachten, een vierja rige witbontebij keuring zeer goed bevonden. Abraham Gidionse op Middelburgs-Ambachten een drie jarige vaalbonte bij keuring goed bevonden. Cornelis Midavaineop Middelburgs-Ambachten, een driejarige zwartbonte, bij keuring goed bevonden. Cornelis Rij nier se op Middelburgs-Ambachten, een drie jarige roodbonte bij keuring goed bevonden. Izaak Midavaineop Middelburgs-Ambachten, een drie jarige witbonte bij keuring tamelijk goed bevonden. jan Louwerse op M iddelburgs-Ambachten een driejari ge zwarttijger bij keuring goed bevonden. Burgemeester en Wethouders bevelen de belanghebbenden bij herhaling aan, om, tot het doen bespringen hunner Koeijen bij voorkeur gebruik te maken van de Springstie ren die volgens de medegedeelde opgave bevonden zijn bo ven anderen uit te munten. En opdat een iegelijkdie hierbij eenig belang heeft hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mits gaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B C I U S. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente GROEDE zijn voornemens om, onder nadere goedkeuring op Vrijdag den 31 Mei 1839, des morgens ten tien ure, ten Raadhuize aldaar, aan te besteden: Het maken en stel len eener openbare POMP. Zullende het bestek en tee- kening derzelve te rekenen van heden ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing leggen, en ten dage der aanbesteding, des morgens ten negen ure, de noodige aanwijs in loco wor den gedaan. Gedaan te Groede, den 15 Mei 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. van GEELKERKEN. Ter ordonnantie van dezelve, M. M. MEIJER. Ten 4 ure waren in die volkrijke buurc meer dan 10 bar- 1 de straat Rivoli, de kaaijen en de Louvre zijn geheel afge- ricades opgerigt en de oproerlingen van alle passages meester, j zet. Op verschillende punten zijn sterke detachementen Zij gingen met veel overleg te werk en gehoorzaamden aan I pompiers geplaatstomdat men vreesde dat de oproerigen in eenige welgekleedde lieden, die vrij kostbare wapenen droe- eenige wijken brand zouden stichten. In alle straten zag men patrouillesen ten drie ure trokken twee bataillons van linie met twaalf stukken kanon langs de kaaijen en vacten gen. Het complot was zoo geheim gehouden, dat de poli- cie daarvan volstrekt niets te weten was gekomen, en werd met zoo veel kracht uitgevoerd, dat geene der vroegere op vervolgens post op de plaats de Grève. De Ilalle des In- roeren daarvan eenig voorbeeld opgeleverd had. Eerst ten nocents is bezet door talrijke troepen van linie en kavallerie; PARIJS den 13 mei. Gisteren namiddag ongeveer 3 ure is alhier geheel onverwacht een bloedig oproer uitgebroken. Omtrent 300 personenmeestal in kielen gekleed en met petten op het hoofd vertoonden zich eensklaps in de straat Bourg-l'Abbévoor een geweerwinkel van den bekenden wapensmid Lepageen braken er met geweld de deur open, waarna zii de voorhanden wapenen, nagenoeg 150, meestal jagtgewerenroofden. Daarop liepen zij naar de kaaijen, hier verdeelden zij zich in verschillende hoopenen nu ruk ten zij bijna gelijktijdig naar de drie wachtposten van het hotel de villede plaats du Chatelec en de plaats van het paiais de justice, tegen over de bloeminarkt, voort. Deze drie posten vielen zij onverhoeds en zonder eenig geraas te maken aan en na ze ontwapend te hebben trokken zij naar de préfecture de police doch daar was men van hunne aan- iiadering onderligt en wérden zij aangegrepen door een 20tal municipale gardes te paard, die hen trachtten terug te drijven. Vijf man van dit detachement werden ter neer geschoten maar de overigen verloren hierdoor den moed nietenge holpen door den generaal Duchandgouverneur van Vincen- nesdie toevallig in burgcrkleederen daar langs kwam en een paard van een der gedoodde gardes besteeg, verioegen zij hen tot aan de straat Planphe Mibray, waar zij zich achter eene barricade verschuilden. Ten zelfden tijde verspreidden zich vele oproerigen in de wijk tussehen de straten Sc. Martin en St. Denys, wierpen er barricades op en sehocen van achter deze verschansingen op de ongewapende burgersdie zich op de straat of aan de vensters vertoonden. 5 ure begon de regering maatregelen te nemen en zag men de militaire magc in de wapenen komen. Er werd alarm ge slagen doch er kwamen weinige nacionale garden op de been maar weldra zag men van alle kanten de linietroepen opdagende oproerigen werden ongevoeliglijk op een gedron gen dc post van het hotel de ville werd hernomen en de préfecture de police onczec. Ondertusschen drongen eenige oproerigen meer naar het binnenste gedeelte der stad, wier pen bij den ingang van de straac de i'Arbe-Sec eene barri cade op en nestelden zich in de naburige huizen. Op de plaats des Icaliens kwetsten zij met twee geweerschotenden luitenant-kolonel I'eliotiaide-de camp van dén minister van oorlog, en op andere punten werden de voorbijgangers door hen aangehouden en schoten zij op de soldatenwaarna zij zich achter de barricades verbergden. Dit duurde tot 8 ure, en toen zag men meerder nationale gardes, die van hunne gewone zondagsche wandeling of van den wedloop in het Champ-de-Mars terug kwamen, de wapenen opvatten en zich met de soldaten vereenigen. Bijna overal werden dc barricades met de bajonet en onder eene hagelbui van kogels uit de huizen die de oproerigen bezet hadden overrom peld. Die van de straat de l'A'bre-Sec werd verlaten, toen een batailloii van het 2de legioen oprukte om haar aan te grijpen. Vele nationale gardes zijn gekwetst, ook zouden er ge sneuveld zijn en de municipale garde heeft veel geleden. De kolonel Ballon van het 53ste van linie is gevaarlijk ge wond. Ten elf ure des avonds warende oproerlingen over al uit hunne positien gejaagd. Vele der oproerlingen zijn in hechtenis genomen. Het plan van de muiters moet geweest zijn om het Palais- Iloyal te bezetten en daarvan eene wapenplaats als mede een punt van operatien tegen de Tuilerien te maken. De nacht is rustig geweest. De nationale garde en de troepen hebben op verschillende plaatsen gebivouackeerd. Dezen nacht waren er vele oproerige plakkaten aangeplakt, die echter meestal door de burgers afgescheurd zijn. Algemeen is men het eens, dat de gebeurtenis van giste ren een rijp overlegd complot wasdit is vooral gebleken uit het oogenbiik dat de oproerigen gekozen hebben om hun boos voornemen uit te voeren. Het was zondag, wanneer de Parijzenaar zelden in zijne woning blijft, maar zich ge woonlijk naar buiten begeeft; daarenboven hadden er wedren nen in het Champs-de-Mars plaatswerwaarts eene ontelbare menigte menschen gegaan was en gelijktijdig moest het gar nizoen verwisseld worden zoodat de regementen der oude bezetting uitgetrokken en die der nieuwe nog niet geïnstalleerd waren toen de troebelen uitbraken. Voorts is het oproer begonnen zonder geschreeuw of oploopen die gewoonlijk zoodanige tooneelen voorafgaan. Ook gehoorzaamde het in kielen gekleedde volkaan zekere opperhoofden, die aan roo- de sjerpen kenbaar waren. Het uitgetrokken garnizoen is tegen den avond terug ge komen ook was er order gezonden aan de troepen in de om streken der hoofdstad om dadelijk aan te rukken. Dezen ochtend ten 5 ure werd de trom in de straten ge roerd en men zag de nationale gardedoch in geen sterke getallen zich naar hare loopplaatsen begeven. Het scheen- overal rustig en slechts uit voorzorg te zijn dat men de ge wapende magt op de been wilde brengen. Ten 9 ure reden de hertog van Orleans en de hertog van Nemours met hunnen talrijken staf en vergezeld door den maarschalk Girard, naar het hrel de ville. Zij werden gevolgd door eene sterke di visie municipale garde en dragonders en door 3 stukken ge schut. Men had gehoopt dat het heden rustig zou gebleven zijn, doch omstreeks ten half 12 ure zijn op de markt des Innocents de troebelen met even veel hevigheid als gisteren weder begonnen. Overal werd alarm geslagendoch de na tionale garde kwam slecht op. Op de evengenoemde markt werden aanzienlijke barricades opgeworpen waarachter zich dezelfde jongelieden verschanst hadden, die men reeds giste ren opgemerkt had. Eindelijk werden ten 12 ure, door eene kompagnie nationale garde en een bataillon van linie, deze oproerigen aangegrepen en de barricade vermeesterd terwijl de muiters uiteengejaagd werden. Ten één uur was in de straat St. Mery eene nieuwe bar ricade opgerigt. zonder dat iemand zich daartegen verzette. Ten twee ure duurde het slaan van alarm voort. De meeste winkels waren gesloten. Overal werden de wacht posten verdubbeld. In het Carrousel stonden nog altijd de zes stukken gesehut, met een aantal iinietroepen nationale garde en eenige brigades artillerie. Van Vincennes zijn cais sons met honderdduizend patronen naar het Carroussel ge zonden, Dc tuin der Tuilerien staat mede vol troepen en daar ook is de circulatie belet, even als bij de twaalf Mai- rié'n bij de Madelaine en in de omstreken van de Bastilie. De generaal Bugeaud heeft het bevel op zich genomen over eene divisie, bestaande uit de brigades Rumigny en Lawoes- tine. De maarschalk Soult verlaat het kasteel der Tuilerien niet. De maarschalk Gérard voert het bevel over al de troepen in Parijs. Tegen vier ure verzekerde men, dat overal de oproerige zamenscholingen uiteen gedreven waren. Heden zijn drie of vier menschen gedood en eenige gekwetst geraakt. Gisteren zijn ongeveer zeventig gekwetsten in de verschillende hos pitalen gebragt en bij de conciergerie lagen elf en bij het hotel de ville negen lijken. Verscheidene der gekwetsten zijn reeds gestorven en over het algemeen zijn de wonden van een ernstigen aard. Het 21ste regement van linie moet vooral veel geleden hebben. Er zijn vele troepen naar Parijs en naar de omstreken op getrokken, zoodat het niet aan middelen ontbreekt tot hand having der orde. Men berekentdat meer dan 80 officieren en soldaten de slagtoffers van het oproer zijn geweest. Dezen morgen vroegtijdig hebben de hertogen van Orleans en Nemoursvan eenen talrijken staf vergezeld, de boulevards en de middel- wijken der hoofdstad bezochtzij zijn overal op hunnen doortogc met blijkbare belangstelling ontvangen. De Constitutionel deelt nog de volgende bijzonderheden mede: Men heeft verschillende gewapende kinderen ge zien. Een hunnerdie niet ouder dan negen of tien jaren scheen te zijn, heeft een' onder-officier der Iinietroepen, met den tromp op de borst, doodgeschoten. Op de Pont- aux-Changes is een soldaat met kolfslagen afgemaakt. Op de Marché des Innocens zijn al de kramen vernield en ge plunderd. Onderscheidene opstandelingen hadden roode mut sen op het hoofd. Hier en daar moeten de opstandelingen met verfoeijclijke baldadigheid op geheel weerloozen hebben geschoten. Zoo lecsc men van een jong schilder, die, ter wijl hij, van niets bewust, voor het raam zijner woning stond te teekenendoor een geweerschot doodelijk getrof fen werd." Gisteren is eindelijk het ministerie tot stand gekomen, en in den Moniteur van heden vindt men de koninklijke ordonnantiën, waarbij benoemd zijn tot minister van buiten- landsche zaken en voorzitter van den kabinetsraad de maar schalk Soult, hertog van Da'matie; tot minister van jus titie en eeredienst, de heer Testetot minister van oorlog, de luitenant-generaal Schneidertot minister van marine en van koloniën, de admiraal baron Duperrétot minister van binnenlandsche zaken, de heer Duchateltot minister van koophandel, de heer Cunin-Gridainetot minister van pu blieke werken, de heer Dufauretot minister van publiek onderwijs, de heer Fillemainen tot minister van financien, de heer Passy. Men kan dit ministerie, hetwelk uit drie pairs en zes leden van de kamer der afgevaardigden bestaatals in den geesc van het linker-centrum dier kameren dus van de partij des heeren Thiers zamengesteldbeschouwen. Des te opmerkelijker is hetdat de laatsgenoemde staatsman zelf geen deel daarvan uitmaakten dus de vrucht van zoo veel pogingen verliest. De heer Cunin-Gridaine is in her nieu we bestuur de eenige vertegenwoordiger der eigenlijke be houdende partij of van het 221 tal dat in de kamer voor het ministerie Molè heeft gestemd. Dat dit bestuur echter op eene afdoende meerderheid in de kamer der afgevaardig den zal kunnen rekenen is aan geen twijfel onderhevig. De ondervinding der laatste jaren heeft geleerd, dat telkens na de beteugeling van een zoodanig oproer der eeuwigwoe- lende republikeinen, als thans weder is uitgebroken, de le den der kamers zich naamver san het bestuur sloten en on derlinge oneenigheden vergatenhetgeen echter telkens slechts zoo lang duurde tot de indruk van het gevaar waarin de maatschappelijke orde had verkeerdweder was uitgewischt. 9 I11 eene openbare zitting van de kamer der afgevaardigden heden na den middag gehoudenis onder gejuich en den kreet van: leve de koning! besloten, om zich gezamenlijk bij den koning te gaan vervoegen, ten einde aan Z. M. het verdriet en de verontwaardiging der leden over de zamen- spanningdie den vorigen dag was uitgebroken te gaan be tuigen. De maarschalk Soult heeft vervolgens in korte woorden kennis gegeven van de optreding van het ministerie onder

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1