MIDDE.LBVB.GSCHE w* C O R A IV t t N°- 59. Donderdag 1839. 16 Mei. fJublicAtic. ^chuticrij. Kennisgeving. Ëefecnbmaïiing. NÏEU WSTIJ DINGEN. (öroot-Krittaujs. £:J I>e abonnemetits-prijs dcier Courant is f 2 ,]5 voor drie maandenen franco per Post f 5. I)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vötfr io uren, indien men deielve in hel eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitiondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Detelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, maken aan de belanghebbenden bekend, dat de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art. 15 der wetbelast met het onderzoek nopens de al of niet ge grondheid der redenen welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragthare eerste ge wone jaarlijksche zitting zal beginnen op Vrijdag den 31 de zer maanddes voormiddags ten tien uretot onderzoek van hen aan wieof der redenen waaromin het voor gaande jaar voorwaardelijke vrijstelling is verleend. Wor dende de belanghebbende Personen ten overvloede uitgenoo- digd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet gevorderd, als nog, voor zoo verre zulks niet alreeds is geschiedtot en met den 25 aanstaande, ter Stedelijke Secretarie over te leggen. En worden voorts zoodanige leden der Schutterijdewel ke ten gevolge der in 1829, overeenkomstig art. 87 der wet op de Schutterijen, plaats gehad hebbende uitloting, in dat zelfde jaar tot de reserve zijn overgegaan, verwezen tot de bepalingen, vervat in art. 10 van Zr. Ms. besluit van den 18 Julij 1829 Staatsblad no. 52). Terwijl eindelijk een ieder, dien zulks aangaat, wordt aangemaand om zich stiptelijk op het bepaalde tijdstip voor de Commissie van onderzoek te vervoegen, als zullende de genen, welke zulks mogten verzuimen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en voor zoo verre zij dienstpligtige nummers getrokken hebbenniet vallen in de termen van art. 3 a, b, c, en art. 4 der wet, bij de Schutterij worden ingelijfd tot zij in het volgende jaar hunne reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Mei 1839. Burgemeescer en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, gelet op art. 7, van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 {Staatsblad no. 55), roepen mits deze op zoodanige in vorige jaren ingeschrevene Personen voor de Schutterij, welke tijdens die inschrijving gehuwd of we- duwenaars met één of meer Kinderen waren doch door sterfgeval of anderzins in de termen vallen om in de eerste klasse zijnde de ongehuwden of weduwenaars zonder Kin deren te worden overgebragtom daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer Stad, vóór of op den 31 dezer; zul lende tegen de nalatigen Proces-Verbaal worden opgemaakt, en aan de Regtbank toegezonden ten einde de strafbepa lingen van art 1 der wet van den 6 Maart 1818 {Staats blad no. 12), toe te passen, terwijl dezelve tevens, over eenkomstig art. 8 van bovengemeld besluit, dadelijk bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. De ONTVANGER van de Centra-Ie Directie van Wal cheren, verwittigt de daarbij belanghebbenden, dat bij hem ontvangen zijnde de door Zijne Exc. den Staatsraad Gou verneur dezer Provincie excutoir verklaarde Rol van het Ge- schot over den jare 1839, de daaruit getrokkene Aanslag-Biljet ten zijn rondgebragten de onderscheidene Landeigenaren hiervan behooren te zijn voorzien wordende de zoodanigen welke die niet mogten hebben ontvangen, uitgenoodigdde zelve ten zijnen Kantore te komen afhalen terwijl de Be lastingschuldigen worden aangemaandzich naar de bepaalde Belastingstermijnen, volgens den inhoud der Kennisgevingen, stiptelijk te gedragenten einde onaangenaamheden en kos ten te voorkomen. Middelburg, den 23 April 1839. De Ontvanger voornoemd 1SAAC LUTEYN. De fungerende AGENT van KAZERNERING herin nert de Ingezetenen aan de bepalingvoorkomende in de Publicatie van Heeren Burgemeester en Wethoudersvan den 18 Maart jl.waarbij diegenen, welke de aan hunne Woon huizen tgegewezene Militairen, door tusschenkomst van het Bnreau van Kazernering, verlangen besteed te zien, hiervan vóór den 15 Mei aan gemeld Bureau opgave hadden moe ten doen, en noodigt mitsdien, met voorkennis der Regering, de voorzeide nalatigen uit, om aan die bepaling onverwijld gevolg te geven zullende Ingeval van Inkwartiering na den 1 Junijde voor kun bestemde Manschappenbij gebreke daarvan tot hunne Woonhuizen worden heengerigt Middelburg, den 15 Mei 1839. De Agent voornoemd j S O M O N. De COMMISSIE, onder de zinspreuk LOON FOOR WERK, heeft de eer te berigten, dat het openbaar ver slag harer werkzaamheden gedurende den afgeloopen Win terzal worden gedaan op Woensdag den 22 dezer maand, des middags ten 12 uren, in de Luthersche Kerk alhier, in plaats van, zoo als vroeger is aangekondigd, op Dingsdag den 21 dier maand, en noodigt elk en een iegelijk uit om hetzelve te komen bijwonen. Kaartjes van toegang zul len bezorgd worden aan de Inteekenarenen voorts verkrijg baar zijn bij den ondergeteekende Secretaris. Zij die van dezelve voordien zijn worden verzocht door de deur op de Bree te willen inkomen. Middelburg den 15 Mei 1839. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMEll President. H. REKKER, Secretaris. Westkapelle den 30 April 1839. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen en Behoeftigen te Westkapelle, hare werk zaamheden in het afgeloopen wintersaizoen geëindigd heb bende, en steeds erkentelijk voor de veelvuldige onder steuning in de ruime bijdragen, ook van elders, voor al van inwoners der Stad Middelburg, ondervonden, acht zich der liefdadigen verschuldigd te vermelden, dat zijbe halve eenigen geldelijken onderstand in buitengewone geval len ter voorziening in de noodwendigste behoeftenaan ruim 350 personen heeft kunnen uitreiken 1103 Bossen Brandstaken 23®-mudden Erwten 15J mud den Witteboonen18^ mudden Gort; 4 mudden Aardap pelen 49 Broeken 52 Buizen79 Doeken8 Borstrok keu 6 Vrouwe Rokken, en 78 Hemden. De Commissie voornoemd, L. van Sighem Voorzitter. P. J. Roelsë. A. L. Roelse. W. Veriiulst. H. Roei.se, Thesaurier. P. Back, Secretaris. BERLIJN den 9 mei. Een bewijs van de aanzienlijke vergrooting en toeneming van bevolking dezei* hoofdstad kan het best en gemakkelijkst daarin gevonden worden dat in deze stad, na den jongsten Parijschen vrede, omstreeks 8000 bijzondere woningen waren, en derzelver getal thans 14,220 bedraagt. Wanneer men alle gebouwen te zamen teltker ken, paleizen, lands- en stedelijke gebouwen, fabrieken en magazijnen daaronder begrependan bedraagt het getal der gebouwen thans 20,121. Op dit oogenblik zal de stad weder met twee nieuwe gedeelten uitgebreid worden. Ten behoeve namelijk van den spoorweg van Berlijn naar Sak sen zal eene nieuwe poort in den stadsmuur worden ge maakt de daaraan palende tuinen heeft de onderneming van den spoorweg aangekocht, deels om een plein te hebben op de plaats waar de spoorweg begintdeels om de ruimte aan de ondernemers van gebouwen voor den aanleg van eene nieuwe straat te verkoopen. Het laatste vindt zooveel bij val en de stukken gronds worden aan het bestuur van den spoorweg zoo duur betaald dat het terrein voor het gezegd plein te klein dreigt te worden. Eene tweede vergrooting zal de stad door de verplaatsing van de kruidmolens verkrij gen deze lagen tot nog toe digt bij de stad, doch zijn thans naar Spandau verplaatst. De vrees voor het gevaar om in de nabijheid dier molens te bouwen, is thans ver dwenen en weldra zal ook dit terrein met woningen bedekt zijn. In het jaar 1837 bedroeg de bevolking van Berlijn, met inbegrip van den omtrek, eveneens onder het poiicie- bestuur der stad behoorende, 289,528 zielen. Sedert is dit getal nog aanmerkelijk vermeerderd. FRANKFORT den 10 mei. Den 2 dezer is te Bruns- wijk een groote optogt met fakkels ter eere van den her tog gehouden om de blijdschap der burgerij over de on langs gedane verklaring van Z. D. aan den dag te leggen dat hij voornemens is zich binnen kort in het huwelijk te begeven Eergisteren avond heeft het alhier bestaand genoot schap van geleerden en beoefenaars der scboone kunsten het feest gevierd ter eere van Schillers nagedachtenis, bij gele genheid van de onthulling van deszelfs monument te Stutc- gart. Verschillende toepasselijke redevoeringen en gedichten werden daarbij voorgelezen. Van de Poolsche grenzen meldt men dat sinds lang geene zoo groote beweging van Russische troepen heeft plaats gevonden als thans. Genoegzaam alle regementen die in Polen kantonneren, worden verplaatst, en aanzienlijke versterkingen komen uit het binnenland. De aanleiding tot die troepenbewegingen kent men niet; doch men gelooft, dat zij moeten strekken om vóór altijd mogelijke gebeur tenissen eene ontzagwekkende houding aan te nemen. Ook in het Zuiden des rijks hebben soortgelijke vereenigingen van troepen plaats. Volgens berigten uit Konstantinopeltot den 18 de zerbleef de toekomst nog altijd onzeker. De Porte be tuigde wel gedurig dat zij alles aanwendde om eene vrede breuk te vermijden, en de geschillen met Mehemed-Ali langs een vreedzamen weg te vereffenen tot welk einde zij een gezant naar Alexandria zou afzendenmaar van den anderen kant vernam mendat het Turksche leger bevel ontvangen hadnaar Aintah voort te rukkenwerwaarts. de korpsen zouden marcheren die te Koniah en Angora lagenwaardoor de geheele armee op de Syrische grenzen 80,000 man sterk zou wezen. De Turksche regering hield zich met het beramen van middelen bezig, om het te kort der staats-inkomstendoor de afschaffing van het monopolie-stelsel veroorzaaktte dek ken. Men sprak van het invoeren eener personele belasting die aan alle Muzelmannen zou.worden opgelegd, en van de verdubbeling dergenen die de Rayas of Christen-onderdanen thans reeds betalen. Te Jassy is den 17 april het plan ontdekt en gelukkig verijdeldom de stad aan verscheidene hoeken in brand te steken en den hospodar benevens eenige Bojaren te ver moorden. Meer dan 60 personen waren op vermoeden van medepligtigheid gegrepen en sommigen hunner reeds tot be kentenis gekomen. LONDEN den 11 mei. Wat de vorming van een nieuw ministerie betreftberigt men dat de koningin onmiddellijk I 11a de aanneming van het ontslag van het ministerie Melbour- nesir Robert Peel en den hertog van Wellington bij zich heeft ontboden, en dat de eerste de zamenstelling van een bestuur op zich genomen heeft. Sir Robert Peel heeft zich daarop met de voornaamste leden zijner partij onderhouden, en men was reeds een Tory-bestuur wachtende. Intusschen schijnen door de Tories vorderingen gedaan te zijn, dat H. M. de dames van haar huis, welke meestal de Whigsja radicale gevoelens toegedaan zijn, zou verwijde ren. Dit heeft de koningin in de allerstelligste bewoordingen afgeslagen. Men wil zelfs, dat H. M. verklaard zou heb ben dat zij liever in den rang van een onderdaan zou worden verplaatstdan zich verstoken te zien van het ver keer met haaraan wie zij persoonlijk gehecht wasen die de vriendinnen harer kindschheid waren geweest." Na deze verklaring heeft sir Robert Peel gemeend de taak, om een nieuw bestuur te vormen, te moeten opgeven; waar op de koningin terstond lord Melbourne bij zich heeft ont boden. Welligt dat deze staatsdienaar op nieuw de teugels van het bewind opvaten tot nieuwe verkiezingen de toevlugt neemt. De bladen der Whigs sporen hem daartoe allezins aan en noemen de Tories reeds geslagen. De Russische troonopvolger en prins Hendrik der Ne derlanden hebben woensdag de abdij van Westmunster bezig- tigd en vervolgens de gevangenis van Totnillfields bezocht. Toen hun hier een aantal lieden aangewezen waren, die om kleine schulden in hechtenis zaten gaf de grootvorst ter stond aan een der edellieden van zijn gevolg bevelhet door hen verschuldigde uit te betalen, opdat zij dadelijk op vrije voeten zouden kunnen gesteld worden. Verder zijn nog ver schillende inrigtingen dien dag door de beide vorsten bezocht en is door den grootvorst eene gift van 100 p. st. aan de parochieschool van St. George in Hanover-square geschonken. Dien avond heeft lord Palmerston een groot diner ter eere van den grootvorst en den Nederlandschen prins gegeven. Den volgenden dag hebben HH. K. en K. HH. een maal tijd bij den hertog en de hertogin van Cambridge bijgewoond, en gisteren avond is er een luisterrijk bal ten bove geweest, dat door de koningin en den grootvorst werd geopend. De tweede quadrille heeft H. M. met prins Hendrik der Neder landen gedanst. Men zegt, dat het verblijf van den Nederlandschen prins in Engeland langduriger zijn zal dan Z. K. H. zich eerst had voorgenomen. LONDEN den 12 mei. Gisteren ochtend liep het ge rucht, dat lord Melbourne aan de koningin verklaard had zich niet met het daarscellen van een nieuw ministerie te willen inlaten, doch spoedig bleek dit eene onwaarheid te zijn, en na een zeer langdurigen kabinetsraad, die eerst des avonds tegen 6 ure gescheiden isvernam men daarentegen dat

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1