MIDDELSVRGSCHE C OÜRAIV Dingsdag W- 58. 14 Mei. fJttbltcatic. NIEUWSTIJDINGEN. ShiDschlrttib. V0ot-I3 rit ta j c. Jfvaaikrijfc» ^ebcriatiben. De ilionnements-prgs dezer Courant M a 75 voor drie maanden, en franco per Post/5. Ue Adïertentien worden Lerckend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- Geboorte- en Doodbekendraakingen waarvan de prijs van één tot zes rebels is f 60 ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. en voor iederen regel daarboven 22 Cents. 8 De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vc5dr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajzoo het regt Tan zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG gelet hebbende op de resolutie van de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 26 April jl. No. 2 (Provinciaal Blad no. 39)5 betrekkelijk den Her-ijk der bevorens reeds geijkte en her ijkte LengtematenInhoudsmaten en Gewigtenvoor het jaar 1839. Gezien eene missive van den Heer Arrondissements-IJker van den 7 dezer No. 10. Brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat met de verificatie en herijk der Lengte-, Inhoudsmaten en Gewigten, binnen deze Stad, eenen aanvang zal worden gemaakt op Woensdag den 15 Mei aanstaande, in de Beneden-Kamer van het groote Woon huis in de voormalige Glasblazerij, en voorts alle dagen (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 cot 5 uur, en zulks tot en met den 22 Jiinij daaraanvolgende, ais wanneer het Kantoor tot het doen der IJktournée zal gesloten worden. En datten einde de werkzaamheden geregeld en met de meeste naauwkeurigheid zouden kunnen geschiedendoor den Heer Arrondissements-IJker stiptelijk de navolgende orde zal worden in acht genomen als Des Maandags vóór- en namiddags als ook des Vrijdags namiddags, voor de IJzeren en groote Koperen Gewigten, van één Nederlandsch Pond en daarboven. Des Dingsdags voormiddagsvoor de kleine Koperen Ge wigten en des namiddags, tot het justeren en in orde bren gen der te ligt gevonden stukkenwelke alsdan kunnen wor den afgehaald. Des Woensdags voor- en namiddags voor de Lengte- en Inhoudsmaten voor Drooge Waren. Des Donderdags voor de Maten en Gewigten der Land lieden en Bewoners der Landelijke Gemeenten. Des Vrijdags voormiddagsvoor de Vochtmaten en des namiddags voor IJzeren Gewigten. Des Zaturdags voormiddags, voor het Medicinaal Gewigt, zullende het Kantoor des Zaturdags namiddags gesloten zijn en de verificatie van het Goud eii Zilver Gewigtna ge dane IJktournée plaats hebben. Dat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt en gereinigd moeten worden aangeboden zullende dezelve bij gebreke van dien, als wordende de verificatie daardoor onmogelijk gemaakt, worden afgewezen. Burgemeester en Wethouders willen bij deze gelegenheid de In- en Opgezetenen bij vernieuwingopmerkzaam ma ken op de verpligtingenwelke, zoo ten aanzien van het gebruik der Nederlaudsche Lengtematen en Gewigtenals met betrekking tot het gebruik der Inhoudsmaten voor Gra nen Zaden, Peulvruchten en Meel, en van de Vochtmaten voor den Handel in het klein tot den ijk en herijk derzel- ve, op een iegelijk berusten, en tevens de belanghebbenden waarschuwen, dat de Heer Arrondissements-IJker is geauto riseerd, om zich, door een opzettelijk onderzoek, te over tuigen in hoe verre door een iegelijk aan de voorschreven verpligtingen voldaan wordten dat de nalatigen zichzelven zullen te wijten hebbende nadeelige gevolgen, welke uit dit onderzoek voor hen zouden mogen voortvloeijen. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedruktafgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, te Middelburgzal, op Donderdag den 16 de zer, des middags ten twaalf uren, in het Schuttershof van Si. Joris, rekening doen harer Administratie over het afge- loopen jaarwordende de Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg den 13 Mei 1839. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS, Secretaris. De COMMISSIE, onder de zinspreuk LOON FOOR PFERKheeft de eer te berigten, dat het openbaar ver slag harer werkzaamheden gedurende den afgeloopen Win ter zal worden gedaan op Dingsdag den 21 Mei aanstaan, de, des middags ten 12 uren, in de Luchersche Kerk alhier, en noodigt elk en een iegelijk uit om hetzelve te komen bijwonen. Kaartjes van toegang zullen bezorgd worden aan de Inteekenaren, en voorts verkrijgbaar zijn bij den 011- dergeteekende Secretaris. Zij die van dezelve voorzien zijn worden verzocht door de deur op de Bree te willen inkomen. Middelburg den 13 Mei 1839. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER, President. H. REKKERSecretaris» FRANKFORT den 7 mei. Z. K. H. de Erfprins van Oranje is den 4 's avonds te Stuttgart aangekomen, en af gestapt in het koninklijk paleis. r Van de Italiaansche grenzen wordt op grond van tij dingen uit Rome, gemeld, dat Z. H. de Paus den hertog van Leuchtenberg de verlangde dispensatieom de kinderen, Welke uit zijn huwelijk met de grootvorstin van Rusland mogten geboren wordenin de Grieksche godsdienst op te voeden, geweigerd heeft, en dat derhalve de inzegening des huwelijks van den kant der Katholijke kerk denkelijk in het geheel niet zal plaats hebben. Algemeen is men hier van gevoelen dat weldra niet aileen de geschillen tusschen Belgie en de Nederlanden maar ook tusschen Belgie en Pruissen en Oostenrijk geheel zullen uit den weg geruimd zijn. En hier, en te Weenen bestaan daartoe gunstige voorteekenen 11. dingsdag spijsden alhier bij den Nederlandschen bondsdagsgezant, den graaf von Grünne de zich nog hier bevindende secretaris van, en de attaché bij den laatst in Weenen geaccrediteerd geweest zijnde Belgische gezantschap. Uit Weenen zou reeds een courier naar Brussel en Londen afgezonden zijnen wel om zoo als het heet meer bepaaldelijk den tijd en wijze te overleggen, waarop met het Belgisch gouvernement op nieuw diplomatieke betrekkingen door Oostenrijk zullen aan geknoopt worden. Men meldt uit Freiburg dat aldaar door het bisdom besloten is om de Pauselijke breve over de gemengde hu welijken niet aan te nemen, maar zich, naar den ouden hieromtrent in werking zijnden en aan beiderlei geloof ge noegen gevenden regel te blijven gedragen. LONDEN den 8 mei. De beraadslagingen over de zaak van Jamaica hebben tot eene belangrijke uitkomst gevoerd: het ministerie Melbourne is gevallen. Eergisteren avond had het lagerhuis met slechts 294 tegen 289 stemmen de deswege aangebodene voordragt aangenomen hetgeen met eene verwerping gelijk stond. Daarop heeft gisteren avond lord Melbourne bij de lords, en John Russell bij de genieenten verklaard dat de stemming hun het bewijs hadden opgeleverddat het ministerie het vertrouwen van het lagerhuis had verloren, waarom het van deszelfs pligt had geacht, aan H. M. zijn ontslag aan te biedenhetwelk de koningin had aangenomen. Genoemde ministers hebben hierop eene verdaging van het parlement voorgesteld gedurende welke de koningin Ficto- ria in staat zou zijn een nieuw bewind te benoemen. Aldus is een bestuur gevallen hetwelk gedurende vier jaren verpiigt is geweest eenen allerhevigsten strijd te voe ren tegen de magtige Tory-partii en tegen de hevige Whigs en Radicalen enbehalve door de gematigde Whigs slechts een steun vond in de Iersche partij. Nopens de opvolgers van lord Melbourne en zijne ambt genoten kan men nog niets zeggen 'de bladen der Tories zijn er nu natuurlijk op uit, om het bewind voor hunne partij in te roepen. De meer warme hervormingsgezinde» dan lord Melbourne hebben sinds lang het oog op lord Durham geslagen. Hoe het zij, de vrij onverwachte val des bestuurs en de volslagene onzekerheid wegens dathetwelk het zal vervan gen heeft de fondsen ter beurze gedrukt. Koningin Fictoria heeft den 4 den grootvorst troon opvolger van Rusland en den Nederlandschen prins Frederik Hendrik op eene zeer plegtige wijze ontvangen. Dien dag hebben deze vorstelijke personen met hun gevolg en een groot aantal aanzienlijken, op het Buckinghamsche paleis, bij H. M. het middagmaal gebruikt. Gedurende de volgen de dagen hebben zij de merkwaardigheden van Londen be- zigtigd, en zijn overal met veel eerbewijzen ontvangen. De berigten uk Noord-Amerika blijven vredelievend luiden. Ofschoon eenige persoonlijke twisten op de grenzen hebben plaats gegrepen, is de goede verstandhouding tus schen de Engelsche autoriteiten en die van den staat van Maine geen oogenblik verstoord geworden. PARIJS den 8 mei. Eindelijk is de behandeling van het voorstel des heeren Mauguin in de kamer der afgevaardigden aangevangen. De heer de Sade is de eerste spreker geweest, doch het onduidelijke zijner voordragt heeft belet zijne woorden op te nemen. Uit de zeer onvolledige berigten omtrent deze zitting blijkt echter dat deze afgevaardigde het voorstel niet doelmatig vonddaar de ophelderingen welke men vroeg de questie nog meer zonden verwarren dan reeds het ge val is. Vervolgens heeft de bekende dichter de la Martine het spreekgestoelte beklommen en het voorstel als onnóodig en gevaarlijkvoor de belangen des Iands dreigendeen voor de kroon beleedigendbestreden. De spreker verklaarde tevensdat er geene waarachtige meerderheid in de kamer bestond en dat daaraan de moeijelijkheden van den tegen- vvoordigen toestand moesten worden toegeschrevenen ein digde met de merkwaardige woordendat het alvermogen der parlementaire vergaderingen de waanzin der volken is gelijk het despotismus die der koningen. Deze redevoering moet eenen levendigen indruk op de ka mer hebben gemaakt en meermalen de luide ontevredenheid der linkerzijde opgewekt hebben. Daarna heeft de heer Dubois de Nantes het woord ge voerd die de gepastheid van het voorste! verdedigdeen tevens het voortdurende bestaan van het transitoire ministerie eene ongrondwettige ongerijmdheid noemde. De heer Girod de l\din antwoordde daarop, dat de tegen woordige ministers hunne betrekkingen slechts in het belang der orde en uit gehechtheid voor den koning hadden aan vaard, en nimmer eenige moeijelijkheden aan de daarstelling van een definitief ministerie bestuur in den weg hadden ge legd. Bij het vertrek van den post, was de heer Lanjer aan het woord die het bestuur des graven Molé eene echt nationale, vrijzinnige en verheven staatkunde noemde, en zich verklaarde tegen het aanbieden van een adres aan den koning. PARIJS den 9 meiDe beraadslagingen over het voorstel van den heer Mauguin zijn uit hoofde van den op heden invallenden Hemelvaarts-dagtot morgen uitgesteld gewor den. De uitslag dezer beraadslagingen schijnt echter niet twijfelachtig te zullen zijn. Verreweg het grootste deel der afgevaardigden moet verklaard hebben, voor de aanbieding van een adres aan den koning te zullen stemmen, zoodat de strijd voornamelijk zal loopen over de bewoordingenwaarin het bedoelde adres zal worden opgesteld. Voorts wil men weten, dat de heeren Thiers en Guizot weder de handen zouden ineen geslagen hebben ten einde het adres zoodanig iu te rigtendat bij de stemming daar over duidelijk blijke, aan weikeu kant de meerderheid zich werkelijk bevindt. Van den anderen kant beweert men echter, dat, hoe ook de beslissing der afgevaardigden moge uitvallen de natie door het gebeurde in de laatste maanden te veel vertrouwen in de kamers verloren heefc, om daaruit eenige redding uit den tegenwoordigen staat van onzekerheid te verwachten terwijl de vestiging van een definitief ministerie 111 niets daar door zal worden bevorderd. De oorlogs-minister Cubieres heeft bij een dagorder aan het leger doen bekend maken, dat de kolonel van het 21 regeiuent van linie, Franfoisop non-activiteit is gesteld geworden omdat hij den marsch van zijn regement van Pa rijs naar Brest te ver had gevondenterwijl de minister wist dat dit regiment een der best marcherende was. Deze dagorder eindigt aldusDegeen die uit naam der troepen wil sprekenzonder te vreezen te hebben van door hen ge logenstraft te wordenmoet zijne taal doen overeenstemmen met den ijver de toewijding en al de gevoelens van eer die in het hart van den soldaat gevonden worden." De inhoud dezer dagorder heeft veel opzien gebaard. AMSTERDAM den 10 mei. Naar men verneemt, heeft Z. M., bij besluit van den 7 dezer, eene staats-commissie bènoemdten einde onderzoek en eene voordragt te doen omtrent de geldelijke schikkingen, die met de afscheiding van Belgie verbonden zijnalsmede om de gesteldheid van 's Iands financiële inrigtingen te onderzoeken in verband met de orde, regelmatigheid en spaarzaamheid in de dienst, en ter verzekering van de belangen des algemeens en- der schuld- eischers van den Staat in het bijzonderen om de maatre gelen te beramen, welke kunnen medewerken, om dat be langrijk doel te handhaven. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren: mi nister van Staat mr. A. van Gennep, voorzitter, jhr. van Asch van IFijck, baron van Brienen van de Groote Lindt Cannemanjhr. van Pabst tot Bingerdenmr. F. van de Poll, baron Schimmelpenninck van der Oije van de Poll, en tot secretaris de heer JV. J. Piepers. De heer van Gennep, president der commissie, is gemag- tigd, om met het amortisatie-syndicaat, met de directie der grootboeken van de nationale schuld te Amsterdam en met de commissarissen, die, volgens art. 13 der Belgische con ventie, door onze regering, voor de commissie te Utrecht benoemd zullen worden, zich in onmiddelijke betrekking té stellenen respectivelijk 111 overleg te treden ter bevorde ring van de eenheid en medewerking tot het algemeen doel waartoe deze staats-commissie is ingesteld, MIDDELLURG den 13 mei. Z. M. heeft tot directeu ren van wege den handel bij de entrepót-inrigcing alhier, buiten bezwaar van het rijkbenoemd en aangesteld de hee ren B Bomme en jonkh. IV. R. Boddaerteerscgemelde ge durende vier jaren en de tweede gedurende drie jaren, met bepaling echter dat deze benoeming zal geacht worden te zijn vei vallen indien binnen een jaar geen volledig lokaal

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1