MIDDELBURGSCHE C O RA IV T. N°- 57. Zaturdag 183». 11 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. iSatlPchlrtnö. üebcrlanbcn. \\x \V fjk s- D lionncinents-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco perPost/5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden Benomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Ailvcrtentien behoort te geschieden des morgens vo'dr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. - De Advertcnticn worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajtoo het regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 3 mei. Op last van Z. M. den ko- Tiincï van Har.over is thans door de politie bij de bockhan delaars van Goccingen onderzoek gedaanwie altlaar zich de onlangs door Dahlmatm in druk uitgegeven fnculceics-ad- visen der hoogescholen van Jena en Heidelbergbetreffende het weigeren van de betaling der belastingen in Hanover, liadden aangeschaft, waarbij gebleken is, dat het getal der koopers nagenoeg honderd bedroeg. Bij dezen zijn kort daarop de agenten der politie verschenen om in naain van den minister van binnenlandsche zaken, en onder belofte te vens van eene schadevergoeding, het bewuste werkje van de eigenaars terug te eischen. Velen hebben daaraan goed willig voldaananderen kortaf geweigerd. Men is zeer nieuwsgierig naar den afloop dezer zaak. Dezer dagen zijn er te Pforzheim in Baden verre gaande ongeregeldheden voorgevallen. De werklieden der al daar talrijke fabrijken van gouden en zilveren werken on tevreden over eene verging van hunnen arbeidstijd ofschoon zij tevens een hooger loon zouden ontvangenwaren ten getale van vijf of zes honderd te zamen geschoolden had den aan de fabrijkgebouwen groote schade aangerigtterwijl de gendarmerie en politie in hare pogingen om de orde te herstellen te kort schoten. In den nacht van den 1 dezer zijn 500 man dragonders en een regerings-cominissaris uit Karlsruhe derwaarts vertrokken. De Leipziger Zcitung geeft het volgende berigt uit Nürnberg van 26 aprilNaar men uit eene goede bron verneemt, had de koning van Pruissen aan de Evangelische gemeente te Ingoistadt (in Beijeren) welke tot hiertoe hare godsdienst-oefeningen in een volstrekt ongeschikt lokaal moest "houdenals bijdrage tot den opbouw van een behoorlijk bedehuisdoor zijnen gezant te Munchen eene aanzienlijke som doen toekomen. De kerkeraad hiervan aan de regering 111 Munchen kennis gegeven hebbende, ontving van haar, niet zoo als men verwachten zou den last 011? den edelmoedigen gever voor zijn geschenk te bedanken, maar het bevelom de ontvangen som onder een of ander aannemelijk voorwendsel, aan den gezant terug te zenden!" - Uit Rome wordt, onder dagteekening van den 18 april 11.het berigt tegengesproken door de Duitsche bladen vermeld dat de I-I. Stoel in een jongst aan den heer Hüs- gen, te Keulen, gerigc schrijven, zijne goedkeuring wegens hec bescuur van den generaal-vicaris had te kennen gegeven en daarmede indirect een toegeeflijker stelselmet opzigt tot ■de leer van Hermes en de andere in het aartsbisdom van Keulen betwiste punten aangenomen had. In een later schrijven uit Rome van den 22 april wordt gezegd dat de Pauselijke regering het daarom noodig geoor deeld had haar antwoord op de Pruissische staatsstukken open baar te maken, omdat verscheidene bladen van Opper-Italie het ultimatum der Pruissische regering hadden openbaar ge maakt. Te betreuren was het echter, dat uit dit wederant woord bleekdat alle hoop op eene spoedige bevrediging der kerkelijke geschillen moesc opgegeven worden, naardien de Pauselijke stoel van het gezigtspunt uitging dat er gee- ne onderhandeling kon plaats vinden zoo lang de aartsbis schop van Keulen in zijne regten niet hersteld was. Ten aanzien van het besluit des aartsbisschops van Posen om zich in persoon naar Berlijn te begeven zag men te Rome niet anders dan een dwangmiddel der Pruissische regering, ■om den heer von Dunir. terug te honden van het verder be roep op den H. Stoel en van eene openbare verdediging. Het monument, dat te Stuttgart voor den beroemden ■dichter Schiller is opgerigtzal den 8 dezer, zijnde de ge denkdag van zijn overlijden met groote plegcigheid ingewijd worden. Op het plein, waar die monument staat, zal ecu igroot amphitheater zijn opgerigt, tot ontvangst der talrijke genoodigden. Het Stuttgarter muzijkgezelschap met soort gelijke gezelschappen uit andere Duitsche steden vereenigd trekt in statigen optogt derwaarts, en opent het feest met het zingen eener voor de gelegenheid vervaardigde cantate. Het oogenblik der ontdekking van het gedenkteeken wordt door het luiden van alle klokken der stad verkondigd en vervolgens de feestrede door den heer Gustaaf Schwab uit- gesproken waarna de muzijk-vereenigingeii weder toepasse lijke gezangen aanheffen. Hierna zal de overgave van het monument, door de vereenigingdie met de inzameling der bijdragen en de noodige beschikkingen is belast geweest, aan de stad Stuttgart, plaats grijpen, en het feest wordt, volgens gewoonte bij soortgelijke gelegenhedenmet een maaltijd besloten. De dagbladen van Petersburg deelen eene beschrijving mede der voornaamste vertrekken van het nieuwe winterpa leis des keizers, waaruit blijkt, dat dit gebouw, hetwelk in den tijd van slechts één jaar uic de puinhoopen van het afgebrande paleis ais door eenen tooverslag herrezen is, voor verre het grootste gedeelte niet alleen volbouwd, maar ook reeds op de prachtigste wijze ter bewoning voor hei keizer lijke gezin ingerigt is. In het geheel zijn reeds honderd ver trekken waaronder negen groote zalen en drie gaanderijen, verdeeld in drie verdiepingen van het gebouw, voltooid. Tegen het einde van junij moeten al de overige deelen van het paleis geheel afgewerkt wezen. Het kabinet des keizers is even als te voren eenvoudig ingerigt en met kostbare schilderijen versierd. Boven hetzelve is de kamer voor de bij de telegrafendietist aangestelde militairen. De telegrafen- lijn loopt uit het paleisaan den eenen kant naar Kroon- scadt, en aan de andere zijde naar Warschau. Volgens brieven uit Messina, van den 15 april wordt aldaar algemeen geklaagd over het aanhoudende ongunstige weder, de snerpende koude en den hevigen wind; gedu rende aclu dagen heeft het bijna onophoudelijk en sterk ge regend volgens de berigten uic het binnenste gedeelte van het eiland Sicilië, is aldaar zoo veel sneeuw gevallen, dat zulks de bewoners verhindert hunne huizen te verlaten. HANOVER den 4 mei. Bij besluit van gisteren heeft Z. M. de stenden-vergadering tegen den 28 dezer weder bij eengeroepen. I11 de deswege uitgevaardigde proclamatie wordt aangemerktdat de zitting slechts van korten duur zal wezenvermits alleen eene wet tot heffing der belastin gen voorliet aanstaande dienstjaar, benevens eene voordrage, om weder een gedeelte der belastingen kwijt te schelden ter tafel gebragc zal worden. Voorts verklaart Z. M.dat een groot deel zijner getrouwe onderdanen de bepalingen der staatsregeling van 1819 niet voor toereikende houdt, en al- zoo bij herhaling den wensch naar eene wijziging en uitbrei ding dier staatsregeling te kennen heeft gegeven; dat Z. M. wel is waar steeds blijft bij zijne, in de proclamatie van 15 februarij jl.vervatte besluiten (omtrent het wectig her stel dier staatsregeling); maar dat, indien ook de stenden- vergadering den zoo evengemelden wensch mogt te kennen geven en voorstellen aan Z. M. mogt doen die hoop geven dat de beide kamers ernstigmet gematigdheid en orde met de regering willen medewerken tot eene wijziging dier staats regeling dat dan Z. M. gaarne eene verklaring dienaan gaande in overweging zal nemen. PARIJS den 6 mei. Aangaande de pogingen tot zamenstel- ling van een ministerie heefc men sedert gisteren niets naders vernomen zoodat het nu voor niet meer mogelijk gehouden wordt, dat er tegen overmorgen een nieuw kabinet kan ge constitueerd zijn. Het voorstel van den heer Mauguin zal derhalve voortgang hebbenimmersvan de onderscheidene zijden schijnt men niet geneigd om zich tegen de discussie te verzetten integendeel deze gelegenheid te zoekenom de wederzijdsche krachten in de kamer te meten. Omtrent de dezer dagen, door den abc de Lamennais uitgegeven brochure onder den ticelDe la lutte entre la cour et le pouvoir parlementairewordt gemeld dat deze bekende voorstander der ultra-revolutionaire begrippen de heillooste verwachtingen door den tegenwoordigen toestand van Frankrijk bij zijne partij opwekten met eene rondbors tigheid openlegc, welke in alle opzigten geschikt is, om omtrent de toekomst van die land de ernstigste bezorgdheid te doen ontstaan. De titel alleen waarbij gesproken wordt van eenen strijd tusschen het hof en de vertegenwoordigingis reeds vol doende om de strekking van dit geschrift kennelijk te maken. In het algemeen wordt daarin een zwart tafereel van de door de Fransche regering gevolgde staatkunde opgehangen. De volgende zinsneden kunnen ten bewijzen strekken van de overdrevene beschouwingen, waarvan die werkje overvloeic De dienstbaarheid van de groote meerderheid der natie van al hare regten als mensch en burger verstoken 0111 slechts te betalen en te gehoorzamen, is hec loc, dat aan Frankrijk is gegeven. Vernederingen naar buiten bijkans niet te ver gelijken met de schandelijkheden der regering van Lodewijk XV, maken onzen roem uic. Wij zijn een volk geworden of liever iets, dat in geene taal eenen naam heeft, doch er zal een tijd komen dat wij ons uit dezen rampzaligen toe stand zullen verheffen. Indien gij vertrouwen stele in het democratische begin sel dat met eiken dag meerdere vorderingen in Europa maakt, deinst dan niet cerug voor de strenge toepassing van dit beginsel. Maakt u daaromtrent geene ijdele be goochelingen en gebruikt geene scrafwaardige zwakheid want het geldt de vraag om alsnu daar te stellen en te ver- wezenlijkeu hetgeen door eene onverbiddelijke noodzakelijk heid wordt geboden." Het behoeft geen betoog wat in den mond van Lamen nais, zoodanige uitdrukkingen beteekenen. Volgens een buitengewonen weg heeft men tijdingen van de Spaansche grenzen meldende de bevestiging van het veroveren van Ia-Pena-del-Moro door Espartero. Maroto had zoo als uit een legerberigc van den 30 april blijkc, op zijne beurt eenige vijandelijke, positien vermeesterd die echter la ter door de koninklijke garde weder ingenomen waren. De Carliscen haddenluiden? brieven van Santander van j den 2 april, het fort Ramalès ontruimd en waren op de Guardamino zamengetrokken. j Des ochtends van den 24 april hebben de troepen der ko ningin onder aanvoeren van den generaal Diego Leonmet eenig geschuceen uitval uit Pampeluna gedaan, en zijn naar Belascoain in Navarre getrokken, om er de bezetting van het fort te overrompelen doch deze hield goede wachc en ontving de aanvallers met grof geschut, zoodat zij genood zaakt waren den afcogt te blazen, nadat de officier'die hec bevel over hunne voorhoede voerde door een kanonkogel ge sneuveld was. Den 28 april kwam de generaal Leon aldaar weder opdagen en raakte slaags met 6 bataillons Carlisten die onder hec kommando van Elio ter verdediging van Belas coain toegesneld waren. Het gevecht moet zeer hardnekkig geweest zijn en lang geduurd hebbendaar volgens eene celegrafische depeche, Leon niet voor den 1 dezer meester van Belascoain geworden is waar hij 5 stukkeu geschut heefc gevonden. MIDDELBURG den ic mei. Het aangekondigde, open baar, jaarlijksch onderzoek der leerlingen op het godsdienstig Israëlitisch instituut alhierwerd op II. dingsdag afgeno men door leden zoo van de godsdienstige Israëlitischeals van de plaatselijke school-commissie. Van de 260 in deze stad wonende Israëliten waren aanwezig 24 jongens en 13 njeisjeszamen 37 leerlingen, van welken 31 op hec lezen en schrijven waren meerendeels allen ook in reken-, taal- en aardrijkskunde, als ook in de godsdienstde meest gewensch- te proeven van vorderingen betoonden. Algemeen werden blijken gegeven dat de scholieren behalve in kundigheden ook in beschaving goed toenamen 23 leerlingen lazen mee zeldzame vaardigheid duidelijkheid en nacuurlijke toonsver- andering uit Hulshofs Geschiedenis van Jozef (uitgegeven door de maatschappij tot Nut van Algemeen) welk boekje met Westers Vaderlandsche Geschiedenis hun leesboek was wordende door de overigen uic onderscheidene werkjes van Anslijn geleerd. Nog zindelijker en fraaijer dan eene vorige keer was veler schriften bijzonder vlug werden twee op- gegevene sommen bewerkt en opgelost. Na hec onderzoek werden van wege beide commissien 12 leerlingen met prijzen en 4 met getuigschriften begiftigd voor welke de leerling A. Hendrix dank betuigde; en werden alle leerlingen bij hartelijke toespraak door den wel-edelen heer N. ff. Praag, voorzitter der godsdienstige Israëlitische school-commissie opgewekt tot voortdurende naarstigheid en vlijten om zich de veelvuldige moeite der waardige onderwijzers E. J. Su san en M. H. Boassonde zorg der school-commissien en de milde bijdragen van zoo vele stadgenooten en van de re gering waardig te gedragen. Ook de discricts-schoolopzie- ner verklaarde weder uit dit examen met blijdschap te heb ben waargenomen, dat de bloei van het instituut in geenen deele verminderdemaar nog bij ieder jaar toenam en dat hetzelve de bezigtiging en ondersteuning allezins verdiende. De leerling S. Pintodie met prijs en eervol ontslag was begiftigd, en onder eene rijkstoelage op hec seminarium te Amsterdam is geplaatst, werd hierop nog door den voor zitter afzonderlijk toegesproken waarop deze verdienstelijke jongeling, onder dankbetuiging voor het onderwijs, en voor de aanmoediging en zorg hem verleend, op eene gepaste wijze en met gevoel afscheid nam van zijne opzienerson derwijzers en medeleerlingen. Naar men verneemc is door Z. M. aan den eden lui tenant H. IV. E. de Bock, van de 9de afdeeling infanterie, op deszelfs verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend. Men meldt, dat hec meerendeel van de Iocelingen van 1839, dadelijk 11a hunne aankomst bij de depóts der korpsen, in het genot zijn gesteld van een verlof voor den tijd van 6 maanden en reeds werkelijk naar hunne haardsteden zijn terug gekeerd. Uic Nieuwer-Amscel schrijft men, dat ook in die om streken, even als in zoo vele andere oorden van ons Vader land de verwoestende longziekte onder het vee uitgebroken is en aan eenige landlieden reeds zware verliezen had toege- bragt. Gelukkig evenwel hadden onderscheidene dier land lieden zich in cijds tegen deze rampen doen verwaarborgen en ten gevolge hiervan en van de te gemoeckoming welke Z. M. goedgunstig ook uit 's Rijks veefonds voor deze ver liezen bad toegestaanhunne geledene schade schier "eheel hersteld gezien. Wij vernemen dat 7. Keiz. H. de Russische Grootvorst troonopvolger, bij hec verlaten der Nederlandsche stoom schepen welke hoogstdenzelven en zijn gevolg naar Enge land hebben overgebragtzijne hoogste tevredenheid en er kentelijkheid heetc betuigd over al de zorg en moeite voor hem in het werk gesteld en als bewijs dier erkentelijk heid aanzienlijke geschenken heefc uitgereikt, als: aan den kommandant van het scoomschip Cerberus eene gouden rijk met diamanten omzette snuifdoos, met het naamcijfer van Z. K. H. mede in diamanten; aan den eersten en twee den officier, een fraaije ring met topaas in diamanten omzet; aan den officier van gezondheid en schrijver, ieder eene gou-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1