MIDDELBIIRGSCHE COURANT. N°* 56. Donderdag; 1839. 9 Hei. Xraufcrijfc. F-tt'.F"Af. ^crijfc bcv iïUtcu cu (öcwigtcu. BcfcctibmaRutgen. AIEUWSTIJ D1N6SEA. «tSuitscitlaiib. ©VDOt-isrittauje. rt'OO!» De atoniiements prgs «lezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voorniet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof b§ het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. indien De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekcndmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is i,3o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnaJzoo het regt van zegel wordt betaald. Vervolg en Slot der Bekendmaking van Hun Ed. Groot Achtb. [heren Gedeputeerde Staten van Zeeland. Art 10. Het worde aan alle op publiek gezag aangestelde of beëedigde LandmetersWegers en Meters verbodeneenige •certificaten, weeg- of meetbrieven af te geven, waarin de Maat of het Gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt en zullen door dezelve geene an dere dan de wettig erkende Maten en Gewigten mogen wor den gebezigd. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, Gods- nuizen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren en Publieke Administratien verboden eenige acten plans bestekken of beramingen te doen opmakenaan te nemen of daarop regard te slaan, in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe Maten of Gewigten zijn opgegeven. 12. Aan alle Ambtenaren, publieke Administratien en In gezetenen binnen deze Provincie, wordt bij deze derzelver verpligting herinnerdom de door hen gebezigd wordende Maten en Gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken, bij gemis van welke formaliteit, de door ben gebezigd wordende of in derzelver opene Werkplaatsen Magazijnen of Winkels bevonden wordende Maten en Ge wigten in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne ■opene Werkplaatsen, Magazijnen of Winkels voorhanden te hebbenvolgens de bepalingen van Zr. Ms. besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13), zullen worden verwe zen in eene boete van 10 toe/ 100. Aan dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van Zr. Ms. besluit van den 18 December 1819 {Staatsblad no. 57), volgens welke alles, wat met de Ma ten voor drooge waren in dat besluit opgegeven, wordt ge meten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken, en dus allen, die van zoodanige Maten gebruik maken, ook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzienvan w.elke die voor de halve ,envv,oor, de kwart Mudde ook moe ten worden geijkt en geverifieerd; wordende de Plaatselijke Besturen, alsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand, om voor de nakoming dezer verordeningen te wakenen daarop bij hunne visitatienvoor zoo veel een ieder aan gaat, te letten, terwijl van de bevinding te dezen in de bij art. 7 en 9 bedoelde Processen-Verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. 13. Alle Ambtenaren en publieke Administratien worden uitgenoodigdaan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden; en worden de Plaatselijke Besturen aan geschreven om de Arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner functien, zoo veel mogelijk, behulpzaam te zijn, en speciaal op derzelver aanvrage dadelijk den Commissaris van Politie, of daar waar zoodanig Ambtenaar niet aanwezig is, of verhinderd wordt de vereischte assistentie te verleenen een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren, om de zelve bij de door hen voorgenomene visitatien van Winkels .en Werkplaatsen te vergezellen. 14. Dit besluit zal door insertie in het Provinciaal Blad gebragt worden ter kennis van de Districts-Commissarissen Burgemeesters en Wethouders der Steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten platten Lande, mitsgaders van de Arrondissements ijkers, tor informatie en narigten wijders in de binnen de Provincie nitgegevene nieuwspapieren worden geïnsereerden door de zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd en aan geplakt in al de Steden en Gemeenten dezer Provincie te •welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exem plaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden .toegezondenzullende wijders exemplaren van dit besluit worden gezonden aan het Provinciaal Geregtshof, den Pro- kureur Generaal bij hetzelve, aan de Arrondissements-Regt- bauken en Officieren bij dezelve, en aan de Kanton-Regters in de Provincie Zeeland. Middelburg, -den 26 April 1839. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, VAN DER HEIM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, gezien den Staat van ten achteren zijnde Belas tingschuldigen nopens de vervallene termijnen der Personele Belasting en het Patentregtover de dienst van 183^, op gemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad verwittigen mies deze de belanghebbenden dat de Dwangbevelen tegen de ten achteren zijnde Belasting-, schuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen w-orden beteekendherinneren hen aan de bekendma king van Hun Edel Ach tb., op den 28 Maart 1836, achter volgens het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 21 te voren Provinciaal Blad no. 35) gedaanwaarbij de belanghebbenden op de kostenwelke de tegen hen uit te vaardigen Dwangmiddelen na zich sle pen opmerkzaam worden gemaakten manen hen aan om als nogtot voorkoming dier meerdere kosten ten spoe digste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. De ONTVANGER van de Centrale Directie van JVal- j citeren, verwittigc de daarbij belanghebbenden, dat bij hem ontvangen zijnde de door Zijne Exc. den Staatsraad Gou verneur dezer Provincie excutoir verklaarde Rol van het Ge- schot over den iare 1839, de daaruic gecrokkene Aanslag-Biljet- cen zijn rondgebragten de onderscheidene Landeigenaren hiervan behooren te zijn voorzien wordende de zoodanigen welke die niet mogten hebben ontvangen, uitgenoodigd, de zelve ten zijnen Kantore te komen afhalen terwijl de Be lastingschuldigen worden aangemaandzich naar de bepaalde Belastingstermijnenvolgens den inhoud der Kennisgevingen, sciptelijk te gedragenten einde onaangenaamheden en kos ten te voorkomen. Middelburg, den 23 April 1839. De Ontvanger voornoemd 1SAAC LUTEYN. BERLIJN den 29 april. Sedert eenige dagen is Z. K. H. prins lVilhelmzoon des koningsernstig ongesteld aan het rhumatiek en zware verkoudheid. Sommigen geven daarvan eene door Z. K. H. bijgewoonde parade te Potsdamande ren den ijzeren spoorweg van hier derwaarts de schuld. In het paleis van Z. M. liggen daaromtrent bulletinsdoch openlijk zijn dezelve nog met bekend gemaakt. Ook de toe stand van H. K. H. de kroonprinses zou desgelijks nog de bijzondere zorg der geneeskundigen vorderen. Het tweede bulletin van heden omtrent den toestand van prins I-Vilhelm, luidt aldus: Z. K. II. heeft eenen tamelijk goeden nacht gehad tegen den ochtendstond eenige uren ge slapen en is zonder koores. Men zeide echcer, dat zich eene ontsteking aan de long bij den prins had vertoond dat Z. K. H. driemaal adergelaten en zeer in gevaar was ge weest. -Onmiddellijk na dat hier de tijding was ontvangen dat door het Belgische gouvernement de 24 artikelen te Lon den onderteekend warenis aan de 7de en 8ste legerkorpsen bevel gezonden om de vroeger opgeroepen krijgs-reserven weder af te danken en zich op den vroegeren voet van vrede terug te brengen met verdere bepalingdat de troe pen die aan de grenzen gekantonneerd geweest zijn naar hunne vorige garnizoenen terug gezonden, en slechts eenige weinige ter observatie op de grenzen gelaten moesten worden. FRANKFORT den 3 mei. Men verhaalt te Berlijn, dat Z. M. de koning van Pruissen de vestingstraf voor 6 maan den tot welke de aartsbisschop Dtenin bij regterlijk vonnis is veroordeeld i:i een stad-arrest voor denzelfden tijd inet vrije keus zijner woning, zou veranderd hebben. De courier, door wien het berigt der teekening van de verdragen wegens de Belgische qnescie van Londen naar Weenen is overgebragtheeft de reis inden ongemeen kor ten tijd van 6 dagen afgelegd. De oudste officier der Ooscenrijksche armee, de generaal- majoor Pitsch von IVollishofen is dezer dagen in den verge vorderden leeftijd van 99 jaren te Weenen overleden. Hij was reeds sedert 40 jaren op pensioen gesteld. ROTTWEIL den 29 april. Dezen morgen is de Bur- kardsche kruidmolen in het Neckar-dal, een kwartier van de stad verwijderdin de lucht gevlogen de geheele stad dreunde. Verscheidene huizen zijn zwaar beschadigd, eeni ge menschen gewonddrie zijn er bij omgekomen. Er moe ten zich aldaar 20 24 centenaars kruid hebben bevonden. LONDEN den 4 mei. In den geheimen raadgisteren door II. M. Victoria gehouden, is eene proclamatie uitge vaardigd, volgens welke alle onwettige en gewapende bijeen komsten van personen, welke in dezen laatsten tijd, tot groote verontrusting van een aantal ingezetenen, in onder scheidene plaatsen van Engeland hebben plaats gevonden voor het vervolg streng verboden zijn en krachtdadig zullen tegengegaan worden. Ook zijn bevelen uitgevaardigd dat een beduidend aan tal troepen zich uic Ierland naar de Engelsche fabrijk-dis- tricten moeten begeventot stuiting der ongeregeldheden door de woelingen der Chartiscen ontstaan. De Grootvorst troonopvolger van Rusland en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zijn gisteren te Deptford aan wal gestapt, en aldaar, onder anderen, door den Nederland schen gezant, baron Dedel, ontvangen. Terstond bij humie aankomst werd een koninklijk saluut gegeven en na een kortstondig oponthoud hebben HH. K. en K. HH.door graaf Orlof en den Russischen consul-generaal vergezeldde reis naar Londen in een der rijtuigen van H. M. de koningi» voortgezet. Z. Keiz, H. alhier gearriveerd zijndeheeft des avonds een souper van 24 couverts gegeven. Den 1 dezer heeft de hertog van [Vellington zijnen 7osten geboortedag gevierd. De hertog van Newcastle is van zijnen post als lord. luitenant van Nottinghamshire vervallen verklaard, ten gevol ge zijner weigering om een regterlijk ambt aan iemand op te dragen, die niet tot de gevestigde kerk van Engeland behoorde. De fraaije koninklijke schouwburg te Chelcenham is eer gisteren morgen door brand vernield geworden. Naar men zegtzal in het westelijk gedeelte der hoofdstad eene prachtige Roomsche hoofdkerk worden ge bouwd, die op het heerlijkst met schilder- en beeldhouw werk zal voorzien zijn en 10,000 personen kunnen bevatten. De Paus zou, naar men verzekert, herwaarts komen, om in persoon die kerk in te wijden. De kosten voor dezelve worden op 150,000 p. st. (ƒ1,800,000) geschat. Het stadje Llanidloes, in Wales, is dezer dagen het tooneel van zulke verregaande ongeregeldheden der gewapende chartisten geweestdat verscheidene politie-beambcendie zich tegen hunne oproerige handelingen wilden verzettenzwaar gewond zijn geworden en de plaats zich zelfs een tijd lang in de magt dier oproermakers heeft bevonden. PARIJS den 4 mei. Gisteren is de kamer der gedeputeerden vergaderd geweesc en heeft de heer Mauguin het adres voor gelezen dat hij voorstelt aan den koning te doen aanbieden en hecwelk hoofdzakelijk hierop neerkomtdat de koning verzocht wordt een einde te maken aan de bekommering des lands en een definitief ministerie daar te stellenuit mannen die voorstanders zija van het handhaven der goede orde en tevens van de beginselen van een aanhoudenden maar verstandigen en wel beredeneerden voortgang, die bui tenslands zonder zwakheid den vrede weten te behouden en zich binnenlands op de vermindering der belastingen toeleggen eindelijk de meerderheid in de kamers en kiescollegien weten te verwerven, door bekwaamheid, openhartigheid en regt- schapenheid en niet door listen noch lagen. In die vergadering isna eenige redekavelingtegen den wil der liberale oppossitiebepaald geworden, dat het on derzoek van het budget den volgenden dag in de afdeelin- gen der kamers een aanvang zal nemen. De heer Mauguin heeft heden zijn voorstel van adres ont wikkeld, en de hoop geuit dat de kamer het in overweging zou nemen, daar hij het als een geschikt middel beschouw de Oiu een einde te maken aan den handels-crisis het ge volg van den tegemvoordigen onzekeren politieken toestand des lands. De minister van justitie heeft betoogddat een adres aan de kroon geenszins het spoedig vormen van een ministerie bevorderlijk kon zijndewijl niemand liever een einde aan de bestaande politieke crisis wilde zien dan de koning. Hij meende dat men vermijden moest om over dit punt in beraadslaging te treden, en daar hij geloofde dat er alle hoop bestond op het spoedig eindigen van den moeije- lijken toestandwaarin men zich ten aanzien van een nieuw bestuur bevindt, zoo verlangde hij dat, zoo men de dis- cussien al niet verwierp men die ten minste zou uitstellen. De heer Mauguin verzette zich hiertegen, en betoogde dat de kamer, door het niet in overweging nemen van zijn voorstel afstand zou doen van haar regt om haar gevoelen te doen hooren aan hen wier pligt het is voor het oprigten van een ministerie te zorgen. De kamer besloot echter de discus- sien tot woensdag aanstaande te verschuiven. Een bekend openbaar schrijver, de heer Henri Fonfrède wiens gehechcheid aan de tegenwoordige orde van zaken niet twijfelachtig isen die sedert lang elke helling tot de revo lutionaire beginselen bestrijdt, doet zich over de gebeur tenissen der laatste maanden in een artikel ter gelegenheid van 's konings naamdag, aldus hooren: In 1830 heeft Frankrijk loszinnig eene regtvaardige maar onvoorzigtige omwenteling bewerkt; het was eene plotselinge omwenteling, die een onbekwaam bestuur vernie tigde, zonder dat de middelen waren voorbereid om het .te vervangen. De voorzienigheid had medelijden met onze mis slagen; zij schonk ons eenen koning, om de natie voor zich zelve te bewaren. Maar de burgerstand achtte zichzelven met koninklijke magt bekleed, omdat hij eene kroon verbro ken hadde nieuwe troon scheen aan die klasse eene over weldiging harer regten. Thans heeft de begoocheling van den hoogmoed der revoliuionnairen hare vruchten gedragen. Opgeblazene redenaars, die vruchten zijn bitter! Maar gij hebt ze aan u zeiven te wijten, gij, groote parlementaire genien, die alles kent, behalve den aard van den mensch en de wetten, waardoor hij zich eeuwigdurend laat leiden; gij, vermeende wetgevers, die een bestuur wilt vestigen, door daaraan de vooroordeelen tot grondslagen te geven', die ten

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1