MIDDELBUUGSCHE COÜRA %;X;c.7 N°- 49. Dingsdag 1839. 23 April. Jfranfcvijfc,. Nür. NIEUWSTIJDINGEN. «Duitedtlanb. (Biroot-iSirittawjc. SlebcvIattbcH. De abonncments-prijs dcier Courant is ƒ2,7 5, voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van dén tot ses regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. WEENEN den 9 april. Bij een hier thans bekend ge maakt eigenhandig schrijven van Z. M. den keizer, is de opening van den Hongaarschen landdag stellig op den 2 ju- nij eerstkomende vastgesteld. Sommigen meenendat de krooning der keizerin als koningin van Hongarije daarmede verbonden zal worden; maar iets zekers is daaromtrent nog niet bekend. Meer zeker is hetdat de keizer den landdag in persoon openen wil. FRANKFORT den 17 april. Een Duitsch dagblad be helst het navolgende berigt uit Odessa, den 26 maart: In de zuidelijke havens van Rusland heerscht eene groote be drijvigheid. De admiraal Lazarejfbevelhebber der vloot in de Zwarte zee, heeft voor al de oorlogschepen, die op de reeden van Odessa en Sebastopol en op de werven van Ni- colajeff gevonden wordenlast gegevenom zich gereed te houden, ten einde vóór mei in zee te steken. A'.'e voor een half jaar met verlof zijnde marine-officieren en zeelieden zijn opgeroepen geworden, en de korpsen der marine-troe pen moeten onverwijld voltallig gemaakt worden. Aan den anderen kant heeft de admiraal Oumanetsdie met zijn es kader van 7 linieschepen, 4 fregatten, 4 korvetten en 2 brikken voor Sinope ten anker ligt, bevel bekomen, om de Dardanellen te naderen en de bewegingen, die de Engelsche en Fransche vloten mogten maken, gade te slaan. Men zegt bij ons openlijk, dat de keizer besloten heeft, den sul tan te hulp te komen, doch onder beding, dat deze voor altijd zal afzien van alle alliantie met Frankrijk en Engeland." Uit Konstantinopelden 25 maart, wordt nu geschre ven dat men meerder hoop begon te koesteren op het be houd des vredes tusschen de Porte en Mehemed-Alimen meende althansdat de sultan tot eenig nadenken was ge komenen ten minste voor het oogenblik geene bevelen tot aanval zou geven. Intusschen vreesden sommigen, dat de bevelhebber van het Turksche leger aan de Syrische gren zen, ten gevolge van vroegere bevelen, misschien reeds be wegingen gemaakt had welke het uitbreken van vijandelijk heden ten gevolge hadden gehadalthans het behoud des vredes zeer moeijeSijk zouden maken. LONDEN den 17 april. Maandag heefc lord J. Russell in het lagerhuis zijn vroeger aangekondigd voorstel gedaan en in eene lange redevoering getracht de gronden te weder leggen, op welke sir R. Peel zijn daartegen gerigt amende ment had gebouwd. De lordszeide hijhadden een onder zoek ingesteld het besluit waartoe eene afkeuring van het gedrag der ministers inslooten hierdoor zagen deze zich genoodzaakt ora het gevoelen van het lagerhuis nopens dit gedrag af te vragen. Vervolgens poogde hij op nieuw aan te toonendat de toestand van Ierland gedurende het tegen woordig bestuur niet verergerd was, dat de voornaamste oor zaken der altijd steeds voortdurende oneenigheden aan deTo- ries moesten geweten worden, en toenemen zouden bijaldien •deze weder aan het bewind mogten geraken, terwijl er hoop op langzame wegneming der grieven bestond wanneer men, langs den thans gevolgden wegdoor verstandige verordenin gen door onderhoud der armen en door maatregelen tot be scherming van de godsdienst der meerderheid zich het volle te vriend wist te maken. Zijn lordschap besloot met de ver klaring datwanneer de uitslag der stemming zijne aftreding en die zijner ambtgenooten ten gevolge mogt hebbenzij zich niets zouden hebben te verwijten, naardien zij getracht had den de beide landen door banden van onderlinge welwillend heid te vereenigen en daardoor tegen alle vijandelijke aan randingen te beveiligen. Sir R. Peel wederlegde den minister, beijverde zich inzon derheid om al de verkeerde maatregelen aan te toonen wel ke gedurende het bestuur van lord Normanbynaar zijn in zien in Ierland genomen warenontkende dat het door de ïords ingesteld onderzoek met eene gisping van het ministerie gelijk stond en waarschuwde het huis tegen het aanvangen van een twist, die weinig berekend zou zijn om de eer der gemeenten te bandhaven. Ten slotte droeg hij zijn amende ment op de ministeriele motie voor, hoofdzakelijk inhouden de dat hetin den tegenwoordigen staat der zakenniet voegzaam wezen zou de verlangde verklaring af te leggen. Onderscheidene leden hebbendien dag en gisterenzoo voor als tegen de motie van lord Russell gesproken. Onder de laatsten waren er die een vreesselijk tafereel ophingen van de bestaande onveiligheid voor Protestancsche landeigenaars en hunne onderhoorigen in Ierland. Gisteren avond was het nog tot geene stemming gekomen. Van Bombay wordt gemeld, dat de stad Korachee, in Sinda wier inwoners de Engelsche vlag beledigd had den op last van den Engelschen admiraal bijna geheel plat is geschoten. In het begin van december hebben te Canton ernstigé oneenigheden tusschen de Chinesche autoriteiten en de Euro- pesche kooplieden plaats gegrepen welke eene tijdelijke strem - ming van den uitvoer ten gevolge hebben gehaddie echter in het begin van dit jaar weder is opgeheven. Bij gelegen heid der voorgenomen doodstraf van een Chineesch ingezeten die zichstrijdig met de jongste verordeningenaan het verkoopen van opium had schuldigd gemaakten welke regtspleging de gouverneur op het plein voor de Engelsche factorij wilde doen plaats grijpen, om de Europeanen te ter gen is het tusschen deze laatsten en het volk tot een ge vecht gekomen, bij hetwelk de gebouwen van verschillende factorijen groote schade geleden hebbenen waaraan door de autoriteiten eerst laat een einde is gemaakt. Te Canton la gen toen niet minder dan 92 schepen zeilree. PARIJS den 17 april. De stemming voor het voorzit terschap der kamer van afgevaardigdendie op het einde der zitting van gisteren heeft plaats gehad, heeft eenen uit slag opgeleverd, welken men algemeen als hoogst belangrijk beschouwt. Er hebben daaraan 431 leden deel genomen; daarvan hebben 223 hunne stem aan den heer Hyppolite Passy gegeven193 aan den heer Odillon-Barrot9 aan den heer Dupin en 3 aan den heer Passyzonder genoeg zaam duidelijke vermelding van zijnen naam; terwijl nog de heeren Cunin-GridaineDufaure en de Lamartine ieder ééne stem hebben erlangd. De lieer Passy is daarop tot voor zitter verklaard. De revolutionaire bladen die zoo gaarne den heer Odil lon-Barrot tot het voorzitterschap verheven hadden gezien toonen zich over dezen uitslag ten hoogste verbolgen. Zij spreken er vanals of de kamer zich daardoor geheel ont- eerd haden roepen luider dan ooit om eene verandering in het verkiezingsstelsel, daar nu gebleken zou zijn, dat de tegenwoordige kiezers geene kamer van afgevaardigden kun nen benoemenwelker meerderheid tegen de geheime kui perijen van het hof bestand is. De verdedigers van het minis terie Molé bestempelen daarentegen de verkiezing van den heer Passy met den naam van eeiie zegepraal der gematig de partij zij zeggendat de door hem verworvene meerder heid groocer isdan men had durven verwachten en mee nen dat men bij die tegen de bewegings-partij gerigte meer derheid ook de verlorene stemmenen degenen die aan den heer Dupin gegeven zijntellen moet. Bij het bezoek der koninklijke familie te Dreux het welk dezer dagen heeft plaats gehad, om aan de koningin cie gelegenheid te geven, op het graf harer dochter, 'de hertogin van Wurtemberg, te bidden, is de nationale garde uit eigen beweging onder de wapenen gekomen, en moet aan Lodewijk Philipsdie hare reijen doorliep, zulke treffende blijken van genegenheid hebben aan den dag gelegd, dat, volgens eene uitdrukking in den Moniteurde smart, die Z. M, als vader, en het verdriet, dat hij als koning ge voelt, daardoor veeüigt eenigermate zijn verzacht. PARIJS den 18 april. Gisteren heeft de kamer van af gevaardigden tot vice-presidenten verkozen de heeren Cal- mon, met 239; Cunin-Gridaine met 221; Testemet 215 stemmen. De eerste en derde behooren tot het linker-cen- trum de tweede is een der hoofden van de zooge naamde 221. Omtrent den vierden vice-president 'staakten de stemmen tusschen den generaal Jacqueminoteen der 221, en de heeren Etienne en Ganneronbeide van het linker centrum. In de zitting van heden heeft eene tweede stemming geen' anderen uitslag opgeleverd, dan dat de heer Etienne 212 en de generaal Jacqueminot 211 stemmen hebben verkregen, terwijl de volstrekte meerderheid was van 215; zoodat er eene derde stemming heeft moeten plaats hebben, waarbij de heer Etiennemet 212 stemmen, tot vice-president is ver kozen; de generaal Jacqueminotheeft slechts 209 stem men gehad. De heer Etienne is, zoo als men weet, de ontwerper geweest van het bekende adresdat tot de ont binding der kamer heeft aanleiding gegeven. Omtrent de zatnenstelling van een definitief ministerie zijn de berigten zoo tegenstrijdig dat het moeijelijk wordthet ware van het valsche te onderscheiden, en zullen er, uit den aard der zaaknog wel vele dagen moeten verloopen alvorens omtrent deze gewigtige aangelegenheden besluie zal zijn genomen. 's GRAVENHAGE den 19 april. Naar men verneemt, zal Zijne Exc. de graaf van der Duyn van Maasdam zich heden avond naar Stuttgardt begeven. Zijne Exc. zal ver gezeld worden door zijnen secretaris, den heer Borsboom en eenige dagenmen spreekt van vijf, aldaar verblijven. Deze reis staat in verband met het huwelijk van Z. K. H. den Erfprins van Oranje dat in de maand junij aanstaande plaats zal hebben. De wel-eerw. zeer geleerde heer J. M. Chedeville sedert october 1804 professor en president van het seminarie te Warmond, heefc den 13 februarij jl. zijne bediening ne- dergelegd. Zijn wel-eerw. zal heden als president worden opgevolgd door den hoog-eerw. heer B. J. Gervitigaarts- priester van Holland, Zeeland en West-Vriesland. Voor het provinciaal geregeshof van Holland twee de kamer, is heden behandeld de zaak vau Maria Elisa- beth Folkerweduwe van Dirk Kriekoud 24 jaren, van beroep herbergierster, geboren en laatsc woonachtig te Slie- drechc beschuldigd van moedwilligen manslag, gepleegd jegens haren manen zulks door het toebrengenop den 21 december 11., van eenen slag met een kagchel-ijzer aan het hoofdten gevolge waarvan de verslagene 8 dagen daar na is overleden. Uit de instructie van dit proces is hoofdzakelijk geresul teerd dat de verslagene van een zeer driftig en opgewon den karakter wasen zich zeer sterk aan den drank te bui ten gingdat hij vooral op den dag van en kort vóór de verwonding in eenen schier woedenden staat verkeerd had dat hij toen een karaf en kagchelpijp had opgenomenen daarmede in het wild geworpen en zelfs eene der getuigen welke bij dit tooneel tegenwoordig was met een karaf gewor pen dat hij zijne vrouwde beschuldigde ten deze als toen onophoudelijk had gescholden en smadelijk bejegend; dat deze daarop hare driften niet kunnende beteugelen den verslagene het ijzer had ontweldigd en daarmede hem toen een' slag op het hoofd had gegeven, welke uiterlijk van weinig beteeke- nis was, geene pijn veroorzaakte, en bij niet inroeping van geneeskundige hulp, mortalis is geworden. Het hof heeft de beklaagde schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde misdaad en bij dit arrest verklaard dat wat er ook moge zijn van provocatie, art. 324 van het wetboek van strafregt bij het speciaal geval van echtgenooten dan alleen wettige verschooning bij moedwilligen doodslag daarsteltwanneer hec leven van een van beiden is in ge vaar geweest, op het oogenblik van dien doodslag; en dat de beschuldigde in dit oogenblik zich niet in dien scaatvan wettigen tegenweer bevonden had. Hec hof heefc haar dien volgens veroordeeld tot het zwaaijen met hec zwaard over het hoofd en zesjarig confinementovereenkomstig art. 295 en 304 van hec wetboek van strafregtare. 7 en 8 der publicatie van 11 december 1813, en art. 207 van het wet boek van strafvordering, AMSTERDAM den 19 april. Wegens het merkwaardig bezoek door het Vorstelijk gezelschap met Z. K. H. den Grootvorst van Rusland, te Zaandam, wordt gemeld: Bij de aankomst aldaar werden zij door den heer burge meester G. van Orden verwelkomd en begaven zich te voec naar het huisje van Czaar Peter waar zij omstreeks twee ure binnentraden, wordende den Groocvorsc, door H. K. K. H. de Prinses van Oranjenaar Russisch gebruik brood en zoutop eene gouden schaal en in eene gouden vaasaangeboden. Nevens den steenonlangs aldaar ter herinnering der zeetogten van den jongen Prins Hendrik aan- gebragt, was, ter gedachtenis van het tegenwoordig bezoek een andère geplaatstmet hec opschriftTsesarewitsch Troonopvolger Grootvorst Alexander Nicolajewitschden 17 april 1839. De groote schilderijdoor den beroemden Portman ver vaardigdzijnde de beeldtenis van Czaar Peter, met gepast bijwerkwerd plegcig oncdekcen daarop door een twintig tal ingezetenen van Zaandam door eenige leden van het mu- zijkkorps begeleid, een welkomstgroet aangeheven. In de groote zaal van het logement het Moriaanshoofd namen de vorstelijke gasten vervolgens deel aan een colla- tion van vier-en-veertig couverts. Hier werden eenige per sonen ten gehoor toegelaten en is onder anderendoor een der inwonerseen zilveren beker aan den Grootvorsc ten geschenke aangeboden. Onder de gasten bevond zich de heer van der Hoop van Amsterdamaan wiens zorgen de verordening van alles wat tot de plegtige ontvangst te Zaan dam betrekking had- was opgedragen geweest. Des avonds ten zeven ure is hec vorstelijk gezelschap in de hoofdstad teruggekeerd. De grootvorst had ook te Zaandam onderscheidene bewijzen zijner edelmoedigheid ge. geven, terwijl door H. K. K. H. de Prinses van Oranje aan den heer Portman voor de door hem geschonken toepas selijke schilderijeen prachtige met diamanten omzette ring is vereerd geworden. Gisteren morgen ten elf ure zijn de Grootvorst en de Prinsen naar 's Gravenhage teruggekeerd, en hebben in de terugreis een bezoek te Leyden afgelegd waar zij feestelijk ingehaald en op het stadhuis door heeren burgemeester en wethouders ontvangen werden. Na het gebruik° van eenige ververschingenhebben de Vorsten het museum van oudhe den de akademie, het museum van natuurlijke historie en het kabinet van Japansche zeldzaamheden van den heer'dr Siebold, in oogenschouw genomen, en ten drie en een half ure de stad weder verlaten. n~7 Prinses van Oranje bevond zich den 18 dezer door eene ligte onpasselijkheid belet naar 's Ilage terug te keeren en is dus alhier moeten verblijven. Do Grootvorst van Rusland heefc aan de armen dezer stad 4000 geschonken aan die van Zaandam j 500 en aan den bewoner vau het huis van Czaar Peter f 301.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1