MIDDELBURGSCIIE C O R A N T. Donderdag 18 April. 1839. Jraakrijfe. NIEUWSTIJDINGEN. Shiitöc'Itlaiib. ©root-B trittanje. I ^Ubeclanbcn. Dc aiionnetncnts-prijs dezer Courant is f 2 7 5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Atlvertentian behoort te geschieden des morgens v<5dr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajzoo het regt van zegel wordt betaald. KONSTANTINOPEL den 20 maart. Het schijnt dat de sultan vast besloten heeft, om, zonder uitstel, het Turk- sche leger in Syric te doen binnenrukken. Hij stelt alle mo gelijk vertrouwen in zijne soldaten. Aan de vreemde diplo maten heeft hij te kennen gegeven da: hij geene hulp be hoeften verlangt, dat de Europesche mogendheden zich van bemoeijingen mogen onthouden in eene zaak, die h.j al leen hoopt ten einde te brengen. Het korps diplomatiek heeft alle hoop om den vrede te behouden opgegeven. Dagelijks verwacht men uit het hoofdkwartier van het Turksche leger de tijding, dat //oy?a-pacha de grenzen van Syrië is overgetrok ken. BERLIJN den 10 april. Sints 14 dagen hebben wij in onze criminele gevangenis ook eenen FieschiAlibaudof hoe men hem noemen wil; kortom, eenen koningsmoorde naar, die echter, gelukkigerwijze, zijnen waanzin niet ver der dan het besluit uitstrekte. Deze gevaarlijke mensch is een itjjarige seminarist uit Bromberg, Junisch genaamd, wien het plotseling inviel pistolen te koopeu naar Berlijn te rei zen en eenen moord te volvoeren. Hoe erg het er met zij ne verstandsvermogens uitzag blijkt uit de omstandigheid •dat hij zijne voornemens luid verkondigde daarop door de politie gevat en naar Berlijn gezonden werd. I11 zijne ver- hooren bekende hij het voornemen allezins te hebben gehad om den koning te doodenniet uit eenige publieke dweepe- rij maar omdat door Z. M. de Joden te zeer begunstigd worden. Deze dwaasheid ging gepaard met nog eenige snoe verijen van den seminarist, wiens bloed echter door eene I4daagsche gevangenis bekoeld is zoodat hij alles herroe pen en zijne dwaasheid volkomen ingezien heeft. Waarschijn lijk zal hij nu eenigen tijd in een krankzinnigenhuis opgeslo ten worden. Gisteren heeft in het nabij deze stad gelegen dorp Bies- dorf een zoo hevige brand gewoed dat daardoor de helft van dat dorp eene prooi der vlammen is geworden. De brand ontstond in eenen paardenstalop het riddergoed van den heer Kosmar. Niet dan met moeite heeft men de onbescha digd gebleven huizen en de kerk kunnen behouden. Gelukkig heeft niemand bij dit ongeval het leven verloren. Intusschen is veel vee verbrand onder anderen heeft een boer 80 scha pen verloren. FRANKFORT den 12 april. Uit Weenen wordt gemeld, dat de heer O'Sullivan de Gras den 5 dezer in die hoofd stad is teruggekeerden bereids een onderhoud met prins Metternich gehad had. In het officieel dagblad wordt hem de titel gegeven van buitengewoon ambassadeur, met eene speciale zending zijner regering belast. Sommigen meenden dat men uit de spoedige wederkeering van dien diplomaat ■nog niet moest opmaken dat alle geschillen tusschen de Oos- tenrijksche en Belgische gouvernementen vereffend waren daar hij zijne echtgenoot te Weenen achtergelaten haden verkozen zou hebben aldaar als bijzonder persoon te leven. Zoo als uit Berlijn berigt wordt, heeft de bisschop van Dunin die aldaar in het hotel van St. Petersburg afge stapt is en zijn vertrouwden kapellaan medegebragt heeft reeds een gehoor bij den ministerden graaf van Lottum gehad en zou hij waarschijnlijk ook onverwijld bij Z. M. ten gehoore toegelaten worden. Het door Pruissen en het Duitsche tolverbond met Holland gesloten handels-traktaat heeft in Hamburg en Bre inen eenen ongunstigen indruk bij den handelstand gemaakt, die tot hiertoe een groot gedeelte van Duitschland van ruwe suiker voorzagen nu vreezeu moet in dien belangrijken tak de mededinging met Holland niet meer te zullen kun nen volhouden. Men heeft dan ook uit gemelde twee plaat sen vertogen tegen dat handels-verdrag naar Berlijn opgezon den maar met weinig hoop van daarop eenig gunstig ge volg te zien. Uit Koningsbergen schrijft men, van den 3 dezer, dat het ijs van den Weichsel den 1 losgegaan isen met groot geweld de dijken op verscheidene plaatsen doorgebroken heeft. Hierdoor en door het overvloeijende water zijn vele landen overstroomd geworden en is groote schade aangerigt; geluk kig hebben er geene menschen bij deze ramp het leven verlo ren. Het ijs in de Nogat en Pregel zat nog vast. Van den Neder-Rijn wordt in de Augsburgsche Zeitung het volgende geschreven: Het leger begint langzamerhand naar zijne vorige kanton- nementen terug te trekken; ook in de algemeene handelsza ken zoude meerdere levendigheid gekomen zijnwanneer de speculatien door de crisis te Parijs niet verlamd werden. De revolutionnaire partij wil haren doodstrijd nog verber gen, maar zij heeft hare kracht verloren en hare redenenen uiterlijk vertoon doen slechts hare zwakheid uitkomen. In den laatsten tijd heeft zij weder eene proclamatie aan de Ka- tholijke bewoners der Rijngewesten verspreidmaar de daar in heerschende fiaauwe toon bewijst hoezeer de stellers hun ne onmagt voelen. Een' geheel anderen indruk heeft hier de I tijding gemaakt, dat de heer Husgen uit Rome ai de vereischte 1 volmagten gekregen heeft. Zoo de betreurenswaardige twist I in Posen nu nog slechts een meer verzoenlijk karakter aan nam, mogt men zich aan de hoop overgeven, dat de ver zoening met den Paus niet ver verwijderd meer is." LONDEN den 13 april. Lord Palmerston is dezer da gen, bij herhaling, met den Belgischen gevolmagtigden bij ons hof, den heer van de IVeyeraan het bureau van bui- tenlandsche zaken in conferentie geweest. Graaf ToPtoy, adjudant van den Russischen grootvorst troonopvolgeris alhier aangekomen en aan Mivarts-hotel afgestapt. Men verwacht Z. Keiz. II. den grootvorst tegen den 25 in Londen. Men zegt in sommige kringen, dat het Holl.-Belgisch traktaat nu overmorgen zal gereekend worden doch naar het geen wij van andere kanten hooren moet men veronderstel lendat dit nog zoo spoedig het geval niet zal zijn. Indien werkelijk de conferentie zoo als er alle reden is om te ge- loovenofschoon wij het nog niet met zekerheid kunnen zeggentot de bijvoeging van eene explicative verklaring besluitzal men tijd noodig hebben om bet over de ver schillende punten eens te wordenen daar zoodanige ver klaring niet zonder toestemming van Holland kan worden ge geven zal de beer Dedel, die waarschijnlijk hierop niet voorbereid is nieuwe instructien van zijn hof moeten vragen. De berigten uit Nieuw-Foundland tot den 5 maart alhier ontvangen luiden hoogst ongunstig. Vele vissc'ner- lieden zijn zonder werk en lijden met hunne huisgezinnen groot gebrek. Verschillende magazijnen zijn opgebroken en geplunderd, en ook andere misdrijven worden straffeloos be gaan. Deze onheilen schrijft men toe aan de laauwheid van het gouvernement, en de weinig oordeelkundige maatregelen van de vergadering der vertegenwoordigers; maar vooral aan den invloed en de onverdraagzaamheid der Katholijke geestelij ken. De toestand dier belangrijke kolonie is van dien aard dat daarin onmiddellijk moet worden voorzien. PARIJS den 13 april. Het getal der betwiste verkie zingen welke nog onderzocht moeten worden bedroeg de zen morgen nog 19. Zoodat het niet waarschijnlijk is dat de kamer voor dingsdag aanstaande tot de benoeming van haren president en vice-presidenten zal overgaan. Eene groote bijeenkomst is tegen aanstaanden maandag ten huize van den heer Odillon-Barrot opgeroepen waarschijn lijk om daar de laatste schikkingen te beramen betreffende de verkiezing van eenen voorzitter. Hoezeer men over de zamenstelling van een nieuw kabi net nog geen oordeel kan vellen verzekerde men toch de zen morgen, dat aan den maarschalk Valée depeches waren afgezonden 0111 hem op nieuw de portefeuille van oorlog aan te biedenen hem over te halen zich dadelijk naar Pa rijs te begeven. HH. KK. HH. de hertogen van Orleans en van Ne mours hebben heden onderscheidene regementen kavailerie en infanterie, op het Champ-de-Marsin oogenschouw genomen. De gemalin van vorst Leopold wordt tegen het einde dezer maand op de Tuilerien verwacht; men zegt, dat zij alhier zal blijven tot na den naamdag van haren doorluch- tigen vader, welke den 1 mei zal gevierd worden. Dezen morgen is alhier een courier uit Belgie aange komen met depeches voor onzen minister van buitenland- sche zaken. Den 9 dezer heeft de generaal Jacqueminotchef van den staf der nationale garde, de navolgende dagorder uitge vaardigd De rust is volkomen te Parijs hersteld alles doet ho pen dat dezelve niet meer zal verstoord wordenen de maarschalk-opperbevelhebber meent aan de legioenen der na tionale garde van Parijs geenen anderen maatregel van voor- zigtigheid te moeten voorschrijven dan om de wachtposten van den staf voltallig te houden. Deze snelle terugkeer tot de orde is men vooral verschuldigd aan den goeden geest, aan den ijver, en aan de gematigdheid, door de nationale gardes aan den dag gelegdgedurende de buitengewone dienst welke van hen sinds vijf dagen is gevorderd. De maarschalk opper-beveihebber der nationale garde drukt hun daarvoor zijne levendige voldoening en erkentenis uit." De ministeriele dagbladen deeienten aanzien van het traktaat met Mexico, geene nadere bijzonderheden mede. De tolken der tegenpartij daarentegen verheffen zich nu reeds luide tegen de voorwaarden van dit traktaat, zoodanig als dezelve door de Engelsche dagbladen zijn bekend ge maakt, en dringen er op aan, dat het ministerie, door vol doende ophelderingen in de kamersdaaromtrent alle onze kerheid moet doen ophouden. Het gerucht was ook dien ten gevolge in omloop dat het gouvernement heden of morgen eene staatkundige mede- deeling over deze gewigtige aangelegenheid zoude doen. De ratificatien zijn bepaald voor Mexico op 12 dagen, en voor Frankrijk op 4 maanden na den 9 maart jl. 's GRAVENHAGE den 14 april. Donderdag avond heefc het aangekondigde bal bij Z. K. H. Prins Frederik der Ne derlandenen vrijdag dat bij Z. Exc. den baron Maltitz Russisch gevolmagcigd minister bij dat hof, plaats gehad. Beide partijen zijn zeer luisterrijk geweest, en bijgewoond door Z. K. H. den Grootvorst troonopvolger en hoogstdes- zelfs gevolg, door de leden van het Koninklijk Geslacht en door vele aanzienlijke personen uit deze residentie en ook sommige van naburige steden. Eergisteren heeft Z. K. H. de Grootvorst het Willems hospitaal in de Hekkelaan alhier bezocht, eene inrigting uitsluitend door de menschlievende zorg en bedoeling van H. K. en K. H. de Prinses van Oranje daargesteld. Gisteren morgen heeft Z. K. H. Prins Albert almede die gesticht bezocht en aldaar een geruimen tijd vertoefd. Hoogstdezelve heeft heden morgen de terugreis uit deze re- sidencie naar Berlijn aangenomen. Gisteren was er diner van 54 couverts ten hove; lieden is aldaar insgelijks diner. Morgen vertrekken Z. K. H. de Grootvorst, benevens hoogstdeszelfs gevolg, en de Koninklijke Prinsen en Prinses sen naar Amsterdam. Woensdag zal de Grootvorst van daar een bezoek aan Zaandam geventen einde het huisje van Peter den Grooten te bezigtigen. Donderdag worden de Groot vorst en de Prinsen en Prinsessen alhier terug verwachc. De reis van Z. M. naar Amsterdam zal later voortgang hebbendoch de juiste tijd schijnt nog niet bepaald te zijn. Z. M. heeft aan de Vriesche stoomboot-reederij te Harlingen concessie verleend tot het aanleggen eener gere gelde scoombooten-dienstter overbrenging van personen en goederen tusschen Amsterdam en Harlingen vice versa. Aan den persoon van T. IV. de JVUdeaan wien we gens zijn manmoedig gedrag bij het verongelukken der Har- linger beurtman eene gratificatie in geld was toegestaan, is in plaats daarvan door Z. M. de zilveren medaille der eerste grootte met een loffelijk getuigschrift uitgereikt; terwijl aan de personen H. van Dijk en A. F. Posthumaboven de aan hen toegekende geldelijke uitkeering, almede dergelijke lof felijke getuigschriften zijn toegekend. AMSTERDAM den 15'april. Heden namiddag, tusschen 2 en 4 ure, is achtervolgens het vorstelijk gezelschap inde- ze hoofdstad aangekomen. Het eerst, en wel omstreeks qJ ure, arriveerde Z. K. H. de Grootvorst troonopvolger van Rusland met Z. K. H. den Prins van Oranjedie weinige oogenblikken later met den doorluchtigen reiziger op het bal kon verscheen en van daar met hem de zamengevloeide juichen de menigte op de minzaamste wijze begroette. ROTTERDAM den 15 april. Heden heefc alhier de plegtige inwijding plaats der nieuw gebouwde rijschool of manége aan den binnenwegvoor welkedoor de zorg van het stedelijk bestuur, eene geschikte plaats was afgestaan, ten gevolge waarvan onder directie van heeren commissa rissen, welke zich daarmede wel hebben willen belasten, door het bijeenbrengen van een renteloos kapitaal, door on derscheidene ingezetenen dezer stadeene uitmuntende rij school, stallingen, ook voor heerenpaardenen verdere ge bouwen hebben kunnen daargesteld wordenzoodat van nu af voor jongelieden van den fatsoenlijken stand de gelegen heid bestaac, om, onder de aanbevelenswaardige leiding van den heer P. J. Giebelsbehoorlijk onderrigc in de rijkunst te ontvangen. MIDDELBURG den 17 april. Wij vernemen, dat door de Thuringisch-Saxische vereeniging ter bevordering' van oudheidkunde gevestigd te Halletot corresponderende le den zijn benoemdde heeren C. A. Rethaan Macavélid der provinciale Staten enz., en J. ab Utrecht Dresselhuis predikant te Wolfaartsdijk. Men meldt, dat op den 22 dezer, in de omstreken van Tilburg, eene groote revue zal worden gehouden over al da troepen in die provincie gekantoiineerd deze revue zou met de tegenwoordigheid van Z. Keiz. H. den Grootvorst troon opvolger van Rusland worden vereerd. Van Brussel den 14 dezer wordt het volgende gemeld: Dezen morgen zijn depeches van de heeren Nothomb en van de JVeyer uit Londen voor onzen miniscer van buiten- landsche zaken ontvangen waaruit zoude blijken dat deze heeren eenige partikuliere bijeenkomsten met sommige leden der conferentie hebben gehad hoewel het schijnt dat de. zending van den heer Nothomb geenen invloed op d'c onher roepelijkheid van het traktaat zelve zal uitoefenen, daar de conferentie daarin niets wil noch kan veranderen of bij- voegen. yerli'e?',1S te. ^erSen in Henegouwen, ter vervanging van en eei Gendebien zal levendig betwist worden. Naar alle waarschijnlijkheid echter zal de heer Langekandidaat der oppositiede meerderheid verkrijgen. Te Doornik daar-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1