MIDDELBURGSCHE C O R A N Donderdag 28 Maart. "mèüwstijdingen. i"VLfi"„n)g,tlrktr„Me,otGo<1- eq»i".gi= g™2,fZ Ti" 1 N°- 38. 1839. POSTER IJ E N. (Riroot-ürittanjc. ilefecviAttben, Dc abonncmenti.-prijs deicr Courant is f 2,75, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inicnding der Adverientien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 uren, indien vil geplaatst hebben. O r3 -1 men dezelve in het eerst uit te geven No. De Adverientien worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekcndraakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van al Wie zulks zoude mogen aangaan, dat ten gevolge van de deswege in overeenstemming met art. 33van het Reglement op 's Rijks Stoeterijen plaats gehad hebbende keuringde navolgende zeven vierjarige Merrie- Paarden zijn uitgekozen om dit jaar voor de verbetering van het Walchersche Paardenras te worden bestemdte .weten 1. De Zeeme met Bles, toebehoorende aan Adriaan Bliek te Nieuwland. 2. De Vosse met Koltoebehoorende aan Hendrik Ba- retidse te RItthem. 3. De Bfitine Vosse met doorloopende Bles toebehoo- 1 feilde aan Jntob Vcrhagete Domburg. 4. De Bruine niét Blestoebehoorende aan Stoffel Brou wer te St. Laurens. 5. De licht Bruine met Bles en Snuitje, toebehoorende aan Adriaan Koddete Oostsouburg. 6. De Zeeme met achter linker Wicvoettoebehoorende aan Joost Messuete Kleverskerke. 7. De donker Bruinetoebehoorende aan Lcin Koddete Serooskerke. Dat deze Merrien bij voorkeur van alle andere tot het dekken,door den uit, de Rijks Stoeterijte Middelburg ko menden Stam-Hengst zullen worden toegelaten waartoe de noodige beschikkingen zjjjn genomen en dat aan de Eige naars dier Merrien onder de daartoe staande verpligcingen voor ieder, de bij het Reglement bepaalde premie van vijf- en-zeventig Gulden is toegelegd. Middelburg, den 25 Maart 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. Met 1 April 1839. HOLLANDSCHE POST. Aankomst 7 uren 's avonds. Vertrek9 uren 's morgens. De laatste ligting der bus ten 8| ure des morgens. Het Kantoor zal voor het Frankeren en Aanteekenen van Brieven enz. geopend zijns Des morgens van 8 tot 12 ure. namiddags „3 5 avonds 7 9 De Vrij-Brieven zullen gedurende dcnzelfden tijd tot 10 ure des avonds worden aangenomen. De Directeur van het Postkantoor te Middelburg, N. T. MUNTENDAM. LONDEN den 23 maart. Het hoogerhuis heeft eergis teren eene zitting gehouden die tot vier ure in den mor gen geduurd heeft en zeer belangrijk geweest is. Hunne lordschappen hebben namelijk beraadslaagd over liet voorstel van graaf Roden, om eené commissie te benoemen, tenein de onderzoek te doen naar de toeneming van misdaden uit politieke en kerkelijke partijhaat voorspruitende, welke, in zonderheid sedert het jaar 1835, in Ierland hebben plaats gegrepen. De voorsteller hield eene zeer lange redevoering ten betooge dat het stelseldoor de ministers ten opzigte van dat land gevolgdvoor kerk en staat hoogst verder felijk was, en dat'inzonderheid het beheer van den nu af getreden onderkoning, lord Normanby r daartoe veel had bij gedragen. Laatstgenoemde staatsman verdedigde daarop zijn gehouden bestuur, en trachtte aan te wijzen dat hij steeds, en met goed gevolg, de plaats grijpende misdrijven gestraft had, terwijl hij beweerde dat die gedurende zijn bewind niet menigvul- diger waren geweest dan in vroegere dagenmaar eerder in aantal afgenomen en naar evenredigheid strenger gestraft waren. In weerwil dezer verdediging ondersteunde de her tog van IVellingtonlord Brougham en andere mannen van invloed de gedane motie, en zij werd ten slotte met 80 te gen 64 stemmen aangenomen. Van Wooiwich zijn troepen naar Manchester gezonden waar ernstige oproerige bewegingen zouden uitgebroken zijn. Men is te Londen niet geheel zonder vrees voor woe lingen der radicale partijvooral ook in de fabrijkdistricten van het noorden van Engeland. Men heeft opgemerkt, dat de werklieden en andere personen uicde lagere standen die tot de genoemde partij behoorenen zich thans veeltijds chartisten noemen in den laatsten tijd veel moeite hebben gedaanom zich van pieken en ander wapentuig te voor zien. Hunne bewegingen worden door eene staatkundige vereeniging geleid, die zich de conventie noemt, en van tijd tot tjjd Ook te Londen bijeenkomsten houdt. O' Connor is daarbij altijd de belhamel. Onder de redenen die wel geschikt zijnom de staatkundige hartstogtcn der chartisten in beweging te brengen, telt men den thans gebleken onwil van het parlement, om verandering inde graanwetten te ma- I ken. Ook heeft een andere voorname eisch dezer partij1 namelijk de uitbreiding van het kiesregt tot alle volwassene I mannelijke ingezetenenminder dan ooit kans om door het tegenwoordige parlement te worden toegestemd. Nog in de zitting van het lagerhuis van den 21 maart is een voorstel van den heer Iiume strekkende 0111 tot eenige wijziging in het verkiezingstelsel voorbereidende maatregelen te nemen met 85 tegen 50 stemmen verworpen. De graaf iTOrsay heeft onlangs met den marquis van Salisburymen zegt slechts om 100 p. st.gewed, dat hij, door het geven van een diner, eene diplomatieke nota van het Fratisehe gouvernement aan het Engelsche, of aan den En- gelschen ambassadeur te Parijs te weeg zoude brengen hij heeft de weddenschap gewonnen, door prins Louis Napoleon in gezelschap van eenige zeer voorname liedenwaaronder ook diplomaten ter maaltijd te noodigen en bij zich te ont vangen.Genoemde prins heeft in de Italiaansche opera, voor het geheele saisoen eene loge genomen, juist over de loge van II. M. Men is in het geheel niet vrij van zekere bedoelingen bij hem te veronderstellen iii welke hij misschien zou kunnen slagen zoo hij van de Protestantsche geloofs belijdenis was; men zegt, dat het alleen ten genoegen van Frankrijk is, dat hij niet aan het hof wordt toegelaten. Als eene toevalligheid is opgemerkt, dat hij gisteren te gelijker tijd met den Franschen ambassadeur, graaf Sebastianieen bezoek bij den maarschalk C/ausei in Clarendon-hótel aflegde. MIDDELBURG den 27 maart. Heden werd alhier, in de openbare stads-gehoorzaal de halfjaarlijksche promotie aan ons gymnasium gehouden. De rector van hetzelvedr. G. A. Schneitlurbeval bij deze plegtigheid de aangelegenheden van het onderwijs aan de belangstelling van den burgemeester der stadjonkheer mr. M. C. Paspoort van Grijpskerkedie dezelve voor de eerstemaal als president-curator bijwoonde. Vier verdienstelijke jongelingen werden naar de academische lessen bevorderd en hielden door henzelven gestelde rede voeringen J. A. Herklots, de Harmodio et Aristogitone N. Bal Snijders de Sententia Horatiana quidquid delirant Reges plectuntur Achivi J. D. van der Heim de llcctore j Homerica J. H. P. van Doorn de Conjuratione Catilinaria Vervolgens declameerde P. van der MeerMohr, van de 2de orde der eerste klasse naar de iste orde dier klasse bevor derd de Marco LIaudio Marcello cum Michaele Rutero cont- parato. Behalve de genoemden die ieder met een' prijs werden begiftigd, zijn bevorderd; van de iste orde der derde klasse naar de tweedeklasse, A.M.Janssen, N. I.C.Snouck Hnrgronje A. Uyttenhooven J. H. de Bruyn L. H. Spren- gerde drie eersten met prijzen van de 2de orde der derde klasse naar de iste orde dier klasse, S. A. Rochat II. Ie Nobel: de eerste met een' prijsvan de iste orde der vijfde klasse naar de vierde klasse, A. J. van DeinseH. I. van der Heim A. A. C. SeisJ. P. Slegtde twee eerste met prijzen; van de 2de orde der vijfde klasse naar de jste órde dier klasse, H. F. J. Mahuttemet een' prijs; van de iste orde der zesde klasse naar de 2de orde der vijfde klasse, P. Alvarez van Diggelen, A. M. Fokker, J. van der Feen de twee eersten met prijzen van de ade orde der zesde klasse naar de iste orde dier klasse, N. C. Lambrechtsen C. A. de Vassy A. J. CornieljeN. Muntendam, J. A. H. C. van Doornallen met prijzen. Voor hunne vorderingen in de geschied- aardrijks-fabel- en meetkunde ver wierven prijzen, J. D. van der Ileim, J. H. de Bruijn, S.: A. Rochat, A. J. van Deinse, C. A. de Vassy. Allernet prijzen begiftigde jongelingen reciteerden gratiarum actioncs. Na het winter-examen zijn aan het gymnasium ingeschreven, J. P. D ronk er s J. J. B. Gaal. Het departement der marine is gemagtigd tot de sloo ping aan 's Rijks werf te Vlissingen van de bpiten dienst ge stelde kannonneerboot 110. 14, cn 0111 in plaats daarvan eene andere onder hetzelfde nommer naar het laatst aangenomen groot model dezer bodems te doen vervaardigen; zoo mede tot het in het openbaar aan de meestbiedendendoor de di rectie te Willemsoordter sloop te doen verkoopen het overgebleven wrak van het afgebrande fregat Diana. Bij Koninklijk besluit ister wegneming van den ontstallen twijfel bij de nieuw benoemde leden van dc regter- 'ijke magt omtrent de toepassing van het laatste lid van art. 8 der wet op de regterlijke organisatie, hetwelk inhoudt dat die leden tevens zullen mogen zijn léden van alle inrigtingen welke niet als eigenlijk bezoldigde ambten kunnen worden be schouwd door Z. M. het navolgende beslist: a. Dat met het lidmaatschap der regterlijke magt vereenigbaar is de betrekking van assessor van het plaatselijk bestuurschool opziener lid eener commissie van landbouw eener kamer van koophandel; eener commissie van administratie der ge vangenissen; commissaris van de wisselbank te Middelburg; en b. dat met het lidmaatschap der regterlijke magt niet ver eenigbaar is de betrekking van burgemeester eener stad of ten platten lande; wethouder; stedeiijke ontvanger; secretaris ten platten landeontvanger ten platten landesecretaris bij eene commissie van administratie der gevangenissen ama nuensis en rentmeester van algemeene godshuizen voor zoo verre aan zoodanige functien door. of van wege het openbaar gezag, eene jaarlijksche bezoldiging is toegekend; en onder wijzer aan de hoogescholen de gymnasien de latijnsche- en alle zoodanige middelbare en lagere scholen, welke niet'on der de partikuliere of bijzondere kunnen gerangschikt worden. De aangenomene wetomtrent de droogmaking van het Haarlemmermeerbehelst de volgende bepalingen Art, 1. Ier bestrijding van de kosten, de bedijking en droogmaking van het Haarlemmermeer, zal er, op de bijdra ge tot die kosten door de Staten van Holland reeds toege stemd op zoodanige bijdrage als daartoe door de belang hebbende distrikten naar mate van derzelver belangen de voordeelen, door dezelve te verkrijgen zal worden verstrekt, en voorts op de opbrengst van den verkoopprijs der droog gemaakte landen derzelver inkomsten met die onderneming in verband staande, eene geldleening worden geopend, ten bedrage van 8 millioenen guldens, tegen eene rente niet te bovengaande 5 ten 100 in het jaar; welke geldleening naar mate de behoeften van dit werk dit vereischt, bij reeksen zal worden geplaatst. Art. a. De aflossing dezer geldleening zal aanvangen met het jaar, volgende opdat in hetwelk de droogmaking zal zijn voltooidzij zal jaarlijks ten minste bedragen 1 ten 100 van het oorspronkelijk kapitaal en vermeerderen naar mate de beschikbare gelden dit zullen toelaten. Art. 3. Ingeval de bij art. 1 vermelde bijdragen en op brengsten niet genoegzaam mogten bevonden wordenóm daar uit de geheele genegotieerde som met de interessen af te los sen zal daarin door hec Rijk worden voorzien. Art. 4. De koopprijs der droog te maken landen, zal in schuldbrieven dezer geldleening voor liet nominaal kapitaal kunnen worden voldaan. Art. 5. De drooggemaakte landen zullenna derzelver verkoopvrijdom van grondlasten genieten gedurende den tijd van 25 achtereenvolgende jaren. Uit een berigt van den questor-generaal van de alge meene synode der Nederlandsche Hervormde kerk blijkt, dat de algemeene inzameling, ten behoeve van noodlijdende ker ken en personen, in den jare 1838 heeft opgebragt de som van ƒ19,921 56. De questor-generaal doet opmerken, dat deze inzameling niet alleen de laatstvorigemaar alle vroe gere collecten aanmerkelijk overtroffen heeft, zoodat hij de bekendmaking daarvan zich tot eene aangename taak gesteld heeft. Hij voegt daarbij het verblijdend berigt, dat een aan zienlijk getal van hulpbehoevende weduwen en weezen van predikanten uit de vorige collecte onderstand heelt genoten, en dat deze ook vooral ter bereiking van het heilzaam doel heeft gestrekt, om, met de krachtige hulp vau 's Rijks we ge en door de Provinciale Staten verleend de onderstaande gemeenten in staat te stellen tot de bijwoning van'de open bare godsdienst, als: in Gelderland, de gemeenten Druten en Metern; Zuid-Holland, Spijk; Noord-Holland, Aker sloot; Vriesland, SushuisterveenGroningen, Opwierda en Vriesscheioo; Noord-BrabandRavesteln, en Drenthe, Roswinkel. Terwijl de questor-generaal voornoemd ook wederomuit naam van al deze beweldadigdenden harte- lijksten dank betuigt voor deze vernieuwde en groote belang stelling in hun lot, voelt hij zich tevens gedrongenom de aanstaande jaarlijksche inzameling allerbijzonderst aan te be velen. De synode heeft in hare laatste vergadering zich ge noodzaakt gezienom bij gebrek aan middelen, een aantal van meet dan vijftig verzoekschriften van gemeenten tot on derstand, aanhangig te houden, waaronder niet weinige ziclr bevinden, wier kerkelijke gebouwen in een hoogst gevaar lijken toestand verkeeren. Er zijn alzoo meer dan gewone offers nQodig, om slechts eenigermate in zulk eene dringen de behoefte te voorzien. Hij vertrouwt van de christelijke liefde en van de hooge belangstelling in het voorregt van de openbare godsdienst, dat men allerwege met eene onbekrom- pene hand zooveel mogelijk in verdubbelde mate zijne gif ten zal uitreiken, en daardoor de bewijzen geven, dat men ook anderen in die zegeningen wenscht te doen deelen waarop men zelf met het hoogste regt zoo veel prijs stelt*. Ter bereiking van dit heilzame doel rekent hij ook wederom gelijk voorheenop de vermogende aanbeveling van de waar' dige leeraars (gelijk dan ook 11. zondag van de predikstóe- Goödwitmnds ÏSjt»." niersp vnn il"? llp D,amkapitein R. Rei- .jij.16 man> die het schip met de booten fW^«! a Z1Jn d°°r eene Oostenrijksche barkvan aan enn^T ^"twerpen bestemd opgenomenen door deze Jr J Va" Douvres overgegeven, die met de schipbreukelingen den 19 te Dnuvres is aangekomen. Ver,-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1