MIDDELBÜRGSCHE O li A N Ti N°- 37. Dingsdag 1839. 26 Maart. JVawferijfc. Ai y 3 POST E R IJ E N. NIEUWSTIJDINGEN. iDuifstftiattb. ilcbcvlauöcn. De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, cn franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentieri behoort tc geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegeti 22 Cents de regel, met uitsondering ran Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekcndmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,50 en voor icdcren reg«l daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajzoo het regt van zegel wordt betaald. Met 1 Aprii 1839. HOLLAND S'G H E POST. Aankomst: 7 uren 's avonds. Vertrek9 uren 's morgens. Met Kantoor zal voor het Frankeren en Aanteekenen van Grieven enz. geopend zijn Des morgens van 8 tot 12 ure. namiddags 3 5 avonds 7 9 De Vrij-Brieven zullen gedurende denzelfden tijd tot 10 ure des avonds worden aangenomen. De Directeur van het Postkantoor te Middelburg, N. T. MUNTENDAM. Het KANTON-GEREGT te OOSTBURG, Arrondisse ment Middelburg, Provincie Zeeland, heeft, met goedkeu ring van Zijne Excellentie den Heere Minister van Justitie deszelfs gewone zittingen bepaald als volgt Des Maandags voor Strafzaken; en Des PVoensdags voor Burgerlijke RegtsgedingenKoop handel en buitengeregtelijke Zaken. Telken genoemden dage aan te vangen des voormiddags ten tien ure. Oostburg, den 23 Maart 1839. In kennis van mij M. T H E R I, Griffier. Middelburg, den 25 Maart 1839. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoefcigenbetuigt bij deze haren dank voor de van C. B. ontvangene gift van één Ducaat, gevonden in de Kerk-kollecte van 17 dezer. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, President DIRK APPEL Secretaris. FRANKFORT den 17 maart. Door den regeringsraad van Zurich isin deszelfs zitting van den 14 dezer, na lang durige en hevige debatten, met 13 tegen 5 stemmen beslo ten, dat dr. Strausz tot het professoraat der universiteit niet zal toegelaten worden. Bij de op den 12 dezer plaats gehad hebbende optelling der onderteekenaars van de aan den groeten raad in te leveren petitie tegen de toelating van dr. Strausz is gebleken, dat bet getal derzelven reeds tot 37,712 geklommen was, terwijl nog slechts 978 stemmen zich voor eene verwerping dier petitie verklaard hadden. Ondertusschen heeft het gevaar, in hetwelk de Zuricher hoogeschool thans verkeertde studerenden bewogen aan den grooten raad een adres op te zendeninhoudende het verzoekdat de hoogeschool in stand moge gehouden wor den en wel onder die bepalingendie de opvoedingsraad in deszelfs laatste antwoord geloofd had aan den grooten raad voor te moeten dragen. De handelbetrekkingen tusschen Frankfort en Belgie zijn geheel geschorst. Reeds sedert maanden wordt van hier geen wol derwaarts gezonden. Zelfs Belgische huizen, die alhier wol hebben leggen, willen niet dat zij worde afge zonden. De handel in dat artikel zal dus bij de aanstaande mis niet belangrijk zijn, echter is alhier niet dan grove soort in voorraad daar de fijne meestal naar Frankrijk wordt ge zonden. Crediet verleent men aan Belgie vooreerst nieten dat land zal moeite hebben deszelfs handelbetrekkingen we der te herstellen. Het dagblad van Augsliurg behelst een berigt van den Neder-Rijn, van den 13 maart, waarin gemeld wordt, dat, hoe meer de ontwikkeling van het Belgische vraagstuk nadert er des te meer leven in de toerustingen en bewegingen in de Pruissische armee plaatsheeft, hoewel men het er voor houdt dat de bezetting der bondsvesiing Luxemburg genoegzaam zou de zijn om het platte land in toom te houden en men, wat het Limburgsche betreft, aldaar geetie demonstratien van het volk vreesde. Die provincie toch is steeds Hollandschgezind gebleven, ondanks de aanhitzingen der geestelijkheid. Op som mige plaatsen heeft men voor eenige dagen op den klaren dag op de straat het Hollandsche volkslied hooren zingen, terwijl eenige hoog geplaatste Belgische patriotten sprekende bewijzen van minachting van de meerderheid der bevolking hebben ondervonden. Als een gerucht wordt gemeld, dat bij de militairen van hoogen rang een Oranje-gezinde geest bespeurd is. In een blad uit de Pruissische Rijnprovinciën leest men eene lofrede op de even kalme als krachtdadige wijzeop welke het gouvernement de noodige maatregelen genomen heeft, om die provinciën tegen overval te dekken, zonderde ingezetenen door inkwartiering te bezwaren. Binnen een kort tijdsverloop is, op die wijze, de krijgsmagt aldaar, door de oproeping der reserve verdubbeld en de artillerie op voet van oorlog gebragtterwijl het 7de legerskorps met het 8ste onder denzelfden opperbevelhebber vereenigd zoodanige stel lingen heeft ingenomen, als tot dekking der Rijnlanden ver- eischt worden. Mogten de omstandigheden het vorderen, zoo zegt dat blad verder, dan zou men, behalve eene nieuwe verdubbeling, door het oproepen van den landweer, nog an dere maatregelen in werking zien gebragc die, nevens de Pruissische, ook andere bondsdivisien tot een slagvaardig le ger zouden vereenigen dat niet voor de hersenschim eener zelfzoekende volks-eer, maar voor eigen haardsteden en voor koning en vaderland, strijden zou. LONDEN den 20 maart. Het lagerhuis heeft eergisteren de begrooting voor het leger aangenomenwaarbij dc sterkte daarvan op 89,000 man bepaald wordt, 20,000 man voorde dienst in de Oost-Indie daaronder begrepen. Na zeer levendige beraadslagingendie verscheidene dagen geduurd hebbenis thans het lagerhuis met de aanzienlijke meerderheid van 342 tegen 195 stemmen, het voorstel van den heer Vil/iers verworpen om de wet betrekkelijk den in voer van vreemd graaft in nadere overweging te nemen. De behoudende partijmet sir R. Peel aan het hoofdheeft zich bij deze gelegenheid door een deel der ministerielet] ver sterkt gezien. Na de genomene beslissing kan men het er voor houden dat de Engelsche graanwetten in den loop van dit jaar geene wijziging zullen ondergaan. De voorstanders dier wetten hebben intusschen zeer harde woorden van de verde digers van het fabrijkwezen met welks belangen de kunst matige duurtewaarop het graan in Engeland gehouden wordt, geachc wordt strijdig te zijn moeten verduwen. O'Connell heefc aan de Engelsche grondbezitters verweten, dat zij, om grootere inkomsten te genieten, eene schatting hieven van elke snede brood, die de arme werkman in den mond stak. In ancwoord op eene redevoering van lord Sandon in het lagerhuis, waarin deze zich over de blokkade der havens van Mexico en Buenos-Ayreszonder voorafgaande oorlogsver klaringbeklaagde, en daarbij de Engelsche ministers be schuldigde, dat zij de vertogen van den handel deswege in den wind hadden geslagenheeft lord Palmersron gezegd dat hijzonder daarom als verdediger van het Fransch gou vernement op te treden, echter meende, dat de waarschu wing van den admiraal Baudin dat zijn eskader zou moe ten tusschenbeide komenbijaldien zijne voorwaarden niet aangenomen wierden met eene oorlogsverklaring gelijk stond die regt op het blokkeren der havens gaf. Verder zeide zijn lordschap, zich verzekerd te mogen houden dat de Franschen zich niet op den duur 111 Mexico zouden vestigen. Hij we- dersprak de beschuldiging dat de Engelsche kooplieden, die zich wegens deze zaak tot hem en zijne ambtgenooten ge wend hadden onvriendelijk behandeld waren, maar zcidc dat Engeland geen oorlog had kunnen aanvangen om de blokkade der Zuid-Amerikaansche havens te beletten. De briefwisse ling, te dezen opzigte met Frankrijk gevoerd, kon hij niet wel ter tafel brengen, gelijk door lordSandon verlangd was. Hét gerucht wil, dat lord .7. Russell, kort na de Paasch- vakantie van het parlementzijn ontslag als minister vragen zal zelfs voegen sommigen er bijdat de eerste minister Mel- bourne dit voorbeeld wil volgen en noemen den gewezen Ierschen onder-koninglord Normanbyals den aanstaanden eersten ministeren lord Durham als secretaris voor de ko loniën. Dit een en ander vereischt echter nadere bevestiging. Twee voorname jongens-kostscholen, op het land, even buiten Londen, zijn dezer dagen het tooneel geweest van droevige gebeurtenissen. Eene derzelve is midden in den nacht geheel afgebrand, waarbij een der kweekelingen juist degene, die den brand het eerst ontdekte, het leven verloren heeft; terwijl de overigen, bijna honderd in getal, ter naauwernood met ladders uit de vensters gered zijn, zon der tijd te hebben zich aan te kleeden. Op de andere heeft een kweekeliftg van 21 jaren, zijnen makker, oud 18 jaren, in een geschil, met eene soort van Icaliaar.sche dolk, ver raderlijk dood gestoken. Het gedrag van den geestelijke, die aan het hoofd dezer school staat, bij deze gelegenheid ge houden, wordt ten hoogste afgekeurd. Hij was bij het be gin der oneenigheid tegenwoordig, doch verliet de kamer, omnaar het beginsel van vele schoolhouders 111 Engeland de jongens hun geschil uit te laten vechten. De jonge moor denaarmet name Medhorsten die zijne opvoeding gedeel telijk in Italië genoten heeft, is thans in handen der justitie. Naar het schijnt heeft hij den moordlust van zijnen vader overgeërfddie nog heden als een krankzinnige gevangen zitals hebbende zijne vrouw het hoofd afgesneden. Het is in der tijd bewezen dat hij het bloedige hoofd op eene tafel voor zich geplaatst hebbende, tegen hetzelve gezegd heeft: nu zult gij toch eindelijk uw' mond houden. PARIJS den 21 maart. Schier dagelijks hebben er sinds eenige dagen drokke bijeenkomsten plaats tusschen de ge zanten van Rusland PruisseuOostenrijk en Nederland terwijl de graaf d'Appony zich eiken avond naar de Tuile- rien begeeft. Het Journal des Débats van de aanneming van het traktaat van 23 januarij 1839, door de Belgische afgevaar- I digden melding makende voegt er bij dat alzoo de vrede van Europa en de nationaliteit van Belgie gewaarborgd zijn door eene stemming, welke genoemd dagblad van den be ginne af steeds zegt beschouwd te hebbenals de nood wendige oplossing dezer uiterst moeijelijke zaak. De Courier Franpais zegt, dat, na de aanneming van de gewijzigde 24 artikelen door den Belgischen senaatvorst Leopold zich met de conferentie zal behooren te verstaan, omtrent de uitvoering van het traktaat, en dat Belgie als dan op eene meer afdoende ondersteuning van de zijde van Frankrijk zal kunnen rekenen dan onder het vorige ministe rie heeft plaats gehad. De booswichten die, eenigen tijd geleden, eene win kelierster in de rue-du-Temple alhier vermoord hebbenzijn door het hof van assises gisteren avond gevonnisd en de twee voornaamste hunner, Lesage en Soufflarddie reeds vroeger galeistraf ondergaan hadden ter dood veroordeeld. Soufflard heeftop het hooren van dit vonnis zich vergiftigd door het inslikken van een poeder, dat hij in zijnen zakdoek scheen verborgen te hebben en is dezen nacht gestorven. De tijdingen uit Spanje zijn van weinig belang. In' Madrid berekent men dat de constitutionele legers 200,000 manen 14,000 paarden moeten tellen, en bevroedt men niet, waarom de generaal Espartero rustig in Logrono verblijft, en geen voordeel tracht te trekken van de verdeeldheden 'die naar de meening der constititutionele bewindslieden, onder de Carlisten in de baskische provinciën moeten bestaan. De generaal van Halen die het leger van het centrum kom- mandeertschijnt eene gelijke werkeloosheid te betoouen. 's GRAVENHAGE den 23 maart. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft, in hare zitting van den 21 aange nomen het ontwerp van wet tot wyziging van die omtrent het Nederlandsche muntwezen, en dat omtrent eene geldlee- ning voor de kosten der bedijking en droogmaking van het Haarlemmermeer. Graat Orloffladjudant-generaal des keizers van Rus land die thans met de betrekking bij Z. K. II. den groot vorst-troonopvolger bekleed is welke door wijlen den vorst Lieven werd vervuld, wordt in den loop dezer week alhier verwacht en zal zijnen intrek bij Z. Exc. den gevolmagtig- den minister van Rusland nemen. Verder verneemt men dat de genoemde grootvorst, bij hoogstdeszelfs komst in de ze residentie aan het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje zal afstappen. MIDDELBURG den 25 maart. Op woensdag den 27 dezer, des voormiddags ten elf ure, zal alhier, inde open bare stads-gehoorzaalde halfjaarlijksche promotie san het gymnasium plaats hebben. Van Nijmegen den 21 wordt gemeld Naar men verneemt heeft de aanneming van het traaktaac der gewijzigde 24 artikelen door de Belgische afgevaardig den eene groote vreugde verwekt onder de ingezetenen van Mook, Venlo enz., zoo dat men zelfs reeds de Oranje- en de Hollandsche vlag heeft willen uitsteken. Van den anderen kant echter schijnt het Belgische be stuur te Venlo met veel gestrengheid te werk te gaan; vreem delingen worden niet dan met de meeste omzigtigheid toege laten in die vesting, welke ruim 4000 man als bezetting telt. De bekende Daitie is wel bij den soldaat gezien doch niet bijzonder in achting bij de vreedzame burgers. De Waal is sinds twee dagen 70 duimen gewassen." Den 21 heeft de Belgische kamer van afgevaardigden met eenparige stemmen aangenomende beide aanhangige ontwerpen van wet, betreffende den weder-uitvoer van de granen, welke zich in entrepot bevonden, na de uitvaar diging van de jongste verbodswet daaromtrenten de te bren gen wijzigingen in het tarief der douanes op de grenzen van Luxemburg. Voorts is ook nogop rapport van den heer Heptia insgelijks met eenparigheid een supplementoir cre diet toegestemd van 72,384 francsten behoeve van het de partement van binnenlandsche zaken voor de dienst van 1838. Daarna heeft de minister van binnen- en buitenlandsche zaken het woord verkregen en het volgende gezegd ik verondersteldat de kamer voornemens is met Paschen eene vacantie te nemen. Maar, dewijl hgc gouvernementkrach tens de constitutie, niet tweemalen de kamers in dezelfde zitting mag prorogeren verzoek ik der kamer den president te magtigen haar bijeen te roepen. In de staatkundige om standigheden waaronder wij verkeerenzoude het onvoor- zigtig zijn eenen bepaalden dag vast te stellen voor de bij" eenkomst der kamer. Het is beter daaromtrent alle volman aan den president te verleenen." Dit voorstel is aangenomen. De Beige berigt, oac de instructie van het proces te gen den heer Bartheh zeer langzaam voortgaaten geeft ofLLhrlT' Be'§ische gouvernement er alsnu brengen 2 geheele zaak in vergetelheid te Onder de petitiën, welke in.de laatste dagen regen d9

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1