iB UIIG SC HE C DU BAN N°- 35. Donderdag 21 Maart. §il JVattfctnjfc. ^"Uli-Jbv i839.fe? N lEUWSïij D) NG EN. «□uÜ0ch£anb. ücbcvlan&ctt. ftïJT»; r t Dc aboiinetnerits prijs dezer Courant is f 2 tj5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de hela- ling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dc Adveitentien worden berekend tegen 32 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel'daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. - De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Ze,ELAND adverteert, dat, van heden af, zuilen worden uitbetaald al de Tractetnenten en Toelagen aan 's Rijks Amb tenaren in deze Provincie, zoo ten zijnen Kantore, als op hunne respective woonplaatsen over het eerste kwartaal 1839. Middelburg, den 20 Maart 1839. De Administrateur voornoemd P. P O u s. fjJubücatic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende de noodzakelijkheid welke er bestaat, 0111 de Inkwartiering van Militairen, Lotelingen en Verlofgangers voor het vervolg op eenen regehnatigen en voor de Ingezetenen zoo min bezwarende» voet te doen plaats hebben Gezien Artikel 92 van het Stedelijk Regerings-Reglement Gelet op het Reglemenc op de Huisvesting der Troepen van den Staat, goedgekeurd bij besluit van den 26 Junij 1814, No. 1 Hebben goedgevonden te bepalenals volgt Art. 1. Met den 1 Junij aanstaande en vervolgens zal, bij gewone omstandigheden, in het verdeelen der Inkwartiering in de Stads Binnendijken tot maatstaf worden genomen het bedrag der Huurwaarde naar hetwelk ieder Woonhuis op het Kohier der Personele Belasting van het laatstvorige jaar is of zal zijn aangeslagen en zullen naar aanleiding daarvan wor den belast Met één man, de Woonhuizen boven de f6o, tot en met de f 150. Met twee man, de Woonhuizen boven de f 150, tot en met de 300. Met drie man of een Officiermet of zonder knecht, de Woonhuizen boven de 300, tot en met de 500; en Met vier man of een Hoofd-Officiermet of zonder knechts de Woonhuizen boven de f 500. Art. 2. Geene vrijstelling van Inkwartiering zaluit welken hoofde ook, worden erkend of toegelaten dan, een gevolge eener speciale vergunning, aan de Woonhuizen van de Wijk en Buurtmeesters en van de Wijkmeesters Armbezorgers. Ingeval van overlijden of erkende zware ziekte van een der Leden van een Huisgezin, zal de Inkwartiering in zoodanig aan de beurtliggend Woonhuis éóne maand worden uitgesteld. Art. 3. De Inkwartiering zal telkens aanvangen met de Wijk A. en zoo vervolgens naar de boven omschrevene ver deeling met de Wijk Q. een einde nemen. Art. 4. De Inkwartiering in de Stads' buitenwijken zai niet dan bij buitengewone omstandigheden plaats hebben en daarbij als dan worden in acht genomen hetgeen in Arti kel 86 van het boven vermelde Reglemenc op de Huisves ting der Troepen, ten aanzien van afgezonderde kwartieren is voorgeschreven. Art. 5. De Ingezetenen welke vertangen zouden om de onder Artikel 1. aan hunne respective Woonhuizen toege- wezene Militairen, ingeval van Inkwartiering, buiten 's Huis te besteden zullenonverminderd hunne eigene bemoeijin- gendaartoe door tusschenkomst van het Bureau van Ka zernering in de gelegenheid worden gesteldmits vóór den 15 Mei aanstaande, en voor het vervolg alle nieuwe Eigenaars of Huurders dadelijk bij het betrekken hunner Woonhuizen, hiervan aan hetzelve schriftelijke opgave doende; in welk geval, en niet anders, in de Huisvestingen Voe ding dezer Personen zelfs bij buitengewone Inkwartiering, voor zoo ver het getal zulks za! toelaten op eene voeg zame wijze, voor hunne rekening, zal worden voorzien, en de op die besteding gevallen kosten binnen ééne maand daarna van hen zullen worden terug gevorderd. Art. 6. De Ingezetenen, welke genegen mogten zijn, om, ingeval van Inkwartiering, zoodanige Officieren of Manschappen in hunne Woonhuizen van Huisvesting te voor zien of in besteding te nemen kunnen zich daartoe vóór den 15 Mei aanstaande, bij ges'otene Biljetten, aanmelden aan het Bureau van Kazernering, met opgave van het getal Personen en den prijs, voor welken zij dezelve, boven en behalve de voor ieder Onder-Officier en Soldaat door het Gouvernement toegekende 35 cents per dag zouden aanne men te verplegen. Art. 7. In het algemeen zullen, met betrekking tot het Huisvesten en Voeden van ingekwartierde of besteedde Mili tairen, Lotelingen en Verlofgangersdoor een iegelijk stipte- lijk moeten worden nagekomen de voorschriften, vervat in het Marsch-Reglement en het Reglemenc op de Huisvesting der Troepen van den Staat. En opdat niemand van deze bepalingen onkundig zij zul len dezelve bij Publicatie in de Scads-Courant worden ge plaatst en op de gewone wijze worden afgekondigd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den iS Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS, Het KANTON-GEREGT te SLUIS, Arrondissement I MiddelburgProvincie Zeeland, heeft, met goedkeuring j van Zijne Excellentie den Heere Minister van Justitie des- zelfs gewone zittingen bepaald als volgt Des Dingsdags vooh Strafzaken. Des Krijdags voor BurgerlijkeHandels- en alle overige zaken van Administrative Jurisprudentie. Zullende die zittingen telkens 'des voormiddags ten elf ure een aan.vang nemen. Sluis, den 14 Maart 1839. In kennis van mij, T. J. JANSEN Griffier. FRANKFORT den 15 maart. De Pruissische Staats courant geeft het volgend artikel, inden vorm van een' brief uit deze stad De Belgische aangelegenheid en het te verwachten be sluit van de Belgische afgevaardigden zijn niet meer het uit sluitend onderwerp der gesprekken. Men ziet nier alleen een vredelievend votum dier vergadering met vertrouwen te gemoet maar verwacht zelfs dat de inwendige gesteldheid van Belgie spoedig op eene voldoende wijze weder bevestigd zal worden. Zijdie meenden dat de Belgische partij van den tegenstand eenen besiissenden scap zou wagen, zien zich bedrogen, en de omstandigheid, dat de Belgische regering thans zelve gestrenge maatregelen tegen de revolutionairen neemt, moet hen op nieuw overtuigen, dat geene regering die het welzijn van haar land wilkan toegeven dat de partij der omwenteling het hoofd opsteke. Deze in alle staten van Europa heerscbende overtuiging strekt ten waarborg voor de duurzame handhaving van den algemeenen vrede, dien niet alleen de regeringen maar ook de volken wenschen te behouden. Daarom ook mag men zonder vrees den loop afwachten der gebeurtenissen, die zich thans in Frankrijk schijnen voor te bereiden zij zullen in de betrekkingen van Frankrijk tot het buitenland geene verandering brengen, en ook de inwendige rust van dat rijk niet storen." Den 8 dezer heeft de Russische troonopvolgerdoor den aartshertog Karei, den erfprins van Saksen-Weimar en 1 een aantal staf-officieren van het leger vergezeld de slag velden van Eszling Aspern en Wagram bezocht, en wer den hem aldaar door den aartshertog de onderscheidene pun ten aangewezen waar deze tegen de legermagcen van Na poleon te kampen had. De aartshertog Karei is den volgen den dag, in gezelschap van zijnen oudsten zoon, aartsher tog Albrechtnaar Napels afgereisd om er de koningin, zijne dochter, te bezoeken. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft den troonopvolger tot chef van het 4de huzaren-regemenc benoemd. In weerwil van den tegenstand van een groot gedeelte der bevolking, is de meerderheid van den Zurichschen uni versiteitsraad na langdurige en hevige debatten in zijn be sluit blijven volharden om dr. Strausz derwaarts te doen komen maar tevens heeft dat collegie het voorscel van den regeringsraad Zehnder in overweging genomen om nog een tweeden leerstoel in de dogmatiek op te rigten en tot ver vulling daarvan een man te beroepen door zijne regtzin- nigheid even algemeen bekend als Strausz door zijne afwij kende gevoelens. Te Rome is voor de Porta-Pia in de nabijheid van het Praetoriaansche camp in eenen wijngaard een volko men onbeschadigd graf gevonden waarin drie goed bewaar de sarltophagen zich bevinden. Een dezer sarkophagen, van liet schoonste Grieksche beeldhouwwerk waarop de geschie denis van Niobé en Latona is afgebeeld is ongelijk veel rijker en schooner dan eenige andere uit het Vatiltaan, De oudheidkenners aldaar zijn niet van hetzelfde gevoelen van welken tijd dezelve zijn daar men geene opschriften gevon- den heeftwelke daarover eenig licht verspreiden kunnen. Volgens de tijdingen uit Konstantinopeltot den 21 februarii bleef de sultan nog altijd standvastig in zijne oor logzuchtige plannenin weerwil van de vertogen der ge zanten van alle groote mogendheden. Lord Potisonby zou hem zelfs eene nota hebben overgereikt, de verklaring in houdende dac bijaldien de Porte den minsten aanval tegen den onderkoning waagde, zij niet meer op de Engelsche re gering moest rekenenmaar de vriendschap van dac land verbeurd zou hebben. LONDEN den 16 maart. Er hebben in het lagerhuis weder zeer langdurige beraadslagingen over de afschaffing der graanwetten plaats gehad, die, ofschoon reeds vier zic- tingen achtereen voortgezet, nog tot geen bepaalden uitslag hebben geleid. Het heeft zich bevestigd, dat gewapende bewoners van Maine, een der tot de Noord-Amerikaansche republiek behoorende Staten zich geweldadig van een deei van het grondgebied bezuiden de St.-Laurens-rivier, welks bezit door de Vereenigdc State;; aan Engeland betwist wordt, hebben meester gemaakt, en dac het bestuur van den Staat Maine die inbezitneming heeft aangemoedigd. Lord Pal- merston, gisteren over deze gebeurtenis in het lagerhuis on dervraagd heeft een ontwijkend antwoord gegeven doch de vredelievende gezindheid van het kabinet van Washington geroemd. Onder den naam van Aell-opodeis thans in Georgc- Ilall een gemakkelijk en smaakvol mechanisch rijtuig ten toon gesteld, dat, zonder paard of stoom, enkel door de zwaarte van dengene, die zich in hetzelve plaatst, wordt voortgestuwd; en waarmede men, op eenen gewonen weg, twintig a dertig Engelsche mijlen in een uur kan afleggen op eenen spoorweg zou de snelheid verbazend zijn. De uitvinder van dit kunststuk is de heer Nevis, een inboor ling van Cambridge, die liet ten behoeve der brievenposten wenschte gebezigd te zien. PARIJS den 16 maart. De coalitie gevoelt thans reeds de moeijelijkheden die haar door de ministeriele bladen meer dan eens voorspelt zijn; het is haar wel gelukt een bestuur omver te werpen doch tot nog toe onmogelijk geweest een nieuw daar te stellen, en hare zoo hoog geroemde eensge zindheid wordt daarbij in groot gevaar gebragtaangezien het meer en meer blijkt, dat de heer Thiers den heer Gui' 20/uit het bewind verwijderd wil houden, en de heer Guizot den heer Thiers evenmin genegen is, terwijl de warme libe ralen op hunne beurt den een noch den ander aan het roer van den staat willen zien, en zich openlijk beklagen overliet gedrag van de hoofden der coalitiewier voornaamste grief tegen het ministerie Molé was, dat het de Belgen aan huw lot wilde overlatenen dienu zij zelve hoop hebben 0111 aan de regering te komen, zich niet ontzien, zoo als dezer dagen de heer Thiers gedaan heeftvan de Belgen in hunne bladen aan te manen tot onderwerping aan de eischen der conferentieten einde zij geen oponthoud in het zamenstel- len van het kabinet te weeg zouden brengen. De heer Dupin is eindelijk in deze hoofdstad aange komen zijne komst is voorafgegaan door eenen brief, waarin hij stellig verklaart aan elk ministerie te willen vreemd blijven. Deze staatsman is zelfs ongenegen 0111 het voor zitterschap der kamer te aanvaarden. Het Journal du Havre van den 15 dezer vermeldt dat de admiraal Baudin de bemiddeling van den Britschen gezant in de geschillen met Mexico aangenomen heeft, en men voorloopig omtrent het volgende overeen gekomen is de vijandelijkheden zullen ophouden eu de blokkade zal op geheven worden, de Fransche vloot zal op de kust van Mexico blijven en het fort St. Jean d'Ulloa door de Fran- schen vooreerst in bezit gehouden worden. De Britsche zaakgelastigde heeft volinagt omtrent de schadeloosstelling en de toekomstige betrekkingen tussche» Frankrijk en Mexico, behoudende de Fransche vlootvoogd zich echter voor, om het overeengekomene tusschen den bemiddelaar en het be wind te Mexico al of niet te bekrachtigen. De admiraal Baudin had eene korvet en twee brikken van zijne scheepsmagt afgescheidenom den Franschen handel in de golf van Mexico te beschermen. MIDDELBURG den 20 maart. Het heeft Z. M. be haagd den administrateur voor de nationale nijverheid te magtigen tot het verleenen ook over het loopende jaar 1839, van tegemoetkomingen uit het fonds van den landbouw aan eigenaren van, ten gevolge der onder de runderen heerschende longziekte, gestorven of afgemaakt vee, en zulks op den voet en de voorwaaiden waarop die te gemoetkomingen over 1837 en tot gelijk einde zijn ingewilligd geworden, liet is aan de stedelijke en plaatselijke besturen aanbevolen, om de vroeger gegevene voorschriften, in verband met de reeds bestaande wettelijke verordeningenvoortdurend met klem te handhaven en toe te passen ten einde alle kwade praktijken voor te komenwelke tot nadeel van het fonds van den landbouw en van den veestapel in het algemeen zouden moeten uitloopen. liet te Amsterdam gevestigde Athenteum Illustre heeft een even onverwacht als smartelijk verlies geleden door den dood van den hoogleeraar N. C. van Kampen, lid der tweede klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut en van vele andere geleerde genootschappen. In de Staats-courant leest men aangaande dit verlies het volgende: Met wezenlijke smart kondigen wij het overlijden van een onzer verdienste lijkste vaderlandsche geleerden aan. De Amsterdanische lioog- leeraar Nico/aas Godfried van Kampen is in den avond van den 15 maart, tengevolge eener ziekte die aanvankelijk geen- gevaar deed duchten, maar zich onverwacht verhief, in den ouderdom van ruim 62 jaren, overleden. Hij was een man die met gezegd kon worden, eene geleerde opvoeding te hebben genoten, maar die het hooge standpunt, waarop hij zich langzamerhand geplaatst heefteene kennis aan weten. 1 pp 11 en talen, die zich slechts zeer zelden in zulle eene uitgestrektheid in édn enkel hoofd vereenigtgeheel aan zich zelvcnaan eigen oefening te danken had. I«

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1