MIDDELBIIRGSCHE C O R A i'mK i N°- 33. Zaturilag 1839. 16 Maart. Publicatie» MERRIEN-KEUR. NIKUWSTIJ Dl NGKN. tSuitschiaub. Jvaiilinjk. £tcbcdanbcn. 'i en Deren» Dc abonnemeuts prys dezer Courant is f a 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der sidvertentien behoort te geschieden des morgerts vdrfr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntiën worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot xes regels is/ i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Detelve moeten niet op tegel geschreven tgaahoo het regt van aegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG gelet hebbende op art. 4 van Zr. Ms. besluit van den t Maart 1831 No. 14; en in aanmerking genomen dat de Rekening dezer Stad over 1 837 door Heeren Gede puteerde Staten dezer Provincie, bij resolutie van den 22 Februarij 11., is gearresteerd Brengen hiermede ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambachten, dat gemelde Stads-Rekening over den jare 1837 en de daartoe betrekking hebbende begrooting, op de Woensdagen en Zaturdagengedurende deze en de volgende maandvan des voormiddags tien tot des namid dags ten twee ure, ter Stedelijke Secretarie ter visie zul len leggen. En op dat niemand hiervan onkundig blijvezal deze in de Stads-Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat door den Heer Staats raad Gouverneur der Provincie is invorderbaar verklaard het Kohier No. 8 der Personele Belasting, voor de dienst van i83§ en dat hetzelve ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is toegezonden. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. Ter voldoening aan Art. 27 van het Reglement 1 goed gekeurd bij Zr. Ms. Besluit van 14 September 1838 {Staats blad no. 36)wordt bekend gemaaktdat de gewone Te- regtzittingen van bet KANTONGEREGT van KORTGENE gehouden worden des Dingsdags in Burgerlijke Zaken en des Vrijdags in Strafzaken van iedere weektelkens des voormiddags ten elf urezijnde die bepaling en regeling al zoo goedgekeurd bij missive van Zijne Excellentie den Ileere Minister van Justitie van den 9 Februarij II., no 40. De waarnemende Griffier van het Kan- tongeregt voornoemd J. C. de MAAGD. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, brengt ter kennis van de belanghebbendendat op Woensdag den 20 Maart, in de Manege te Middelburg, des morgens ten 10 ure, andermaal de Keuring zal plaats hebben, zoo wel van de reeds aangegevene, doch op den vorigen Keur- dag niet aangebragte vierjarige nimmer gedekte MERRIEN, welke den 5 jarigen ouderdom niet hebben bereikt, als voor zoodanige andere Merrien welke men als nog zoude ver langen aan gezegde Keuring, tot het verkrijgen eener premie van 75 te onderwerpen. De Keur-Hengst, die dit jaar voor de dekking bestemd is, bezit, ingevolge ontvangene mededeeling, die vereisch- ten welke voor een sterk Werkpaard verlangd worden. Middelburg, den 13 Maart 1839. J. H. LIEBERT Secretaris. BERLIJN den 6 maart. Reeds gisteren avond zijn door telegrafische depeches de berigcen omtrent de verkiezingen in Frankrijk, alhier ontvangen, die echter niet bekend zijn gemaakt; zoodat men gelooft, dat zij van ongnnstigen in houd zijn en het Fransche ministerie zal moeten aftreden. Uit dien hoofde is men omtrent de Belgische zaak nog niet zoo geheel gerust. Gisteren en eergisteren moeten er verschillende zamenkomsten tusschen de leden der hooge di plomatie hebben plaats gehad vooral tusschen de heeren von II ertherBresson (Fransch gezant) en Perponcher wel ke de bovenaangehaalde vermoedens over de verkiezingen schijnen te bevestigen. Intusschen houdt men zich alhier stellig verzekerd, dat niet alleen o„ze regering, maar ook Oostenrijk, Rusland en Engeland, vast bij de door hen ge nomen besluiten zullen blijven volharden. Er is geen den ken aan, dat ten dien opzigte eenige toegeeflijkheid zal kun nen plaats hebben. Naar men wilzou eenige dagen ge leden, Z. K. H. onze kroonprins, die anders zeer terug houdend is met zijne gevoelens, omtrent belangrijke staat- j kundige aangelegenheden zich jegens eeti' der afgevaardig- den tot den landdag op eene beslissende wijzein dien zin I hebben uitgelaten. Evenmin zullen de drie Noordsche mo gendheden met betrekking tot den generaal Skrzynecki toe geven. Behalve de reeds afzonderlijk gegeven verklaringen, I zullen, naar men verneemt, deze daaromtrent eene gemeen- I schappelijke eind-nota bij het Belgisch gouvernement inleve ren en te gelijk de kabinetten van Londen en Parijs daar van kennis geven; in welke nota zij zullen verklaren, dat zoo lang Skrzynecki bevelhebber van het Poolsche revolu tionaire leger, zich op Belgisch grondgebied bevindt, alle diplomatische betrekkingen met Belgie moeten afgebroken blijven. Rusland en Oostenrijk hebben daaromtrent dezelfde grondbeginselen en zijn op het punt van eer onverbiddelijk. POSEN den 1 maart. De houten kerk te Choryn, dis trict Kostenerwerd op den 24 januarij eene prooi der vlammen. Men gelooft, dat dezelve moedwillig in denbrand is gestoken. Behalve deze brand, zijn, volgens ontvan gen berigten in verschillende plaatsen van het Posener rege- rings district 37 gebouwen in dezelfde maand in de asch ge legd, FRANKFORT den jo maart. Uit Rome schrijft men van 26 februarij Nopens de in iiet laatste consistorie door den Paus gehoudene aliocutie verneemt men dat zij alleen kerkelijke aangelegenheden betroffen heeft, zonder dat van het geschil met Pruissen eenige melding gemaakt is. Dit laatste had men reeds te voren verwachtmaar daaren tegen had men gemeend, iets omtrent Belgie te zullen ver nemen, daar, 'naar men verzekert, aan den internuntius te Brussel de last gezonden is, om de Belgische geestelijkheid te vermanenvan zich van alle bemoeijenissen met staat kundige zaken te onthoudenomdat de kerk alleen dAdr kan bloeijenwaar vrede en eendragt heerschen en waar de dienaren der godsdienst allen schijn vermijden als of zij de gisting der gemoederen wenschen te vermeerderen. PARIJS den 11 maart. Aan den maarschalk Soult is, na een lang onderhoud, door den koning opgedragen om een nieuw kabinet, onder zijne voorzitting, aan Z. M. ter goed keuring voor te stellen. Na den afloop daarvan is de por- 1 tefeuilie van buicenlandsche zaken aangeboden aan den her tog van Broglio die echter verklaard heeft persoonlijk in geenerlei ministeriele combinatie te willen begrepen zijn. De maarschalk Soult is sedert, met den heer Thiersomtrent de zamenstelling van een nieuw kabinet in beraad. Er be staan groote moeijelijkheden tegen de vorming van een mi nisterie uit de doctrinaire partij en die van het linker-centrum. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de zamenstelling blijft aan houden tot de koir.se van den heer Dupin die spoedig van zijn landgoed terug verwacht wordt. Men houdt het hier voor zeer mogelijk dat de bij eenkomst der wetgevende kamersdie op den 26 maart be paald is, nog een iotal dagen zou worden verschoven. In den avond van gisteren heeft hier eene bende per sonen van de lagere volksklassen met een driekleurig vaandel de straten der wijk doorloopendie meer bepaald door stu denten bewoond wordten daarbij de kreten van leve cle republiek! weg met Lodewjk Filipsdoen hooren. Een 3otal dezer onruststokers zijn gevat. In den nacht van gisteren en heden zijn een gedeelte der troepen van de bezetting in de kazernen onder de wapenen gebleven en heden avond zullen alle de wnchcposten verdubbeld worden. De revolu tionaire bladen schrijven loffelijker gewoonte, deze onrus tige bewegingen aan geheime opruijingen van het ministerie Molé toe Uit Madrid schrijft men, dat het gouvernement der ko ningin een renbode naar Espartero gezonden heeftom hem te raadplegen over een maatregel waartoe de ministers met toestemming der koningin besloten hadden namelijk het af kondigen van eene volkomene amnestie voor alle politieke misdrijven, ter gelegenheid van de gebeurtenissen van Estel- la en de scheuring die onder de partij van don Carlosten gevolge der handelwijze van Marotoplaats heeft. MIDDELBURG den 15 maart. Wij vernemen, dat de ge wone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlandenwelke binnen deze stad en ambachtenop 11. woensdag heeft plaats gehad, eene som van f 367 33 heeft opgebragc. De binnen deze stad gevestigde districts-commissie is te zamengesteld uit de heeren P. de Stoppelaarvoorzitter, ihr. mr. C. J. Kersluys van KrabbendjkeZacharias Snij der, secretaris, jhr. mr. .7. C. Schorer van de Souburgen ?n mr. D. M. de Superville. Gisteren moet de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare beraadslagingen hebben begonnen over het ontwerp van wet betrekkelijk het Nederl. muntwezen. Men verwacht dat de behandeling van dit ontwerp de Kamer gedurende een paar dagen zal bezig houden. Men verneemt dat de beraadslagin gen over het ontwerp nopens de droogmaking van het Haar lemmermeer in het begin der volgende week zullen worden gehouden. Hec schijnt nog onzeker, of, na den afloop de zer werkzaamheden, de zittingen der Kamer zullen worden geschorstdan wel de vergadering zal worden gesloten. Dezer dagen is door den Koning vastgesteld het huis houdelijk reglement voor de directie van de Nederlandsche bank en de instructie voor den secretaris-generaal van dat collegieterwijl de heer de Lepel, lid van het amortisatie syndicaatbij voortduring is benoemd tot agent, zoo voor de actiën van het Rijk in gemelde bank, als om Z. M. en de leden van hoogstdeszelfs huis te vertegenwoordigen voor zoodanige aandeelen, als welke hoogstdezelve of die leden daarin bezitten en in het vervolg mogten verkrijgen. Z. M. heeft goedgekeurd eene ontworpen werk-orde voor hec departement der marineover het loopend jaar. Het gemeld departement is door Z. M. gemagtigd om aan de drie personen die zich bij het blusschen van den brand van 's Rijks fregat Diana, te Willemsoord, verdienstelijk hebben gemaakt, als belooning en aanmoediging ieder 25 te doen uitbetalen. Naar men verneemt, zal op den 19 dezer en volgende dagente Gorinchem worden overgegaan tot het aankoo- pen van nog 60 stuks trekpaarden voor het wapen der ar tillerie, ten overstaan van de daartoe door het departement van oorlog te bestemmen officieren tegen dadelijke voldoe ning in klinkende munt van wege dat departement. Uit Nijmegen den 11 schrijft men het volgende De beroemde kunstschilder B. C. Koekoek heeft eene schilderij vervaardigd, hoog 5 en breed 3 voet, welke door deskundigen geacht wordt een der beste werken van dien meester te zijn. Men zegt dat hetzelve bestemd is voor den koning der Franschen." In de zitting der Belgische kamer van afgevaardigden van den 11heeft de heer Lebeau eene motie gedaan strekkende om de zittingen ten tien ure des morgens te doen aanvangen. De mannen van de tegenpartijde heeren Gen- debien Du mortier en Pollenusvan nature vijandig tegen alles wat aan de afdoening van hec tegenwoordige vraagstuk bevorderlijk kan zijn, hebben dit voorstel met alle kracht bestredendoch zonder gevolg. De meerderheid der kamer heeft het gevoelen van den heer NothombKerhaegen en den minister van oorlog, die op bespoediging van zaken aandrongen, gevolgd, en het voorstel aangenomen, zoo dat morgen reeds de zitting ten tien ure zal aanvangen. In weerwil van dit besluit der meerderheid heeft de heer Pirson het nog gewaagd onmiddellijk daarop een tegenover gesteld amendement voor te stellen, namelijk om de beslis sing van het thans aanhangige vraagstuk te adjourtieren. Dit amendement luidde aldus Gezien het ontwerp van het traktaat, aan het gouver nement aangeboden onder dagteekening van den 23 januarij laatstleden; gezien het wets ontwerp van het gouvernemenc strekkende om gemagtigd te worden het traktaat aan te ne men en te teekenen overwegende dat de territoriale quescie betreffende Luxemburg bij de conferentie niet behandeld is na de hervatting der onderhandelingen en voor de teekening van de laatste acten overwegende dat dit belangrijke vraag stuk nadere ophelderingen vereischcen dat het noodig is op dit punt de aandacht der bemiddelende mogendheden te vestigenzoo adjourneert de kamer de beraadslagingen over verwerping of aanneming der acte van de conferentie, tot aan het tijdstip, waarop hec gouvernement, daartoe een nieuw voorstel doendevan oordeel zijn zalhetzelve aan de orde van den dag te moeten stellen." Bij de ontwikkeling van dit amendementheefc de heer Pirson zoo zeer alle palen der betamelijkheid te buiten ge gaan dat men van alle zijden der kamer den wensch uicce dat hij tot de orde teruggeroepen zoude worden. De heeren Gendeb-en en de Mérode, hoezeer beidende woorden van den heer Pirson af keurendehebben hem echter tegen dien maatregel verdedigden de kamer indachtig gemaakt aan zijnen hoogen ouderdom die wel tot verschooniug kon strek ken voor zijne buitensporige taal. Na dit incident heefc de kamer, zonder verder acht te geven op bovengemeld amendementde beraadslagingen over het vredes-trakcaat voortgezet. Hec woord was aan den abc de Foere die eene lange redevoering uitsprak tegen het ont werp. Hij behandelde bijzonder het stuk van den handel en beklaagde zich over de onbekwaamheid van bet ministe riedat alleen de nijverheid had in den grond geboord. Hij hield staandedat Belgie geen geweld te vreezen had van de zijde der vreemde mogendhedenindien de kamer het traktaat verwierp. Zoo echter integendeel Belgie het onge luk had om tot de toetreding over te gaan, zou hij liever wenschen, dat bet onder de mogendheden verdeeld wierd In de zitting van den hebben weder onderscheidde leden hunne gevoelens geopenbaardonder anderen heeft Hii verhi f °P nie™ tachtig doen hooren. di"en bin t6gen de decfamatien, die zoo vele' b S e 'eraadslagingen rekken. Hij zeide dat her

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1