MIDDELBUllGSCHK COURANT, N°- 31. Dingsda 8 1839. 12 Maart. nieuwstijdingen" iDuitödi'r.ub. Jfv.infertjfi. Hebeirianbeu. I)e abnniiements-prijs dezer Courant is 2 75voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voorniet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve tn het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Voorjaars-Vergadering houden bin- nen Middelburgin de Abdijop Woensdagden 3 April 1839, des voormiddags te half-elf urenzullende op Don derdag den 4 dier maanddes morgens te negen uren worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van een getuigschrift van hun goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester hunner woonplaats en van eene authentieke acte hunner geboorte, zich ten minste acht dagen te voren bij den School-Opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE. den 12 Maart 1839. Secretaris. REGLEMENT der gewone Teregtzittingen van hel Kantongeregt te Axel. Het KANTONGEREGT te AXEL in het tweede Arron- dissentent der Provincie Zeeland Gezien het Reglement betreffende de wijze van de inwen dige dienst van den Hoogen Raad, gelijk mede van de Iloven en Ilegtbankengoedgekeurd bij Zr. Ms. besluit van den 14 September 1838 {Staatsblad No. 36); Gelet op art. 27 van hetzelve; Gehoord het gevoelen van het Openbaar Ministerie; Heeft goedgevonden te regelen zoo als geregeld worden bij deze, de dagen en uren der gewone Teregtzittingen van het Kantongeregt aldaaren te bepalen als volgt De gewone openbare Teregtzittingen zullen gehouden wor den ten Stadhuize te Axel, tweemalen per week, en wel bepaaldelijk op Ditigsdag en Vrijdag, aanvangende des voor- middags ten tien ure. De zittinggehouden wordende op Ditigsdag, zal bestemd zijn tot de behandeling van Burger lijke zaken, daaronder begrepen zaken van Koophandel, als mede tot eeds-prestatien. De zitting van Vrijdag zal be stemd zijn tot het behandelen van Strafzaken. Verder zal de Dingsdag na den afloop der openbare Teregtzitting, bestemd zijn tot het benoemen van Voogden en Curators, en tot het houden van andere deliberatien betreffende belangen van Min derjarigen. Aldus gedaan en gearresteerd bovenstaand Reglement, na dat hetzelve bevorens door Zijne Excellentie den Heer Mi nister van Justitie bij dispositie van den 9 Februarij jl. No. 40, was goedgekeurd,bij ons, A.J. Paulus, Kan- tonregter, en hebben hetzelve met den Griffier M. H.Telchuys geteekend, te Axel, den 27 Februarij 1839. I11 kennis van mij M. II. TELCI1UYSGriffier. VERGADERING van het Middelburgsche Departement der MaatschappijTot Nut van 't Algemeen, op Woens dag den 13 Maart 1839, des avonds ten zes ure. Reke ning van de School-Commissie Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. HANOVER den 5 maart. De vergadering der stenden is eergisteren weder voor onbepaalden tijd geadjourneerd ge worden. Het koninklijk manifesthetwelk dit besluit bevat is, 11a de gewone inleiding, van den volgenden inhoud: Aangezien verscheidene medeleden der tweede kamer van de door ons den 15 der vorige maand zamengeroepen sten den vergadering des koningrijks, zonder zich verontschuldigd te hebben, aldaar niet verschenen zijn, anderen, nadat zij het aanvangen der beraadslagingen door hunne afwezigheid onmogelijk gemaakt hadden, nu deels hunne aftreding als ge deputeerden hebben te kennen gegeven deelsten gevolge van hun verder wegblijven of door hunne verklaring de be staande constitutie van 1819 niet te willen erkennen, opliou den medeleden der vergadering te zijn, en op deze wijze het getal leden der tweede kamer, dat tot het nemen van be sluiten gevorderd wordtin weerwil hunner 14de bijeenkomst ook nu nog ontbreekt; zoo vinden wij ons bewogen, onze getrouwe stenden-vergaderinggelijk bij deze geschiedt, te verdagen te meer dewijl door het langer bijeenzijn der opgekomen afgevaardigden, welke hunnen pligt betracht heb ben het land met onverantwoordelijke kosten bezwaard wordt, terwijl ons landsvaderlijk doel zich uitstrekt om de natie in ieder opzigt mmelooze uitgaven te besparen. Derhalve zullen de verkiezingen tot vervanging der uit vallende afgevaardigden bevolen worden enz." FRANKFORT den 5 maart. Uit Berlijn wordt gemeld, dat 2 bataillons van het 14de infanterie-regement van linie te Stangard garnizoen houdendelast bekomen hebben oin zich marschvaardig te houdenten einde naar het groother togdom Posen te marcheren, werwaarts reeds een regement dragonders uit Landsberg is vertrokken, terwijl uit Glogau ■eene batterij naar Lissa gezonden is. Ook bij de koninklijke lijfwacht te Berlijn worden maatregelen genomen om in ge val van nood onverwijld op marsen te kunnen gaan. De luitenant-generaal von Pfueldie het 7de Pruissische leger-korps komraandeertis naar Dusseldorf afgereisd waar hij een tijd lang met zijnen staf zal blijven. LONDEN den 6 maart. De nieuwe onder-koning van Ierland lord Ebrington heeft maandag zitting in het hoo- gerhuis genomen, onder den titel van lord Fortescueen bij die gelegenheid zich verdedigd omtrent vroegere gezegden die hem dezer dagen waren verwetenbetrekkelijk de Iersche tiendenwet, en waaruit opgemaakt was dat hij als een vijand van de gevestigde kerk en hare regten moest aangemerkt wor den. Deze verdediging scheen lord Lyndhurstdie zich over de benoeming van zijn lordschap tot lord-luitenant van Ier land beklaagd had even min als andere voorname leden der Torie-partijte overtuigen dat zij zich zonder reden onge rust getoond hadden dat het zenden naar Ierland van een man, die zoodanige politieke gevoelens beleed als de her vormingsgezinde lord Ebringtongevaarlijk voor de Prote- stantsche kerk aldaar worden kon. De debatten over dit punt waaraan ook de hertog van IVellington lord Brougham en lord Melbnisrnc deel namen hebben geen verder gevolg gehad. Dienzelfden avond heeft de eerste secretaris der admirali teitde heer C. IVoodin het huis der gemeenten, bij het aanbieden der begrooting voor de uitgaven van het departe ment van marine, verschillende aanmerkingen door de oppo sitie-partij tegen de ministers gemaakt, betrekkelijk den staat van 's iands zeemagtbreedvoerig vvederlegd en begonnen met aan het huis de noodige sommen te vragen om in het volgend jaar 34,165 man in dienst der marine te onderhou den. Woensdag moet het huis wederom in comitté verga deren om de beraadslagingen over dit belangrijk onderwerp verder voort te zetten. PARIJS den 7 maart. De opgave van den uitslag der verkiezingen die het Journal des Dèbats heden geeftbiedt eene voor het ministerie gunstiger alhoewel altijd onvol doendeverhouding dan gisteren aan. Volgens hetzelve wa ren er gisteren avond 431 verkiezingen bekend; daarvan be hoorden er 214 tot de ministeriele of constitutionele partij, en 213 tot de coalitie; 4 leden had men geene plaats onder eene van de beide partijen kunnen geven. Onder de 28 benoemden, wier namen nog worden inge wacht, telt hec ministerie, naar men meent, slechts een klein getal voorstanders. Doch al is dit werkelijk zoo, daar de wederzijdsche krachten der partijen schier gelijk staan zal de nieuwe kamer waarschijnlijk met de ontbondene nage noeg overeenkomen. Intusschen zijn al de opmakingen om trent de sterkten der partijen nog geheel onzekeren men zal nog drie of vier dagen moeten wachten, alvorens met zekerheid deswege te kunnen spreken. Algemeen is men van oordeei dat het ministerie Molé zal aftreden. Omtrent de zamenstelling van een nieuw kabinet, is hec echter mede niet doenlijk jets bepaalds aan te kondigen. Dit alleen is vooruit te zien, dat, welk ministerie ook optrede, hetzelve weinig kans heeft om langen tijd op het kussen te blijven wanneer niet eene der partijen eene zege behaalt die beter beslist. Bij de verkiezingen is hec zoo woelig toegegaanzegt een der dagbladen, dat men twijfelen zou indeXIXde eeuw en in Frankrijk te zijn. In verschillende steden zijn de kie zersbijeenkomsten in zwelg- en dollemans-partijen ontaard die voor geene beschrijving vatbaar zijn, en waarvan de kosten door bekende volksleiders zijn gedragen. Na de hoof den aldus verhit te hebben is men tot buitensporige uiter sten gekomen. Een ambtenaar van hoogen rang, onder an deren is blootgesteld geweest aan pogingen die zelfs hem het leven hadden kunnen kosten. Wat onder al deze omstandigheden door de tegenwoor dige bewindslieden zal gedaan worden, is voor als nog een raadsel. Doch iièt laat zich niet ontveinzen, dat Frankrijks toestand in 1839 eene wonderbare overeenkomst heeft met dien van 1830. Ook mannen, op wier oordeel en beraden heid, niet alleen Frankrijk, maar ook geheel Europa, groo- ten prijs steltcoonen zich van deze waarheid diep door drongen. De grijze en achtenswaardige Royer-Collard heeft dezer dagenin eene circulaire aan de kiezers van V/try de aan het Fransche staatsgebouw geslagen wonden met zijne gewone scherpzinnigheid opengelegdzie hier de eigen woor den van dezen voortreffelijken staatsman: De regering wordt door haar (de coalitie) in hare wer king verlamd, vernederd, met onrnagt, ja zelfs met onmo. gelijkheid geslagen. Achter haren bedriegelijken sluijer ver- heft zich de geesc der revolutie En gelooft nietdat deze zich met de kortstondige eer van hec ministerie en van een ondergeschikt deel aan het gezag vergenoegen zalom hare onverzadelijke hartstogten te bevredigen. Neendien geest schrijdt over puinhoopen en veroveringen naar eene rijkere prooi voorwaarts Wij zijn een nieuw tijdvak ingetredengroote rampen bedreigen onsom dezelve te kunnen bestrijden moet men zich wachten voor begocbe- lingen. Hec is de julij-troon die aangerandja zelfs aan het wankelen gebragc wordt, die troon welken ik niet heb helpen oprigcen, maar die op dit oogenblik, ik erken het, tegen verderfelijke aanslagen onze eenigste toevlugt is." Hec dagblad le Commerce behelst eenen brief van de Potter, over de vervolging van deszeifs vriend Barthelsdoor hem een opregt belangloos en standvastig man geheeten. Deze brief besluit als volgtAan de lieden welke Belgie verzaakt, ontbrak nog slechts de onderdrukking van den pa triot, wiens eenig ongelijk geweest is, dat hij het volk de zwakheid, de omkooping, de laagheid en het verraad heefc willen doen kennenwaarmede zijne binneniandsche vijanden het land schandelijk aan deszeifs buitenlandsche vijanden overleveren." Uit Baijonne van den 3 dezer wordt het volgende ge schreven De zege van Maroto is volkomen. Don Carlos en zij ne familie hebben zich den 27 februarij naar Tolosa begeven. De pretendent wijde in eene nieuwe proclamatie breedvoerig uit over de trouw van Maroto, en noemt den moord aan weerlooze slagtoffers een billijke straf, noodzakelijk voor de veiligheid van den Staac. Men heefc nimmer zooveel laagheid gezien Naar hec schijnt hebben er nog eenige fusilladen plaats gehad. De courant van Onate en de nieuwe proclamatie houden eenparig, dat het gebeurde de grootste geestdrift onder de troepen en de bevolking had verwekt. Hec schijnt, dat de bisschop van Leon de vergunning verkregen heeft om in Spanje te blijven, maar op de uiter ste grenzenzeker om zijne betrekking van aposcolischen le- gaac te kunnen blijven uitoefenen. Niets is verachtelijker, dan het gedrag van don Carlos die gedurig, in minder dan acht dagen tijdsvan gedachte veranderende, na Maroto vogelvrij verklaard te hebben, den moed niet gehad heefc om zich aan hec hoofd der troepen tegen hem te stellen. Het getal der aanzienlijke personeu wier verbanning Maroto geëischc heeft, bedraagt 30. Den 26 is Maroto te Villa Franca bij don Carlos en diens familie gekomenen heeft het welwillendst onthaal genoten." MIDDELBURG den n maart. In de bijeeenkomst der Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 7, heeft de cen trale afdeeling verslag tiitgebragt omtrent de voordragt betref fende de gouden en zilveren werken, waarvan de beraadsla gingen op heden moesten plaats hebben. Een ingekomen ver zoekschrift betreffende die voordragt is naar de commissie verzondendoor welke vervolgens verslag op onderscheidene verzoekschriften is gedaan. Van Zierikzee den 7 dezer schrijft men Naar men verneemt is door heeren directeuren der Znid- Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen gevestigd te Rotterdam aan schipper Pieter de Vos en verdere manschappen, welke bij de redding der schipbreu kelingen van het Engelsche schoonerschip Malvina, bij hem aan boord geweest zijn tot belooning en aanmoediging toe gekend eene som van honderd vijftig guldenwelke som. door den heer J. de Kater Jz.corresponderend lid dezer maatschappijaan bovengemelden schipper en verdere man schappen is uitgereikt en met dankbaarheid ontvangen ge worden, Met genoegen verneemt men, dat Z. M. bij besluit van den 1 maart 1839, no. 76, onzen stadgenooc, de schipper-visiceur op het recherche-vaartuiggestationeerd op de ScheldeJan van Meerendonk benoemd heefc tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw." In de zittingen der Belgische vertegenwoordigers van den 67 en 8 dezer hebben weder onderscheidene leden over het vredes-traktaac gesproken. De redenen door hen aangevoerd kwamen meestal overeen met hetgeen reeds in de vorige bijeenkomsten zoo breedvoerig is ontwikkeld. De voorstanders van den vrede beroepen zich op de belangen van de nijverheid en op de noodzakelijkheid om voor ge heel Europa te bukken. Zij betreuren allen gedwon gen te zijn om van de Liraburgsche en Luxemburgsche broeders te scheiden, doch zij rekenen het geene schande 0111 goedwillig af te scaanwat men door geen geweld zou de kunnen? behouden. De leden der oppositie daarentegen willen geenszins erkennen, dat eene weigering, om het be twiste grondgebied af te staan eenen oorlog ten gevolge zoude hebben zij rekenen er op, dat de mogendheden te veel brandstof in hun eigen land hebbenom roekeloos hec vuur aan te steken. Aan den handelsstand verwijten zij dat om de belangen van het oogenblik, die van de toekomst geheel en al door hen worden voorbijgezien. Het ministe rie moet bestendigzelfs van de voorstanders van den vre de, de beschuldiging hooren, van doelloos millioenen ver spild en de gemoederen tot den tegenstand opgewonden te hebben. Ter regtvaardiging heeft dc minister van buiten-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1