MIDDELBURGSCUE W' 27. Zalurdag ËfpUEOEK h( GEWKïK fe TC /pi ©^enbare Slcckoopitig MEK UIEN-KEUR. NIEUWSTIJDINGEN. Suitöchlanb. (Qiroot-Brittaujc. Jfvrtttkrijfc. ilcbcvlAtlbfitl.. De abonncmtnts prijs dezer Courant is 2 t j5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. j)e Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,óo ling geschiedt complant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. en voor icderen regel daarboven 22 Cents. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Agentschap Middelburg. De AGENT van liet DOMEIN te Middelburg zal, op Diugsdag den 5 Maart 1839, des voonniddags ten 10 ure, ten Raadhnize der Stad Middelburg en ten overstaan van den Notaris van der Horst Serlé publiek verpachten: de op brengst der twee TOLLEN, No. 1 en 2 staande op den Groenen Weg der iste Klasse No. 3 in het Eiland IValche- reti voorden tijd van één jaar, ingaande met 1 April 1839; en op Donderdag den 7 Maart 1839, des middags ten 12 ure ten Raadhnize der Stad Tholenen ten overstaan van den Notaris van Voorts Catshoekde opbrengst der drie TOLLEN No. 8 9 en 10 staande op den Grooten Weg der ïsie Klasse No. 3 in hec Eiland Tholenmede voor den tijd van één jaar, ingaande deni April 1839. De voorwaarden liggen ter lezing aan het Gouvernement der Provincie Zeeland in de Gemeenten langs den Weg ter gebruikelijke plaatsen, alsmede ten Kantore van de beide Notarissen en van den Agent voornoemd bij wien alle ver dei e inlichtingen te bekomen zijn. De Agent van liet Domein G. van der MIEDEN. A G K N TSCHAP M I D D E L B U R O. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, op Donderdag den 7 Maart 1839, des middags ten één uur, ten Raadhnize der Stad THOLEN, ten overstaan van den Notaris van T'onrst Catshoekonder nadere approbatie in het openbaar aanbesteden Het bouwen van twee TOLHUIZEN, een in de nabij heid der Stad Tho en en een nabij liet Dorp Poortvliet benevens de daarstelling van twee TOLBOOMEN en toeliehoorenmet bijlevering der noodige materialen. De conditiën en voorwaarden liggen ter lezing in het Lo gement het H'apcn van Zee'and te Tholen, en in het Ge meentehuis te Poortvlietgelijk mede ten Kantore van den Notaris en den Agent voornoemd, bij wien nadere informa tie» te bekomen zijn. Middelburg, den 1 Maart 1839. De Agent voornoemd, G. van der M I E D E N. o"> 's Rijks Werven der Marine te VLISSINGENop Dings- dag den vijfden Maart aanstaande, des voormiddags tën tien ure, van een aantal voor 's Rijks dienst afgekeurde GOE DEREN; bestaande 111 eene partij oud Touw, Slapping en Ai'vai. e enige PresenningsWaakrokken oude Vlaggen, Beddelakens oude Duigen en Bodemstukken, Kledingstuk ken en Levensmiddelen Voorts eenige lioopen Brand hout en Schalen, twee lioopcn Mot, vier jollen, cene Roeischouw en andere voorwerpen. Zullende alles twee dagen vóór en op den Verkoopdag, voor een ieder die daarbij gading mogt hebben op de ge melde Werven te zien zijn. Vlissingen den 19 Februarij 1839. De Vice-AdmiraalDirecteuren Komman- dant der Marine, in het lloofd-Depar- tement van de Schelde O. W. G O B I U S. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt ter kennis der daarbij belanghebbenden in de Provincie, dat op Zaterdag den 9 Maart aanstaande, des morgens ten 10 ure, in den Tuin van liet Schuttershof St. Joris, te Middel burg, de keuring voor dit jaar zal plaats hebben van nim mer gedekte Inlandsche vierjarige MERRIEN, welke de Eigenaars zouden verlangen door den Hengst uit 's Rijks Stoeterij te doen dekken ter bekoming eener Premie van f 75. Zii, die hunne Merrien ter keuring willen aanbieden, worden verzocht om, vóór den 9 Maart, daarvan kennis te geven aan den ondergeteekendein de Bogaardstraat Wijk I). No. 36. Middelburg, den 28 Februarij 1839. Uit naam der Commissie J. H. LIEBF.RT, Secretaris. Ter voorkoming van vervolging en der kosten welke de zelve veroorzakenworden de nalatige Belastingschuldigen in het Stedelijk Middel der LANTAREN-GELDEN enz., over het afgeloopen jaar 1838, bij deze uitgenoodigd tot eene onverwijlde voldoening derzeive, en zulks uiterlijk vóór of op den 1 8 dezerdewijlna genoemd tijdstipde mid delen tot vervolging, bij de Wet voorgeschreven, tegen de zoodanigen der nalatige» zuilen worden te baat genomen. Middelburg, den 2 Maarc 1839. De Collecteur van voorzegd Middel DE TROIJE Nz. WEENEN den 18 februarij. Z. M. de keizer heefc het ontwerp tot het daarstellen van eenen spoorweg, een der be langrijkste niet alleen van het Oostenrijksch gouvernement maar van geheel Duitschland en Europa, toegestaan. De zelve zal van Weenen naar Triest leiden, door Stiermarken Carniole en Dalmatie. Aan de beide laatste gouvernemen ten zijn daaromtrent de bevelen reeds gezonden; het schijnt, dat voor Stiermarken nog geen bepaalde weg is aangeduid. De werkzaamheden zullen onmiddelijk beginnenwanneer men het grondgebied, hier en daar gelegen, zal hebben aan gekocht. Wanneer men nagaatdat deze spoorweg zich vereenigen zal met die van Weenen te Hof in Bohemen, dan zal het Oosten 111 onmiddelijke gemeenschap gesteld wor den met de oevers van den Donau de Meinden Rijn en de Baltische zee; zonder dat zich eenige zwarigheden zullen kunnen opdoenaan de monden van den Donau. In de gevolgen zal deze onderneming zeer gunstig voor Duitsch land zijn. FRANKFORT den 24 februarij. In het volgend jaar zullen onderscheidene groote herinneringsfeesten in de Pruis- sische monarchie luisterrijk worden gevierdnamelijk het jubel der troonbestijging van Frederik den Grooten in 1740, dat van het aanvaarden der regering door den keurvorst Fre derik {Vilhelm in 1640, en het derde eeuwfeest der invoe ring van de Hervorming in de mark Brandenburg in 1540. I11 een berigt uit Keulen, door een geacht blad mede gedeeld worde gemelddat ook de artillerie van het Rijn- sche en Westfaalsche legerkorps mobiel gemaakt is, en al de troepen bevel hebben bekomenzich ieder oogenblik ge reed te houden, om uit te marcheren. De gewone krijgs oefeningen in vredestijd zijn gestaakten men is begonnen met hec oefenen der troepen in het marcheren en in het ma ken van groote manoeuvres. Volgens een loopend gerucht doch waarvoor niet ingestaan werd, zouden dergelijke beve len aan het Brandenburgsche en Saksische legerkorps gezon den zijn. Verder sprak men van aanmerkelijke veranderin gen in de hooge betrekkingen bij het Pruissische leger. De generaal von Grolman zou cot opperbevelhebber bestemd zijn ingeval een cogt mogt ondernomen worden. Niet alleen in Hongary-e, maar ook te Weenen zelve, zijn verscheidene Roomsch-Kacholijke geestelijken tot het nederleggen van hun ambt verpligc geworden, ten gevolge hunner weigering om gemengde huwelijken in te zegenen. I11 het Zwitsersche kanton Zurich heerscht thans eene groote opschudding, eer zake van liet beroepen van den Stuttgarter geleerde dr. Strausz tot hoogleeraar in de god geleerdheid aan de hoogescliool van Zurich. De genoemde geleerde heeft namelijk voor eenigen tijd een geschrift, on der den titel van het leven van Jezus, uitgegeven, waarin de goddelijkheid van den Verlosser zoo niet stellig geloo chend ten minste in een hoogst twijfelachtig licht gesteld wordten hetwelk alzoo binnen- en buitenlands niet minder ergernis dan opzien heeft gebaard. In den grooten raad des kantons zijn ernstige pogingen aangewend om het beroep van den man, die zoodanige leerstellingen openlijk verkondigde, te doen intrekken, althans om hem van het aanvaarden der hem opgedragene betrekking af te schrikken doch deze pogin gen hebben niet mogen baten en schipbreuk geleden op de aanmerkingen van een groot aantal leden dier vergadering dat het genoemde geschrift van den beroepen hoogleeraar slechts als een wetenschappelijk werk te beschouwen was en dat welke dan ook de godgeleerde strekking van hetzelve mogt wezende tegenwoordige staat der godgeleerde studiën, al thans de vruchten die daarvan aan de ingezetenen werden aangeboden in den tegenwoordige)! toestand der beschaving dermate ongenoegzaam voor de behoeften waren dat het voordragen en onderzoeken van nieuwe leerstellingen op zich zelf reeds als een belangrijk voordeel te beschouwen washetgeen voor de groote zaak geene andere dan heilza me vruchten zou kunnen dragen. De tegenstanders van den nieuw benoemden hoogleeraar hebben zich hoogelijk over deze grondstellingen, die ook bij het bewind des kantons ingang hebben gevonden, geërgerd, en thans verheft zich in alle oorden des lands de kreet dat de godsdienst in gevaar is." De jongste berigten voegen er bij dat de staatkundige partijschap zich in de zaak heeft gemengd, en dat de gisting, die alom openlijk wordt waar genomen, ligtelijk bedenkelijke woelingen zoowel In het bur gerlijke als 111 het kerkelijke kan opleveren. LONDEN den 24 februarij. Van regerings wege zijn belangrijke bepalingen vastgesteld, om de gemeenschap cus- schen deze hoofdstad en Ierland sneller te maken. Wanneer deze bepalingen 111 werking gekomen zijn zullen de brieven die maandag avond van Londen afgezonden worden dingsdag avond te Dublin en woensdag morgen te CorkLimerick Waterford en in andere Iersche steden uitgegeven kunnen worden. Bij den laatst in Ierland gewoed hebbenden orkaan die te Dublin zoo veel schade heeft veroorzaakt, is midden in den nacht een httis door den wind ingestort. In hetzelve werd een magazijn van kristallen en glas gehoudengeen enkel stuk der in voorraad zijnde goederen is ongeschonden gebleven; doch hetgeen zonderling mag geheeten worden, isdat de koopman zijne vrouw en dochterdie op de derde verdieping te bed lagenen te midden van dezen puin hoop van hout, steen en glasscherven nederstorttengeene het minste letsel hebben bekomen. De jongste berigten uit de West-Indische koloniën (Demerary 2 en Jamaika 19 januarij) luiden bij voortdu ring ongunstig ten aanzien der gezindheid van de negers om te werken. De gouverneur van Jamaika heeft eene reis ron dom dat eiland gedaan en eene proclamatie uitgevaardigd waarbij hij de negers met veei zachtmoedigheid aanspoort om tegen het billijke loon, dat hun wordt aangeboden, te arbeiden doch men vreest hierdat deze poging weinig zal baten. In de bijzondere brieven uit genoemde koloniën be klaagt men zich, dat de negers zich meer en meer gewennen aan hunne werkeloosheid en losbandigheid. Eergisteren is hier ter stede eene bijeenkomst gehouden van koloniale grond bezitters om zich met elkander te beraden omtrent den be denkelijke» staat der zaak waardoor zij groote verliezen lijden. PARIJS den 25 februarij. Het Journal des Débats van heden deelt een manifest aan de kiezers mede, waarin, on der anderen deze zinsneden voorkomen „Nog eenige dagen en de kiezers van Frankrijk zullen tusschen het gouverne ment en de coalitietusschen den oorlog en den vrede be slist hebben tusschen den eerbied voor en de schennis der traktatentusschen eenen ongehoorden voorspoed en eene onvermijdelijke verzwakking, tusschen eene waarlijk parle mentaire meerderheid en de meest anarchistische minderheid. Eene verzoening tusschen de verdedigers der tot heden ge volgde staatkunde en de lieden die altijd derzelver vijanden geweest of het geworden zijn is onmogelijk. Geen mis leiding moet er dan plaats hebben dat de partijen dan den moed hebben om voor hunne ontwerpen uit te komen. De kiezers moeteii met kennis van zaken beslissen." Het schijnt, dat hec ministerie thans meer genegen is, om de tusschenkomst van Engeland in de Mexikaansche ge schillen welke zij lang geweigerd had aan te nemenen wel, omdat hetzelve inziet, hoe bezwaarlijk hec zal zijn, en hoe groote kosten het na zich zal slepenom die ge schillen door de wapenen te eindigen. Daarmede brengt men in verband, dat tot dusver geene troepen naar Mexico ge zonden zijnwaartoe de noodige toebereidselen reeds ge- maakc waren. MIDDELBURG den 1 maart. De 42"e jaaroag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is gisteren binnen deze stad op de gewone wijze gevierd. Wij vernemen dat bij die gelegenheid eene feestelijke vereeniging van de leden der loge la Philantrope heefc plaats gehad. Bij het stedelijk bestuur is op den 25 februarij gestort geworden eene som van ƒ924: 64, uicmakende het zuiver provenu van eene op den 21 te voren plaats gehad hebbende verloting van vrouwelijke handwerken, ten behoeve der armen dezer staden welke aanzienlijke somovereenkom stig het verlangen der opzigters dezer loterijis verdeeld en uitbetaald voor zijnde 619:76, aan de commissie cot voorziening in den nood der armen en behoeftigen en voor zijnde 30988 aan de commissie tot uitreiking van kieedingstuklcen aan behoeftigen (de Zeeuwsche Dorkasjter wijl deze beide commissien door het stedelijk bestuur tevens zijn uitgenoodigd, om gemelde giften, onverminderd de ge wone bedeelingen, te doen strekken tot eene buitengewone uicreiking van eerste behoeften en daarbij in acht te nemen eene zoo veel mogelijk gelijke verdeeling dezer voorwerpen onder de armen der verschillende gezindheden binr.en deze scad gevestigd. Mogcen zij allendie door hunnen belangeloozen ijver deze menschlievende onderneming hebben tot stand gebragc of dooreen zoo loffelijk voorbeeld voorgegaan, daartoe ook van hunne zijde hebben medegewerkt, van wat stand of rang ookvoor hunne opoffering van tijd of geld het loon genie ten, dat vroeg of laat den weidenkenden wedervaart die zich het lot aantrekt van zijne verarmde natuurgenooten CMedegedeeld, artikel). In de op den 26 februarij door de Nederlandsche han delmaatschappij te Rotterdam gehouden veiling van 26,805 kranjangs en kanassers, 140 kisten en 135 matten Java sui ker, is alles, zoo beschadigde als onbeschadigde, wel ver kocht, en naar qualiteit besteed van 24a tot 44 gulden. Naar men verneemt, hebben de leden der sociëteit la Place Royalete 'sHage, eene zilveren tabaksdoos met een geldelijk geschenk doen toekomen aan Huig Hazeuoottot

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1