MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 25. Dingsdag 26 Fcbriiarij. jfvAMfcrijfc. 1 IBXf& NIEUWSTIJDINGEN. £3uit9chiattï>. ilebevlsinbett. Dc abonncments-prijs dcier Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3* De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt complant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr »o uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-^en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van een tot zes regels is 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 Cents. J w V "V" (jvwuv^vii IV. VHI1VII van den lang gekoesterden wensch toe vestiging van zooda nig coliegie eindelijk te hebben kunnen vervullen. Z. M. had, zeide hij, daartoe mannen gekozen, die, even als hij zelf, slechts éénen wensch namelijk dien voor de welvaart en het geluk des lands hebben konden. Mijne politieke meeningen (voegde de koning er bij) zijn bekend, en het gaat mij ernstig ter harte dat alle klassen mijner getrouwe onderdanen zich overtuigen dat ikhoe volhoudend aan den eenen kant in de handhaving der ware monarchale grondstel lingen en van de regten der souvereiniteitechter nooit in breuk op de regten van anderen wil maken, en dat niemand meer dan ik alles haat wat maar eenigzins naar despotismus zweemt. Alles wat ik verlang is orde en een geregeld be heer, zonder welke geene regering bestaan kan." Z. M. verzocht dan ook deleden van den staatsraad, alles wat hun werd voorgelegd kalm en onpartijdig te overwegenen hem hunne gevoelens daarover eerlijk en rondborstig mede te deelen. FRANKFORT den 19 fehruarij. De Pruissische Staats courant behelst een officieel artikel, tot de verklaring be trekkelijk die de aartsbisschop van Gnezen en Posen onlangs in een Beijersch dagblad heeft doen plaatsen, en waarbij hij zich beklaagc dat in het vertoog, den 31 december II. van regeringswege, in genoemde Staatscourant geplaatst, onder scheidene punten voorkomen welke niet met de waarheid sirooken en beleedigend voor zijn karakter zijn. Men zal (dus wordt in de laatste zinsneden van dit of ficieel artikel gezegd) niet verwachten dat de koninklijke regering het overeenkomstig hare waardigheid acht, de rede neringen van den aartsbisschop verder in openbare dagbladen te wederleggen. Zij laat de beslissing geheel aan den regter over, voor weiken het onderzoek tegen den prelaat hangen de is. Zij vergenoegt zich dus alleenmet het eene verre gaande dwaling van den laatsten te noemen dat hij terwijl hem alle middelen tot wettige verdediging bij dat geregtelijk onderzoek ter hand staandezen weg versmaadt en eene on wettige verdediging door middel eener openlijke opruijing der gemoederen zoekt." liet antwoord van den Paus op het genoemd vertoog van 31 december wordt nog altijd te vergeefs te gemoet gezien. Te Rome wil men onderrigt zijn dat het zeer gewigtige bij zonderheden zal behelzen. De koning van Beijeren is den 16 dezer naar Italië op reis gegaan. Hij zou zich over Ancona naar Napelsver volgens naar Palermo en in den terugtogt ook naar Rome begeven. Naar men meldt, zijn dezer dagen zoowel in Pruis- sisch als in Russisch Polen proclamatien verspreid waar in de Poolsche jongelingen worden opgeroepenom de zelf standigheid van hun vaderland te helpen herstellen. Men voegt er bijdat deze proclamatien doorgingen op naam van den generaal Skryncckien dat dezelve aanleiding hadden gegeven tot huiszoekingenarrestatien en scherpere maatre gelen van toezigt der politie, PARIJS den 21 februarij. Heden morgen is een courier uit Brussel met depeches op de Tuilericn aangekomen. De door denzei ven aangebragte tijdingen moeten zeer belangrijk geweest zijndaar zij onmiddelijk tot een' kabinetsraad van al de ministers aanleiding gaven. Eene estafette is na den afloop naar Brussel gezonden. Uit bijzondere berigten van Brussel wil men hier weten dat de Belgische ministers een zestigtal van de 102 stem men in de kamer rekenen te hebben die zich voor de toe treding tot de voorstellen van de conferentie zouden ver klaren. De heer Odillon Barrot heeft thans ook van zich doen hoorenen zijne gevoelens in een uitvoerig artikel in den Constitutionelhet blad dat gehouden wordt onder den in vloed van den heer Thicrs te staan, geopenbaard. Naar de lijsten op den 20 october 1837 opgemaakt, be draagt het getal kiezers der 86 departementen van Frankrijk 197,602. De lijsten van het getal kiezers ir. october 1838 zijn nog niet opgemaakt, maar men gelooft niet, dat het getal veel grooter zal zijn. Gisteren heeft men hier het treurig berigt ontvangen van eene geweldige aardbeving welke het eiland Martinique op den 11 januarij geteisterd heeft, en waardoor de hoofd plaats Fort Royalalsmede de haven van St. Pierre, gewel dig geleden hebben terwijl eene menigte menschen daarbij zouden omgekomen zijn. Ofschoon bij het gouvernement nog geen officieel verslag nopens het ongeluk ingekomen is behelsde de Moniteur reeds heden een rapport van den mi nister van koloniën, Rosamelaan den koning, bepaaldelijk J strekkende om hulp en onderstand aan de ongelukkige bewo- I ners van het eiland te verleenen. In dit rapport leest men I het volgende Den 11 januarij jongstl., des morgens kwartier voor zes ure heeft eene aardbeving dè stad Fort Royalhoofdplaats van het gouvernement van Martiniqueen de omliggende gemeenten, in eenen puinhoopdoen verkeeren. Het hospi- Dezelvc moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. HANOVER den 19 februarij. Heden heeft de koning den staatsraad, die bij besluit van 21 januarij 11. is benoemd, in persoon geïnstalleerd en bij die gelegenheid eene aan- spraak gehouden, waarin hij zijn genoegen te kennen gaf Semeenten tn eenen puinhoop,doen verkeeren. Het hospi- van den lang gekoesterden wensch tot vestiging van zooda- I °P en lnSestorc aI|e «n steen gebouwde hui zen zijn omver geworpen, het getal der gedoode of ge kwetste personen wordt op 500 geschatzoodanig zijn de treurige bijzonderheden in de bladen van Guadeloupe van 15 en 16 januarij vermeld. In dezelfde bladen vindt men eene proclamatie van den gouverneur van Martinique die bij de vermelding van den ramp, de inwoners uitnoodigd om ver scheidene noodzakelijke werken in het algemeen belang uit te voeren, en een besluit van denzelfden gouverneur, waarin voor alle vlaggen den vrijen invoer van levensmiddelen en constructie-hout wordt verleend." s GRAVENHAGE den 21 februarij. Reeds in den vroegen morgen van heden is Z. K. H. den Prins van Oranje, vergezeld van hoogstdeszelfs tweeden zoonPrins Alexander van hier naar Tilburg vertrokken. Morgen ochtend vertrekt Z. K. H. de Erfprins derwaarts. M. heeft den 14 dezer een besluit genomen, waar bij het bestaan vergund wordt van eene Christelijke afge scheiden gemeente, binnen de stad Utrecht, bestuurd vol. gens de bepalingen van een bij dat besluit geannexeerd re giement. Deze gemeente zal hare openbare eeredienst uit oefenen in het gebouw genaamd Soli Deo Gloriavroeger gebruikt voor de godsdienstoefening der R.-Katholijken van de Clerefyen gelegen op de Nieuwegrachc te Utrecht. I Als hare eerste opzieners worden erkend H. P. Scholte (te vens belast met de prediking en de bediening der sacramen- ten) H. Cr. Klijn E. Fokke en P. PF. Lothesmitsgaders als diakenen J. Veldhuyzen en A. M. van Beugen. De ge noemde gemeente is onderworpen aan alle wettelijke bepalin gen en gouvernements-verordeningen, welke, met betrekking tot alle andere kerkgenootschappen of kerkelijke gemeenten in dit Rijk, thans bestaan of in het vervolg mogten worden vastgesteld. In het hoofd van dit besluit wordt gezegddat de hinder palen thans zijn uit den weg geruimd, welke Z. M. tot nog toe belet hadden zoodanige toelating te verleenen naardien t°,or ,de requestranten voldaan is aan hetgeen, bij Ko- 11111 'li 1 eS'UIC van 5 ju'ij 1836, tot verkrijging daarvan gevorderd waste wetende vereeniging van een genoeg zaam aantal personen, binnen gemelde stad, die zoodanige afgescheiden gemeente wenschen te vormen de aanwijzing van een geschikt gebouw voor de eeredienstde overlegging van een reglement op het kerkbestuur en de inrigtingen der gemeente het indienen van een t individueel geteekend en door den burgemeester gecertificeerd adresen eindelijk de verklaring dat zij zelve voor de behoeften hunner eeredienst en armen zullen zorgen, zonder ooit op toelage uit 's Rijks schatkist, noch op eenige goederen, inkomsten, regten of titels van het Hervormd of eenig ander Nederlandseh kerk genootschap aanspraak te kunnen maken. Voorts wordt nog gezegd, dat deze toelating geschiedt in vertrouwen op de gegeven verklaringen, en onder uitdrukkelijke voorwaarde van volkomen voldoening daaraan. KATWIJK AAN ZEE den 21 februarijIn den nacht van gisteren op heden, ten twee ure, strandde door aanzei ling bijna halfweg Scheveningen eene onzer pinkenCor- nelia Dederikakapitein Jacob Schaap. Alle hoop op red ding scheen verloren; het stormachtig weder de duisterheid van den nacht, het wassende water, dat zoo hoog aan het dek stond waardoor de manschappen zich aan de tuigagie moesten vastklemmen, om niet van het dek te worden ge slagen vermeerderden de ijsselijkheidterwijl het aanbreken van den dag te laat zoude komen. In dit gevaar waagt zich Huig Haasnooteen jongeling van 17 of 18 jaren, om, na zich geheel naakt te hebben uitgekleedzich in zee te werpen en bereikt hij gelukkig het strand. Hij was een uur van het dorp verwijderd. Daar staat hij nuontbloot van alle menschelijke hulp, naakt, onder een' noord-oosten stormregt tegen den wind aan moetende gaanen in de snerpendste koude, dochondersteund door het Alvermogen bereikt hijna' meer dan eens bij het duin te zijn neder ge slagen en twee uren lang zich te hebben voortgedreven om vier uren het dorp. Spoedig kwam het noodlottig berigt ter kennis van het bestuur der reddingboot van de Noord- en Zuid- Hollandsche redding-maatschappij; welke boot, door de gepaste maatregelen van den heer 6. van Duinkeren plaatselijk mede-bestuurder, zoo ras doenlijk werd in zee ge- bragtreeds om half zes ure de pink bereikte en om zes ure de manschappen waarvan echter de stuurman en een jongen door natte en koude bijkans waren bezweken geluk kig redde. Wij weten niet wat wij hooger mogen roemenof de wijze beschikking van den Algocden0111 Huig Haasnoot door zijn kloek gedrag den redder te doen worden van zg ne medemenschen of het gelukkig bestel der bij ons geplaat ste reddingboot. v VLIJMEN (bij 's Hertogenbosch) den \6 februarij. Woens dag avond, ongeveer ten 5 ure, begaven zich de twee ge broeders van den Dungen uit deze gemeente te Cromvoort aan boord van een klein schuitje, om van daar, alwaar zij eene houtpacht voor hunnen vader hadden gaan betalen, weder naar het ouderlijke huis terug te keeren doch helaas slechts het ranke bootje, waarin zich een buis en eene pet evondenkwam den volgenden dag tegen den middag te Vlijmen aandrijven, zoo dat de beide broeders, twee oppas sende jongelingende steun van een' ziekelijken vader vermoedelijk zijn verdronken, aangezien Cromvoort, over het water, slechts een uur van Vlijmen gelegen is. MIDDELBURG den 25 februarij. Een onzer dagbladen meldt, dat, volgens rescript van Z. M. van den 16 dezer, de miliciens van de ligting van 1839 voor de helft zouden woiden gesteld in het genot van een verlof voor den tijd van zes maanden. Laatstleden donderdag is te Amsterdam in de zaal Odéon, door de heeren Ernst en Frugt een concert gege ven, zoo als aldaar in luister van vertooning, en in heerlijk muzijkaal genot, maar zelden geëvenaard werd. Mevrouw Fink-Lohr heeft ook op dit concert de algemeene toejuiching en bewondering ontvangen zoo voor hare wegslepende voor- dragt als wegens de zuiverheid van haar orgaan. Men zeide, dat zij zich ook 11. vrijdag avond in Felix Meritis met den heer 11'Ugt zou doen hooren en daarna eene reis door de pro vinciën van ons koningrijk zal ondernemen en wel eerstelijk naar Middelburg. Wij vernemen dat deze zangeres morgen (dingsdag) alhier zal aankomen en dat alsdan het vroeger aan gekondigd concert nader zal bepaald en bekend gemaakt wor den. Fan Brielle den 20 februarij wordt ons gemeld Het concertgisteren avond door het alhier sedert één jaar bestaan hebbend muzijk-gezelschapten voordeele van de ar men dezer stadgegeven heeft de algemeene goedkeuring in eene hooge mate weg gedragen. De bovenzaal van hec raadhuisdaartoe door de regering goedgunstig afgestaan was geheel bezet; terwijl de uitgevoerde stukken aller ver wachtingen overtroffen waartoe het koorgezang der heeren en dames van de beide zang-collegien niet weinig bijdroeg. Moge eene zoo algemeene deelneming den leden van dat gezelschap, met de streelendste belooning, ook de overtui ging gevendat hunne aangewende pogingen naar waarde op prijs worden gestelden zij daarin aanmoediging vinden om verder, onder de leiding van den bekwamen, altijd ijver vollen Hesszich meer en meer te blijven volmaken, en door hun voorbeeld het opkomend geslacht hier ter stede voortdurend op te wekken tot het beoefenen der toonkunst die hier, sinds geruimen tijd, als ware het geheel scheen ingesluimerd." Naar men verzekert is de officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage in hooger beroep gekomen van een vonnis dier regtbank geslagenter zake van het doorgaans toelaten van jongelieden en kinderen bene den de 21 jaren, in tapperijen, en dezelve gelegenheid te verschaffen 0111 zich over te geven aan spel en drank eene zaak gewis de aandacht der regeringvan ouders en opzie ners overwaardig De laatst ontvangene berigten uit Brussel loopen tot den 22 dezer. De stad was rustig; de vrienden van den vrede waren vol goede verwachting en hoop. De openbare aandacht was thans natuurlijk op niets meer gespannen dan op de >>udingdie de kamer van vertegenwoordigers omtrent de ^11 haar den 19 door den minister de Theuxingediende wetTjin zal aaneraen. De bladen, die den tegenstand tot het uitrite willen drijven, beweren nog, dat de meerderheid der k tegen die wetten gestemd is, en spreken op eenen renden toon over het gebeurde in de zitting van den •9,- en, zoo als zij het uitdrukken, de drie ministers on- 1 - jie smadelijke verwenschingen die hun van alle kanten 1 -het hoofd werden geworpen, als bezweken zijn en ver- v op hunne banken zatenzonder de oogen te durven 1 an. Van den anderen kant ontkent men ten stelligste le ministers eenig openlijk blijk van moedeloosheid ü-e- hebben, en beweert men, dat het hun tot eere strekt M-heldwoorden onbeantwoord te hebben gelaten On pari igen stemmen dit laatste toe, maar kunnen toch niet n: aan te merken, dat op de vertegenwoordigers zeiven hc TijC Va'? 'afhartigheid drukt, daar geen enkele hun de woelige zitting van den 19 den moed heeft gehad om .oor de zaak der zoo hevig aangerande ministers, al ware hv ik slechts met een enkel woord in de bres te pringen D werkelijk te onverklaarbaarder, omdat men uit som- mi verschijnselen kan opmaken dat een deel der verte- oordigers ja welhgt eene vrij aanzienlijke meerderheid Sun midden vóór de aanneming der door den minister de eux voorgedragene wetten zal stemmen, Hetgeen reeds

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1