MIDDELBURGSCHE COURANT. ■'IFT N°- 22. Dingsdag 1839. 19 Februarij. "nieuwstijdingen. JVanfctftjfc. Avuva;* :gi ^cbcti.ittböcïic ^»tnbcURlaiAti0cft»p|>ij. 2Duit0tftI<ntb. (ÉmwGörittatije. ;RcbcjdAn?>cn. De abonnements-prijs dcner Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 21 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van dén tot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Agentschap Middelburg. De waarnemende AGENT van het DOMEIN te Middel burg zal, op Donderdag den 7 Maart 1839, des middags ten één uur, ten Raadhuize der Stad THOLEN, ten over staan van den Notaris v in Voorst CatshcekOnder Ürfere Spprobatie in het openbaar aanbesteden liet bouwen van twee TOLHUIZEN, een in de nabij heid der Stad Tholen en een nabij het Dorp Poortvliet benevens de daarstelling van twee TOLBOOM EN en toebehoorenmet bijlevering der noodige materialen. De conditiën en voorwaarden liggen ter lezing in bet Lo gement het Wapen van Zeeland te Tholenen in het Ge meentehuis te Poortvlietgelijk mede ten Kantore van den Notaris en den waarnemenden Agent voornoemd, bij wien nadere informatien te bekomen zijn. Middelburg, den 15 Februarij 1839. De waarnemende Agent voornoemd J. C. de BRUYN. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop Dingsdag den 26 Februarij 1839, 18984 Kranjangs en Kanassersi Java SUIKERliggende 140 KistenJ aldaar. 4189 Kranjangs en Kanassers 1 Dito Dito, liggende te 135 ZakkenDordrecht. 3632 Kranjangs en Kanassers Dito Dito liggende te Middelburg. Waarvan de Monstersbenevens de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 25 Januarij 1839. VAN DER HOUVEN President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. Middelburg, den 18 Februarij 1839. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende ontvangene giften Den 29 Januarij jl. van W. A. 52, den 16 Februarij, van Z. f 3. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, President. DIRK APPEL, Secretaris. FRANKFORT den 12 februarij. De Oostenrijksche en Pruissische gezanten bij de Belgische regering zijn eergis teren avond in deze rijkstad aangekomen. Ook is de Engel- sche gezant bij de Duitsche bondsvergadering de heer Abcr- cromby, uit Londen alhier teruggekeerd. Te Berlijn schijnt men nog veel hoop op het behoud van den algemeenen vrede te voeden. Nogtans worden vele maatregelen van voorzorg genomen en heerscht ongemeene levendigheid bij het ministerie van oorlog. Bijaldien de nood het vorderdezou binnen weinige dagen een aanzien lijk leger op de been kunnen wezen. Van de kerkelijke ge schillen hoorde men daar thans weder minder sprekenen de beslissing der zaak van den aarstbisschop van Gnezen er. Posen scheen nog eenigen tijd te zullen uitgesteld worden. Volgens brieven uit Petersburg, is de generaal-adju- dant graaf Orlojf door den keizer tot opvolger van den te Romen overleden prins Lieven benoemdin diens betrek king als gouverneur van den grootvorst-troonopvolger. Te Weenen is voor weinige dagen eene ijzingwekken de misdaad ontdekt: een aldaar wonend architect, een wel gesteld man, hield gedurende 14 jaren zijne dochter zoo naanw opgeslotendat zelfs de overheid van haar bestaan geen ken nis droeg. Het ongelukkige schepsel onderging de wreedste mishandelingen. Van lichtlucht en beweging verstoken zonder eenige verzorging, physiek en moreel verwaarloosd, moet de Ongelukkige zich in eenen aan het dierlijke gren- zenden toestand bevinden. Het geheim kwam uit, toen de vader van woning veranderde. Buiten zijne boeleerster wist niemand vroeger iets van hetzelve. Beiden zijn reeds in hech tenis genomen en aan denregter overgeleverd geworden. Men vermoedtdat de hoopde erfgenaam der dochter te wor den aan welke door hare moeder eene aanmerkelijke som nagelaten wasden onnatuurlijken vader tot het besluit ge- bragt heeftzijn kind op deze wijze langzaam te vermoorden. LONDEN, den 13 februarij. De vertegenwoordigende afgezanten der groote mogendheden hebben gisteren namid dag nogmaals met den burggraaf Palmerston aan het bureau van buitenlandsche zaken, betreffende de Hollandsch-Belgi- sche aangelegenhedeneene langdurige conferentie gehouden. Ook de heer Dedelde Nederlandsche gezant bij ons gou vernement is eergisteren namiddag aan dit zelfde bureau met onzen minister van buitenlandsche zaken eenen geruimen tijd werkzaam geweest, en wel waarschijnlijk ten gevolge van depecheswelke daags te voren bij Hr. Ms. gouvernement, van wege sir E. C. Disbrowe, onzen gevolmagtigden afgezant te 'sGravenhage ontvangea zijn. Lord Palmerston heeft gisterenbetrekkelijk de Spaansche zakenmet de heeren BoydsLizardi en Pelleyeen lang durig onderhoud gehad. Partikuliere berigten uit Lissabonloopende tot den 5 dezer doen ziendat ook eindelijk ten gevolge van de opkomst van een genoegzaam aantal senatoren, die wetgevende ka mer eene zitting heeft kunnen houden in welke de beraad slagingen over het voorgedragene dank-adres op-de koninklij ke troonrede een aanvang genomen hebben en bij die gele genheid tevens de handelingen van de Portugesche ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog sterk gegispt zijn ge worden. Intusschen blijken ook 's rijks finantiele zaken in eenen hagchelijken toestand te verkeerendaar het budget thans reeds een te kort van ongeveer 220,000 pond sterling aantoont. PARIJS den 14 februarij. Nog onophoudelijk houdt de drukpers zich hier bezig met het twistgeschrijf over de ver kiezingendie eerlang zullen plaats hebben en waarvan de uitkomst nog zeer onzeker isintusschen begint inert alge meen te geloovendat het ministerie Molé er ln slagen zal eene genoegzame meerderheid te verkrijgen. De koning heeft zijnen zoon, den prins van Joinville, welke den rang van korvets-kapitein bekleeddetot dien van scheeps-kapitein verheven, en eene menigte eereteekenen ver leend aan de zeelieden van het eskader van den admiraal Baudin. De legitimisten maken aanmerkingen op de snelle bevorde ring des prinsen doch over 't algemeen wordt dezelve niet misprezen, daar het zeker schijnt, dat de jonge prins zich moedig heeft gedragen. Men heeft berigt, dat de korvet la Créoleover welke de prins het bevel voertin de Ha vanna is aangekomenen men heeft tevens de onaangename tijding ontvangen, dat de prachtige gewapende stoomboot la Vèloce in genoemde haven geheel is verbrand. Men verzekert, dat het Mexicaansche bewind niet minder dan honderd kaperbrieven heeft uitgegevenen dezelve ver krijgbaar gesteld voor een ieder, die, onder de Mexicaan sche vlag, jagt zoude willen maken op de Fransche koop vaardijschepen. Men schijnt niet zonder vrees, dat de Noord-Amerikanenen inzonderheid de bewoners van de zuidelijke Staten dezer vereeniging, daarvan gebruik zullen maken. Het bewind van Frankrijk neemt insgelijks maatregelen l welke aanduidendat het nog geen spoedig einde verwacht van de Mexicaansche verwikkelingen. In Cherbourg is be vel ontvangen om het linieschip le Généreux voor het trans port van troepen in te rigten. Een der bataillons van het 35ste regement van linie wordt genoemd, als bestemd, om naar het kasteel van Vera-Cruz te worden overgebragt. In dien echter het bewind een spoedig einde van de bestaande geschillen verlangt, wordt een enkel bataillon landingstroe pen als eene veel te geringe krijgsmagt aangemerkt. Intusschen zouvolgens berigten uit Tampico tot den 28 december jl.de partij der federalisten in Mexico ge heel hebben gezegevierden de voorzitter der republiek Bustainente als zoodanig door den generaal Pedroza ver vangen zijn. De ministeriele dagbladen voorspellen zich daaruit een spoedig einde van den oorlog. De verantwoordelijke uitgever van den Parijschen National is gisteren voor den regter van instructie versche nen om zich wegens den inhoud van een artikel over de Belgische zaak hetwelk onlangs tot het in beslag nemen van dit blad aanleiding heeft gegeven, te verantwoorden. De beschuldiging deswege houdt indat de National het bestuur des konings door dat artikel in minachting en haat heeft willen brengen en het leger tot schending der krijgs tucht heeft willen aanzetten. Het zelfde revolutionaire blad behelsde gisteren een artikelwaarin het hevig tegen den Pausselijken nuncius te Brusselden heer Fornariuitvaart, om dat deze, in strijd met den aartsbisschop van Mechelen den ministers van vorst Leopold eene vredelievende staatkun de aanraadt. Volgens eenen partikulieren brief in den Tempszou de zendeling van O'Connell, J. Steelete Brussel zijn ge komen met het aanbod van O'Connell om een voltallig re gement Ieren ten dienste van het Belgische gouvernement te stellen. Reeds zou Steele daaromtrent met liedendie i tot de partij van den tegenstand behooren, in gezegde hoofd stad in onderhandeling zijn. Een aantal Fransche officieren, die vroeger dienst had den genomen bij het vreemde legioen in Spanjeen die herwaarts teruggekeerd zijnzullen aanstaanden zaturdag eene bijeenkomst houden, ten einde alsdan eene petitie te j teeltenenen die aan Z. M, den koning in te dienenten einde in Belgische dienst te mogen treden. Volgens berigt in de Helvétie, zou het klooster op den grooten St. Bernardsberg door eene roovetbende zijn aangetastdoch de waardige broeders door hunne dienaren de befaamde honden, geholpende aanvallers tot de vlugc gedwongen hebben. Men was te Geneve van waar die tij ding is ontvangen zeer verlangend naar de bevestiging van dat gerucht. De berigten uit Spanje meldendat bij de wederzijd- sche legers de vorige werkeloosheid blijft heerschen. Die der Carlisten van Navarre wordt toegeschreven aan eene on gesteldheid van den generaal Maroto, weike hem belet het hoofdkwartier van don Carlos te verlaten. Cabrera moet dezer dagen een aanmerkelijk transport van wapenen hebben erlangd, hetwelk op de kust van Valencia te zijnen behoe ve was ontscheept. Heden hield zich de effecten-cours beter dan gisteren. De daling van gisteren werd veroorzaakt door geruchten dat er te Brussel onlusten hadden plaats gehaden door het failliet van deu heer Cockerill. Het eerste gerucht wist men heden dat onwaar was en het tweede maakte hier geen zeer grooten indruk. MIDDELBURG den 18 februarij. Tijdens het schorsen der zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaalop den 20 december jl., waren bij die vergadering aanhangig: j°. een ontwerp van wet betrekkelijk den waarborg der gou den en zilveren werken; 2°. een ontwerp ten aanzien van de droogmaking van het Haarlemmermeer30. een ontwerp tot wijziging der wet op het Nederlandsche muntwezen, en 4°. twee ontwerpen nopens de tienjarige begrooting. Bij de wederopvatting harer werkzaamheden, die bepaald zijn op den 27 dezer, zal de Kamer zich met de behande ling der genoemde ontwerpen van wet bezig houden. Voorts is het te verwachtendat het gouvernement aan de Kamers eene staatkundige meuedeeling zal doen. Eindelijk zou het mogelijk kunnen zijn, da; dc Regering nog in den loop de zer zitting aan de Kamers eene voordragt doen zal van een me: de zeden der natie strooktmd strafwetboekwaarvan in de gehoudene troonrede, bij de opening van de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaalis melding gemaakt. Reeds zijn de aanwezige leden der Tweede Kamerdoor Zijne Exc. den minister van finantien onderrigt geworden datter inzage van de leden der Kameraan het ministerie van finantien gereed liggen de stukken, toe het onderwerp der aanhangige muntwet betrekkelijk. Men verneemt ook, dat de Regering bereids geantwoord heeft op de bedenkingendie ten aanzien van de eerstgemelde ont werpen in de afdeelingen der Tweede Kamer waren gemaakt. Bij de weder opvatting van hare werkzaamheden, zal de Tweede Kamer een aanvang maken met in hare afdeelingen te onderzoeken de voordragten betrekkelijk de tienjarige be grooting. Door Z. Exc. den directeur-generaal van oorlog is ter kennis gebragt van ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen admissie als kadet aan de Koninklijke militaire akademie mogten verlangendat weder in dit jaar een ver gelijkend examen voor de aspiranten tot dat einde zal worden gehouden en dat door hen mitsdienen wel voor den 20 maart aanstaandeeen daartoe strekkend adres aan het depar tement van oorlog zal moeten worden ingezonden zullende na dit tijdstip geene verzoeken ter admissie tot liet gemelde examen worden aangenomen. Dit jaar zullen er bij de gemel de militaire akademie kunnen worden geplaatst: 17 kadetten voor het wapen der infanterie hier te lande en 30 kadetten voor dat wapen in de koloniën; 10 kadetten voor de artille rie hier te lande en 4 voor hetzelfde wapen in Oost-Indie 6 kadetten voor de kavallerie hier te lande; voorts 5 ka detten voor het wapen der genie in Nederlandvan welke 2 zullen bestemd worden voor den staf van het wapen en de 3 overigen uitsluitend voor het korps mineurs en sappeursen eindelijk 4 kadetten voor de genie in de Overzeesche bezit tingen en waarschijnlijk ook eenige kadetten voor het vak van den waterstaat in die gewesten. Er zullen dit jaar voor het wapen der kavallerie in Oost-Indie of voor het vak van den waterstaat in Nederland, geene kadets bij de Koninklij ke militaire akademie worden benoemd. Tegen morgen, dingsdag den 19 dezer, des namid dags ten twee ure, zijn de Belgische kamers bijeengeroe pen. Dingsdag II. is de kabinets-courier Wittockx van Londen te Brussel aangekomen, met depeches voor den minister van buitenlandsche zaken en dadelijk na zijne aankomst is er een kabinetsraad gehouden waarin de dag der zamenkomst van de kamers bepaald zou zijn. Met zekerheid schijnt men nog niet te kunnen zeggen welk besluit het Belgisch gouvernement genomen heeft, hoezeer men zich alg'emeen overtuigd houdt, dat het werke lijk tot een besluit is gekomen en dit aan de kamers zal mededeelen. Men verhaalt, dat aan den heer Nothomb op gedragen is 0111 een rapport uit te brengen over de moeije- lijkheden van den tegenwoordigen toestand des landsen

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1