MIDDELBURGSCHE COUR A N°- 21. Zaturdag 16 FebruarSj. 1839. ^ImocttöaHc-Svmbicrtrtl. iacfccubmafcitifj. JN i ELI WSTïJI) S NGEN. «□uitschlauft. Jfraufs rijft. üicbcrlan&cti.. Dc aliomicincins prijs dcter Courant is 2 y5 voor drie maanden, en franfco per Post J 3* i)c abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de liela- ling gesehiedt complantof bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien bcboort tc geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit tc geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekcndmakingcn waarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is f 1,60 en voor iedcren regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. Agentschap Middelburg. De waarnemende AGENT van het DOMEIN te Middel burg zal, op Dingsdag den 5 Maart 1839 des voonniddags een 10 ureten Raadhuize der Stad Middelburg en ten overstaan van den Notaris van der Horst Serlèpubliek verpachten: de opbrengst der TOLLEN, staande op den Grooten Weg der iste Klasse No. 3, in het Eiland Wal cherenen op Donderdag den 7 Maart 1839, des mid dags ten 12 ure ten Raadhuize der Stad Tholenten over- scuan van den Notaris van Voorts Catshoekde opbrengst der TOLLEN, staande op den Grooten Weg der iste Klas se No. 3, in hec Eiland Tholetizullende beide Verpach tingen geschieden voor den tijd van één jaar, ingaande den 1 April 1839. De voorwaarden liggen ter lezing aan het Gouvernement der Provincie Zeelandin de Gemeenten langs den Weg ter gebruikelijke plaatsen, alsmede ten Kantore van de beide Notarissen en van den vvaarnemenden Agent voornoemd, bij wien alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. De waarn. Agent van het Domein J. C. de 13 II U Y N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden, dat Hun Edel Groot Achtbare Ileeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie, bij besluit van den 1 Februa- rij II. No. 8, Provinciaal Blad no. 13) hebben gearre steerd de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de. on derscheidene takken der Geneeskunst in deze Provincie, voor het jaar 1839, en dat de voorschrevene lijst, benevens die van de voorwerpen welke de Drogisten niet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoeveelheid mogen verkoopen mits gaders de lijst der vergiften welke in de Winkels moeten worden afgeslotenvan heden af tot en met den laatsten de zer maand ter Stedelijke Secretarievoor een ieder ter in zage zullen liggen, dagelijks, Zon en Feestdagen uitgezon derd, des middags van twaalf tot twee ure. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Februarij 1839. burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GIUJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. E C I U S. FRANKFORT den 10 februarij. De keizer van Rusland heeft, bij decreet van den 19 januarijzijne toestemming gegeven tot het aanleggen van een ijzeren spoorweg van War schau naar de Oostenrijksche grenzendie verder tot Wee- nen loopen moet. Uit Napels zijn op nieuw berigten ontvangen wegens het onderscheidend onthaal dat de Russische troon-opvolger aldaar geniet. Sedert de prins zich in de hoofdstad bevindt volgden de groote feesten elkander onafgebroken op. Ook had hij het museum Bourbon en Poinpeji bezocht, in welke laatste plaats nieuwe opdelvingen in zijne tegenwoordigheid geschied zijnwelke echter geene belangrijke resultaten schijnen opgeleverd te hebben. De Küllnische Zeitung lierigtonder dagteekening van den 10 dezer, hec volgende: Zijne Exc. de kommanderende generaal van het 8sce le gerkorps en generaal der kavallerie vort Borstel!is uit Co- blenz hier aangekomen." In de Lcipziger Allgemeine Zeitung vindt men eenen brief uit Berlijn, waarin gemeld wordt, dat de Pruissische regering thans stellig zoude besloten hebben eenc wet uic te vaardigen waarbij bepaald wordtdat de huwelijken voor taan in de geheele monarchieeven als burgerlijke contrac ten voor burgerlijke ambtenaren zullen moeten gesloten worden. Intusschen zou met de invoering dier wee nog eenigen tijd gewacht worden, waarschijnlijk omdat er, ten gevolge daarvan, ook, in andere gedeelten der wetgeving, zoo als ook op hec stuk der echtscheiding, enz., nog wij zigingen zouden moeten plaats hebben, waaromtrent de werk zaamheden nog niet afgeloopen waren. Overigens wordt in dit berigt stelliger dan ooit tegengesproken dat de Pruissi sche regering geneigd zou wezen om concessien te doen ten einde in de geschillen mee den Heiligen Stoel tot eene schikking te geraken. LONDEN der 10 februarij. Gisteren middag is een ka binetsraad gehouden. De Russische en Oostenrijksche am bassadeurs hebben op dat bureau gearbeid. Lord Melbourne heeft gisteren audiëntie verleend aan eene commissie uit de tegenstanders der tegenwoordige graan wetten, die hein al de nadeelige gevolgen dier wetten, voor den handel en fabrijkenen haren schadelijken invloed op den welscand der bevolking, hebben voorgehouden. Zijn lordschap heeft aan de deputatie verzekerd dat hij alles wat hem was medegedeeld in ernstige overweging nemen en met zijne ambtgenooten daarover raadplegen zou inet bijvoeging echcerdat hij voor het tegenwoordige geen bepaald gevoe len over de zaak kon uiten. De jongste berigten uit Canada behelzen weinig nieuws van belang. Verscheidene opstandelingen hebben hun vonnis ondergaan een 40UI anderen moest nog voor den krijgsraad verschijnen. Volgens alhier uit Konstantinopel ontvangen brieven., tot den 17 der vorige maand, lag het Fransch eskader, on der den admiraal Lalandenog ter reede van Ourlaii maar zou, zoodra het weder zulks toeliet, naar Smyrna stevenen. In laatstgenoemde stad had men brieven uit Egypte, hec aldaar loopend gerucht vermeldende, dat Mehemet-Alimee zijn geheel gevolg, in den Nijl verdronken zou wezendoor hec plotseling zinken der ijzeren stoomboot, met welke hij zijnen togt voortzette. Zulks vereischte echter nadere be vestiging, temeer, daar reeds meermalen valsche geruchten, wegens het sterven van den onder-koning zijn uitgestrooid. Het bevestigt zich dat in Syrië nieuwe troebelen uitge broken zijn naardien een deel der stammen van den berg Houran in opstand is geraakt. 3V('«B»-pacha was onver wijld met eene aanzienlijke magt derwaarts getrokken. Ibra- kim-pacha was nog te Alcppo maar in geval de opstand veld won zou hij zich weder aan het hoofd der troepen scellen. PARIJS den 11 februarij. De Moniteur in de laatste dagen geen nieuwe afzettingen hebbende aangekondigd van ambtenaren, die het ministerie bij den iongsten tweestrijd in de kamer vijandig zijn geweest, vermeent men dat het be stuur afgezien heeft om verder mee gestrengheid tc werk te gaan alleen zou nog de heer Villetnain omdat deze zich daarenboven aan het hoofd van een verkieziugs-comicé ge steld heeft uit zijne betrekking ontslagen worden. De manifesten van de hoofdleiders der coalitie volgen thans elkander op. Gisteren werd dat van den heer Du- vergier de Horanne openbaar, heden heeft men een mani fest van den heer Solvertevoorts spreekt men van mani festen van de heeren Thiers, Berreyerenz. De Presse beweerc op nieuwdat hetgeen vroeger ge meld isomtrent het bestaan ecner Bonaparcische zamen- zwering, werkelijk op goede gronden steunt. Wat hiervan ook zij, zoo veel is zeker, dat gisteren al de troepen alhier in de kazernen zijn geconsigneerd geweest, en bevel hadden ontvangen0111 op hec eerste teeken te kunnen handelen. Bij voortduring zijn de aanstaande verkiezingen het onderwerp van de redeneringen der dagbladen. Opmerkens waardig is hetdat de heer de Villéle de bekende eerste minister van Karei Xthans voor het eerst sinds 1830 we derom op het staatkundige coonee! is verschenen. Althans moet er onder zijnen naam eene circulaire aan de legitimisti- sche Itiezers zijn rondgedeeld ten einde hen aan te sporen zich te vereenigeu en hunne krachten aan te wenden om der coalitie de overwinning te verzekeren. Volgens een der dagbladen moet de hertog van Or- leans den 20 dezer te Valenciennes aankomenten einde de troepen op de Noordelijke grenzen in oogenschouw te nemen. Gisteren avond ten 10 ure heefc de zaakgelastigde van Holland een vrij langdurig bezoek bij den graaf Mulé afgelegd. Het Journal des Débats behelst eenen brief uic Brus sel van den 9 dezer, waarin wordt te kennen gegeven, dat de partij van den tegenstand aldaar met eiken dag aanhangers verliest en dat men zich meer en meer in Belgie met het denkbeeld gemeenzaam maakt, dat de zaken eenc vreedzame oplossing zullen erlangen. De gewone Panische correspondentie berigt, dat hec Belgische gouvernement aan zijne troepen het bevel zoude gegeven hebbenom, op het voorbeeld van het Hoilandsche leger, eene achterwaartsehe beweging, tot op eenen afstand van drie uren van de grenzente bewerkstelligen. 'sGRAVENHAGE den 12 februarij. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren namiddag tegen één ure uit hec hoofd kwartier weder in deze residentie aangekomen. Hoogstde- zelve heeft heden morgen de vergadering van den raad van State gepresideerd. Z. M. heefc den minister van binneniandsche zaken ge- magcigd omdoor cusschenkomst van de gewestelijke gou vernementen hec gebruik van de door J. P. Bles te llot- j terdam, beter ingerigte brandemmers uit zeildoek vervaar digd aan de plaatselijke besturen aan ce bevelentot welk einde aan elke provincie zeker getal dier emmers zullen wor den afgezonden. Iloogstdezelve heeft bepaald, dat de leerlingen bij de constructie of titulaire onder-constructeurs 111 plaats van dubbel daggeld, dubbel traktement zullen genieten geduren- I de den tijd dat zijtot het doen van korte zeereizenzul. len zijn ingescheept aan boord van Zr. Ms. schepen of vaar tuigen van oorlog, en na hunne terugkomst voldoende be wijzen hebben gegeven van met ijver hunne taak te hebben volbragt. MIDDELBURG den 15 februarij. Dezer dagen zou door de Regering aan de bevelvoerende kommandanten der schepen en vaartuigen binnenslands aanschrijving zijn gedaan 0111 tot nader order geene verloven hoegenaamd te verleenen. Men wil dat er door het departement van marine de noodige bevelen zijn uitgevaardigd, om de korvet Amphi trite en de brik de Snelheid, liggende ter reede van Texel, onder bevel van de kapicein-luicenants-ter-zee Teng- bergen en Ferguson en de brik Merkuur, liggende te Hel- voetsluisonder bevel van den kapitein-lnitenant-cer-zee Tuning, ten spoedigste naar de Schelde tc doen verzeilen, cn zich te stellen onder de orders van den kapitein-ter-zee Courrier dit Dubicartkommanderende de 2de divisie van de iste afdeeling der linie van defentie op de Schelde. Ook zou er eene order van Regeringswege naar den kom- mandant op de Schelde per telegraaf gezonden zijn, inhou dende aanschrijving aan dien kommandancom alle de onder zich hebbende kanonneerbooten inactiviteit te houden, en te plaatsen, zoodanig, dac de communicatie met de forten niet kan worden afgesneden. In een berigt uit Tilburg, van den 9 dezer, leest men Dadelijk na de terugkomst van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk is bij dagorder aan de troepen bekendgemaakt, dat Z. K. H.te beginnen met den lo dezer, weder het kommando aanvaarden zalook over de troepen die onder den naam van zamengesceld korps onder den hertog van Saksen-lVeimar geplaatst waren alsmede dat er in de orga nisatie of indeeling des legers eenige verandering heeft plaats gehad. Te Heivoirt en ce St. Oedenrode is men druk bezig met hec opwerpen van verschansingenachter welke onze troepen, wanneer zulks noodig moge worden, eene ge dekte stelling zouden kunnen nemen." Uic Heusden worde van den 9 dezer geschrevendat men aldaar bij hec arcilleric-reservepark onafgebroken bezig is met het inladen en afzenden van geconfectioneerde munitiën bestemd voor hec leger te velde. Ecu gedeelte van dat park was voor eenige dagen naar Esch vertrokken en verder naar Vucht. In den nacht van den 12 is te Amsterdam brand ont staan in een huis, bewoond door den heer E. Velleman fabrijkant in baleinen op de houtgrachcwelke zoo hevig wasdat de bewoner ter naauweniooden niet dan met het grootste gevaar, zich, zijne vrouw en drie kinderen over het dak van het nabijgelegen huis heefc gered; terwijl zijn negenjarig zoontjehetwelk op de derde verdieping ge slapen heeft, niettegenstaande alle vruchteloos aangewen de pogingen ter reddingin de vlammen is omgekomen. Het lijkje is des morgens gevonden. Hoe onvoorzigtig zich soms ouders omtrent het coe- zigt hunner kinderen gedragenblijkt weder uit de navol gende ongelukkige gebeurtenis. Op hec dorp de Graauw was dezer dagen eene moeder bezig met haar huiswerk zonder een bijzonder oog te houden op een barer kinderen dat voor het huis speelde; het ongeluk wilde, dat het kind van de stoep in het daartegen liggend water sukkeldezon der dadelijk bemerkt ce wordenhet werd later levenloos opgehaald. De nieuwsgierigheid drijft de zuster der moeder buiten 's huisdeze laat haar wichc in een stoeltje aan den haardbij hare terugkomst vindt zij het kind omgeslageu in het vuur en deerlijk gebrand; door de onmiddelijk aange- bragte heelkundige hulp zal welligt dit kind behouden blijven. Volgens de Belgische bladen luidt de inhoud der nota, door Z. Exc. den baron Dedel aan de Londensche conferen tie ingediendom haar de toetreding van zijnen souverein tot het laatste besluit dier vergadering te doen kennen aldus De oudergeteekendegevolmagtigde van Z. M. den Koning der Nederlanden, heefc ontvangen gehad, en onver wijld aan zijn gouvernement toegezondende notamet de zes daarbij gevoegde stukken, welke Hunne Excellentien de gevohnagcigden der hoven van Oostenrijk, van Frankrijk, van Groot-Brittanjevan Pruissen en van Ruslandce Londen in conferentie vereenigd hem de eer hebben ge daan, hem onder dagteekening van den 23 januarij 11. te zen den, in antwoord op die van den 14 maart 1838, bij wel ke hij aan dezelve te kennen gafdat hem de last was toe gezonden, om met Hunne Excellentien de 24 artikelen té teekenen, tot het onderteekenen van welke 's Konings ga- volmagtigden bij hunne nota van den 15 october 1831 \va ren uitgenoodigd geworden. De Koning kennis genomen hebbende van de bepalingen hem bij die mededeeling voorgesteld, om tot ccne eind- schikking van het Ilollaiidsch-Bclgische geschil te geraken, heeft sterk bets ent d daarin talrijke bedingen te ontmoete.' op welke Z, M, verre was van ziek tc verwachten, en dit

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1