MIDDELBURGSCHE COURAI W%. N°- 18. Zaturdag 1839. 9 Februarij. MlTC. NIEUWSTIJDINGEN. «Duitschlaub. <Dv0ot-ücitti*wjc. 1 ÜXcbevlanben. De abonncments-prijs dezer Courant is f 2 j5 voor drie maanden 9 en franco per Post 3* l)c abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- ling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f jf5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 3 februarij. De koning van Wur- temberg heeft, den 1 dezer, de gewone zitting der scendcn, die sedert drie jaren geen plaats had gegrepenin persoon geopend. Na gezegd te hebben dat de zegeningen van on gestoorde rust en steeds toenemende welvaart tot dankbaar heid jegens de Voorzienigheid verpligten. kondigde Z. M. de voorgenomene echtverbindtenis aan van hoogstdeszelfs tweede dochter, princes SopJiiamet den erfprins van Oran je, in de overtuiging dat de staten deel zouden nemen in het geluk van zijn vaderlijk hart. Vervolgens worden in deze troonrede de voornaamste ontwerpen van wet opgesomd, die aan de vergadering zullen voorgelegd worden en ten opzig- te van het voltalligmaken van het leger, op voet van vrede, gezegdhoein weerwil der uitzigten op behoud van den vrede, de koning met regt verwachten mag dat, ten gevol ge van den goeden geest der troepen, het verdedigings-stel- sel van Zuid-Duitschland de volmaking zal erlangen, die daaraan door de staatsverdragen gegeven is. In het antwoord van den president der eerste kamer aan den koning is onder anderen de wensch geuit, dat de vorst in het toekomstig levensgeluk zijner geliefde dochter rijke vergoeding voor de smart der scheiding vinden mogt. Men mag thans inderdaad reikhalzend uitzien naar de naatste gebeurtenissen in België. Het slot-memorandum der conferentie is thans in geheel Belgie bekend en alle ijdele hoop, welke onlangs nog gebouwd werd op liet rekken der beraadslagingen van de Londensche conferentie of het ver tragen der 24 artikelen moet verdwijnen. Dat de Belgische regering in hare toerustingenwij willen het erkennen met zekere energie voortgaat, kan eigenlijk weinig bezorgdheid baren, want deze toerustingen kunnen de uitvoering niet be letten der maatregelen, welke de mogendheden zullen nemen, ingeval Belgie zich tot de aanneming der 24 artikelen wil laten dwingen. Had Belgie slechts met Holland te doen zoo kon men zeker onderstellen dat zijne toerustingen van eenig gevolg zouden kunnen wezen hoewel het nog zeer twij felachtig is of Holland niet nogmaals het Belgische leger slaan zou. Maar Belgie heeft thans minder met Holland dan wel met de groote mogendheden te doen en om deze wederstand te kunnen bieden, schijnt het revolutionaire middelen te baat te willen nemen. Men gelooft, wel is waar, niet, dat de Belgische regering, vooral vorst Leopolddie middelen goed keurtmaar is niet, openhartig gesproken, de Belgische re gering in eene zoo moeijelijke positie geraaktdat zij naau- welijks anders kan handelen dan de zoogenaamde patriotsche wil van Belgie verlangt. LONDEN den 3 februarij. Gisteren hebben de Oosten- rijksche, Pruissische, Hanoversche en Turksche gezanten aan het bureau van buitenlandsche zaken gearbeid. Van dat bureau zijn gisteren depeches aan de Engelsche gezanten te BerlijnWeenen en Konstantinopel afgezonden. ö'Connell heeft 11. woensdag eene vergadering zijner constituenten te Dublin bijgewoond, en hun het plan voor gelegd dat hij gedurende de ophanden zijnde parlements zit ting denkt te volgen. In de eerste plaats zou hijofschoon •hij wikt dat vele zijner vrienden hierin met hem verschilden iden '.v.rijen arbeid voorstaan. Hij zou wat de voorstanders ■vaa den landbouw zeggen rnogtenvoor de afschaffing der graanwetten stemmenom dat daardoor het brood voor den armen goedkoop zal worden. I11 de derde plaats zou hij zich voor het afschaffen der krijgsraden in Canada verklaren hoewel hij erkende dat de ontevreden Canadezen verkeerd gehandeld hadden door de wapenen op te vatten en zich niet tot wettigen tegenstand te bepalen. Vervolgens zou hij er .zich tegen verzetten dat Limburg en Luxemburg, zonder ,de toestemming der ingezetenen aan Holland werden afge staan, niettegenstaande bij vermoedde dat de ministers hem .op dit punt wederspreken zouden. Met de Engelsche cbar- tisten (gelijk de radikalen zich thans noemen naardien zij een volks-charter willen invoeren) zou hij zich alleen ten .opzigte van het algemeen kiesregt en de verkiezing bij balo- tage vereenigen want omtrent de eenjarige parlementen en andere punten was hij het niet met hen eens. Ten slotte weidde hijals naar gewoonteover de voordeelen eener afzonderlijke wetgeving voor Ierland uit. Prins Louis Bonapartedie sedert zijne aankomst in (Engeland het stadje Leamington niet had verlatenheeft Zich in de vorige week naar de steden Birmingham, Man chester en Liverpool begevenen aldaar alles met opmerk zaamheid gadegeslagen wat op het fabrijkwezen betrekking 'heeft. Hij wordt dagelijks in deze hoofdstad verwacht waar hij de opening van het parlement verlangt bij te wonen. PARIJS den 4 februarij. De tijding van de ontbinding thans in de onderscheidene departementen bekend geworden beeft aldaar een sterken indruk gemaakt. Men wil hierdat de onderscheidene prefecten in tijds en vóór nog de Moni- teur het berigt overbragt, van het besluit kennis droegen, om er hunne maatregelen naar te nemen. Hierin de hoofd stad wordt door de verschillende partijen niets verzuimd voor de vorming van comités en commissiendie eene ge stadige briefwisseling in de departementen moeten onderhouden ten einde de keus harer kandidaten te verzekeren zelfs zoe ken de onderscheidene factiën der coalitie, zoo veel moge lijk voor te komendat er geene dubbele keuzen worden gedaan of twee barer kandidaten tegenover een die het mi nisterie toegedaan is, staan, en daardoor beidende kans ver liezen. Met dat inzigt hadden de heeren Odillon Barrot en üuvergier de Hauranne eene zamenkomst gehouden. Van den ministerielen kant is men bijzonder op de doc trinaire partij gebeten en zoekt men overal deze lieden die men als staatkundige renegaten aanmerkt, uit de nieu we kamer te weren. Een der ministeriele bladen gaf heden te kennen dat de doctrinaire partij en de meeste der af vallige leden van de vorige kamer, bjj de jongste verkiezin gen slechts met behulp van de aanhangers van het gouver nement in de kamer zijn gekomen en dat dus door het gemis van dien bijstand vele dier lieden niet zouden herkozen worden en de oppositie door hunne uitvalling verzwakken moest. De verplaatsing van eenige prefecten gisteren vermeld, wordt heden door den Moniteur bevestigd. Men denktdat er in het belang van den uitslag der verkiezingen voor het ministerie, nog meerdere verplaatsingen zullen volgen. De commissie der aanhangers van het ministeriedie bij den generaal Jacqueminot vergaderde, en daarom vereeni- ging-Jacquêtninot genoemd wordt, heeft tot president ver kozen den genoemden generaal en tot secretaris den heer Loc- quet. Het is de taak dezer commissieom op de verkie zingen van het ministerie te werken dezelve wordt nu com missie der 22i genoemd, omdat bij een der stemmingen van het adres zoo vele leden dit merkwaardig geworden cijfer- tal bereikten. De oppositie schijnt bijzonder geneigd om de her kiezing van den heer Lamartine te doen mislukken. De heer Soult ontvangt dagelijks nog talrijke bezoeken dikwijls heeft hij conferentien met den heer Thiers gehad. Men zegt dat de maarschalk binnen kort weer Parijs ver laten zal. In de bijzondere berigten uit deze hoofdstad leest menHet observatie-korpsdat zich op de noordelijke grenzen verzamelt, schijnt veel aanzienlijker te moeten wor den dan men eerst gezegd had. In plaats van op 30,000 man, schat men het getal troepen, die derwaarts gerigt wor den op meer dan 50,000. Men moet hierbij nog rekenen dat verscheidene regementen zich op twee drie marschen afstands bevinden, zoo dat deze, ingeval van bijzondere ge beurtenissen het leger spoedig versterken kunnen." MIDDELBURG den 8 februarij. Het gouvernement heeft, gebruik makende van zijne volmagt, bij de wet van den 22 december II,tot het doen eener geldleening ten be- loope van 19 millioen guldens op de Oost-Indische Bezit tingen van het Rijkbesloten tot het doen van zoodanige geldleeningdoch voor alsnog slechts tot een bedrag van veertien milljoen waarvan de Staats-Courant van gisteren de uitschrijving der voorwaarden bevat. Men verzekert, dat het vertrek van den schout-bij nacht .7. C. Rijk tot gouverneur-generaal in de West-Indien benoemd, hetwelk aanvankelijk op den 15 dezer bepaald was nu tot den 15 maart is uitgesteld. Bij besluit van den 24 januarij jl. heeft Z. M. eene medaille voor moed en trouw ingesteld, ter belooning van degenen die bij het leger in Neêrlandsch-Indie uitstekende daden verrigtenen niet behooren tot eenig Etiropeesch korps of van Europesche afkomst zijn. Die medaille zal binnen het randschrift uit naam des Koningsvoeren de woor den voor moed en trouw in Neêrlandsch-Indieaan de eene zijde in de Nederduitsche taalen aan de keerzijde in de Javaansche of Maleische taalen zal op de linker borst aan een Nassausch blaauw lint worden gedragen. De medailles zullen van zilver en brons zijnzullende de zilve ren worden verleend bij zeer uitstekende daden of wanneer een militair, reeds met de bronzen medaille begiftigd voort gaat met het geven van herhaalde bewijzen van moed en trouw. Het bezit der zilveren of bronzen medaille gaat ge paard met eene verhooging van soldij, respectivelijk van de helft of van één derde. Overigens zijn ten aanzien van de bedoelde medaille van toepassing gemaakt de formaliteiten en bepalingen, welke voorde Militaire-Willemsorde zijn vast gesteld. De jongste berigten uit Belgie zijn zeer belangrijk. Maandag heeft te Brussel een raad der ministers plaats gehadwaarbij vorst Leopold voorgezeten heeften die twee en een half uur heeft geduurd. De kamer der Belgische representantenwaaraan tegen woensdag door de ministers eenige ophelderingen wegens de politieke omstandigheden beloofd warenis bij eene ordon nantie van vorst Leopold tot den 4 maart aanstaande gead- journeerdeven als de kamer van den senaat. De minister van justitiede heer Ernsten de minister van finantien, de baron tTHuart, hebben hun ontslag ge vraagd en bekomen. De onderteekening der stukken van het departement van finantien is per interim aan den minister van staat graaf Felix de Merode opgedragen en de heer Nothombde minister van publieke werkenper interim met de onderteekening voor het departement van justitie belast. De afgetreden ministersde heer Ernst en cTHuartdeel den zeer in het vertrouwen der patriotsche partij. Volgens het officieel blad billijkt het ontslag van deze twee minis ters gevoegd bij den nog onvolmaakten toestand der onder handelinghet adjourneren der kamers. Dit blad zegt ver- der Het verdagen der kamers tot den 4 maart aanstaande brengt geenszins mede, dat zij niet vóór dien tijd door de regering kunnen bijeengeroepen wordenom mededeeling te ontvangen wegens het besluit, dat zij te nemen heeft over het gewigtig politiek vraagstukdat het land boven alles thans bezig houdtde regering zal in geen geval den staat van onzekerheid langer willen doen duren dan het oogenblik waarop het daaraan een einde zal kunnen makenzonder gevaar voor 's lands belangen." De ambassadeurs van Oostenrijk en Pruissen maken zich gereed om Brussel te verlaten ten gevolge van het plaat sen van den Poolschen generaal Skrzynecki in het Belgische legeren de weigering om dien officier over de grenzen te zenden. Genoemde gezanten hadden hierop aangedrongen op grond dat de generaal Skrzyneckialvorens naar Belgie te komente Praag op zijn woord van eer gevangen was en van daar ontvlugt is en dat hem in Belgie verblijf en be scherming te verleen en beschouwd moest worden, door de twee geallieerde hovenals eene deelneming in zijne vlugc en als eene vijandige daad jegens Oostenrijk, Pruissen en Rusland. Het centraal comitté der zoogenaamde nationale associatie, aan wier hoofd de heer Ducpéteaux als voorzitter staat heeft den 3 dezer eene bekendmaking aan zijne medeburgers in de dagbladen doen plaatsen, waarbij verklaard wordt, dat het comitté volkomen vertrouwen stelt in de regering en in de nationale vertegenwoordigingdat het vooral van belang isin de tegenwoordige gewigtige omstandighedenaan de vijanden der Belgische nationaliteit geen grond tot beschul digingen te geven en dat daarom ieder kwaadwillige die tot eenige daad van wanorde zou willen aanzetten onver wijld aan de autoriteiten moet worden aangegeven. Indien er (zoo wordt verder in dit stuk gezegd) verraad en schande in gelegen zou zijn onze Limburgsche en Luxemburgsche broeders aan hun lot over te laten, niet minder zou het daarin wezendat wij de terugkeering der betreurenswaar dige tooneelen toelietenwelke vroeger de harten van alle goede burgers met rouw vervuld hebben. De maatregel van Pruissen, om den uitvoer van paarden te verbiedenkomt den Belgen zeer ongelegendaar zij naar men zegt, niet minder dan 3000 paarden voor hunne ruiterij uit dat land wachtende waren. Men schrijft van de Rhoer, den i dezer, dat alles se dert den vorigen middag, aldaar eene militaire houding'aan- nam. Den 30 januarij was per telegraaf bevel van Berlijn ontvangen, om onverwijld de geheele oorlogs-reserve op te roepenmet order om binnen 24 uren marschvaardig te zijn De Rijnbrug te Wezel, die uit hoofde van het drijfiis was weggenomen, moest dadelijk weder hersteld worden De troepen stonden zich alle naar de Belgische grenzen té begeven. Intusschen vleide men zich nog altijd dat het niet tot oorlog komen zou. Volgens nadere berigten uit Aken tot den a dezer, bleef de courierwissel aldaar ongemeen levendK In den Antwerpschen Précurseurwelk blad zich se dert eenigen tijd door gematigdheiden zelfs wel eens voor een tolk van vorst Leopold is gehouden vindt men onder dagteekening van den 5 het volgende opmerkelijk artikel De Brusselsche dagbladen brengen ons heden nieuwstij dingen van overgroot gewigt aande kamers van vertegen woordigers die juist morgen de ophelderingen der regering over onze staatkundige aangelegenheden moest aanhooren wordt tot den 4 der volgende maand geprorogeerdhet mi nisterie ondergaat eene wijziging; de heeren Ernst en d'Huart hebben hun ontslag gevraagd, en dit is hun verleend* ein delijk maken de gezanten van Oostenrijk en Pruissen zich ge reed om Brussel te verlaten. De schorsing van de zittingen der kamers en de aftre ding der heeren Ernst en tTHuartschijnen ons toe een ze ker kenteeken te zijn, dat de Belgische regering geenszins voornemens isom onvoorwaardelijk aan de beslissing der conferentie tegenstand te bieden. Zij zal ongetwijfeld nieu we pogingen doenom iangs den weg def onderhandeling eenige veranderingen in de voorwaarden van het laatste pïo- toco te verwerven maar wij gelooven, dat zij ten slotte zal voorstellenom liever hares ondanks toe te gevendan zich ian de kansen van eenen oorlog blooc te sielleudie Euro-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1