MIÖDELBÜRGSCIIE COÜRA IV" T. W N°- 17. Donderdag 1839. 7 Februarij. Deftctibmaftttig. NIEUWSTIJDINGEN. EJuttochUtib. <rn'0ot-ürit(anje. JVAtifcrijfc. =sp= De abonnement» prijs dezer Courant is 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post f 5* J)c abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens xóór 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dt Advertentie!) worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitiondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot aes regels is j 60 «n voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op tegel geschreven zgnalzoo het regt van tegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat bij den Raad voorloopig is gearresteerd de Legger-Rol voor de ontvangst der Belas ting bekend onder den naam van Omslag der Lantaren. Brandspuit- en Nachtwacht-Geldenover 1839, e" dat die Rol, van heden af tot en met den 23 dezer, dagelijks, Zon-en Feestdagen uitgezonderd, op de Secretarie ter lezing zal liggen, des middags van ia tot 2 uren, ten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken; zullende tevens, gedurende dien tijd op de Secretarie eene Bus zijn geplaatst, tot de ont vangst der reclameswelke de belanghebbenden zouden mo gen nood tg achten tegen hunnen aanslag op voornoemde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 Februarij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. 8ECIUS. De COMMISSIE LOON FOOR IVF.RK vindt zich weder in de aangename verpligting gebragt dankbare melding te maken datsedert de laatste door haar gedane bekendmaking behalve die giften waarvan haar de openlijke vermelding uit drukkelijk verboden is, nog zijn ontvangen de navolgende, als; bij het Lid F .7. Takvan twee onbekenden, f 20 en van een Heer uit Amsterdam, bij de Commissie naauwelijks persoonlijk bekend doch die het denkbeeld harer inrigting zeer goedkeurde 25 - van J. J. II. 10 en eindelijk den 3 dezer, in de collecte der Doopsgezinde kerk f 30. Zij gaat, ondersteund door zulke bijdragen, geregeld in hare werkzaamheden voort, en verschaft thans aan ruim 100 Huisgezinnen, of een matig bestaan, of althans een' aannier- keliiken onderstand. Middelburg, den 4 Februarij 1839. Namens de Commissie voornoemd, A. M. CR AM ER, President. H. REKKER, Secretaris. Domburg, den 5 Februarij 1839. Op den 6 |anuarij werd de ondergeteekende Burge meester der Gemeente Domburgaangenaam verrast met de ontvangst eener gift van 50, aan den Wel-Edelen Heer y'lèke in een Russ. Coupon voor de Behoeftigen te Domburgter hand gesteld waarvoor bij deze aan den mil- den doch onbekenden gever of geefster den hnrtclijksten dank wordt betuigd en met welke gift bij het invallen van het ruwe wederwaardoor de arbeidende klasse buiten staat ge steld is iets te kunnen verdienen een begin is gemaakt om dezelve op eene doelmatige wijze uit te deeleir. Moge de edele Menschenvriendook voor Domburgs iwmm lijdendenvele navolgers vinden, daar het gebrek zich thans weder drukkend doet gevoelen en zij in de betrach ting der liefdadigheid steeds de vervulling der belofte onder vinden dat aan de barmhartigen ook barmhartigheid ge schieden zal A. v. n. MEULE. FRANKFORT den 31 januarij. Men schrijft vit Berlijn dat het bijeentrekken van een Franseh legerkorps aan de Bel gische grenzen aldaar aanleiding had gegeven tot het gerucht dat ook van de zijde van Pruissen het leger van den Rijn jzvyude mobiel gemaakt worden. Voor alsnog echter bepaalt zich de bedrijvigheid der Pruissische krijgslieden slechts tot het Oosten want andermaal zullen genige officieren naar Kon- stantinopel vertrekken. --- De jongste uitbarstingen van den Vesuvius hebben de gedaante van dien bergvooral van den kraterzeer ver anderd. Aldaar heeft zich een gat, scheur of spleet gevormd, welke 400 voet diep en zeer breed is, en die als een trech ter toeloopt. De berg werkt nu niet meer, doch gloeit nog a,an de bovenwanden. Over de korst van het nieuw gevorm de lavaveld, dat 500 voet breed en io tot 20 voet hoogis, is reeds een voetpad gemaakt, doch van onder kookt de lava Ö0?. r.i!I!nn eJ en c,a®r nog uit deze>ve zwaveldamp op. MAN ER den 3 1 januarij. Alhier zijn twee koninklijke besluiten publiek gemaakt, beide gedagteekend den 21 de zer, bij het eerste waarvan de geheime raad wordt afgeschaft, uit aanmerking dat dit eollegie niet ten volle aan het met zijne instelling beoogd doel kon beantwoordenterwijlbij het tweede besluit, een staatsraad wordt verordenden daar aan opgedragen de gerezen twijfelingen omtrent de bestaande wetten naauwkeurig te onderzoekenen in verband met het geheel der wetgeving te beoordeelenin gewigcige regerings zaken en den koning van raad te dienenen eindelijkin de geschillen te beslissenwelke tusschen regterlijke en andere staatsbeambten mogcen ontstaan. De koning behoudt zich het presidium in dezen staatsraad voor; buitendien is een gewone voorzitter benoemd en deze post thans aan prins Bernhard van Solms-Braunsfels opge dragen. Die raad zal zamengesteid zijn: uit de prinsen van het koninklijke huis, zoodra zij den tijd der meerderjarigheid bereikt hebben; uit gewone ledenaan welke, uit hoofde der door hen bekleedde staatsambtende bestendige zitting is verzekerd, en uit buitengewone ledenvoor ditmaal benoemd en die de algemeene vergaderingen van den raad alleen dan zullen bijwonenwanneer zij door den president daartoe ge roepen worden. Bovendien zullen er assessoren zijn, aan welke alleen in de afdeelingenmaar niet in de algemeene vergaderingeneene stem is toegekenden die jaarlijks op nieuw benoemd worden. Aan dezen staatsraad is geen deel in het hooge bestuur van het koningrijk toegekend, maar hij moet ais zuiver consulta tief worden aangemerkt. De staats- en kabinetsminister graaf von Munster heeft ver zocht, uit hoofde zijner hooge jaren en zwakke gezondheid van zitting in den staatsraad verschoond te mogen blijven. LONDEN den r februarij. De Morning PoSt wederlegt lieden de Belgische dagbladen, voor zoo ver die beweren, dat het nieuwe traktaatdoor de conferentie voorgesteld nog genoeg punten onbeslist laatom den tegenwoordigen staat van zaken (hec status gun") nog lang uit te rekken en te doen voortduren. Het genoemde dagblad merkc opdat het voor de conferentie onmogelijk wasalle kleinigheden welke punten van verschil kunnen zijn, en welke naderhand door commissien geregeld moecen worden in aanmerking te nemen doch dat dit hetzelfde geval geweest is met de eer ste 24 artikelenen datevenmin als men toen den koning van Holland gegund heeft Antwerpen in bezit te houden, tot dat die kleinigheden zouden geregeld zijn men nu even min aan Beigie zal toelaten op dien grond het status quo te doen voortduren. Onlangs hebben de Engelsche kruisers in de golf van Guinea ten oosten van Pongoprijs gemaakt het driemast schip Pizarro, een slavenschipaan boord hebbende 145 koppen slavenendat deszelfs lading aan de oostzijde ging voltallig makenalwaar de handelaars in menschen talrijke medepligtigen hebben. Het vaartuig is van Engelsch-Ameri- kaanscbe constructie, doch behoort te Rio-de-la-Plata te huis. De equipage is uit Creolen en eenige Europesche de serteurs zamengesteid. De jagt op hetzelve duurde acht uren. Zoodra de kapitein oordeeldedat hij niet kon ont snappen wilde hij de aan boord zijnde negers met eenen kogel aan de voetenzoo als men bij lijken gewoon is over boord doen werpenmaar een stuurman en een aantal matrozen verzetteden zich tegen deze wreedheid. Slechts tien of twaalf werden in zee geworpen. De andere vond men op den ballast in het schip aan de inhouten vastgeketend en ten halve verstikt. Zij moeten naar Siërra Leonc of naar Li beria gebragt worden wantnaar hun vaderland terug ge voerd zouden zij andermaal in handen der slavenhandelaars vallen. PARIJS den 2 februarij. De Moniteur deelt een konink lijk besluit medewaarbij de kamer der afgevaardigden wordt ontbodende kies-collegien zijn tegen den 2 maart bijeengeroepenterwijl de nieuwe kamer den 26 dier zelf de maand hare eerste vergadering zal houden. Genoemd dagblad berigc ook dat de koning het ontslag van het ministerie Molé niet heeft aangenomen zoodat het zelve aan het bestuur zal blijven. Dit officiële orgaan vande Fransche regering behelst voorts hecvolgende vertoog Frankrijk was kalm en in een staat van welvaart. Het verwachtte met gerustheid de oplossing der laatste buitenland- sche moeijelijkhedendie geboren waren uit de groote ge beurtenissen van 1830. De publieke opinie, de oppositie er kent dit zelve, was vreemd aan de hartstogtelijke debatten, die het begin van de zitting in de kamers kenmerkten. Deze debattendie een grooten weerklank in het land hebben gehad eindigden in de vergaderingen der beide ka mers door eene schitterende toetreding tot de politiek van orde en vredewelke in de laatste 8 jaren het heil van den troon en van Frankrijk heeft uitgemaakt, en waarvan het te genwoordig bestuur zich tot eer rekent een bijzonder karakter van gematigheid en wijsheid te hebben geschonken. In de kamer der pairs was de meerderheid eerbiedwekkend. In de kamer der gedeputeerden werd een vijandig adres vernietigd paragraaf voor paragraaf, door eene meerderheid die wel zwak in getal maar aanzienlijk door hare eendragtbeginse len en moed wasde oppositie krachtig door haar getal maar gevormd uit verschillende grondstoffendie met elkan der niet overeen te brengen zijn en tegenstrijdige voorbeel den beginselen ert verwachtingen vertegenwoordigenaange voerd door hoofden welke Frankrijk vervuld hadden door het gerucht hunner worstelingendie oppositie was slechts eene vereeniging van uiceenloopende minderheden welkein hare vereeniging zelve enten spijt van alle pogingentot'het ein de toe in een staat van minderheid gebleven was. In waar heid verder van elkander verwijderd dan sommige harer van het bestuur verwijderd warentegen hetwelk zij zich zamen verbonden hadden waren zij onmagtig om dat bestuur te overmeesterenmaar konden zij het belemmeren. In dezen buitengewonen toestand vroegen de ministers, tegen welke zich deze coalitie gevormd had hun ontslag* doch zij waren in den strijd niet overwonnen. Hunne begin selen hadden gestadig de zege behaald hunne daden hadden eene schitterende goedkeuring verworven. De kroon, die zij tot het einde toe gedekt hadden hoorde van den kant der kamers eene trouwe en waardige taal. Zij hooptendat ge lukkiger opvolgersop de meerderheid blijvende steunen hare politiek verdedigendeen bevestigende, erin slagen zou den om daartoe een gedeelte dergenen terug te heugen, die het gouvernement hinderpalen in den weg legden. De koning riep den maarschalk hertog van Dalmatie toe zich. Vreemd gebleven aan de twisten der laatste dagen scheen de doorluchtige maarschalk als natuurlijk aangeduid voor de zending, die de koning hem wilde toevertrouwen. Hij wees die van de hand. Deze toestand kon niet langer duren zonder de dierbaarste belangen van Frankrijk in dé waagschaal te stellen. Er bleef voor de kroon slechts ééne keus over. Zij moest zich volgens de constitutie op het land beroepen daaraan eene genoegzaam talrijke meerderheid vragenom tegen allen de eendragt der drie magten van den staat te handhaven en de eindelijke triomf van de politiek van verzoening, orde en vrede te verzekeren; of de konink lijke magt moest overgaan tot de coalitie, dat wil zeggen, zij moest het bestuur aan de minderheid overleveren tot programma het adres aannemen, dat de kamer afgekeurd had, door aan de hoofden der oppositie, krachtens de regten van het prerogatiefde middelen te verschaffen om zich in de beide kamers eene meerderheid te vormen die zij door hare eigene krachten er niet konden vinden. En dit zou ook eene ontbinding geweest zijn. n Toen bleef aan het bescuur geene aarzeling overhet moest het bewind weder opvatten en de ontbinding aanne men om zijn werk voort te zettenom de beginselen te ver dedigen die het bij de beraadslagingen over het adres bad doen zegevierenom de meerderheid te handhaven en te verdedigen, die in de laatste acht jaren de orde en publieke vrijheden behouden heeft. Het was het vertegenwoordigend stelsel zelve dat op het spel stond. Hec betrof wezenlijk het verzekeren van de eerste zijner wettenhec bestuur der meerderheid. Het be trof het in eere herstellen van zijne opregtheid. Alle deze voorwaarden zouden geschonden zijnindien minderheden onmagcig om iets op te bouwenzich alieen vereenigden Om af te brekenen in plaats van tot de overwinning van het gouvernement op te trekken door de openbare magten tot hare gevoelens over te halen alle hare bekwaamheid inspan den om hare gevoelens te ontveinzen, te verzwijgen of af te zweren, Het is tien jaren geleden dat de constitutionele orde door maatregelen van staatsgeweld bedreigd werd. Frankrijk trok zich de zaak der 221 afgevaardigden aan, die het edel- moediglijk hadden verdedigd, en nam de taak op zich om haar door zijnen moed te redden. Sedert toen hebben de tegen over elkander gewapende partijen haar op hare beurt door wanhopige pogingen bedreigd; alle burgers en alle magten hebben haar door hunne trouw en goed verstand ge handhaafd. Ditmaal bedreigen haar inwendige gevaren de natuurlijke gevolgen zelve van de kalmte die wij genieten en van de algemeene gerustheid der gemoederen in haren geregelden loop. liet bestuur des konings roept Frankrijk zonder aarzelen op. Het herinnert zich hierbij zijnen oor sprong en steunt op zijn beginsel. Het wederzijdsch ver trouwen van den croon en van hec land maakt de sterkte en eer der monarchie van 1830 uit. Wij zijn daaraan al het goede dier acht. jaren verschuldigdeene omwenteling in vollen vrede gemaakt en bevestigd te midden van het woeden del burgertwistende orde op eene verwonderlijke wijze met de vrijheid overeengebragceen buicengemeene voor spoed dien zelfs de vijanden van onze instellingen gedwon gen zijn te erkennen; den vrede, vereerd en bevestigd door zegepralen die voldoende zijn zouden voor den roem van oorlogstijden zoo als AntwerpenConstantine en St. Juan d'Ulloa. Eene verandering van politiek zou al die zegenin gen op het spel zetten. Frankrijk zal over zichzelve beslis- sen. Het zal al dit goede behouden." De bladen der coalitie varen allerhevigst uit tegen het besluit tot ontb.nd.ng der kamers, houden het ingediend ont slag der ministers en de pogingen welke toc avormi van een nieuw kabinet zouden ziin j 1 zijn aangewend voor niet ter eoe- der trouw te zijn geweest Pn n b fe<-wcest, en voorspellen aan hunne partij eene beslissende zegepraal bij de aanstaande verkiezingen. Dc generaal Gourgaud heeft gisteren bevel gekregen

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1