Ülcberlanfesn. ZEETIJDINGEN. AI) VERTENT1 EN. Laïour-Maubcurg de Faudoas en tT Audenarde zullen Tiaar ■men verhaalt daarbij dienen benevens de maarschalken de kamp Fleury NegrierFabvier en de Rumigny van de in fanterie en CatiuetBlanquefortDesalx en de Mornay van de kavallerie de voorhoede moet door den maarschalk de kamp deGrouchy gekommandeerd worden, en men zegt dat het op perbevel aan den hertog van Orleans moet worden toevertrouwd. In een berigt uit Valenciennes wordt beweertdat het groote hoofdkwartier van het Fransche observatie-leger te Maubeuge zal worden gevestigd, en dat er eene afdee- ling ruiterij bij Valenciennes wordt zaamgetrokken die al daar haar hoofdkwartier hebben zal. Hetzelfde berigthet- 'TVelk overigens van de hoop op het behoud des vredes die algemeen aan de grenzen heerschtgewaagt, oppert het vermoeden, dat de Fransche Tegering gemeend heeft de grens vestingen beter te moeten bezettenomdat de Belgische bezettingen van Bergen in HenegouwenDoornik enz. naar het noorden verlegd zijn. Daarentegen meenen som mige Parijssche bladen steeds dat de vereeniging der be doelde Fransche krijgsmagt vooral ook strekken moetom de Belgen in bedwang te houden. Zij zeggen dat de ge neraals welke over deze krijgsmagt bevel zullen voeren, en toen nog meerendeels te Parijs warenden last hebben ontvangen, om den 28 januarij naar de grenzen van Belgie op reis te gaan. MIDDELBURG den 30 januarij. Z. M. heeft den 15 dezer een besluit genomenaangaande het bergloon voor vaartuigen op zeeroovers hernomen, waarbij het volgende bepaald wordt 1. Telkens wanneer een geroofd vaartuig op de zeeroovers hernomen en gebragt wordt binnen eene onzer West-Indische bezittingen, en wanneer de uitspraak van den bevoegden regter zal hebben uitgemaakt, dat er eene dusdanige herne ming heeft plaats gehad en wie de hernemer is, zal deze laatste regt hebben op een bergloonwaarvoor, des noods het hernomen schip en lading aansprakelijk zijn en welk bergloon door den regter, naar gelang der omstandigheden, zal worderl bepaald, minstens op een tiende en uiteilijk op een vijfde van de hernomene waarde, onverminderd des eige naars gehoudenheid om boven dit bergloon te vergoeden Geschade, welke het hernemen wanneer dit door geen Rijks vaartuig zal hebben plaats gehad, veroorzaakt heeft, almede ter bepaling van den regter. 2. De judicature in de zakenbij het voorgaand arrikel vermeld wordt opgedragen aan den gewonen regter der plaats of haven in de West-Indische bezittingen, alwaar de herno mene schepen zullen worden aangebragt. De uitspraken des regters zijn aan de gewone regelen voor het hooger beroep onderworpen. 3. Tot grondslag der verdeeling van hetbij het eerste artikel bedoelde bergloononder de officieren en verdere equipagie van het schip door hetwelk het geroofde vaartuig zal zijn hernomenzal gesteid worden het bepaalde bij ons besluit van den 13 december 1818 Staatsblad «9.44) we gens het verdeelen der prijs- of buitgelden bij het nemen van prijs-schepen. Z. M. heeft, bij besluit, maatregelen vastgesteld tot voorziening in den staatwaarin zich het militaire wedu wen- en weezenfonds voor de officieren van de landmagt in Neerlandsch Oost-Indie bevindt. Tot dat einde zal ieder officier, hetzij dienende of bereids gepensioneerd, die zich voortaan in het huwelijk zal begeven, de contributie, tot dusver onder den naam van tienjarige bekend in ééns moe ten betalen, en indien hij eene vrouw huwt die jonger is dan hijaan eene verhooging van die contributie onderwor pen zijn. De bedoelde contributie zal bedragenwanneer de vrouw elf of minder jaren jonger is één per cent, twaalf jaren vier per cent, dertien jaren negen percent en voorts Zoo veel ten honderd als het getal jarenhetwelk de vrouw meer dan tien jaren jonger is, met dat zelfde getal verme nigvuldigd, zal bedragen; terwijl, ingeval dat beide even oud zijn of dat de vrouw ouder dan de officier is geene verhooging wordt betaald. Overigens zal elk dienend of ge pensioneerd officier, wiens vrouw vóór hem rnogt komen te overlijden, wanneer hij een nieuw huwelijk mogt aangaan, ook ten behoeve van zijne tweede of derde vrouw op nieuw en telkens in ééns, de tienjarige contributie moeten beta len benevens de verhooging hiervoren vermeldmoetende hij de tienjarige contributie, ten behoeve zijner vorige vrouw of vrouwen bijgedragen, geheel aanzuiveren, wanneer kin: deren uit de vroegere huwelijken aanwezig mogten zijn, •welke in het genot zullen worden gesteld van de onderstand gelden als vrucht der betalingendoor hunnen vader bij het aangaan van zijne huwelijken gedaan. De eenmaal be taalde contribaitien aan het militaire weduwen- en weezen fonds zullen nimmer en in geen geval hetzij geheel of ge deeltelijk worden gerestitueerd maar blijven het wettig ei gendom van dat fonds en wanneer een officier weduwenaar wordt en uit zijn huwelijk kind of kinderen aanwezig zijn, zal hij tot dat het jongste achttien jaren zal hebben bereikt, de tien. zoo ook de vijfjarige contributie moeten aanzuive ren. Weduwenaar wordende, zonder kinderen of bij hun overlijdenzal hij niet gehouden zijn na het kwartaal waarin het overlijden van zijne vrouw of dat van zijn laat ste kind heeft plaats gehad de tien- of vijfjarige contri butie te blijven voldoen. In geen geval zullen, met op- zigt tot het regt op en het genot van onderstand-gelden en gratificatiën, de kinderen, uit meer dan een huwelijk ver wekt te zanten genomen wordendoch die uit ieder bed afzonderlijk in aanmerking komen, bij de beslissing der vraag omtrent het bekomen van zoodanigen onderstand. Blijkens het thans uitgekomen Roomsch-Katholijk jaar boek voor 1839 telt het aartspriesterdom van Holland en Zee land 179 kerkelijke gemeenten, dat van Utrecht 64, van Gelderland 56, van Vriesland 31, van Calland en Drenthe 26, van Twenthe3o, van Groningen 15, Zeeuwsch-Vlaan- deren 20, Nederlandsch-Oostindie 3, het vicariaat-aposto- liek van 's Hertogenbosch 167 Luiksgestel 6, het vicariaat van Roermond 64, dat van Breda 54, van Ravestein en Me- gcn 18, Wcst-Indie 4, te zaraen 737 gemeenten. Daarvan zijn 48 gemeenten door reguliere of geordende geestelijken bezet, behoorende tot de Minderbroeders of Franciskanen Predikheeren of Dominikanen Jezuiten Augustijnen Nor- betijnen en Nederduitsche Karmelieten. Het seminarie te Warmond telde in 1838 30 kweekelingen ■de afdeeling daarvan op Hageveldonder Velzen, 75 kwee kelingen het seminarie te 's Heerenberg 65dat te Herlaar 180, te Hoeven 54 en te Ude 30 te zamen 434. Tot priesters zijn gewijd in 1838 in de Hoilandsche zen ding 20,.in het vicariaat van het voormalig bisdom van Roer mond 2 in dat van Ravestein en Megen 2, Tot arrondissemencs-ijker in het 2de district van Zee land is door Z. M. benoemd, de heer P. C. de Voshoofd onderwijzer aan de stads armschool te Zierikzee. Van Neuzen wordt gemeld dat de aanbesteding van het bouwen van twee bomvrije kruidmagazijnen aldaar den 26 had plaacs gehaden is aangenomen door den heer Eland (comp. van der Maden te Klundert) het eerste kruidmagazijn voor 73,500 en bet tweede voor 79,500. Naar inen verneemt, is 11. vrijdag de heer Bijvanck, ambtenaar bij het departement van buitenlandsche zaken met depeches uit 's Gravenhage naar Londen vertrokken. De heer Hofmann, directeur van het kabinet van Z. M. den Koning, is, bij gelegenheid van het dezer dagen te Ber lijn gevierde ordefeest, door Z. M. den Koning van Pruis- sen benoemd tot ridder van den Rooden Adelaar, 3de klasse. Den 26 zijn van Heilevoetsluis naar Batavia gezeild, Zr. Ms. brikken de Meermin, kapt.-luitenant van der Plaaten de Postiljon, luitenant Voogd. Zr. Ms. transportschip de M er we de, luitenant IV. Stortuit Heilevoetsluis naar Suriname, te Cowes binnen, heeft den 18 dezer de reis voortgezet. Uit Dordrecht schrijft men, dat in de maand april of mei aanstaande aldaar zal worden verkocht de nagelatene kunstverzameling van den beroemden zeeschilder .7. C. Scho tel. In dezelve munten vooral uit de schetsen van het groot ste deel der schilderijen, door hem vervaardigd. Deskundi gen zijn van oordcel, dat een aantal derzelve in gevoel van uitdrukking, zoo mogelijk, zijne beste schilderijen overtreft. Het provinciaal geregtshof van Holland is in de droe vige noodzakelijkheid geweest de doodstraf uit te spreken tegen Hendrik Steenhof, oud 25 jaren, geboren te Amster dam, die, na bij herhaling wegens misdaad te zijn veroor deeld geweestin de gevangenis te Woerden alwaar hij slechts sinds vijf dagen was aangekomen eene poging tot moord in het werk gesield heeft op Dionysiits Groeneveld een der bewaarders van cie gevangenis, welke poging der- zelver uitwerking heeft gemistdoch alleen ten gevolge van omstandigheden onafhankelijk van den wil des beschul digden. De veroordeelde heeft in de debatten zijne misdaad met zekere koelbloedigheid beleden. Naar het schijnt heeft hij de misdaad aan eenige slechte bejegingen die hij ver klaarde ondervonden te hebben doch waarvan in de debat ten niets is geblekentoegeschreven willen hebben. On der de mede gevangenen die in deze zaak inlichtingen heb ben gegeven, merkte men op, Dirk Dicperingdie in der tijd door het toenmalige hof van assises provincie Holland (noorder kwartier) en Utrecht, met zijne vrouw, wegens poging tot brandstichting zijner woningte Amsterdam veroordeeld is, en zich thans te Woerden in hechtenis be vindt. Uit de debatten is onder anderen gebleken, dat Die- pering zich bij deze gelegenheid bijzonder gekenmerkt heeft, door zijne ijverige en krachtdadige pogingen om het vol voeren der beoogde misdaad tegen te gaan. Van Oosterwijk den 26 dezer wordt gemeld Men schijnt hier te vermoeden dat de Beigen iets in den zin hebben doch indien zij opdagen zullen zij behoor lijk worden ontvangen. Dezen morgen, omstreeks 11 ure, werd hier alarm geblazen, en in een oogenblik waren de ku rassiers uit al de omliggende dorpen bijeen, Ook de batterij 110. 1 te Eindschot is aangespannen geweest. De geest onzer troepen is uitmuntend, lntusschen ontbreekt het in deze stre ken aan infanterie. Ook te Eindhoven is dezen nacht alles onder de wapenen en vaardig geweest." Uit de verschillende berigten uit Belgie blijkt het dar de krijgszuchtige geest, waarvan de kamer der verte genwoordigers het voorbeeld gegeven heeft, en die sedert tot de tegenwoordige hoogte geklommen is op verre na niet algemeen gedeeld wordt. De Belgische handelsbladen hebben steeds een geheel anderen toon en wei in het belang van den vrede aangeslagen verscheidene andere bladen heb ben nu en dan het gewigc van het behoud van den vrede en de gevaren van de gevolgen van den oorlog voor Belgie doen gevoelen of over de groote kosten geklaagd die de buitengewone wapeningen moeten te weeg brengen. De Beige deelc een adres aan vorst Leopold mede waarbij de troepen in het kamp te Bcverloo de' tegenwoor digheid van genoemden vorst verzoeken. Die stuk onder scheidt zich door eenen zeer strijdlustigen geest, en eindigt met de verklaring, dat het leger niet wil terugkeeren in zijne haardsteden dan na alvorens bewijzen van moed en volharding te hebben gegeven. De generaal Daine heeft te Venlo eene dagorder uitge vaardigd waarin hij strenge maatregelen daarsteltten aan zien van de bewoners dier vesting. Alle verkeer met de omliggende plaatsen is daarbij uitdrukkelijk verboden. Den 24 is te Brusselin tegenwoordigheid van twee daartoe gemagtigde leden van het hof van appeleene ver gadering der schuldeischers van de Belgische bank gehouden. Het bestuur der bank heeft daarbij door uitgewerkte bere keningen trachten te betoogen dat die instelling in de maand maart aanstaande in staat zou zijn, om hare betalingen ge heel te hervattendoch vermits het bestuurop een oogen blik als het tegenwoordige nu de staatkundige gezigteinder zoo duister was, de verantwoordelijkheid der toekomst niet op zich wilde nemen gaf het den wensch te kennen dat de voorloopige surchéance van betaling, in eene bepaalde schorsing voor den tijd van zes maandente rekenen van den 20 december 11.mogt worden veranderd. De groote meerderheid der schuldeischers van de bank heeft zich ge zind verklaard om die verlangen iu te willigen. VLISSINGEN den 30 januarij. Heden nacht is op de vlakte van de Rik, dwars van den Leugenaar, gezonken de Pleit de Jonge Johanna, schipper P. C. Dillewijns 11. zon dag van hier uitgezeild; dit schip was, door het breken van deszelfs kabelketting en het doorgaan van zijn ankerbij het aanhoudend slegt weder van wind en sneeuwtot daar ver vallen. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen Pierre AmelieA. Lacoutune, van Seville, met wol en olijven Leopold de EersteM. Pienschke, van Liverpoo] met klipzout; FortunaG. S. Pierre, van Montevideo, met huiden; London S. Hall, van Sandwich, met ballast; la Jeune LeonieH. A. de Vries, van St. Ubesmet zout en fruit. Van deze stad is naar Rotterdam gezeild: de Beproeving J. Jurgensenmet stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Elof, A. J. Christenzen, naar Huil met beenderen; Charles QuintA. J. Meulenaere, naar de Havannah met stukgoederen JE dusJ.Jansen, naar Lissabon, en der Anna, N. T. Wulffi, naar Marseille, bei de met ballast; Eduard, D. Crantzennaar Bordeaux, en Amanda, A. T. Voss, naar Cette, beide met huiden; de Argus, J. Houssaye, naar Havre-de-Graceen Emanuel, J. J. Dahms, naar Maithabeide met stukgoederen; Ma- thilda, W. F. Bohmer, naar Baijonneen HelenaJ. P. Hedlund, naar Marseille, beide met mecbanieke goederen; Harton LeskernG. Proud, naar Stockton, met steenko len; Leda, H. E. Boliner, naar Nieuw-Yoik en the Spin ster W. Max ternaar St Domingo, beide met ballastJa- bezJ. Airthen the Peace, R. Breckonbeide naar Lon den; Caroline Maria, J. J. van Shillon, naar Koirstantino- pel; la Juli eP. Couteau, naar Bordeaux, en la Jeune Flo ra J. Ie Canailler naar Nantes alle vijf met stukgoede ren; Thomas Martha D. S. Ranson, naar Yarmouth met schors; Maria Catharina J. Scbaeper, naar Belfasc, met vlas; ALolusM. L. Schmidt, naar Liverpool met schors en vlas; AlbertineM. Mauritz naar Konstantino- pel, met ballast; de FrederikF. Goedts naar de Havan- nah, met stukgoederen; le Perceverant, T. A. de Vries, met tarwe; Nepthunis, A. J. Adriaansenmet zink, en CharlotteR. Muys, met tarwe en vlas, alle 3 naar Londen. Heden overleed, tot mijne en mijner Kinderen bittere droefheid, mijne geliefde Echtgenoot, MARIA CATHA RINA HONDSMERK, na eene genoegelijke Ecbtverbind- tenis van circa 28 jaren, in den ouderdom van nabij 51 jaren. Middelburg W. J. HARTMAN den 29 Januarij 1839. en Kinderen. Viienden en Bekenden gelieven deze ais algemeene kennis geving aan te nemen zoo binnen als buiten de Stad. TeSen overgave der Strooken zijn verkrijgbaar nieuwe Stellen COUPONS bij de Obligatien laste de Polders SCHOUWENBURGH en IVESTLAND. PUBLIEKE VKRKOOPING te VLISSINGEN, op Vrijdag den 1 Februarij 1839, des middags ten 12 ure, in het Pakhuis achter het Huis Wijk D. No. 07, in de Beuis- 'straat, van eene partij door zeewater beschadigde TARWE en HAVER, voortkomende van de lading van het Engel- sche Brikschip Thomas en PVilliam Kapitein A. F/oodman in den voormiddag te zien. Nadere informatien bij de Heeren ,7. Borghmaus en ,7. SmithCommissionairs aldaar. Op Woensdag den 13 Februarij 1839, des morgens tien ure zalten overstaan van den Notaris Abraham van den Broecke Az., residerende te Middelburg, worden te koop gepresenteerd in de Uitspanning Beilevueop den GROO- TEN ABEELE: Eene HOFSTEDE staande en gelegen op het grondge bied der Stad Vlissingen bij de Buitengracht van de zelve Stad, Letter M. No. 199; benevens tien Per- ceelen WEI- en ZAAILANDEN, gelegen aldaar, in paclu geweest bij P. Pijpedoch thans uit de pacht. Voorts een HUIS en ERVE staande en gelegen op den Grooten AbeeleNo. 120; en Een HUIS en ERVEstaande en gelegen op JVestsou- burgNo. 47. Gemelde Huizen en Erven zijn daags vóór de Verknoping voor ieder te zien; zijnde, zoo omtrent de legging der Per- ceelen als omtrent de conditiën van verkoopnadere infor matien te bekomen ten Kantore van gemelden Notaris van den Broecke. OPENBARE VERKOOPING. Qp Woensdag den 6 Maart 1839, des morgens ten tien ure, zal Levinus de KrakerLandman te KLOETINGE op de door hem bewoonde Hofstede aan den Straatweg van Goes naar 's Gravenpolder, ten overstaan van den Notaris A. Smallegangeresiderende te Goes, publiek en aan de meestbiedenden presenteren te verkoopen 7 WERKPAAR DEN, 7 baatgevende en 3 Vare KOEIJEN 4 RUNDERS, 2 KALVERS j 5 VARKENS, HOENDERS en EENDEN bij het Koppel, een KAARNHOND en KOT, benevens eene groote partij BOUW- en MELKERS-GEREEDSCHAP PEN IIOOI bij de Klamp, droog en groen BRANDHOUT, en wac er meerder zal worden opgeveild. J)en Burger WOONHUIS tegen Mei te huur, indeKoe- poortstraat, digt bij het Molenwater; te bevragen op het SmalkaaitjeLett. G. No. 60. J_Jit t'e hand wordt te koop gepresenteerd een Steenen WIND-KORENMOLEN, met annexe Woning, staande in de Stad GOES; te bevragen bij den Eigenaar en Bewoner, F. J. van Schaverbekealdaar. Terstond of tegen Mei eene Burger DIENSTMEID be- noodigd adres bij den Boekverkooper Hendrikse. TER DRUKKERIJ V.^N DE GEBROEDERS ABRAHAMS,

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2