SLBURGSCIIE COURANT. N°- 14. Donderdag 1839. 31 Jauuarij. ^44 N i\:- NIEUWSTIJDINGEN. SSuïtocftlaub. (6roo(-25 rtttau jc. Jfranfcrijfu De alioniicinenisprijs dezer Courant is J 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr lo uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 óo en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner Standplaat sen zal worden uitbetaald het Augmentum over het jaar 1838 aan de gehuwde Heeren Predikanten, in het eerste j tweede en derde Districc dezer Provincie. Middelburg, den 30 Jaimarij 1839. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BERLIJN den 22 januari]. Op gisteren is het handels- traktaat russchen de Nederlandsche en de Pruissische rege ring gereekend. Deze moeijelijke en ingewikkelde zaak tot welke acht tien verschillende regeringen hare bewilliging hadden te ge ven is alzoo ten einde gebragt. Men verneemt, dat het 8ste gecombineerde legerkorps van het Duitsche verbond bevel zal ontvangen om de aan Holland af te stane gedeelten van Limburg en Luxemburg in bezit te nemen, FRANKFORT den 25 jauuarij, Het memorandum der Pruissische regering wegens de kerkelijke geschillen dat op den oudejaarsdag publiek is gemaakt is den 8 dezer door een kabinets-courier te Rome overgebragcdie naar gezegd werd ook nog andere gewigtige staatsstukken aan den kar dinaal-secretaris van staat heeft ter hand gesteld. Men zag een spoedig antwoord van den Paus te gemoec. De beroemde diplomaat prins Lievendie den Russi. schen troonopvolger op zijne reis in het zuiden van Euro pa vergezelde, is den 10 dezer, na eene kortstondige ziek te te Rome overleden. Zijn stoffelijk overschot is twee dagen later op het kerkhof der Protestanten bijgezetwer- waarts het door den gepoemden grootvorsthet korps diplo matiek een tier zonen van den overledenen en al de te Rome aanwezige Russen begeleid werd. De Piuissische gezant- schnps prediker drAbeken sprak de lijkrede uit. Treffend waren de teekenen van droefheid door den troonopvolger gegeven. Het lijk was in den nacht voor de ter aarde be stelling in de Evangelische kapel van het paleis Cdjfarelli nedergezet, en voor het paradebed lagen de drie-en-veertig' ridder.orden met welke de verschillende souvereinen van Europa de uitstekende verdiensten van den overledenen prins erkend hadden. Uit Tromsoe in Noorwegen wordt het volgende voor val gemeld hetwelk in het laatstverloopen najaar een drie tal aldaar woonachtige Laplanders overkomen is; De Laplander 0>e Sorstrom had zich met zijnen zoon en nog.eenen derden persoon naar Finmarken begeven, om al daar op het meer het geluk der jagc op den visch-ocrer te beproeven. Van den arbeid vermoeid landden zij op zeke ren dag met hun bootje aan een klein eilandje in Block- siordmet voornemen zich aldaar eenige uren door den slaap te verkwikken en hunne krachten te herstellen. Het strand te steii en te klipachtig zijnde, konden zij het bootje niet op droog halen maar zij meenden genoegzame voorzorg genomen te hebbendoor hetzelve met een klein ankertje .achter eenen vooruit springenden steen vastgelegd te hebbe^i. Terwijl zij nu rustig lagen te slapen, keerde de wind, en gaf dezelve eene andere rigting aan de boot. Het Iigce an ker liet los en gleed van de gladde klippen af in het meer, hetwelk aldaar zoo diep wasdat het anker den bodem niet koude bereiken. De jagers ontwaken, maar zien hun bootje reeds op den afstand van een boogschot tegen een ander tegenover liggend eilandje geslagen en in eenen bogt vastge raakt. Beide eilandjes Varen onbewoond de jagers verstonden zich niet op het zwemmen, al hunne levensmiddelen bevon- -deh zich in het bootje en bun toestand was ontzettend te meer daar het eilandje, waarop zij zich bevonden, noch wild, noch vruchten, noch boomen opleverde. In de hoop dat er welligt eenige andere boot in het gezigt zoude komen, hielden zij in den beginne goeden moed en trachtten zij hun nen honger met zeegras te stillen. Maar noch den eersten noch ook den tweeden dag vertoonde zich eenige boot in dezen nood kwamen zij op het denkbeeld om een van hen bundels biesen onder de annen en 0111 het lijf te binden of zulks hem op het water mogt doen boven drijven, en de winddie hiertoe gunstig was hem naar den over kant zou willen jagen om het bootje terug te halenmaar de poging mislukte de biezen waren onvermogend zulk eenen zwaren last boven te houden en hij die de onder neming gewaagd zou hebben, moest dezelve opgeven. Nu hadden zij reeds meerdere dagen op dit hun nieuw Patmos doorgebragtook zelfs geen zeegras was er meer en dood hongeren was al wat zij voor oogen hadden. Den tienden dag viel Sorstrom, de vader, het eerst in eenen doodelijken slaap, en de beide anderen waanden hem zelfs reeds bezweken. Weemoedig sleepte zich de zoon naar eene kleine hoogtewaar hij met zijn gezang- en gebeden- boek in de hand, den Alinagtige smeekte hem moed en kracht te verleenenom zijn afgrijsselijk loc met gelatenheid te ver beiden, indien het aan het Opperwezen niet megt behagen, hem uitkomst te beschikken. Hij werpt nog eenmaal eenen blik op het meeren zie daar ontwaart hij op geenén zeer groocen afstand eene bemande boot. Zijn roepen en schreeu wen wekt ook weder zijnen vader uit den sluimer des doods alle drie zien duidelijk dat de boot hen al gedurig nadertzij verdubbelen hunne pogingen om de opmerkzaamheid der zich in de boot bevindenden tot zich te trekken, maar deze wende op het onverwachts en spoedt zich met magt van roeijen van hen af. Nu rees hunne wanhoop ten top maar de Voor zienigheid had hen niet verlaten de boothun eenig uit- zigt op redding, wendt andermaal, komt weder op hen af, bereikt hen en neemt hen in. De reden waarom de manschap van dezelve zich de eerste maal had verwijderd, was gespro ten uit onwetend bijgeloofen de vreesdat zij, die men op zulk een onbewoond eilandje ontwaarde, spoken of eene soort van booze geesten konden zijn. LONDEN den 25 januarij. De officiële kennisgeving aan de gouvernementen van Holland en Belgie, van het eenstem mig besluit der conferentie, wordt heden of morgen naar den Haag en naar Brussel gezonden. In dezelve wordt wel uitdrukkelijk gezegd, dat, zoo Holland nu mogt weigeren de gemaakte schikkingen aan te nemen de conferentie dan van de verdere behandeling dezer zaak zal afzienen de gezamenlijke mogendheden het status quo zullen handhaven door Holland te beletten eenige vijandelijkheden tegen Bel gie te plegen; doch zoo van den anderen kant Belgie mogt weigeren zich naar de gemaakte bepalingen te voegende mogendheden alsdan met gemeen overleg zoodanige maatre gelen zullen nemenals kunnen strekken om Belgie tot de aanneming te dwingen. De conferentie is dus bepaald van plan om in dit laatste geval aan Holland hetzelfde regt te laten wedervarendat Belgie vroeger genoten heeft. Welke deze maatregelen zullen zijn wordt niet gezegd ook wordt vooreerst geen' tijd bepaald; doch men verzekert, dat het voornemen van de conferentie isom aan Belgie eenen be hoorlijken tijd, afhangende van de omstandigheden, te laten, ten einde zich te kunnen voorbereiden en dat deze tijd naar het oordeel der mogendheden verstreken zijnde eene bezitneming van Luxemburg en Limburgdoor de troepen van het Duitsche verbond, en het trekken van een militair cordon rondom de grenzen van Belgiede eerste middelen zullen zijnwaarmede men zal beproeven dat land tot rede te brengen. Een couriergisteren uit den Haag geko men en morgen vroeg derwaarts terug keerendezal de oveibrenger zijn van de officiële stukken van de conferentie. Naar men verzekert, was heden morgen het concept-trak taat nog niet in gereedheidmaar ontbraken er nog kleinig heden aan die ingevuld moesten worden doch is het mo gelijk dat die invullingen heden namiddag, ten gevolge van de gemelde komst van den courier uit 's Gravenhage, ge daan zijn. Het traktaat moet al de bepalingen van de 24 artikelen bevatten met uitzondering van die welke op de vereffening van het syndicaat betrekking haddenwelke ver effening nu, ten gevolge van de vermindering der jaarlijksche som, door Belgie te betalen, welke op vijf millioen gebragt isniet meer gevorderd wordt. Voorts zijn in art. 9 eenige nadere bepalingen gevoegdten gevolge van welke er op de Schelde zoo wel Belgische als Hollandsche loodsen zul len zijn van welke de schepen der beide natiën zich naar willekeur zullen kunnen bedienen. Onze bladen melden thans alle, dat de zaak beslist is. De Tunes scheen gisteren avond nog te twijfelenook de Moruing Postvoor het overige vrij wel onderrigt wegens den loop der zaak, durfde niet vast verzekeren, dat de tee- kening van de declaratie, door de Morning Chrouicle een memorandum genoemd, woensdag avond geschied was. Dat blad geeft als 'redenwaarom de teekening dingsdag avond niet geschied wasopdat als toen de geleidende brieven voor de hoven van den Haag en Brussel nog niet in gereed heid waren; doch een elk gevoelt van zelf, dat dit geene reden was, waarom de leden der conferentie de declaratie, welke hen onderling verbinden moest, niet zouden hebben kunnen teeltenen. De ware reden was, dat dit laatstge noemde stuk zelf, dat, naar men verzekert, op perkament fraai geschreven moest worden, als toen nog niet voltooid was. Het beste berigt over deze handeling, vindt men in den Momittg Chrouicle van heden, welk berigt, naar het oordeel van hen, die de originele stukken van de conferentie gezien hebben, verscheidene uitdrukkingen bevat, welke ten Idaar- sce doen ziendat hetzelve niet anders dan van wege het ministerie in dat blad geplaatst kan zijn. Ook in dit stuk wordt gezegddat de mogendheden des noods Belgie zullen dwingen de nu gemaakte bepalingen aan te nemen. De schrijver voegt er bij; dat het echter niet te verwachten is dat een van beiden zich zal verzetten. Hij beschouwt de berigten van den onwil der Belgenom zich te onderwer. pen, voor overdreven, en meent wel te weten, dat hun ijver ten minste merkelijk bekoeld is, sedert het voorgeval lene in Frankrijk. Hij is van oordeeldat de toetreding dezer mogendheid genoegzaam zal zijn, om de Belgen te overtuigen van de dwaasheid om tegenstand te willen bieden en meent, dat zij hun belang te wel verstaan zullen, om niet te begrijpen, dat hun bestaan als een onafhankelijk volk nog altijd op het spel staaten dat zij te veel gevoel van regt en billijkheid zullen hebbenom voortdurend alleen de voordeelen van een traktaat te willen genietenzonder de lasten te Willen dragen. Na dat compliment aan de Belgen 1 gebragt te hebbenbeschouwt de schrijver voorts de tegen- I woordige beslissing der conferentie als eene gebeurtenis, waarover men zich allervvege geluk te wenschen heeft, niet alleen als zijnde de beslissing van eene zeer moeijelijke en verdrietige questie, welke zoo lang Europa in gevaar gehou den heeftmaar vooral als een bewijs dat de gezamenlijke mogendheden ernstig verlangen den vrede in Europa te be- waien. Immers, zoo dat hetgeval niet warehoe gemakke lijk had men van de eene of andere zijde uit deze ingewik kelde zaak aanleiding tot oorlog kunnen nemen; ja, vooral blijkt deze vredelievendheid, en dit voegen wij er bij, van de zijde van den koning van Frankrijk meer nog dan van de andere mogendheden daar hij de belangen zijner eigene familie in de waagschaal stelt, en de ontevredenheid °van eene groote en magcige partij in zijn eigen rijk trotseert, om den vrede buiten 's lands te bewaren. Eindelijk verde- digc de schrijver Engeland, hetwelk beschuldigt wordt van in deze zaak Frankrijk afgevallen te zijn, omdat Frankrijk geenen ijver genoeg becoond heeft in de onderdrukking van den Spaanschen burgerkrijg. Zoodanige wraaknemingzegt hijligt niet in den aard der Engelsche natienog in den geest harer instellingen. Men mag zich verzekerd houden, dat de Engelsche staatkunde in deze zaak regt gedaan zou hebben ook zelfs danwanneer zijdoor Holland op te offeien, Spanje zou hebben kunnen redden. De schrijver eindigt met zijn gouvernement geluk te wenschen, dat het door eene wijze en voorzigtige staatkunde langs den diplo matieker weg, en door te dik wij Is gewraakte en somtijds be spotte protokollen eene questie gelukkig ten einde gebragt heeft, welke in vroeger dagen en met minder voorzigtigbeid stellig eenen algemeenen oorlog over Europa zou gebragt hebben. De Engelsche admiraal Tun Bridge, onlangs inNoord- Amerika overleden, heeft bij testament een legaat van 100 pond sterling gemaakt, als een bewijs van zijne hoogachting, aan den Franschen kapitein-ter-zee Paul Racordmet wiens schip den ^qtiger Ic Peuple Souverain hij in den beroemden slag van Aboukir boord aan boord slaags was geweest, en aan wien hij het jaar te voren ook bij Coron slag geleverd had, toen kapitein Racord de korvet la Badine kommandeerde. PARIJS den 26 januarij. De tolken der coalitie en die der tegenpartij in het algemeen geven zich veel moeite om te beroogen dat de koning niet regtstreeks aan den maarschalk Soult de taak tot zamenstelling van een nieuw kabinet opgedragenof liever de voorwaardenwelke de maarschalk voor zijne optreding als eersten minister gemeend had te moeten stellenniet aangenomen heeft. Die bladen meenen dus ook, dat het nader onderhoud, hetwelk de ko ning na zijne terugkomst van Dreuxwaarheen hij in den nacht van den 25 op den 26 vertrokken was 0111 het lijk zijner geliefde dochter in den grafkelder van zijn geslacht ter aarde te bestellen, met den maarschalk hebben°moest tot geenerlei wezenlijk gevolg zou leiden. Men wii het steeds doen voorkomen als of de maarschalk slechts ge raadpleegd wierd, om naderhand te kunnen verkondigen, dat ook hij in de zamenstelling van een nieuw bestuur &niet heefc kunnen slagen, en dat alzoo de weder-optreding van het ministerie Molèof van een deel van des-zelfs leden, onvermijdelijk was. De maarschalk Soult heeft gisteren avond geen gezel schap afgewacht, en ook dezen morgen heeft zijne gewone ochtend-audientie geen plaats gehad. Men zeide aan de tal rijke bezoekers die hunne opwachting bij den maarschalk wilden maken dat hij een onrustigen nacht had doorgebragt. De graaf Molè en de heer Httmami hebben naar zijne gezond heid laten vernemen. Onder eene meenigte petitiën waarover heden in de kamer der gedeputeerden rapport is uitgebragt, bevond zich een voorstel van zekeren heer Fichel, te Parijs, om eiken ongehuwden man, boven de 25 jaren oud, aan eene belasting- te onderwerpen waarvan de opbrengst strekken zou tot liet onderhoud en de opvoeding der vondelingen van zijn deoar- tement. Deze petitie werd door slechts een der a fee va digden, die de strekking daarvan allezins billijk vond dersteund en door de vergadering ter zijde gelegd. Het leger, dat op de noordelijke grenzen tot een ob servatie-korps vereen,gd wordt, moet uit 8 divisien bestaan. De luitenant-generaals der infanterie, hertog d: Ne.-tours, Aehard f Schramt» en Bugcauden die der kavallerie de aar- 011-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1