MIDDELBURGSCHE ,83f C U R A N T. W°- 11. Donderdag 24 Januarij. ifcotifmjfc. nifov NIEUWSTIJDINGEN, ütte&anb. ShiitsscManb. <0 root-ia eittau je. ilebcriati&cn.. deevoeorShaT,nfg ft gre m^e" Va" S-t ieier in de le.lLh d a/gel'akfde constitutionele grenzen gehouden, de veiligheid des lands en de kracht van het gouvernement kan handhaven. Een standvastig, bekwaam, oP edeiden- De alinnnemcnts-prijs dcier Courant is f 2 j5 voor drie maanden, en franco perPos^3» üe abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekcridmakingcn waarvan de prijs vanéén tot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. PETERSBURG den 2 januarij. De opbouw van liet winter-paleis wordt dagelijks met den meesten ijver voortge zet; doorgaans werken 12,000 personen aaD hetzelve. Men zegt, dat de huwelijks-plegtigheden van H. K. H. de groot vorstin Mariaen Z. D. II. den hertog van Leuchtenberg op het geboortefeest van H. M. de keizerin zullen gevierd worden. Het door verschillende dagbladen medegedeeld berigt dat in Georgie en Lesghistan onlusten zouden zijn uitgebarsten is van allen grond ontbloot. Z. M. de keizer heeft gisteren eene revue gehouden over de garde-regementenbestaande uit 20,000 man. De beide kinderen van den landbouwer IVerzbickiin de Ostrogsche kreitsvan het gouvernement Volhyniewer den in de diepste ellende gedompeld door den dood hun ner moeder, die, daar haar man zich reeds in 1837 verwij derd hadzonder dat men hem op het spoor kon komen aaa de drukkendste armoede ter prooitien geest gaf. Het eene kind was een knaap van 6 jarenNicolai geheeten en zijn zusje, Anna, een half jaar oud. Nicolai onderhield zich door aalmoezen te vragen, en zorgde tegelijk voor zijn zusie, dat hij met de melk eener zuigende teef voedde, en, door het in het nest bij de jonge honden te leggen, tevens voor koude beschutte. Aldus redde hij het leven van het kind. De minister van binnenlandschc zaken, van deze han delwijze onderrigt, bragt dezelve ter kennis van Z. M. die uit hoofde van dit voorbeeldeloos gedrag van den knaap, terstond bevel heeft gegeven dat Nicolai in het Alexauder- sche kadettenkorps moest worden opgenomen, en aan de kleine Anna een jaargeld van 100 roebels heeft geschonken, tot zoo lang, dat zij in den echt zal treden, en te gelijk verordend dat zijzoodra zij den vereischten ouderdom heeft bereikt, in het Alexander-instituut voor ouderlooze kinderen zal worden opgenomen. FRANKFORT den 18 januarij, De Pruissische staats courant neemt een brief op haar uit Frankfort van eene geachte hand toegezonden waarin zeer betwijfeld wordt of de zending der heeren de Mirode en Ger/ache naar Parijs en Londen ter gunste van Belgie wel aan de verwachting zal beantwoorden, en of niet de Belgen door den uitslag dezer zending nog meer overtuigd zullen worden dat eene veran dering in het besluit der Londenscbe conferentie, inzonder heid met betrekking tot het grondgebied onmogelijk is. Wan neer men deze overtuiging verkregen heeft (zoo vervolgt de briefschrijver), dan zal het blijken of Belgie in zijn weder stand volharden zal. Bijaldien de Belgische regering aan de associatie der zoogenaamde patriotten vrije ruimte lietdan zon het land eene prooi der regeringloosheid en de kracht van zijn bestuur naar binnen en buiten verlamd worden. Nog echter bestaat de hoop, dat het gedeelte der ingezetenen, hetwelk de ware belangen des lands 'net best op prijs stelt, de vreedzaam gezinden namelijk, in het beslissend oogenblik de regering krachtdadig zal ondersteunen." Algemeen drijft men alhier den spot met de vreescee- kenende wapeningen van Belgie, bij het gerucht der bewe gingen van Hollandsche troepen naar de grenzen; wat van de zijde van Holland geschiedt, wordt als maatregel van voorzorg beschouwd, doch men gelooft niet, dat Holland in Belgie zal rukken. Wat za! er echter van den Belgischen heldenmoed worden, indien zich een Duitsch bondsleger aan de Belgische grenzen vertoont? Dat Beigie niet op Frank rijk kan rekenen, is thans zeer zeker, en dat Nederland voor geen geld Limburg en Luxemburg zai afstaan ligt in de rede dus zal Belgie eindelijk rot de uitvoering der 24 artikelen gedwongen worden. Het heeft alhier geene groote verwondering gewekt, dat de paragraaf van de troonrede, betrekkelijk Ancona met eene meerderheid van 29 stemmen is aangenomen. Men gelooft, dat het ministerie tegen over de coalitie in alles zal triomferen. Te Jetia is zekere student Haseeen jongeling van uitmuntenden aanleg, maar van zeer oploopende geaardheid, in een tweegevecht doodgestoken. De dader, mede een studentis voortvlugtig. Dit ongeval heeft een diepen in drukvooral bij de studerende jeugd, gemaakt, te meer, omdat zoodanig voorval in eenen geruim en tijd niet geschied was. Den 26 der vorige maand is te Konstantinopel het pa leis, hetwelk de sultan voor zijne derde dochter, de prinses Atieliet bouwen geheel door brand vernield geworden. De oorzaak van die onheil wordt in de onvoorzigtigheid van een der arbeiders gezocht. Verscheidene Pruissische officieren welke bij hetTurk- sche legertot het geven van onderrigtin dienst getreden zijnwaren in genoemde hoofdstad aangekomenhetwelk te meer opmerking verdient, dewijl de Porte soortgelijke aan biedingen van Engelsche zee-officieren van de hand heeft ge wezen, niettegenstaande het Turksche zeevolk meer behoef te aan onderrigt dan de soldaten heeft. LONDEN den 18 januarij. Zoo op het oogenblik ver neemt men van eene geloofwaardige zijde, dat gisteren het traktaat, betreffende de Hollaifdsch-Belgische questie, door den Franschen gezant te Londen, graaf Sebastianiis ge- teekend. De Globe zegt deswegens het volgende: „Men verhaalt elkander heden morgen in vertrouwen, dat Frankrijk werkelijk het traktaat geteekend heeftwaar omtrent de overige gevolmagtigden te Londen reeds waren overeengekomen tot schikking van de questiewelke zoo lang tusschen Holland en Belgie gehangen heeft. Deze twee koningrijken zullen dus weldra hunne krijgsinagt kunnen verminderen, en in rust en vrede de vruchten plukken van hunne nijverheid en van hunne natuurlijke ligging en het gevolg van deze verandering zal,'zonder twijfel, eene rij zing in de Hollandsche fondsen zijn welke sedert jaren ge drukt zijn. Er zijn dan ook dezen morgen reeds e'enige in- koopen gedaanwelke de prijzen k J pCt. hebben ver beterd." De Morning-Cronicle zege het volgende over de jongste verklaring der Preus. St. Ztg. betreffende de kerkelijke aan gelegenheden De Paus moge een inan van moed zijnen zijne raads lieden mogen dien moed deelen; doch wij vragen of het ver standig is de regeringen te noodzaken om de bemoeijingen der Katholijke kerk als gevaarlijk voor hare zekerheid te beschou wen. De tegenwoordige tijd is zeer zeker geneigd de godsdienst te eerendoch zij is niet geneigd deze achting voor de gods dienst zoo ver te drijven dat het de geestelijken vrij sta straffeloos de werktuigen van oproer en muiterij te worden." De inschrijvingen tot belooning van hemdie den moor denaar van lord Norbury zal aanbrengen, bedroegen den 15 dezer te Dublin reeds over de 3000 pond sterlingbehalve de 1000 ponden door het gouvernement uitgeloofd en een jaargeld van 100 ponden, door den zoon van den overlede ne, den tegenwoordigen graaf van Norbury, toegezegd. Gedurende de jongste stormen is te Rushforthall een oude eik vernield, die zoo dik was, dat 6 volwassen man nen dien met hunne uitgebreide armen niet omvatten konden. PARIJS den 19 januarij. Bij de behandeling der zinsnede in het adres betrekkelijk Algiers, inde zitting der kamer van gedeputeerden van gisteren heeft de generaal Bugcaud zich geregtvaardigd tegen de menigvuldigde verwijtingen en aan merkingen die de oppositie op zijn in Afrika gehouden ge drag heeft gemaakt. Op het slot van de zittingtoen men zich vleide dat deze discussie ten einde spoedde, heeft de I heer hambertnaar aanleiding "an de aanstelling van een bisschop te Aigierseene menigte bedenkingen in het mid den gebragt tegen den vermeerderden invloed der geestelijk heid in het biunenlandsch bestuur. Onder anderen zeidehij, dat Frankrijk bedreigd werd door monniken overstroomd te worden. Overal werden abdijen gesticht; in het verleden jaar hadden er 40 missiën plaats gehad de zendelingen pre dikten onder den blooten hemelhet getal kloosters nam toe; de opvoeding der jeugd geraakte in handen der priesters; het getal legaten en giften aan de geestelijkheid werd dage lijks grooter, en de geestelijkheid bezat een kapitaal van meer dan 60 millioen. De tijd die te ver verstreken was belette den heer ham- bert zijn advies geheel voor te dragen zoodat hij het slot daarvan in de zitting van vrijdag heeft medegedeeld. De minister van justitie Barthe heeft den heer hambert breedvoerig geantwoord en nadat ook de heer Hennequin cenige aanmerkingen op de beschuldigingen tegen de gees telijkheid gemaakt wederlegd en Frankrijk geluk gewenscht had met den meerderen godsdienstigen zin, die zich van dag- tot dag onder het vo'k openbaartwerd deze beraadslaging- gesloten en de zinsnede over Algiers aangenomen. De uitdrukkingen betrekkelijk de reductie van de renten der staatsschuld heeft eene woordenwisseling doen ontstaan, waarin de minister van financien den gunscigen staat der geld middelen een troost voor het tegenwoordig bestuur genoemd heeft, te midden van de hevige aanvallen die het dezer da gen heefc te lijden gehad. De zinsnede is aangenomen even als de behoeften van de koloniën scheepvaart en landbouw. Ook de twaalfde paragraaf, rakende de wenschelijke ver beteringen in de algemeene wetgevingen in de verschillende takken van bestuuralsmede de organisatie van den gene- ralen-staf van het leger, is, 11a eene korte discussie, goed gekeurd. In de volgende zinsnede omtrent de geboorte van den graaf van P ar ij'sbij welke de hoop werd geuit dat de jon ge vorst nooit vergeten mogtdat de troon gegrondvest is op het alvermogen van den wensch der natie, zijn bijamen- demenc eenige woorden ingelaschtom de verknochtheid van den koning cn zijne familie aan de nationale instellingen te roemenen aldus gewijzigd is deze zinsnede aangenomen. Als nu bleef bij den aanvang der zitting van heden nog slechts de slot, zinsnede van het adres te behandelen over; maar deze is geenszins de onbelangrijkste. Naar het voor stel der commissie wordt daarin eenigzins ingewikkeld maar toch duidelijk genoegaan den koning gezegd dat Z. M. alleen ondereen standvastig, bekwaam en door grootmoe dige gevoelens bewogen ministerie, hetwelk buitenslands de waardigheid van den troon ophoudt en binnenslands dien door zijne verantwoordelijkheid dekt, van de medewerking der kamer zeker kan zijn. De ministerielen meenendat deze zinsnede niet slechts zijdelings het tegenwoordig be stuur aanrandt, maar ook ongrondwettig is, omdac daarbij de mogelijkheid van eene weigering van medewerking aan den koning worde verondersteld. *In dien zin heeft dë heer de Belleyme een amendement op deze zinsnede voorgesteld terwijl ook nog andere amendementen daarop zijn ingediend. MIDDELBURG den 23 januarij'. Voor het provinciaal hof van Holland, 2de kamer, is 11. donderdag, vrijdag en zatnrdag behandeld de zaak van M. J. Lelijveltboekhan delaar geboren en laatst woonachtig te Rotterdam, als be schuldigd van valschheid in publiek en authentiek geschrift, en het des bewust gebruik maken van de valsche en ver- valschce stukken. Zes-en-dertig getuigen waaronder de aanzienlijksten van den handelstand te AmsterdamStijn in deze teregtzittingen gehoord, die de echtheid, zoo wel van hunne onder de certificaten gestelde handteekeningen hebben ontkendais van de stukken zelve, welke door den beschuldigde waren vervaardigdbestaande in certificaten van het amortisatie syndicaatRussische roebelsRussische obligatien door de heeren Hope en Comp. uitgegevenen certificaten 2-pets. werkelijke schuld. Zatiirdag is M. J. Lelijvelt schuldig verklaard aan valsch heid in geschriften van koophandelzoowel door het fabri ceren van valsche stukkenhet vervalschen van echte stukken en het des bewust gebruik maken van de valsche en vervalschte stukken. Het hof heeft hem veroordeeld tot te pronkstelling, brandmerk, een confinement voor den tijd van acht jaren de betaling eener geldboece van f 50 en in de kosten van den processe. Thans ziet het licht dc vroeger aangekondigde gedenk penning op de invoering der nieuwe Nederlandsche wetge ving vervaardigd door den heer J. F. Schoubergstempel snijder aan 's Rijks munt te Utrecht. Dezelve is van gelijke grootte als de medaille op het Noord-Hollandsche kanaal, en heeft, op de voorzijde, dezelfde fraaije beeldtenis des Konings, welke dien penning versiert. Het opschrift is: Wilhelmus 1 Belgii Rex Luxemburgii Magnus Dux. dat is Willem I, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxemburg. Op de keerzijde ziet men de Geregtigheid onder de ge daante eener staande vrouw, met het hoofd afgewend, hou dende in de regterhand een zwaard, en in de linker eene gelijkhangende weegschaal; aan hare voeten ligt de gekroon de Nederlandsche leeuw, hebbende in den regterklaauw den bondel met pijlen, en met den linker vaschoudeude eene wettafelop welke staan de navolgende woorden Legum codex Neerlandi/e. dat is Wetboek van Nederland. Aan den voet des pennings leest men Sancitus et promulgatus a°. mdcccxxxviii. dat is Bekrachtigd en uitgevaardigd in het jaar 1838. Rondom den penning staan nog deze woorden: lUEBUNTUR. ET SERVABUNT. dat is Zij (de wetten) zullen (de geregtigheid of het regt) beschermen en handhaven. Deze fraai bewerkte penning, geslagen ter vereeuwiging van eene der belangrijkste gebeurtenissen van 's Konings wel dadige regering, strekt den maker tot eereen bewijst op nieuw, dat de penningkunst hier te lande, in dc laatste-ja renmerkbare vorderingen gemaakt heeft. Het resultaat der zitting van de Fransche kamer van afgevaardigden van den 19 is geweest, dat nu ook de laat ste zinsnede van het door de commissie voorgestelde adres is verworpen zijnde het amendement van den heer de Bel leyme met eene meerderheid van 9 stemmen aangenomen zoodac de coalitiedie ten sterkste geijverd heeft om ten minste voormelde paragraaf van haar nu totaal verongelukt lïidt aldusf6"' Weder teleUr geSteld" He'c amendement Wij zijner van overtuigd, Sire, dat alleen de innige

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1