MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 8. Bonilertlas 1839. 17 Jaimarij. I: a* KL Stanbcdtebuig, MEÜWSTÜ Dl SGEN. tSümtscitüaitb. (Svtfot-lSrittanjc. Ifcaakrijfc. ülchcvlatiben. <w; |jj«, tï «r* r K, De abonnements prijs dezer Courant is ƒ2,76, voor drie maanden, en iranco per Post ƒ3* De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de bela~ ling geschiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Aduertentien behoort te geschieden des morgens vdor 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,6o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, aJzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Woensdag den 30 Januarij 1839, des voormiddags 11 ure, zal op het Stadhuis te ARNEMUIDEN, door de Commissie van Toezigc over de Sluis aldaar, worden aan besteed De AfdammingDroogmaking en Ontgraving dier SLUIS mitsgaders het onderhoud en de weder opruiming der Dammen en het aanvullen van het Sluisgebouw. Het bestek der Werken zal ter lezing liggen in het Loge ment bij de Wed. Stroekente Middelburg; terwijl voorts inlichtingen te bekomen zijn bij den Heer President der Commissie te Arnemuiden en den Ingenieur van Diggelen te Middelburg; zullende drie dagen vóór de Aanbesteding de aanwijzing in loco geschieden. De Belastingschuldigen in het Stedelijk Middel der LAN TAREN- BRANDS PUIT-en NACHTWACHT-GELDEN, welke tot heden nalatig zijn gebleven in de voldoening van hun verschuldigde, over de dienst des afgeloopen jaars 1838, worden bij deze ten ernstigste aangemaand tot eene onver- wijlde voldoening derzelve, en zulks wel vóór of op den 25 dezer, ten einde zich niet te zien blootgesteld aan de mid delen van vervolg, bij de wet voorgeschreven. Middelburg, den 10 Januarij 1839. De Collecteur van voorschreven Middel, DE TROIJE Nz. De ONTVANGER der Stad VLISSINGEN, daartoe door Heeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerd, zal op Woensdag den 16 Jannarij 1839, en vervolgens telken Woensdag in de maanden JanuarijFebruari] en Maart des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten zijnen Kantore vaceren, tot de uitbetaling der Interessen op de Obligatien ten laste van gemelde Scad, verschenen den 31 December 1838. Vlissingen den 11 Januarij 1839. De Ontvanger voornoemd A. R. JONGERHELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co., te Middel burgworden overgenomen de OBLIGATIEN laste de Stad VLISSINGEN ter ontvangst der Interessen. BERLIJN den 6 januarij. Nopens de mobielmaking van verscheidene leger-afdeelingen is hier tot nog toe niets met zekerheid bekend; dat men zich echter op alles voorbereid houdt, is natuurlijk. Bij onze militaire inrigtingworden er tot mobielmaking eener leger-afdeelingzoowel van het staande leger als van de landweerslechts geringe voorberei dingen gevorderd en in weinige weken is zelfs de landweer marschvaardig. Dat men tegen het uiterste geval bedacht is, biiikt daaruit, dat de landraden van verscheidene provinciën bevel moeten hebben ontvangen om het getal de voor de land- weer-kavallerie in hunne districten beschikbare paarden op te nemen en deswege berigt te doen; vermits de landweer be stemd isom ingeval van optogt van sommige legerkorpsen der linie, deze in de garnizoensdienst te vervangen. FRANKFORT den 11 januarij. Verscheidene Duitsche dagbladen verzekeren dat eerlang eene verklaring in het licht zal verschijnen bij welke donna Maria van Portugal door Rusland als koningin erkend wordt. Met 1 januarij is de grenslinie, die het koningrijk Polen van PruissenOostenrijk en de vrijstad Krakau scheiddeop hoog bevel verdubbeld geworden, De Hanoversche Zeitung behelst den volgenden brief Het eene reddings-anker 11a het andere werpt Eelgie in zijnen nood naar Frankrijk uit. Thans zendt het den minister van staat, graaf van Mérode naar Parijsmet hoop welligt dat hij er bijzonder gunstig zal worden ontvangen, omdat bi] Fransche bezetting in Belgie hebben wil. Wij gelooven echter dat Belgie, met zijne inroeping van Fransche hulp, Frankrijks regering nog meer in verlegenheid brengt; want er kan, gelijk thans de zaken staan, van geen uitstel, laat staan van vernietiging der grondgebieds.bepalingen des trak- taats van 15 november 1831, sprake zijn. Thans moet heter door: het belang en de eer van Duitschland vorderen, dat Belgie niet in het bezit blijft der gedeelten van Luxemburg en Limburgwelke den koning der Nederlanden toegezegd zijn." LONDEN den 12 januarij. Donderdag is aan het bureau van buitenlandsche zaken een kabinetsraad gehouden die 3 uren geduurd heeft. De conferentie heeft in de laatste vier weken geene bijeenkomst gehoudenlord Palnierston is op zijn buiten goed afwezig geweest, doch is verleden dingsdag weder in de stad gekomen. Men heeft hier langen tijd in het denk beeld verkeerddat Frankrijk bij de conferentie uitstel nemende nog aan zich behouden had aanmerkingen op den voorslag van lord Palnierston tot schikking van de Hol- landsch-Belgische verschillen te maken, of zoodanige ver anderingen in de voorgeslagen voorwaarden voor te stellen als hetzelve in dien tusschentijd noodig zou oordeelen. Daar echter nu de debatten in de Fransche kamers zoo ver gevorderd zijn, dat de geheimhouding daaromtrent niet lan ger noodzakelijk geoordeeld wordtverneemt men dat het uitstel door Frankrijk niet genomen is, met het oogmerk om nieuwe hindernissen in den weg te leggen maar alleen om de beoordeeling der zaak aan de eerste zamenkomsten der Fransche kamers te onttrekken en alzoo de moeijelijk- heden, waarmede het ministerie in het begin der bijeenkom sten zou te kampen hebben, met eene te verminderen. Men heeft ons van goederhand de belangrijke mededeeling gedaan, dat Frankrijk, bij het nemen van uitstel in de vorige maand, werkelijk beloofd heeft half januarij de bekende voorwaar den waaromtrent de overige mogendheden overeengekomen zijn met hen te teekenen zonder dat hetzelve eenig voor nemen aan den dag gelegd heeft, om nieuwe veranderingen daarin voor te stellen. Woensdag zijn hier eenige der gevangene Canadesche op standelingen die onlangs te Liverpooi ontscheept waren, aan gekomen en terstond naar de gevangenis van Newgate over- gebragtwaar zij blijven moeten tot dat zij geregtelijk voor 'skonings bank verhoord zullen zijn, welk voorregt de hee ren Ilume en Roebuck voor hen verworven hebben. De 23 overigen zijn te Falmouth naar van Diemensland ingescheept. De orkaan van den 6 op den 7 dezer heeft ook in Ierland schrikkelijk gewoed. Te midden der verwoestingen die hij te Dublin aanrigttewerd de akeligheid aldaar nog vermeerderddoor het ontstaan van brand in de ruime Pro- testantsche kerk Bechesda, die, met eenige aangrenzende gebouwen waaronder een liefdadig gesticht en twee nabu rige woonhuizen, eene prooi der vlammen is geworden. Ook in andere lersche plaatsen is gedurende den storm brand ontstaanwaardoor te Lougrea 87 huizen vernield zijn, terwijl.30 anderen gelijktijdig door den wind werden omver geworpen. Uit verder afgelegene districten en van de zeekust waren de treurigste tijdingen ontvangen. Het getal der in Ierland omgekomene, menschen wordt op ongeveer vierhonderd bere kend. Onder de schepen welke gedurende de jongste stormen op de Engelsche kust vergaan zijn noemt men de Noord-Ame- rikaansche paket Pensylvaniadie den 25 december van Nieuw-York was afgezeild wier equipagie uit 25 personen bestond en die eene zeer rijke lading in had. Ook de pa- ketboot St. Andrew en de groote Engelsche koopvaarder the Lockwoods hebben hetzelfde lot ondergaan. De wrakken van the Pensylvania en the Lockwoods zijn door eenige ontkomen schipbreukelingen bijna geheel uitge plunderd. In weerwil der ijverigste pogingen hebben slechts wei nige passagiers en lieden der equipagie van sommige veron gelukte schepen gered kunnen worden. Men berekent, dat alleen te Liverpooi en in de omstreken honderd menschen, zoo op zee als op het land als slagtoifers van den orkaan zijn omgekomen en dat voor meer dan een. miliioen p. st aan waarde vernield is. Reeds is in die stad voor een beduidende som ter onder steuning der overgeblevene schipbreukelingen ingeschreven. PARIJS den 11 januarij. In de zitting der kamer van afgevaardigden van heden is de beraadslaging begonnen over de volgende zinsnede betreffende Belgie U. M. hoopt, dat de te Londen hervatte conferentien. een nieuw onderpand voor de rust van Europa en voor de onafhankelijkheid van Belgie zullen geven. Wij voeden op- regte wenschen voor een volkaan hetwelk de overeen komst van beginselen en van belangen ons naauw verbindt. De kamer wacht de uitslag der onderhandelingen af." De heer Lasuyer stelde als eenig amendement op deze zinsnede voor, om ze aldus te eindigen: De kamer wacht net vertrouwen den uitslag der onderhandelingen af." De spreker beweerde dat de aanneming der 24 artikelen door den koning van Holland de questie had beslist, en dat Frank, rijk thans niets anders te doen had dan die aanneming te bekrachtigendoor met de mogendheden mede te werken om Holland en Belgie tot hunne respective grenzen terug te brengen. De discussien zijn vrij belangrijk geweestvooral heeft de heer Mauguir.een hevig liberaal, de aandacht opgewekt door eene redevoering waarin hij het kabinet ten laste leg de dat het Duitschland van Frankrijk verwijderd en ver vreemd had zich niet had verzet tegen het afschaffen der constitutie in Hanover, Zwitserland onder den invloed van Oostenrijk had geplaatst, Spanje aan don Carlos had willen overleveren, de alliantie van Engeland had verlaten hetover- wigt in Italië had verloren door het ontruimen van Ancona en nu Belgie liet verbrokkelen. Hij beklaagde zicb zeer dat Frankrijk de beslissing der Belgische zaak aan eene conferen tie der mogendheden had overgelaten en noemde dit aller- onstaatkundigsc. Hij liet zich zeer oorlogzuchtig uit, en gaf vrij onbewimpeld te kennen dat de Fransche troepen indien Belgie door Pruissen mogt aangetast wordenniet te weerhouden zouden wezen om uit eigen beweging deel aan den strijd te nemen. Hij wilde dat de ministers moed zou den vatten en verzekerde ben dat er geen gevaar bestond en zij niets te vreezen hadden van de vreemde mogendhe den die alle genoeg te doen hadden met hare bijzondere en binnenlandsche belangenom Frankrijk te kunnen bemoeije- lijken. Ten slotte verklaarde hij dat de ministers alleen als aangeklaagden voor de balie der kamer behoorden te verschij nen. De president van den raad de heer Moléheeft breed voerig betoogd dat het traktaat der 24 artikelen niet anders bedoeld heeft dan het handhaven van den vredeen dat Bel gie zich door het onderteekenen van dat verdrag tot de uit voering daarvan indedaad heeft verbonden. Eindelijk heeft de minister verklaard, dat er over de vermindering der schuld was onderhandeld, doch dat dit punt even min als de overi ge was beslist; dat alles te gelijkertijd beslist zal worden, en de provisionele conventie van mei 1833 door een defini tief traktaat zal worden vervangen. Heden houdt de kamer zich bezig met de questie van An cona. De heer de Jusieu heeft beweerd, dat de ministers niet te laken zijn wegens het ontruimen van die plaatsen zij geen regt hadden om waarborgen te vragenzoo als hec concept-adres wilde dat zij gedaan zouden hebben, alvorens hunne troepen terug te roepenwaartoe zij volgens een trak taat waren verpligt. Hij sloeg voor om de afkeurende zin snede geheel te veranderen en die door de volgende woorden te laten vervangen Gij kondigt ons'aan sire dat de Oostenrijksche troe pen Romagne hebben verlatenen dat de onze uit Ancona zijn getrokken. Frankrijk heeft, na door zijne tegenwoor digheid het einde vervroegd te hebben der vreemde tusschen- komst in de Staten van den H. Stoelwier onafhankelijk heid ons zoozeer ter harte gaat, een nieuw bewijs gegeven van zijnen eerbied voor de traktaten en van de eerlijkheid die aan eene groote natie voegt." Onder de leden die over de zaak gesproken hebben merkte men den maarschalk Clauzel op die de ontruiming van An cona afkeurde als eene onvoorzigtige en onberadene daad. De generaal Bugeaud begreep daarentegendat het verlaten van Ancona in niets den Franschen invloed in Italië vermin derd had. Voorts hebben eenige leden getwist over het meer of minder belang dat Napoleon in het bezetten van Ancona zou gesteld hebben. Bij het afgaan van den post duurden deze deliberatien nog voort. Met het schip le Grijfonden 10 dezer te Brest ge arriveerd zijn twee afgevaardigden van het gouvernement van Haïty in Frankrijk aangekomen, als overbrengers eener som van 350,000 piastersin mindering der schuld van eerstgenoemd land. MIDDELBURG den 16 januarij. Z. K. H, de Prins van Oranje werd eergisteren te 's Hage uit Tilburg terug ver wacht; Z. K. H. de Erfprins was toen nog niet naar Noord- Braband vertrokken maar stond zich eerstdaags derwaarts te begeven. Het observatie-korps hetwelk op onze grenzenonder de bevelen van den hertog van Saksen-lVeimar wordt za- mengetrokken, zal bestaan uit: 1 bataillon jagers, 2 batail- lons grenadiers, 2 der 9de, 2 der 10de, 2 der 12de en 2 van de 17de afdeelingen te zamen 11 bataillons infanterie, als ook uit eenige eskadrons kavallerie. Men verzekert, dat er binnen kort eene algemeene inspectie over de mobile schutterij zal worden gehouden. Door de hoofd-administratie van het korps rijdende artillerie zal op den 26 dezerte 's Hage worden aanbesteed de leverantie van 100 rijpaarden, ten behoeve van dat korps. Op dien dag zal door den kolonel-directeur der 3de direc tie van fortificatiën aanbesteed worden het bouwen van een bomvrij buskruid-magazijn in het terreplein van liet bastion 6 der vesting Terneuzen, en het bouwen van een dergelijk magazijn in het terreplein van bastion 8 derzelfde vesting. Naar men verneemt zal de heer chirurgijn-majoor Wilson in november 1836 benoemd tot eerst-aanwezenden officier van gezondheid bij het garnizoen en de ziekenzaal te Vlis singen en sedert februarij 1837 met verlof geplaatst bij de 1 ode afd. infanterie in die betrekking vervangen wor den door den heer officier van gezondheid (in het vaste ka der) der 2de klasse J. Burkharddie tevens geplaatst is bij het reserve-battaillon der 18de afd. infanterie De heer chirurgijn majoor de Kokeerst-aanwezende of ficier van gezondheid bij de garnizoen., en hospitaal-dienst, mitsgaders de gevangenissen, te Middelburg, is verplaatst naar het fort Frederik Hendrik, en wordt vervangen door den heer J, van Bleisemvan het reserve-bataillon der sde afd. im. De heer officier van gezondheid der ede klasse

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1