MIDDELBURGSCHE CÖÜHAN éLW* N°- 7. Dingsdag 1839. 15 Januari}. JTauïmjft, rOf^-i ;r «4 23 c Is c n b m ft Is asg c NIEUWSTIJDINGEN. SmtöcMauK (Sirooi-isrittatijc. ilcbcvlanfecu. t -»•» S Mtlsfr- .i De aiionncments-prijs dezer Courant is f z ^5 voor drie maanden, en franco perPost 3* De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Ilaivelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajzoo het regt van zegel wordt betaald. Da ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kan- .tore, zullen worden uitbetaald de Interessen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambténaren in deze Provincieover het tweede halfjaar van 1838. Middelburg, den 14 Jantiarïj 1839. De Administrateur voornoemd P. P O u s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter'kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan art. 35 det wet voor den ophef van het regt van Patent van den 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) op den 1 Februa- rij en volgende dagen aan de Huizen der In- en Opgezete nen eene opneming zal worden gedaan, tot zekerheid dat alle Patentpligtige Personen van het vereischte Patent zijn voorzien. Wordende mitsdien een iegelijk aangemaand om ten dezen opzigte de noodige opgave te doen aan de Beambtenwelke van wege de Administratie der Lands Directe en Plaatselijke Belastingen tot deze opneming zijn gequaüficeerd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Januarij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. EECHJS. De ONTVANGER der Stad VLISSINGEN, daartoe door Ileeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerd zal op Woensdag den 16 Januarij 1839, en vervolgens telken Woensdag in de maanden januarij Februarij en Maartdes voormiddags van 9 tot 12 ure, ten zijnen Kantore vaceren, tot de uitbetaling der Interessen op de Obligatien ten laste van gemelde Stad, verschenen den 31 December 1838. Vlissingeu den 11 Januarij 1839. De Ontvanger voornoemd, A. R. JONGERHELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co.te Middel burg worden overgenomen de OBLIGATIEN laste de Stad VLISSINGEN, ter ontvangst der Interessen. Met dankzegging heeft de ondergeteekende heden ontvan gen een gesloten briefje, blijkens het opschrift gerigt aan het Nederlandsch Bijbel-Genootschapen gevonden onder de in de Oostkerk gecollecteerde Gelden. Bij de opening vond hij in hetzelve een stuk van 1 50 ets.met dit bijschrift: De Heere kent de geene die de zijne zijn. MN Middelburg, den 13 januarij 1839. W. N.' LAMBRECHTSEN, Thesaurier. Middelburg, den 14 Januarij 1839. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende ontvangene giften Den 10 dezer, van B. I. A. 52, en van D. W. ao. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, President. DIRK APPEL, Secretaris. FRANKFORT den 8 januarij. De regering van Haiio- ver heeft niet alleen den burgemeester van Osnabruck, den heer Stuve maar al de regeringsleden dier stad in een ge- regtelijk onderzoek betrokken, wegens het raadplegen van buitcnlandsche regtsgeleerde faculteiten, omtrent de*wettig heid eener weigering van het betalen der belastingen, inge val de regering dezelve mogt willen heffen zonder toestem ming der stenden-vergadering. De koning heeft de stenden-vergadering, welke in juuij jl. huiswaarts was gezonden, tegen den 15 februarij weder bij eengeroepen. Prins Albert van Pruissen wendt groote kosten aan ter vorfraaijing der door zijne gemalin aangeërfde landgoede ren te KSmenz in Silezie. Onder anderen wordt op eene Zouteiande, den 12 Januarij 1839. Met gevoel van dankbaarheid wordt door liet DIAKONIE ARMBESTUUR, te Zouteiande melding gemaakt van eene voor derzelver Armen bij den lieer Snijder op den 11 de zer, ingezondene gift van 3 roet het bijschrift: Corin- the 4 vers 16. De Heer, die in het verborgen ziet, vergelde dit aan u, edele gever of geefster, in het openbaar! Namens het Diakonie-Armbestunr voornoemd L. BAL Ontvanger. rotshoogte, van welke men het geheele naburige land over ziet, een prachtig slot gebouwd, van steenen die uit de rots zelve worden gehouwen. Andere aanzienlijke personen waaronder de Flollandsche graaf van Limburg Stirum heb ben onlangs uitgestrekte goederen in Silezie aangekocht waaruit men zich voor den bloei van die provincie veel goeds voorspelt. Te Petersburg zijn, gedurende het jaar 1837, onder de belijders van de Grieksche godsdienst, 11,120 kinderen geboren, 11,711 personen overleden en 196a paren gehuwd. In het midden van november is de koude te Tobolsk zoo hevig geweestdat niet minder dan vijftien menschen welke zich naar het veld begeven hadden aldaar bevrozen zijn. In berigten uit het Zuidelijk Rusland wordt hoog opge geven van den jaarlijks toeneinenden luister der stad Tagan- rog, in welke keizer Alexander ten jare 1825 is overleden. Handel en scheepvaart zijn er bloeijende, en het aantal der fraaije gebouwenwaaronder verscheidene tot openbare ver makelijkheden bestemd groeit als met den dag aan. BRESLAU den 4 januarijEen paar dagen geleden ging de boschwachter Fruhauf, met zijnen ^jarigen zoon, op de jagt. Een honderdtal schreden van hunne woning brak de riem van het geladen geweer des zoonsdie achter den vader ging; het geweer stootte met den kolf op den hard bevroren grond het schot ging af, en terwijl de zoon den loop ophieftrof het schot van achteren het hart des vadersdie dood nederviel. LONDEN den 9 januarij. De rijks-inkomsten hebben volgens de gewone officiële opgave, voor het jaar, dat met den 5 dezer is geëindigd, 44,176,014 p. st. opgeleverd, zijnde 1,075,203 p. st. meer dan in het vorige jaar. Ook over het laatste vierendeel jaars heeft eene niet onaanzienlijke vermeerdering van rijks-inkomsten plaats gehad. De mini steriele bladen zeggen, dat deze uitkomst uog gunstiger is dan men verwacht had en dat er alle reden bestaatom zich daarover te verheugen. Hier te lande heeft de vermeestering Van St. Juan d'Ulloa en Vera-Cruz door de Franschen een zeer onaangenamen in druk gemaakt. Men acht daar den aanval van den Franschen vlootvoogd te minder verdedigbaar, om dat de 'Mexikaansche regering vooraf op alle punten had toegegevenhet toestaan van het regt aan de Franschen alleen uitgezonderd om in Mexico handel in het klein te drijven. De storm die zich den 7 en 8 ook in Nederland heeft doen gevoelen is op de Westkust van Groot-Brittanje een wezenlijke orkaan geweest. Te Manchester, Liverpool en omstreken zijn daardoor vele gebouwen omver geworpen of aanmerkelijk beschadigd. Een vrij groot aantal lieden is door vallende gevels of schoorsteenen gedood of gekwetst. Alleen binnen een uur afstands van Liverpool zijn 15 koopvaardij schepen gestrand. PARIJS den 8 januarij. Nadat de heer Thiers, in de kamer der gedeputeerden gisteren het ministerie had bestre den, is hij door den minister de Montalivet beantwoord, en daarop heeft nog een ander gewezen ministerde heer/'össj, het woord opgevat0111 de tegenwoordige bewindslieden te bestrijden. Men is, gelijk te verwachten was, tot geen be sluit gekomenwaaruit iets zekers, ten aanzien van het aan blijven of aftreden van het tegenwoordige bewind, zoude kunnen worden opgemaakt; doch dit is zeker, dat de mi nisteriele bladen met veel ophef te kennen geven, dat de woorden der drie gewezene ministers weinig of geenen in druk op de gemoederen der leden hebben gemaakten dat dit gevoelen allezins door de liberale opposanten wordt be vestigd, als welke onbewimpeld verklaren, dat, daar de heeren Guizot en Thiers zich alleen over de personen der tegenwoordige bewindsliedenmaar geenszins over derzelver daden of staatkundige beginselen hebben beklaagd hunne redevoeringen de zaak der vereenigde oppositie eer hebben verachterd dan bevorderd. De beurslieden schijnen heden in dit gevoelen te hebben gedeeld. PARIJS den 9 januarij. De koninklijke familie is in diepen rouw gedompeld, door het overlijden van mevrouw de hertogin van Wurtembergdie den 2 dezer te Pisa in de armeu van haren echtgenoot en van haren broeder, den her tog van Nemoursgestorven is. De prinses was naauwelijks vijf-en-twintig jaren oud. Het lijk van H. K. H. moet naar Frankrijk vervoerd en te Dreux in de kerk, die tot begraafplaats voor de familie van Orleans dient, ter aarde besteld worden. Al de prinsen van het koninklijk geslacht zullen die treurige plegtigheid bijwo nen. De koning heeft eergisteren avond geene receptie gehouden doch gisteren met den president van den raad der ministers en met den minister van justitie gearbeid. Gisteren zijn de discussien bij de gedeputeerden voort gezet en met niet minder hevigheid. Wederom heeft men zich meer met persoonlijkheden dan met wezenlijke zaken bezig gehouden. De minister van-publieke werken Martin du Nord heeft breedvoerig tegen het adres gesproken en over de coa litie handelende gevraagdwat men te verwachten had van eene yereeniging of verbond tusschen mannen waarvan wei nige jaren geleden de een den ander in openbare zitting der kamer verweetdat hij de gevleeschde omwenteling met alle hare dwalingen was, en de ander daarop antwoordde, dat ■hij hem als de huichelachtige contra-revolutie der restaura tie beschouwde terwijl eeu derde hem vooreen onbeschaam de afvallige uitkreet. De hevigste aanval tegen het kabinet was die van den heer Duvergier de Ilaurannewelke al de welvaart die Frank rijk thans geniet toeschreef aan het voorgaand ministerieen inzonderheid d en graaf Molé persoonlijk aantastte aan wien hij verweet, dat hij zich niet zoo vijandig tegen eene coa litie zou verklaren, indien hij slechcs aan het hoofd daar van kon staanen in dat geval haar volmaakt zedelijk en politiek zou noemen. De graaf schijnt op dit tergend gezeg de zijne gewone bedaardheid te hebben verloren daar hij den spreker toeriep dat zijne gansche redevoering niet an ders dan een schotschrift was. Nm geraakte de geheele op positie in beweging, en de liberalen wilden dat de voorzit ter den minister tot de orde zou roepen. Deze herinnerde, dat het in de rede vallen van een spreker ongeoorloofd was, en gaf zijne afkeuring over het gezegde van den heer Molé te kennen. Nadat de beer Duvergier nog eene wijl tijds over het concept-adres gesproken en het ais een gematigd krachtig, monarchaal en parlementair stuk overeenkomstig de behoeften van het oogenblikaangeprezen hadbeklom" de president van den raad der ministers het spreekgestoelte niet om zich te verontschuldigen omtrent hetgeen hem de verontwaardiging over de taal van zijnen aanvaller had doen zeggen maar om tegen die taal te protesteren. Ook ver klaarde hij bij die gelegenheid, dat er eene volkomeue een heid onder de ministers bestond. De bekende liberale afgevaardigde de heer Odilon Batrot heeft gematigder dan vele zijner ambtgenooten gesproken. Hij heeftin plaats van de ministers te beledigen zelfs de zuiverheid van hunne bedoelingen geprezen hoezeer hij hunne wijze van handelen rondborstig afkeurde, en einde lijk verlangd, dat de algeineene discussie mogt gesloten wor den waartoe de kamer dan ook met eene aanzienlijke meer derheid is overgegaan. Heden zijn de beraadslagingen over de afzonderlijke zin sneden van het adres begonnennadat eene groote deputatie der leden naar den koning gegaan was, om Z. M. het rouw beklag der kamer over het overlijden van zijnen dochter, prinses Maria, aan te bieden. De twee eerste zinsneden van het adres luiden zoo als bekend isaldus De kamer der afgevaardigden wenschr met u zichzel- ve over den voorspoed des lands geluk. Die voorspoed zal zich meer en meer ontwikkelen te midden van den vrede dien wij gehandhaafd hebbenen welks duurzaamheid ons alleen door eene wijze en vaste staatkunde kan verzekerd worden. Onder een op onze waardigheid naijverig bestuur, het welk onze alliantien getrouwelijk bewaart, zal Frankrijk al tijd in de wereld en in de achting der volken den rang be houden, die daaraan toekomt, en waarvan het niet kan afdalen." De heer tTAmilhau heeft hierop een amendement voor geslagen strekkende om die woorden door de volgende te doen vervangen. De kamer wensent met u zichzelve over den voorspoed des lands gelukdie voorspoed kon niet anders dan toene mente midden van de rust die Frankrijk te danken heeft aan het bestuur van uwe Majesteit en aan de regelmatige ,j medewerking der magten van den Staat. Onder dit op onze waardigheid naijverig bestuur, het- welk onze alliantien getrouwelijk bewaartbekleedt Frank- rijk steeds in de wereld en in de achting der volkeren den rang die daaraan toekomt en waarvan het niet kan afdalen." Van het lot van dit amendement hangt dat van het minis terie geheel af, zoo dat, indien het verworpen wordt, de ministers hun ontslag zullen nemen. Met de grootste be langstelling ziet men dus den afloop der discussie van heden te gemoet Sommige lieden schijnen het niet voor onmogelijk te hou dendat de koning van zijn regt om de kamer der gedepu teerden te ontbinden gebruik maken zal. De Belgische minister van Staat, graaf F. de Mèrode is, met eene buitengewone zending van zijn gouvernemenc belast, in deze hoofdstad aangekomen. Men verhaalt dat aan hem en den Belgischen gezant Lehon de last is opge dragen om, door tusschenkomst der Fransche regering eene geldelijke schikking wegens Luxemburg en Limburg a'an de conferentie voor te stellen. MIDDELBURG den 14 januarij. Z. K. II. de Prins Veldmaarschalk is in den vroegen morgen van den 10 dezer uit 's Hage naar Tilburg vertrekken, den daaropvolgcudgrt

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1