MIDD.ELBURGS-CHE COUR A N°- 6. Zaturda 1839. 12 Januarij. ïïckcnbm.ifctngc». NIEUWSTIJDINGEN. J/Vrtïikvijk. ilcbcrlanben, <r De abonnementsprijs dezer Courant is 2 t j5 voor drie maanden, en franco per Post f 3* De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertcntien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o én voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, ajzoo het regt van zegel wordt betaald* De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af', ten zijnen Kan tore, zullen worden uitbetaald de Kinder-, School- en Aka- demie-Gelden over het jaar 1838. Middelburg, den 10 Januarij 1839. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van de houders van Obligatien een laste derzelve Stad, dat, naar aanleiding van de bepalingen bij de Stedelijke begrooting van 1838 gemaakt, de Interessen op dezer Stads Obligatien over dat jaar, vervallen den 31 December 1838, zullen worden betaald met een half pro Cenc, gelijk staande met van den nominalen Interest in de Obligatien uitgedrukt. En worden mitsdien de belanghebbenden uitgenoodigd om hunne Obligatien tot de ontvangst van den daarop verloopen Interest over te brengen ten Kantore van den Heer Stede- lijken Ontvangerop het Raadhuis alhier mee bijvoeging van eene lijst in duplo, waartoe de noodige exemplaren bij de Stadsdrukkers J. C. IV. Altorfertot een prijs van vijf cents per exemplaar, verkrijgbaar zijn gesteld. Zullende door den lieer Stedeiijken Ontvanger, tot de overneming der Obligatien worden gevaceerd tot en met den 30 April 1839, en zulks voor de eerste maal op Vrijdag den x Februarii 1839 en wel telken Vrijdag, van des morgens tien tot des middags twaalf uren; terwijl aan de belanghebbenden bij de over neming een der twee exemplaren van voórschrevene lijsten als renversaal zal worden afgegeven, om telkens den eerst- volgenden Dingsdag, des morgens tusschen tien en twaalf urende bevorens overgebragte Obligatien terug te ontvan gengelijktijdig met de Interessen, welke daarop, naar an- leiding van bovengemelde bepalingen tegen afschrijvingzul len worden betaald. En opdat een iegelijk van den inhoud kennis drage, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in de Staats-Courant en in die der Steden Middelburg en Haarlem geplaatst wor den. Raadhuize der Stad Middelburgden 7 Gedaan ten Januarij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPS KERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C 1 U S Secretaris. De Belastingschuldigen in het Stedelijk Middel der LAN TAREN-, BRANDSPUIT-en NACHTWACHT-GELDEN, welke toe heden nalatig zijn gebleven in de voldoening van hun verschuldigde, over de dienst des afgeloopen jaars 1838, worden bij deze ten ernstigste aangemaand tot eene onver wijlde voldoening derzelve, en zulks wel vóór of op den 25 dezerten einde zich niet te zien blootgesteld aan de mid delen van vervolg, bij de wet voorgeschreven. Middelburg, den 10 Januarij 1839. De Collecteur van voorschreven Middel, DE TROIJE Nz. De BURGEMEESTER van Zoutelande betuigt bij deze zijnen hartelijken dank aan den menschlievenden afzender uit Middelburg, van het Russisch Coupon No. 27207 groot 50ten behoeve der Armen zijner Gemeente. Vlissingen, den 10 Januarij 1839, A. van der SWALME. Bij den ondergeteekende is heden weder ontvangen, voor de vier ongelukkige Weduwen en tien Weezen van Schip breukelingen te Klaar dingen van M. 5 20. J. M. M. ENGELBERTS. PARIJS den 7 januarij. De discussien over bet adres van antwoord op de troonrede zijn heden aangevangen. De eerste die het woord opvatte was de heer Liadièresaide- de-camp van den koning. Hij bestreed het ontwerp, dat, volgens hem de hevige taal herinnerde, die in de constitue rende en wetgevende vergaderingenten tijde der eerste om wenteling, gevoerd werd; beschuldigde de opstellers van baatzuchtige bedoelingen en eindigde met aan te toonen, dat zij zichzetven wedersprakendoor gelijktijdig den voorspoed van het land te roemen en de handelingen der ministers te lakenonder wier bestuur die voorspoed was toegenomen. De heer Guizot betrad daarop het spreekgestoelteen ving aan met te ontwikkelen wat men in het tegenwoordig geval door de coalitie te verstaan hadtot welke ook hij behoorde. Het was eene vereeniging van leden der kamer overigens verschillende in denkwijze maar daarin overeen stemmende dat het tegenwoordig kabinet evenzeer rampza lig voor het land als voor den troon is. Elk hunner bleef voorts bij zijne eigene beginselen hij zelf bleef tot de partij van het juiste midden behooren en zijne eerste aan- ïdagt wasdat het ministerie de beginselen van het juiste midden had in de waagschaal gestelden de belofte niet was nagekomen, die het bij zijne opcreding gedaan had. In de verwarring van het oogenblik waszeide hijeene staatkun de zonder beginselen zonder leuste voorschijn gekomen men mogt het tegenwoordig kabinet dat der regeringloosheid noemen; regeringloosheid toch heerschte in het bestuur, inde kamers in de verkiezingen in het binnenlandsch beheer. De geheele tactiek van het ministerie bestond in verdedigenderwij- ze te handelen een stelsel dat op den duur niet vol te houden is. De spreker was, dus vervolgde hij, niet ernstig voor de prerogativen der kamersnoch voor die der kroon bezorgd en vreesde evenmin voor opschudding of regeringloosheid van de zijde der bevolking. Maar dit was voor de veilig heid van het land niet genoeg. De zaken moestenzoowel buiten- als binnenslands goed bestuurd worden de staats- magten moesten zich onderling verheffen, hierin bescond de schoonheid van den vertegenwoordigenden regeringsvorm. Na dit denkbeeld nog nader uitgebreid te hebben, besloot de heer Guizot dus: De hovelingen, mijne lieeren maken door hunne laagheid hec ongeluk der croonen uit zij doen alles om gunst en gezag te behouden. Laten wij alles met onafhankelijkheid verrigtenopdat de troon wel gediend worde. Het adres zegt dit duidelijk ofschoon met be scheidenheid. Ik zal voor het adres stemmen." Deze hevige redevoering van den voormaligen eersten mi nister deed eene zoo groote opschudding in de kamer ont staan dat er meer dan een kwartier verliep voor het den president gelukte de leden weder naar hunne verlaten zit- plaacsen te doen wederkeerenom hec hoofd van het mini steriegraaf Moléaan te hooren. Deze begon met te zeg gen dat de woorden van een oud schrijver, door den laac- sten spreker op de hovelingen toegepasttoen hij zeide dat zij alles deden om gunst en gezag te verwerveneigenlijk op ambtjagers doelde. Daarop vergeleek hij den toestand der zaken tijdens hij en zijne vrienden aan het bewind kwa men, met den tegenwoordigen. Door de beginselen van regt- vaardigheid, gezond verstand en waarheid te volgen, hadden zij het land grooteren voorspoed en meerdere kalmte geschon ken dan het sedert langen tijd genoten had. Ook hij was voor de prerogativen der kamers noch die der kroon bezorgd, maar daarom legde hij zijne gevoelens over het gehouden be stuur uitvoerig bloot, dewijl de kamer der gedeputeerden tusschen den laatsten spreker en de kroon beslissen moest. Het woord werd nu door den heer Thiers opgevatdie na verklaard te hebben dat hij hec bewind verlaten had om dat zijne gevoelens met die der kroon in strijd warende thans gevolgde politiek kleingeestig en voor het land verne derend noemde, en de ministers verweet, dat hetgene zij aan vankelijk goeds verrigc hadden, waarmede hij de amnestie bedoelde, niet aan henzelven, maar aan het tijdens zijn be stuur gepredikt stelsel te danken wasvan welk stelsel zij zich nog op eene onhandige wijze bediend hadden. Wat se dert gebeurd was had hij reeds kort na zijne aftreding voor zien. Bij het vertrek van den post was deze redenaar nog aan het woord. Men verhaaltdat de liberale oppositie het eens is om geene amendementen of veranderingen in hec ontwerp van adres voor te stellen. Eergisteren zijn door de ministers eenige ontwerpen van wet aan de kamar der pairs aangeboden, waaronder een be trekkelijk de uitvoering van het traktaat met Haïti gesloten, bij hetwelk de verdeeling der sommendie door dat gouver nement betaald zijn of nog gestort moeten wordenvoorge dragen wordt, en een tot bescherming van het leccerkundig eigendom. - De tijdingen uic Pisa zijn allerongunstigst. Zij kondi gen niet de minste beterschap in den toestand der prinses Maria, hertogin van Wurcemberg, aan. De prinses heeft met eene treffende onderwerping de heilige sacrementen ont vangen. De gemalin van vorst Leopold is gisteren uit Brussel op de Tuilerien aangekomen. Men zegt dat die vorstin met ha re zuster prinses Clementine zich naar Pisa wil begeven. Met een koopvaardijschip, le Rhonete Havre van Nieuw-York aangekomen, heeft men de tijding ontvangen van de inneming van Vera-Cruz door het Fransch eskader. Het volgende verslag werd daarvan in het handelsblad van Nieuw-Orleans van den 8 december medegedeeld De rijks-stoomboot le Météore is gisteren avond in 60 uren tijds van Vera-Cruz hier aangekomen, de belangrijke tijding aanbrengende van de bemagtiging van hec kasteel van St. Jeari d'Ulioa, door het Fransch eskader, na eene kanon- nade die vier uren geduurd heeft. Het eskader heeft slechts 4 man verloren terwijl er van de Mexikanen 4 Jt 500 ge sneuveld zijn. Een courier bevond zich aan boordom zich terstond naar Washington te begeven." Zie hier eenige bijzonderheden van deze gewigcige <re- beurtenis Den 27 november zond de schout-bij.nacht Baudin een parlementair naar den generaal Rinconom hem zijn voorne men aan te kondigen van St. Jean d'Ulioa aan te vallen. Ten 2 ure van deuzelfden dag naderden de drie Fransche' fre- gacteneene korvet en twee bombardeer-vaartuigen het forc op een kanonschot afstanasrigteden een zoo wel onder houden vuur van bommen en zwaar geschut op hetzelve, dat daardoor binnen den tijd van vier uren hec vuur van 160 stukken van het vijandelijk kasteel tot zwijgen gebragtwerd, vernielende al de werken der vesting, gelijk ook de geduch te redoute de! Caballero, en doodende of kwetsende 600 man van hec Mexikaansch garnizoen. Ten 6 ure des avonds liet de kommandant van hec kasteel een sein heischen om het vuur te doen ophouden den schout-bij nacht verzoe kende hem een wapenstilstand te vergunnen, om de gekwet sten te vervoeren. De schout-bij-nacht antwoordde, dat hij daarin niet bewilligen kon, maar dat hij de Mexikanen uit het fort zou laten trekkenwanneer zij kapituleerden. De Mexikaansche bevelhebber nam dit aanbod aan en het kasteel werd door de Fransche mariniers bezet. Het Mexikaansche leger in de nabijheid van Vera-Crux was 5000 man sterk; maar de Mexikaansche bevelhebbers oordeelden deze magc niet sterk genoeg, om de stad, die door het geschut van het kasteel beheerscht wordtte' ver dedigen. De schout-bij-nacht Baudin heeft aan 1000 Mexi kaansche soldaten vergund om in de stad te blijven, ten einde te waken voor de handhaving van de rust." Een bijzondere brief behelst, behalve het bovenstaande, nog het volgende De Fransche scheepsbevelhebber heefc aan de consuls van de onderscheidene natiën eene circulaire gezondendac de haven van Vera-Crux voortaan voor alle vlaggen geopend was. Het eskader heeft 5000 kanonschoten gedaan, en het kasteel van Uiloa 1700. Hetzelve heeft zich, na vijf uren bombardementovergegeven." Dt Hollandsch-Belgische questie, welke, ten gevolge van de daartoe betrekkelijke zinsnede in het bekende ont werp van adres in plaats van het groote struikelblok te zijn da: het ministerie Molé moest doen valleneenigermate op den ichtergrond was geraaktschijnt nu wederom eene meer guiscige wending genomen te hebben. Althans willen sommige welonderrigce personen wetendat eenige dagen geleden, van hierinstructien zijn gezonden aan onzen gezant bij de Londensche conferentiewaarbij de graaf Sebastiani zoude gemagcigd zijn geworden, om, namens Frankrijk, de gewijzigie 24 artikelen te onderteekenen, terwijl, 'indien deze inftrmatien juist zijn, er alle reden bestaat, om die gewigtig; tijding voor waar te houden. Hit Journal des Débats van de overwinning der Fran- schen in Mexico sprekende, laat daarvan, met onmiskenbare bekwaatrheid de voor het ministerie weldadige gevolgen op de behandeling van het adres uitkomen, en zegt, onder an deren, net eenige zelfvoldoening, dat de tegenpartij zich niet de moeite behoeft te getroosten de zinsnede betrekke lijk Mexico te veranderen, want, dat de Fransche zeemagc zich reeds met de taak belast heeft daaromtrent het amen dement voor te stellen! Naar men verneemt, zullen de onderhandelingen over een hanlel-traktaac tusschen Frankrijk en Engeland, waarvan reeds vroeger is melding gemaakteerlang met ijver worden voortgezet. Van den kant van hec Bricsche bestuur zijn daartoe als comuissarissen verkozen de heeren Lebouchère ice-pre- sident van het handel-bureau Sashton eerste secretaris van legatie te Parijs, en Mac-Gregorwelke laatste ook een der bewerker: is geweest van het handel-trakcaatdat den 3 julij 11., tusschen Oostenrijk en Engeland is geteekend. Het behoeft geen betoog, dat deze gewigtige onderhandelin gen niet dan den band kunnen versterkenwelkewel is waarin de laatste tijden eenigermate verzwakt wasdoch nimmer opgehouden had tusschen Frankrijk en Engeland te bestaan. 's GRAVENHAGE den 8 januarij. De heer d'Eck, Nederlandsch minister-resident aan het hof van Wurcemberg, heeft de eer gehad vannamens den Koning in een bijzon der aan hem verleend gehoor, aan Z. M. den Koning van Wurtemberg en aan Z. K. H. den Kroonprins van Wurtem- berg te overhandigen hec grootkruis der orde van den Ne- derlandschen Leeuw; en is de baron de JVdchterminister resident van het hof van Wurtemberg bij dat der Nederlan den, in bijzondere gehooren ontvangen bij Z. M. den Koning en bij Z, K. H. den Prins van Oranje in welke hijna mens Z. M. den Koning van Wurtembergaan hoogstdezel- ven het grootkruis der orde van de Kroon overhandigd heeft. Tegen de helft dezer maand wordt H. K, H. Prinses Al- bert van Pruissen in deze residentie verwacht, alwaar hoogst- dezelve weder eenigen tijd bij Z. M. den Koning zal door brengen.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1