Ml D'D EL BUEGSCHE C "O R A N N°- 5. Donderdag 10 Januarij. pviTE* a i«y TE 'n fë&.V' 'w'- f NIEUWSTIJDINGEN. jDuitsrfilaub. /rankrijfc. =H De abniinements-1> rij s dcaer Courant is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3» De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptaot, of bij hel einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der sltlvertentien behoort te geschieden des morgens vtirfr to uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van een tot zes regels is ƒ1,50 en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn alzoo het regt vgn zegel wordt betaald. De gecombineerde ARMBESTUREN te Veremaken bij «leze dankbare melding, dat zij heden ontvangen hebben door aisschenkomst van den Heer W. M. S. alhier, van A. uit Middelburgeen Russische» Coupon groot ƒ50 No. 51327 met het bijschrift: te besteden eenig en alleen aan buitenge wone bedeeling. Vere, den 6 Januarij 1839. Namens de Algemeene Arm- Namens de Diakenen bij de verzorgersHervormde Gemeente J. F. C. ZOELLER. K. ROELSE. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente te Vereheb ben gedurende de maand December jl.in de Kerk-collecten ontvangen de volgende extra-giften: Foor de Soep-Commissie den 18 December: een vijfguldenstuk en twee guldens; den 25 dito, drie guldens, en den 3T dito, twaalf stuks h 25 cents; alsmede den 26 dito, zonder bijschrift, twee tienguldenstukken. Waarvoor zij bij deze hunnen dank betuigen, met berigt dat de eerstgemelde giften ter beschikking van de daarbij genoemde Commissien gesteld zijn. Vere, den 4 Januarij 1839. Diakenen voornoemd, J. M. KUILER, Preses. K. ROELSE, Scriba. Arnemuiden, den 9 Januarij 1839. Door middel van den fleer Schalk Serlé is ten behoeve van onze Armenonder de letter A. ons geworden een Russische Coupon, groot fasit 50, No. 13109, en van O. P. 25. Naast God danken wij hartelijk den Armlievenden Gever. Namens het Armbestuur J. WANROOY. Met hartelijke dankbetuiging wordt bij deze kennis gege ven dat op den 5 der loopende maandbij den ondergetee- kende is ontvangen van A. 50, in een Russischen-Coupon No. 10439, bestemd voor de behoeftigen te Domburg, en dat bet bedrag dier gift, op heden aan den Heer Burgemees ter dier gemeente is overgezonden, alwaar dezelve voorze ker hoogstwelkom zijn zalter gedeeltelijke voorziening in zoo veie noodwendighedenals het Winter-saizoen steeds bij de Armen doet ontstaan, doch welke zeer dikwijls bij ge breke van genoegzame fondsen onvervuld moeten gelaten worden. Dankbaar voor het vertrouwengedurende den vorigen Winter in hem gesteld, zal de ondergeteekende zich nu we der volgaarne belasten, met de ontvangst en bezorging van elke gift, hoe gering ookwelke men hem, ten bovengemel de» ei'ide mogt gelieven te doen toekomen. Middelburg, den 7 Januarij 1839. A. VRÉKE Noordstraat. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone behoeften der Armen bedankt bij deze voor een Russische» Coupon, No. 32473, bij den Heer S. Roclsete Middel burg ontvangen van A.den 4 dezer. Westkapelle den 9 Januarij 1839. L. van SIGHEM, Voorzitter. P. BACK, Secretaris. De COMMISSIE ter voorziening in de behoeften der Armen dezer Gemeentemaakt dankbare melding van de ontvangst eener som groot 50bestaande in een Coupon Rusland, No. 17141, van A, haar toegezonden door tus- schenkomst van den Edelen Heer IV. M. Snijder, te Vere. De Heer verblijde door zijne gunst den milden Gever of Geefster 1 Vrouwen-Polder, 7 Januarij 1839. Namens de Commissie voornoemd, J. van LEEUWEN. J. G E L D O F. De DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zoutelande maken bij deze dankbare meldingvan de inzameling der Liefdegiften ten behoeve van derzelver Armenbij de godsdienst-oefening, op den eersten dag dezes jaars 1839; hebbende dezelve bedragen de aanzienlijke som van ƒ85,08. Daar evenwel de behoeften onzer Armen steeds dringend blijven zoude het ons verblijdend zijn indien de mildda digheid van menschlievendenzoo binnen als buiten de Stad, deze Gemeente wilde ondersteunen, om bij te dragen tot leniging van de behoeften der Armen in derzelver mid den. Men kan zijne giften bezorgen bij den Heer Snijderop de Potcemarktte Middelburgof regtstreeks te Zoutelan deterwijl van de ontvangst daarvan dankbare melding zal gemaakt worden door dezer Stads-Courant. Zoutelande, den 8 Januarij 1839. Namens de Diakenen A. SCHRIER. J. LOOISE. BERLIJN den 31 december. Z. M. de koning heeft wederom een bewijs van welwillendheid van Z. M. den kei zer van Rusland ontvangen daar Z. M. aan den koning het vaandel heeft toegezondenhetwelk de generaal Schwerin tijdens den veldslag van Praag, in denjare 1757, droeg, op het oogenblik dat hij door een' kogel werd geveld. De graven van Schwerinafstammelingen van den grooten generaal onder Frederih den Grooten hadden te vergeefs te Petersburg op de teruggave van het vaandel aangedrongen. Z. M. de keizer vernam zulks, gedurende hoogstdeszelfs ver blijf te Berlijn, en, te Petersburg terug gekeerd, heeft Z. M. onmiddellijk het bevel gegeven om hetzelve herwaarts te zenden. Alhier loopt het gerucht, dat in den staatsraad we gens de nieuwe wetsbepalingen omtrent de gemengde hu welijken besloten is, en dat zij bereids door den koning zou den bekrachtigd wezen. Nog verhaalt men hier, dat Z. M. gezind zou zijn den Keulschen aartsbisschop uit zijne gevan genschap te Minden te ontslaan, mits hij zijne verdere dagen in rust buiten 's lands doorbrenge. Uit Rome schrijft men, dat, ofschoon het gerucht on gegrond is, dat de generaal-vicaris van het Keulsche dom kapittel, dr.Hüsgen, bij eene Pauselijke breve van zijn ambt ontzet zou zijn, dat kapittel echter, reeds geruimen tijd ge leden tot verantwoording van zijn bestuur geroepen isen dat het antwoord daarop tot hiertoe te vergeefs is te gemoet gezien. PARIJS den 5 januarij. Het ontwerp van adres voor de kamer der gedeputeerden, zoo als het in hare vergadering van gisteren voorgelezen isluidt als volgt Sire, de kamer der afgevaardigden wenscht niet u zich zelve over den voorspoed des lands geluk. Die voorspoed zal zich meer en meer ontwikkelen te midden van den vre de, dien wij gehandhaafd hebben, en welks duurzaamheid ons alleen door eene wijze en vaste staatkunde kan verze kerd worden. Onder een op onze waardigheid naijverig bestuur het welk onze verworvene bondgenootschappen getrouwelijk be waart, zal Frankrijk altijd in de wereld en in de achting der volken den rang behouden, die daaraan toekomt, en waarvan het niet kan afdalen. Uwe Majesteit hoopt, dat de te Londen hervatte con- ferentien een nieuw onderpand voor de rust van Europa en voor de onafhankelijkheid van Belgie zullen geven. Wij voeden opregte wenschen voor een volk, aan hetwelk de overeen komst van beginselen en van belangen ons naauw verbindt. De kamer wacht den uitslag der onderhandelingen af. Gij kondigt ons aan, Sire, dat, uit kracht van aange gane verbindtenissen met den Heiligen Stoelonze troepen uit Ancona getrokken zijn. Wij hebben schitterende blijken van onzen eerbied voor de verdragen gegevenmaar wij betreuren dat die ontruiming niet onder gunstiger omstan digheden en niet met de waarborgen heeft plaats gehaddie eene wijze en vooruitziende staatkunde had behooren vast te stellen. Een geschil is tusschen uw bestuur en Zwitserland uit gebarsten wij wenschen dat het de aloude vriendschapsbe trekkingen niet moge hebben benadeelddie tusschen de beide landen bestaan, en door de staatkundige gebeurtenis sen van 1830 nog van inniger aard waren geworden. Met diepe smart zien wij Spanje zich zeiven in de ijs- selijkheden van den burger-oorlog verteren. Wij wenschen vuriglijk, dat hef bestuur Uwer Majesteit, voortgaande met aan het bestuur der Koningin habelia II de ondersteuning te verleenen die de belangen van Frankrijk toelaat in over eenstemming met zijne bondgeuootenal zijnen invloed ge bruikt om aan zoo betreurenswaardige buitensporigheden paal en perk te stellen. De kamer, levendig door de rampen van Polen aange daanhernieuwt hare bestendige wenschen voor een volk, welks aloud onafhankelijk volksbestaan onder de bescher ming der verdragen is geplaatst. De beledigingen en beroovingen die onze landgenoo- ten in Mexico hebben ondergaan, vorderden eene schitte rende voldoening. Uw bestuur heeft die moeten eischen. De kamer hoopt, dat hetzelve, om ze te verwerven, snel werkende en beslissende maatregelen genomen heeft. Wij juichen met Uwe Majesteit den voldoenden toe stand onzer Afrikaansche bezittingen toe. Wij koesteren het vaste vertrouwen, dat door de goede krijgstucht des legers, door de regelmatigheid van het bestuur en door de weldadi ge werking van eene verlichte godsdienst, die toestand zich nog van dag tot dag zal verbeteren. Uwe Majesteit had ons in eene der vorige zittingen aangekondigd, dat onszoodra de staat der geldmiddelen zulks toeliet, voorstellen betrekkelijk de aflossing der open bare schuld zouden worden gedaan. Dc steeds gunstiger wordende toestand der openbare inkomsten geeft ons het regt om te hopen, dat de medewerking uwer regering niet lang aan dien gewigtigen maatregel zal ontbreken. De behoeften onzer koloniën en van onze scheepvaarc zullen het voorwerp van onze naauwlettende aandacht zijn wij zullen er ons op toeleggenom ze met de belangen van onzen landbouwwelks ontwikkeling van hoog belang voor de welvaart des lands isovereen te brengen. De kamer zal met dezelfde zorg de ontwerpen van wet onderzoeken bestemd om de beloften der grondwet te ver wezenlijken en ora nieuwe verbeteringen in de algemeene wetgeving zoowel als in de verschillende takken van het openbaar bestuur, te brengen. Onze wenschen strekken zich insgelijks naar de voordrngt van het ontwerp van wet be trekkelijk de organisatie van den algemeenen'staf des legers uit. Wij deelen levendig, Sire, in uwe hoop en in uwe wees, in uwe vreugde en in uwe smart. Geheel Frankrijk heeft de geboorte van den graaf van Parijs met zijne toe juichingen begroet. Geve de hemeldat niets zulke stree- 'ende aandoeningen verstore. Wij omringen met onze hulde de wieg van dien jongen prins, die aan onze liefde en aan de duurste wenschen des vaderlands geschonken is. Even als zijn vaderin den eerbied voor onze instellingen opge voed wordende, zal hij den roemrijken oorsprong van het stamhuis, waarvan gij het hoofd zijt, leeren kennen en niet vergeten, dat de croon waarop hij eenmaal gezeten zal zijn op het alvermogen van den nationalen wensch gegrondvest is. Wij zullen, Sire, even als alle Franschen deel nemen aan de gevoelens van huisselijkheid en godsvrucht, die deze gelukkige gebeurtenis u als vader en als koning inboezemt. Wij zijn er van overtuigd, Sire, dat alleen de innige overeenstemming der staarsmagtenieder in de voor haar af gebakende grondwettige grenzen gehouden, het gevoel van veiligheid des lands en de kracht van uw bestuur kan grond vesten. Een standvastig en bekwaam bewind, dat in de grootmoedige gevoelens zijnen steun zoekt, buitenslands de waardigheid van uwen troon doet eerbiedigen*» dien binnens lands door zijne verantwoordelijkheid dektis de zekerste waarborg voor de medewerking die het ons zoo zeer ter harte gaat u te verleenen. Laten wij, Sire, in de deugdelijkheid onzer instellingen vercrouwen stellen; twijfel gij er niet aan, dat zij uwe reg- ten en de onze zullen verzekeren want wij houden het voor uitgemaakt, dat de grondwettige monarchie te gelijk de vrij. heid der volken en die duurzaamheid waarborgtdie de groot heid der Staten uitmaakt." Algemeen is het gevoelen, dat de taal van het ont werp van adres allervijandigst tegen het ministerie is, en dat dit zich hoogstwaarschijnlijk genoodzaakt zal zien de teu gels van het bewind neder te leggen. De bladen die zijne partij trekken blijven verzekerendat het de discussie over het adres en den afloop daarvan zal afwachten, en zoo het voor de oppositie moet onderdoen alsdan met eer hec strijdperk verlaten zal. Voorst is het zeker, dat verscheidene zinsneden in het adres meer dan gewoon hevige woordenwis selingen zullen doen ontstaan. De woorden van het ontwerp rakende de Belgische za ken hebben weinig voldaan aan de verwachting van velen die gedacht hadden dat de kamer zich betrekkelijk di punt meer bepaaldelijk zou verklaard hebbenen worden als niet veel beteekenend beschouwd. De zinsneden die het meest de opmerking tot zich getrok ken hebben, zijn die over de ontruiming van Ancona, over het gebeurde in Zwitserland, waaromtrent Z. M. in zijne aanspraak niets gezegd hadover Polen over de reductie der renten over de opvoeding van den graaf van Parijs opdat hij leere dat de troon gevestigd is op het alvermogen van den wensch der natie, en over de verantwoordelijkheid van het bestuur die den troon dekken moet. Men is zeer verlangend, of de vereeniging Jacquemi- not in baar geheel het ministerie thans getrouw zal blijven. Volgens een ministerieel blad telde zij 227 leden. De heer Molé werd dezen nacht ten half drie ure nog bij den koning ontboden. Heden morgen heeft de maarschalk Soult zich naar de Tuillerien begeven. Het zoo veel gerucht makend proces tusschen den ge wezen prefect van politie den heer Gisqueten het dagblad ie Messager is eindelijk afgeloopen. De uitgever van dat blad, die den heer Gisquet verweten had dat hij in zijne voormalige betrekking zich oneerlijk gedragen en zijne na bestaanden, vrienden en bijzit door ongeoorloofde begunsci- ging ten koste van anderen verrijkt had is deswege op grond der bestaande wetten op laster en eerroof, veroor deeld, maar tot de minste straf, eene geringe geldboete, 1 verwezen. Voor den heer Gisquet is de uitslag der proce- dure ongunstiger geweestdaar de ten processe aangevoer de bewijzen tegen hem zoo overtuigend warendat zijn gedrag zetfs door den advocaat-generaal openlijk is gegispt eu dat de koning hein dien ten gevolge van de waardigheid van staatsraad heeft ontzeten zijnen schoonzoon den heer Naydie ook in zijne verkeerde, practijken gedeeld had, van zijtien post als ontvanger-generaal ontslagen heeft.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1