MIDDELBURGSCHE \Jws5f f C O R A NT. t IMWc.*j W' 4. Diugsdag 1839. 8 Jiiiiuarij. Befccubm.rktng. NIEUWSTIJDINGEN. iSDuitstftlanb. ©root-B eittanjc. Jxrtwfctrtjfï. ilcbcvianbctt. ry ir z LA-y» Yx •*~yr-jiv rr-1 abonnementsprijs Hcier Courant is a j5, voor drie maanden, en franco per Post ƒ3* De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der A<lvertentien behoort tc geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbckendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regeis is15o en voor iederen regel daarboven 22 Cc"ts. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, gezien de Staten van ten achteren zijnde Belas tingschuldigen nopens de vervallene termijnen der Grond lastenover de Dienst van het jaar 1838 en de Personele Belasting, overliet Dienstjaar 18353, opgemaakt door den lieer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad, verwittigen mits deze de belanghebbenden dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen be reids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen wor den beteekendherinneren hen aan de Bekendmaking van Ilun Edel Achtbare, op den 28 Maart 1836, achtervolgens het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie van den 21 te voren {Provinciaal Blad 110. 35) ge daan waarbij de belanghebbenden op de kostenwelke de tegen hen uit te" vaardigen Dwangmiddelen na zich sle pen opmerkzaam worden gemaakten manen hen aan om als nogtot voorkoming dier ijjgerdere kosten ten spoe digste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 7 Jamiarij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. VERGADERING van het Middelbirgsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen op Woens dag den 9 Januari] 1839, des avonds ten zes ure, in het Lokaal in de Abdij. Voorstel omtrent het LokaalVoor lezing en Bijdrage, Namens Bestuurders, P. de MAR ET TAK, Secretaris. Middelburg, den 7 Jamiarij 1839. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigeubetuigt bij deze haren dank voor de vol gende ontvangene giften Deti3t December 11.een Bankbiljet groot 100, No. 311 gevonden in de Kerk-collecte den 3 dezer van M. 2, en eer. Russische Coupon No. 73232 k 50; den 4 dezer, 2 Russische Coupons No. 32270 en 51328, k 50 ieder. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, President. DIRK APPEL, Secretaris. Middelburg, den 7 Januarij 1839. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente, mogen andermaal dankbare melding maken, van de volgende, ten behoeve hunner hulpbehoevende Armen, ontvangene gif ten als Den 5 Januarijaan het adres van den Heer .7. .7. Snij ders een Coupon Rusland, No. 8093, groot 50; den 6 ditobij de voormiddag-godsdienst in de Oostkerkin de Kerk-collecte, 150, en den 7 dito, van J. B. bezorgd bij den tweede ondergeteekendeƒ26. De Diakenen voornoemd A. de LANDMETER, Praisis. M. J. BOONE, Scriba. {De verdere ingekomene dankbetuigingen blijven, wegens plaatsgebrektot een volgend No.j BERLIJN den 31 december. Eindelijk heeft de regering het stilzwijgen omtrent de kerkelijke geschillen opgeheven. De Pruissische Staats-Zeitung van heden wijdt daaraan zeven kolommen. Zij geeft thans eene Duitsche vertaling der Pau selijke allocutie van 13 september 11,, voorafgegaan van eene zeer gematigde inleidingen gevolgd van eene blootlegging der, gelijk zij zich uitdrukt, onregtmatige handelwijze des bisschops van Posen en Gnesen. De koninklijke regering (zoo vangt het staatsstuk aan) heeft zich uit de Pauselijke allocutie van 13 september moeten overtuigen, hoe zeer het Roomsche hof voortdurend ongezind is om door een ver zoenend en bevredigend vergelijk het misverstand te doen op houden hetwelk in de betrekkingen tusschen de Katholijke landsbisschoppen en het hoofd van den staat onlangs gere zen is." Vervolgens wordt er aangemerkt dat de allocu tie eene menigte opgaven en beschuldigingen behelstwelke gedeeltelijk voortspruiten uit eene onjuiste, met de regterlij- ke constitutie des lands stijdige beschouwing der daadzaken, gedeeltelijk uit de zucht om de kerkelijke magt op eene met de regten des vorsten strijdige wijze uit te breiden." Tot nog toe wordt er verder gezegd had de koninklijke rege ring eene openlijke wederlegging vertraagd in de hoop dat de zaak op eene andere wijze zou kunnen worden afgedaan; daar die hoop evenwel niet is vervuld gewordenzoo kan zij thans in het bewustzijn van haar ontwijfelbaar regt en van hare verzoeningsgezindheid zich des te vrijer verklaren. Zij besluit dan met de verzekering dat zijofschoon met alle gematigdheid met de noodige kracht hare regten zal handhaven, en spoort tenslotte hare Katholijke onderdanen aan, de beslechting der aanhangige verschillen, aan de rijpe besluiten van hunnen landsheer gehoorzaam over te laten en, zeker van zijne regtvaardigheid en verzoeningsgezind heid de herstelling van eene vreedzame verstandhouding te verbeiden. FRANKFORT den 28 december. Omtrent de handelin gen der Loudensche conferentiebetrekkelijk de Hollandsch- Belgische questie, valt vooreerst niets naders mede te dee- len. De grondslagen waarop deze questie ten einde zal worden gebragtzijn vast bepaald, en men verwacht alsnu de uitvoering daarvan. Indien zulks niet zoo spoedig ge schiedt, als sommigen zulks vermoeden, en indien het soms mogt gebeurendat de nlogendheden Belg'ie niet tot het aannemen van de 24 artikelen met kracht van wapenen zul len dwingen dan geschiedt zulks alleen uit de wel berede neerde belangen van den algemeenen vrede; men wil Belgie tijd laten om tot beradenheid te komenen het is allerwaar schijnlijkstdat er geen oorlog zal gevoerd worden en de Belgen zich naar de omstandigheden zullen moeten schikken. Mogten zij zulks niet doen, dan zal Belgie daarbij stellig het meest verliezen. De gebeurtenis van de Belgische bank mag, uit meer dan een oogpunt beschouwd, tot eene ernsti ge vermaning strekken omdoor een' onbetamelijken trots de gansche welvaart van het land niet op het spel te zet ten. Wat dus de beslissing van de Hollandsch-Belgische questie betreft, mag men haar gerust het volgende jaar te gemoet zien; en die de tijdsomstandigheden kent, zal zich noch door de hoopdie Belgie op de Fransche regering koestert, noch door discussien overliet adres bij de kamers, noch door eene verandering van ministerie van Frankrijk vrees laten aanjagen. LONDEN dt-n 2 januarij. Eergisteren zijn hier depeches ontvangen van de Britsche gezanten te 's Gravenhage en te Brussel Gisteren zijn van het ministerie van buitenland- sche zaken depeches aan die gezanten afgezonden. Bij gelegenheid van eenen grooten maaltijd dezer da gen door de aanzienlijkste ingezetenen van Glasgow aan sir .7. Grahamter gelegenheid zijner benoeming tot lord-rector van de universiteit dier stad, gegeven, heeft zijn lordschap eene zeer belangrijke redevoering uitgesproken waarin hij niet onduidelijk zijne vrees te kennen gaf, dat de partij van O'Cotinell al te veel invloed ten hove uitoefende, hetwelk hij onder anderen daaruit meende te moeten opmaken dat de marquis van Headfortdie in eene openlijke vergadering de pogingen der onvergenoegde Ieren 0111 zich van de ge- heele betaling der tienden te ontslaan, had toegejuicht, bij de koningin in blakende gunst stond. Hij eindigde met te zeggen dat het steeds zijn grootste roem zou uitmaken ne vens mannen als Peel, Wellington en Stanley de regten der Protestantsche Kerk te verdedigen. Naar men verzekert, zal de heer van de kVeijer Belgisch gezant alhier, eerstdaags in het huwelijk treden met de dochter van den heer Bates, een der deelgenoten in het huis van Baring Co. Men wil weten, dat de gezant, die voor de Belgische revolutie te Brussel advocaat was door dat huwelijk een vermogen van 300,000 p. st. zal be komen. PARIJS den 2 januarij. Met den nieuwjaarsdag heeft de koning de gewone gelukwenschingen ontvangen. De graaf d'Appony heeft, aan het hoofd van het korps diplomatiek den koning gecomplimenteerd, en in zijne aanspraak het geluk van den algemeenen vrede geroemd even als Z. M. zulks in zijn antwoord heeft gedaan. De aanspraak van den president van de kamer der pairsden heer baron Pasquier was in hoogst vleijende uitdrukkingen vervatdie van den president van de kamer der gedeputeerden, den heer Dupin, was daarentegen opmerkelijk korten in het antwoord dat de koning daarop gegeven heeft sprak Z. M. van de medewerking der kamer, die zoo noodig was aan zijne regeringvan de hinderpalen die op haren weg bestenden, en van de hoop, dat hij alle die voordeelen zou kunnen behouden welke de betuigingen der kamer hein verzekerden. Op de gelukwensching van den groot-zegelbewaarderaan het hoofd van de regterlijke magt, heeft Z. M. onder ande ren gezegddatwanneer God hem uit dit leven roepen zou hij de nationale instellingen en vrijheden, die hem ter bewa ring waren toevertrouwdaan zijne kinderen ongeschonden zou ter hand stellen. De lieer Etienne is met 6 van de 10 stemmen door de commissie van de kamer der gedeputeerden benoemd om haar adres op te stellen. Hij heeft beloofd daarmede dings- dag gereed te zullen zijn, zoodat het waarschijnlijk donder dag aan de kamer zal voorgelezen worden, De Gaselte de Francemelding makende van een aan den minister Molé toegeschreven gevoelen dat het regt van Belgie op het bezit zijner onafhankelijkheid alleen door de coestemming van den koning der Nederlanden geldig kan zijn, geeft daarbij hare verwondering te kennen, hoe inen op die wijze eenen staat kan grondvesten en laat zich te vens -de volgende woorden ontvallen .- Bclgte moet tn het bezit van Frankrijk komen. Niemand ter wereld is in staat om dien eindelijken uitslag te beletten Te Parijs ligt in de bureaux van een dagblad, FUni- vers Réligieux getiteld, eene petitie ter teekening aan de beide Fransche kamers gerigtwaarbij de onderteekenaars verzoeken, dat zij al hare pogingen in het werk zullen stel len 0111 de onschendbaarheid van het Belgisch grondgebied te handhaven en hulp te verleenen aan hunne Katholijke broe ders der Rijnprovinciënten einde hen te onttrekken aan de vorderingen eener politiekdie ook Frankrijk bedreigtdoor hen te vervolgen. De maarschalk Valée heeft aan den minister van oor log berigt, dat de divisie van Constantine zich zonder slag of stoot den 15 december te Sétif gevestigd heeft, zijnde overal door de inboorlingen wel ontvangen en hebbende ner gens eenige vijandelijkheid ondervonden. De generaal Gal- bois heeft het gezag van den kalif van Mejana erkend en is naar Milah teruggekeerd. Oran, Algiers en Mars-el-Keber beginnen naar Enropesche steden te gelijken en worden dagelijks verfraaid. Het aan leggen van Stora dat Philippeville genoemd zal worden vordert aanmerkelijk. Van de Spaansche grenzen schrijft men dat Espartero eene beweging naar Sesma Lodosa gemaakt had, doch met welk doel schijnt men hier niet te weten. Men dachtdat hij zich binnen kort naar Pampeluna zou begevenen dat hij niet te vrede was over de meer dan gewone blijken van achting weike de generaal Leon in die stad ontving. MIDDELBURG den 7 januarij. Door Z. M. zijn, bij onderscheidene besluiten, allen van den 3 dezer gedagtee- kend, zoo wel bij den generalen staf als bij de verschillende wapen-korpsen der armee, benoemingen gedaan; terwijl, bij diezelfde besluiten, door hoogstdenzelven aan sommige hoofd en verdere officieren het non-activiteits-traktement is toegelegd. Bij den generalen staf zijn benoemd: tot kolonel, de lui tenant-kolonel A. P. P. C. R. E. de Cévavan het wapen met bepaling dat hijin zijne tegenwoordige betrekkingals adjudant van onzen beminden Zoon, den admiraal en kolo nel-generaal zal verblijven tot luitenant-kolonels de ma joors A. kV. E. van Panhuys, kV. C. baron Snouckaert van SchauburgIV. Rolojf en A. kV. H. Nolthenius de Man allen van den generalen staf; terwijl aan den voornoemden luitenant-kolonel van Panhuys een eervol ontslag wordt ver leend uit zijne tegenwoordige betrekking van chef van den staf in het 2de groot militair kommando, en hij tevens worde gesteld in het genot van het traktement van non-activiteit aan zijnen nieuwen rang verbonden; tot iste kapiteins: de 2de kapiteins .7. H. Hooft van IddekingeJ. E. A. baron van Voorst tot Voorst, en G. de Petitvan, het wapen; te stellen in het genot van het traktement van non-activiteit, den luitenant-kolonel .7. Smith, van den generalen staf, cn denzelven tevens eervol te ontslaan uit zijne tegenwoordige betrekking van chef van den staf in het xste groot mili tair kommando. Bij de militaire administratie: tot intendant der 2de klasse, de onder-intendant der iste klasse .7. H. van JVelytot on der-intendant der iste klasse, de onder-intendant der 2de klasse J. T. Mullertot onder-intendant der 2de klasse, de adjunct-intendant R. J. G. baron van der Capellen tot ad junct-intendant, de aspirant E. A. A. de Roy van Zuidewijn tot aspirant, de 2de luitenant-kwartiermeester J. van den Bosch, van de 14de afdeeling infanterie. Onder de reeks van benoemingen is onder anderen deze bij het wapen der infanterie tot kolonel-kommandant bij de 17de afdeeling, de luitenant-kolonel IV. F. Lambert; van de 10de afd., met bepaling dat hij, behalve met het bevel der afdeeling, ook voorloopig nog belast zal blijven met het kommando der troepen in het 4de district dezer provincie. Het heeft Z. M. behaagd-den heer .7. Z. Mazel, re ferendaris bij het departement van buitenlandsche zaken tot raad van legatie te benoemen, en wel als een blijk van's Ko- nings goedkeuringter zake van de wijze waarop die heer zich van de hem opgedragen zending bij het hof van Frank rijk gekweten heeft. Bij koninklijk besluit zijn de statuten goedgekeurd eener te Amsterdam op te rigten naamlooze maatschappij j onder de benaming van Amsterdamschc zee-assurantie-maat- schappij. Hare handelingen bepalen zich eeniglijk tot het doen van verzekeringen voor gevaren, zoo ter zee als te land mitsgaders op de binnenwateren. Het kapitaal dezer maat schappij wordt bepaald op eene som van f 100,000, verdeeld in 20 actiën of aandeelen ieder groot 5000. De maat schappij is aangegaan voorden tijd van 15 achtereenvolgende jaren, te rekenen van den t januarij 1.839 at.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1