MIDDELBURGSCHE C O R A N T. Diussdag 1 Jaiiuarij. iPubHcaticu Algemeen Burgerlijk fiettöiocnfrmbö. j\ 1 Ell W STIJ DIN GEJS. JDuitschlanb. (Sroot-iSrittanjc.. ^frankrijk» De abonnementsprijs dezer Courant is 2, -j5, voor drie maanden, en franco per Post ƒ3* De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór lo urenindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendraakingen waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is/' 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnaJzoo het regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURGontvangen hebbende een besluit van Heeren Gede puteerde Staten dezer Provincie van den 7dezer maandNo. 6 {Provinciaal Blad no. 104), houdende mededeeling var. den uitslag der in de maand September jl. plaats gehad hebben de Keuring der Springstierenbrengen bij deze naar aanlei ding van art. 16 van het Provinciaal Reglement op de Spring- stieren goedgekeurd bij Zr. Ms. besluit van den 13 Augus tus 1835, No. 87 Provinciaal Blad no. 87), ter kennis der In- en Opgezetenende namen der navolgende in de Gemeente aanwezige Stierenhouders, mitsgaders de meerdere of mindere deugdzaamheid der goedgekeurde Springstieren als Josias de Buckeen driejarige wit-bonte, bij keuring zeer goed bevonden Abraham Gidionseeen tweejarige vaal-bonte, bij keuring goed bevonden Cornelii Midavaineeen driejarige zwart-bonte, bij keu ring tamelijk goed bevonden Cornelii Rijnierseeen tweejarige rood-bontebij keuring goed bevonden Izaak Midavaineeen-tweejarige wit-bonte, bij keuring tamelijk goed bevonden Jan Lauw er ieeen driejarige zwart-tijger bij keuring goed bevonden; E11 bevelen den belanghebbenden bij herhaling aan om tot het doen bespringen hunner Koeijen bij voorkeur ge bruik te maken van de Springstieren, die, volgens de mede gedeelde opgavebevonden zijn boven anderen uit te munten. En opdat een iegelijk, die hierbij eenig belang heeft, daar van kennis drage, zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 December 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden dat het Suppletoir Kohier van het Pdtentregt over het tweede Kwartaal van het Dienstjaar 1830door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir is verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen verzonden. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 31 December 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. De BrievenRekwesten en andere Stukken bestemd voor het STEDELIJK BESTUUR of een van deszelfs Leden, zullen, van heden af, uitsluitend moeten worden bezorgd in eene tot dat einde geplaatste Busin de achterdeur van het Stadhuis uitkomende in den Helmterwijl grootere Pak ketten (Zon- en Feestdagen uitgezonderd)van des mor geus ten negen tot des namiddags ten vier urekunnen wor den afgegeven ter Stedelijke Griffie. Ten Kantore van den Ontvanger van het Fonds voor de Provincie Zeeland zullen gedurende de maanden Januarij en Februarij 1839 worden betaald, de Pensioenen over de laat ste zes maanden van 1838 op vertoon der Akte van In schrijving en met overlegging van Attestatie de Vita, de welke alleen aan het Regt van Zegel zijn onderworpen voor de Pensioenen boven de 130 's jaars. Middelburg, den 31 December 1838. De Ontvanger A. J. BOESSES. De genenwelke verlangen mogten aan de SLAGBOOM EN staande op het weg van Middelburg naar Iioudekerke einde (mits ten spoedigste) vervoegen A. van Pagébij gezegde Slagboomen daartoe onder goedkeuring van Heeren voorschreveif Rijweg, is gemagtigd. zich vrij te maken Zandaan den Rij- kunnen zich tot dat bij den Collecteur woonachtig, welke Geoctroijeerden van Middelburg den 31 December 1838. De DIAKENEN bij de Evangelisch-Lutherse/te Gemeente alhier, maken bij deze dankbare melding van eene bij hen, ten behoeve van derzelver Armen en Behoeftigen, onder de letters A. E., ontvangene gift van twee Tienguldenstukken dat dit bewijs van weldadigheid navolging moge vinden De Diakenen voornoemd L. H. CADET, Preses. J. M. BAUTZ. Middelburgden 31 December 1838. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigenbetuigt bij deze haren dank voor de volgen de ontvangene giften: Den 38 dezer, van S. 100 van H. 26; den 39 dito van NN. f 52 van Q. f 120, en den 31 dito, van I. A. ƒ78. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, President. DIRK APPEL Secretaris. FRANKFORT den 25 december. Volgens brieven uit Weenen van den 17 dezer, verwachtte men daar stellig eer lang eene schikking van het tusschen Pruissen -en Rome be staande geschil. Men dacht, dat de aartsbisschop van Keu len tot kardinaal benoemd zpu wordenin plaats van den gewezen vicaris-generaal Odescalchien dat dan een nieuwe aartsbisschop zou benoemd worden met gemeenschappelijk goedvinden van den Paus en den koning van Pruissen. Men vermoedde, dat de heer Odescalchi, welke onlangs openlijk in de orde der Jesuiten getreden was, bestemd was, om eenmaal, als generaal, aan het hoofd dier orde geplaatst te worden. Van eene wei onderrigte zijde wordt nu stellig verze kerd dat noch Pruissennoch het Duitsch-verbond thans op het punt zijn van militaire maatregelen tegen Belgie (welke echter sedert eenigen tijd voorbereid zijn) te werk te stellen. Vooreerst zal geen Duicsch legerkorps aan de Belgische grenzen bijeengetrokken worden. Men verwacht stellig, dat Belgie tot geene vijandelijkheden zal overgaan, en dat het geschil met Holland in der minne zal beslecht worden. Men bevroedt intusschen, dat vorst Leopold als 't ware genoodzaakt is geworden, om met de Belgische heet hoofden en schreeuwers de rol te spelen, die nu gespeeld wordt. De bondsvergadering zal, naar men verneemt, om streeks het midden van februarij hare zittingen hervatten. Zij zal zich denkelijk alsdan ernstig hebben bezig te houden niet alleen met de Luxembnrgschemaar ook met de Hano- versche zaak. Deze laatste bekomt een allezins bedenkelijk aanzien. De Hanoversche regering schijnt zich voor te be reidenom, ondanks de begeerte der bondsvergadering, haar stelsel met geweld door te drijven. In een Duitsch dagblad worden de redenenwaarom de bondsvergadering onmogelijk in den afstand van Luxem burg aan Belgie kan toestemmen, nog nader uiteen gezet, en de zaak inzonderheid uit een militair oogpunt beschouwd. Door het ontstaan van den nieuwen Staat (zoo leest men daar onder anderen) is het strategetisch voordeelhetwelk Duitschland ten opzigte zijner grenzen bij den tweeden Pa- rijschen vredeop Frankrijk verworf, weder verloren gegaan; want het hertogdom Bouillon en de vestingen Philippeville en Mariënburg zijn, sedert de scheiding van Belgie en Hol land uit de handen van eene aan den Duitschen bond ver knochte mogendheid in het bezit van een door Frankrijk be schermd land gekomen, dat reeds door naauweverbindtenis en overeenkomst in constitutie en denkwijze der bewoners van een voormuur van Duitschland in een groot buitenwerk van den raagtigen naburigen Staat is herschapenwaardoor de magt van Frankrijk zijne politieke grenzen weder ver over schreden heeft." Hieruit wordt dan verder betoogd dat de Duitsche bonds staten nog ruim zooveel belang als Holland bij het geschil over Luxemburg hebben. LONDEN den 26 december. De regering schijnt zich meer dan vroeger aan de ongeregeldheden in Ierland gelegen te la ten liggen. Zij heeft eene commissie van onderzoek naar de in Tipperary gepleegde gruwelen benoemd waar reeds een aantal verdachte lieden in hechtenis zijn genomen. Men verhaalt, dat lord Durham aan het parlement een plan zal voorslaan, oin de provinciën van de Canada'srop eene nieuwe wijze te verdeelen en daaraan den naam van En- gelsch Noord-Amerika te geven. De regering zou opge dragen worden aan een onder-koning, en elke provincie hare eigene wetgeving hebben voor het bestuur harer plaatselijke zaken, en voorts twee leden naar het parlement zenden. De koningin van Portugal heeft den io dezer de zit ting der cortes met eene aanspraak geopend, waarin zijna de geboorte van haren tweeden zoon, als eene heugelijke gebeurtenis voor het landherdacht te hebben, de verwach ting uit, dat de onderhandelingen met den H. Stoel weldra tot herstel der vroegere vriendschappelijke verbindter.issen leiden zullen, en dat ook het traktaat met Engeland, tot ge- heele afschaffing van den slavenhandelbinnen kort gesloten zal zijn. Het land zegt zij verderis rustigbehalve dat eenige kleine oproerige benden hunne strooperijen in de zui- delijkc districten hebbeu voortgezetwelke bende nogtans overal door de dappere troepen verstrooid zijn. Zij ver heugt zich over het gunstig vooruitzigtdat de staat der openbare inkomsten opleverten deelt mede, dat eene spe ciale commissie benoemd is tot beraming van middelen om aan de verpligtingen jegens buitenlandsche schuldeischers te voldoen. PARIJS den 26 december. In de zitting van de kamer der pairs van hedenzijn de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede begonnen. De commissie, die met het opstellen daarvan belast washeeft bij monde van den graaf Portalis verslag gedaan. Haar opstel was, voor zooveel de binnenlandsche aangelegenheden betrefc, geheel en al een weerklank op de aanspraak des konings. Alleen aan het slot vond men eene niet zeer duidelijke uitdrukking, waar uit men zou kunnen opmaken, dat de pairs eene wijziging van het ministerie, ten gevolge van verschil van gevoelen met de wetgevende kamers als geene zoo noodlottige zaak voor de algemeene belangen des lands wilden aangemerkt hebben. De voornaamste zinsneden van dit ontworpen adres over de buitenlandsche belangen luidden als volgt Wij voelen ons gelukkig van uit den mond uwer Maje steit te hooiendat onze betrekkingen met de vreemde mo gendheden vredelievend en vriendschappelijk zijn. Gema tigdheid met kracht gepaard verzekert aan een groot rijk de achting en den rang waarop het aanspraak heeft. Frank rijk, dat zelve de verdragen getrouwelijk opvolgt, heeft regt 0111 er op te rekenendat zij overal gelijkelijk worden geëerbiedigd. Wij wachten met vertrouwen den uitslag der onder handelingen betrekkelijk de zaken van Belgie en Holland af, in de overtuiging, dat het bestuur uwer Majesteit niets verzuimtom datgene wat de waardigheid van Frankrijk de belangen eener bevriende natie en de trouw aan het ge geven woord vereischt, overeen te brengen. De onafhan kelijkheid van Belgie en deszelfs staatkundige rang, die in het groote Europesche huisgezin eenstemmig zijn erkend zullen een pand te meer voor den vrede der wereld zijn. Sirehet binnenrukken der Oostenrijksche troepen in de Romeinsche Staten was het sein voor de militaire be zetting van Ancona. Het einde dezer laatste was door den aftogt dier troepen aangewezen. Eene in de maand april 1832 met den Heiligen Stoel geslotene overeenkomst had de zaak aldus geregeld. Die overeenkomst is uitgevoerd ge worden. Onze troepen hebbenbij het wegtrekken uit de Romeinsche Staten deze van de vreemde tusschenkomst be vrijd gelaten. Bij het aanschouwen der onheilendie op Spanje druk ken en die door eene noodlottige wisseling van schendin- I gen van het gevoel der menschelijkheid worden verzwaard wordt onze smart met ieder jaar dieper. De gedachte is treurigdat het oogenblik nog niet te voorzien iswaarop de burger-oorlogen de regeringloosheid zullen ophouden van de pogingen der Spaansche natie tot het verkrijgen der wel daden van eene vrije en monarchale staatsregeling te verlam men. Sire, door voort te gaan met aan "hec bestuur der koningin-regentes den steun te verkenenwelke de verdra gen daaraan waarborgen, zal uwe M. aan de wenschen en aan de billijke verwachting van Frankrijk beantwoorden." In de volgende zinsneden wordt de wensch op het spoedig ten einde brengen der geschillen met Mexico en Buenos- Ayres uitgedrukten daarna over de noodzakelijkheid van een billijk en gematigd beheer in Algiers uitgeweid. Na de voorlezing van het adres is de algemeene beraad slaging dadelijk geopend. De eerste redenaar die het woord voerde was de graaf Montalembertde schoonzoon van den graaf Felix de Mèrodeen een bakende voorstander der Belgen. Zijne redevoering, van meer dan gewone uitge breidheid, strekte ter wederlegging van het ministerieel ge voelen, dat Frankrijk gehouden was aan het traktaat der 24 artikelen en dat uit het niet nakomen van hetzelve oor log zoude geboren worden. Hij was van oordeel, dat erop dit oogenblik geen traktaat bestondnaardien dat der 24 artikelenonder andere omstandigheden aangegaandoor de daarop gevolgde gebeurtenissen van zelf vernietigd was. Evenmin geioofde hij, dat Europa, hetwelk in 1830 het koningrijk der Nederlandendeszelfs meest geliefkoosde schepping, niet beschermd had, chans om twee nietswaar dige provinciën den oorlog zoude voeren. De raadspresident Molé heeft deze redenering niet on beantwoord gelaten, maar aangewezen, dat met zoodanige gevoelensals waarop de heer de Montalembert zich beriep geen ander regt dan dat des sterksten bestaanbaar was en dat het bovenal ongepast was ten behoeve van Belgie de nietigheid der 24 arr,kelen in te roepen daar het land niet alleen derzelver geldigheid nimmer betwist had maar daar aan tot aan 1834 toe als aan den grondslag van deszelfs staatkundig bestaan bestendig had vastgehouden. an de verbindtenis met Engeland sprekende verklaarde de ministerdat daarvan alleen het behoud van den vrede afhing.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1