COURANT. N". i5o. MIDDELBURGSCHE Zaturdag den i5 December. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 8 december. Uit Konstantinopel zijn hier geene nadere berigten dan van den 12 november ontvangen, waarop eeni- gen staat te maken zij. De nota, den 10 november door de ambassa deurs der verbonden mogendheden, in antwoord op de van den kant der Porte op den 8 ontvangen voorstellingen, overhandigd, wordt gezegd hoofdzakelijk de volgende punten te behelzen: i°. Het traktaat v^n 6 juiijhetwelk tot hiertoe niet vernietigd is, verbiedt aan de daarbij zich verbonden hebbende mogendheden om de zaak der Grieken volgens het vei langen der Porte, te laten varen; 20. de Turksche zeemngt heeft zel ve aanleiding gegeven tot den slag van Navarjno, en daardoor alle aan spraak der Porte op schadeloosstelling te niet gedaan30. de groote lieer kan te minder eene voldoening wachten daar de Porte in tijds gewaarschuwd was dat eene gebeurtenis, gelijk die van Navarinozou kunnen plaatshebben, ingeval het Turksche gouvernement geen gehoor gaf aan den raad tot matiging, of zelfs van deszelfs kant aanvaller werd. Het slot van die nota moet het verlangen te kennen gevendat de Porte bewillige in de bevrediging van Griekenland, en ten dien opzigte einde lijk een gunstig antwoord geve. Zoolang de ministers van Engeland Frankrijk en Rusland geen antwoord op deze nota zullen ontvangen heb benzullen zij zeker Konstantinopel niet verlaten, en zelfs schijnen zij hunne demarches en uitdrukkingen zoo ingerigt te hebben, dat, in alle gevallen, wanneer de Porte zich maar van onberaden en beslissen de stappen onthoudt, het aan hen zal staan 0111 hun verblijf te Konstan tinopel nog te rekken. Middelerwijl werden met dat al in de hotels der drie gezantschappen toebereidselen tot vertrek gemaakten lagen voor hen afgehuurde vaartuigen gereed. Te Rome is den geheelen dag van den 26 november sneeuw ge vallen zoodat alle daken en straten er mede bedekt waren, en in den daarop volgenden nacht heeft het gevrozen. De oudste lieden te Rome herinneren zich niet aldaar ooit te voren zulk een natuurverschijnsel in de maand november gezien te hebben. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft verlof gegeven 'tot het op- rigten van vier Jezuiten-kollegien inGallicie, tot onderwijs in de god geleerdheid en opvoeding der jeugd. Sedert hunne verdrijving uit Rus. land hadden zich de Jezuiten te Tarnow nedergezet en waren er tot nog toe slechts getolereerd. GROOT-BRITTAN] E. LONDEN den 7 december. De Courier van eergisteren bevat een vrij belangrijk artikel, waarin dat blad zoekt te betoogendat zij, die meenen, dat de uitkomst welke de Grieksche belangen tot hiertoe op geleverd hebben, aan de inzigten van de ontwerpers van het Londen- sche traktaat in geenen deele beantwoordt, wezenlijk dwalen, daar zij wel degelijk de bezwaren, die zich opgedaan hebben, vooruit hebben gezien. Zij wisten wel, zegt dat blad, dat de hoogmoedige Moham medaan niet vrijwillig afstand zou doen van eenen grond, die voor hem heilig is en waarop heilige moskeen staan. Zij wisten, dat, wilden zij dien afstand bewerken, aan den sultan met de eene hand de vredepalm moest worden aangebodendoch dat de andere met het zwaard moest gewapend zijn. Wat er dus geschied is is niet buiten de verwachting der ontwerpers van het Londensche traktaat gegaan. Maar wat zal van dit alles het gevolg zijn vraagt het blad. Velen bekommeren er zich over, doch zonder reden. Wat toch, zegt de Courier, kan de Porte doen, dan ten laatste toegeven? Van twee zijden gedrongendoor eene blokkade der Dnrdanellenen door den intogt van eene Russische ar mee in de vorstendommen, kan zij het niet lang tegen de verbonden mo gendheden uithouden, en zal zij, hetzij vroeg of laat, gedwongen zijn toe te geven. Het gebeurde te Navarino heeft den sultan getoond dat het der mogendheden ernst is; en heeft hem dpen zien, dat zij zich niet door Turksche staatkunde iaten bedriegenen dat zij in staat zijn hunne eischennadrukkelijk te laten gelden. Een handelsbrief, alhier van Triest ontvangen, bevat eene tijding uit Alexandrie, waarbij vermeld wordt, dat de pacha np pok met zijne oude vijanden de Wechabiten te kampen had. Dezelve hebben een aan val op Mekka gedaan, waarin zij gelukkig geslaagd zijn, na 4000 Egyp- tenaren verslagen te hebben. Het zal te. bezien staan, welke een in vloed de tegenspoeden, die het Egyptisch bestuur van onderscheidene zijden treft, op deszelfs staatkundige betrekkingen en op deszelfs han del landbouw en nijverheid zullen hebben. FRANKRRK. PARIJS den 10 december. Het Journal dei Débats behelst het vol gende 'artikel „De ambassadeurs hebben den 15 Konstantinopel verlaten. De offi ciële tijding hiervan is gisteren avond van Weenen aangekomen. Er is geen twijfel aan of, op het oogenblik dat wij deze regelen schrijven, is derivier de Pruth gepasseerd en de vorstendommen zijn overweldigd. Ziedaar het eerste belangrijke kanonschot sedert dertien jaren van vrede. Het is te Navarino gelost geworden. „Zoo zijn wij dan in eenen oorlog met de Porte gewikkeld: dezelve was het onvermijdelijk gevolg- van- de trage en trouwelooze onderhande lingen van het ministerie. - Men-zal-ons misschien weldra, tér onzer geruststelling, van eene Russ-ische wandeling naar Konstantinopel spre ken. Wij verwijzen onze officiële profeten naar de ongerijmdheid van hunnen uitroep, drie weken geleden: alles is in het Oosten geëindigd. Hunne taal is, even als hun gedrag vol onwetendheid en misleiding. Oostenrijk kan- geen stil aanschouwer blijven eener beweging van het kolossale Russische rijk tegen Turkije Al zijne staatkunde stort op eenen dag inen het houdt op geteld te worden in de ba. lans- van Europa op den dag dat er, zonéjer hetzelve, geschillen zul len beslecht wordenwelker oplossing zij heeft getracht met alle in spanning te vertragen. Stellen wij de materiële belangen aan eene zij de, dan is het onmogelijk óf Oostenrijk moet zich alle opofferingen ge troosten om op eenigerlei wijze in de zaken Van het Oosten tusschen beide te komen. Een observatie-leger in Bosnië en Servie is de minste stap die te voorzien is dat het doen zal, zoodra de vijandelijkheden eenen aanvang zullen nemen. De Zeemagt van Engeland en Frankrijkte aanmerkelijk voor eciitf onderhandeling, zijn, sedert deze is afgebroken, te zwak.' Alsnu moe ten de schepen troepen aan boord hebben. Zal men eenige barniilous weigeren aan de Grieken, wier geluk, ondanks de kabinetten, het be kende doelzoo niet het ware grondbeginsel van deZen oorlog is Honderd vijltig duizend Russen aan de DonatiOostenrijkscbe le gers die de grenzen van Hongarije dekkenEngelsche en Fransche vlo ten in den ^Archipelaanmerkelijke wapeningen in de havens der Zwarte zee, ganscn Griekenland onder de tent, de standaard des profeets op de moské ontrold, en de sultan aan het hoofd zijner troepen, die op dé Europesche wijze manoeuvreren, zie daar de eerste noodwendige gevol gen van den toestanddoor eene valsche staatkunde daargesteld wie zou er de laatste van durvec opnoerhen [Wij deelen dit berigt mede zoo als het is; aan den tijd, die zeker niet meer ver af kan zijnoverlatendeof hetzelvewat het vertrek der ambassadeurs betreft, voor eene officiële tijding kan gerekend worden.] - De zaak der plaats gehad hebbende onlusten wordt met onafge broken ijver door de commissarissen van het hof onderzocht, die reeds een groot aantal personen gehoord hebben en nog vele moeten onder vragen. Een der hoofdpunten van het onderzoek schijnt te zijn of de gendarmes en d» militairen alvorens op de burgers te schietende waarschuwingen en vermaningen hebben gedaan die bij de wet' van 1791 bepaald zijn. Te Perpignan heeft dezer dagen zekere abt Gallay die directeur is van het gemeente-kollegie aldaar goedgevonden om uit godsdienst ijver, de pleisterbeelden der teekenschool zijnde afgietsels van de be kende antieken, zoo als de Venus, Antinous, LaocoönGladiator en anderete doen aan stukken slaan en in het water werpenen de pren ten naar deze beelden vervaardigd te verbranden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 13 december. Door Z. M.^den Koning is, uit het bekende drietal, de heer .7. .7. A. van Willigenvan Hasselt (provincie Limburg) tot lid van de algemeene rekenkamer benoemd. Men verneemt, dat Zr. Ms. schip Waterloo, 11a een geluk kigen togtin goeden staat te Batavia is aangekomen. ANTWERPEN den 8 december. Sedert eenige dagen heeft men met alle mogelijke voorzorgen ontruimd en naar Liefkenshoek vervoerd eene aanzienlijke hoeveelheid buskruid, die zich in het magazijn, gelegen tusschen de Roodepoort en de dokkenbevond. De ontruiming vart die hoeveelheid buskruid, bestaande in nis vaatjes, elk van 50 ki logrammen of Nederl. pondenen waarvan de bewaring aldaar groote gevaren voor de veiligheid der haven alsmede voor een gedeelte der' stad aanboodlevert een bewijs op van de bezorgdheid welke Z. M. voor deszelfs onderdanen en bijzonder voor de inwoners van Antttèrpen bezielt. BRUGGE den 10 december. Heden morgen, kwart voor twaalf uren, is in den hoogen ouderdom van 102 jaren drie maanden en half overle den Pieter Vircruijceaan de gevolgen van eene zeer kortstondige ziekte. Tot zijne laatste dagen behield hij het volle genot zijner zin tuigen en geestvermogens. Zijn portrait is over een paar maanden in miniatuur gemaakt geworden door den jongen schilder van Acker en door den heer van de Steene gelitographieerd. Toen men hem den om trek van hetzelve toondemaakte hij er aanmerkingen op die gegrond waren en de schilder zich ten nutte maakte. Bij het vieren van zijnen laatsten verjaardag zong hij nog een liedje dat hij in zijne jeugd had geleerd. BESTUREN bat ADMINISTRAT1EN. KANAAL van NEUZEN naar GENT. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gelet op Art. 5, g en h, der conditiën en voorwaarden van de concessie der werken van het Kanaal van Cent naar Neuzenwaarbij bepaald is 1. Dat, voor het openen der bruggen, bij het doorvaren van vaartui gen, aan iedere brug, en voor elk vaartuig, dat zonder die ma noeuvre niet passeren kan, zal betaald worden: Van zons opgang tot één uur na zons ondergang voor Zeeschepen, twintig 'cents voor Binnenvaarders tien cents. Van één uur na zons ondergang tot het opgaan der Zon i voor Zeeschepen, veertig cents voor Binnenvaarders twintig cents en dat bovendien, aan de brug te Zelzateals van ouds, zal ge heven worden, voor de passage over de brug van een los niet in gespannen paard, twee cents, en voor elk paard, dat voor een rijtuig gespannen is, vier cents 2. Dat' v»or de vaartuigen, bij het passeren der sluisaan den mond van de Moervaart en Zuidledezal betaald worden: Voor de gewone barges van de omliggende Plaatsen, en de vaar tuigen beneden de 20 lasten zes cents per ton en Voor de vaartuigen boven de 20 lasten groottwintig cents per ton. Overwegende, dat de voorzegde brug- en slnis-geldensedert de opening van het voorzegde Kanaalinvorderbaar zijn geworden Ilecft goedgevonden De voorzegde bepalingen, door middel van het Provinciaal Blad, fer kennisse te brengen van de Besturen der Steden en Gemeenten in de Provincie Zeelandonder mededeeling van een genoegzaam getal exem plaren dezer Bekendmaking in plano, niet uitnoodigihgom daaraan, door afkondiging en aanplakking, de noodige publiciteit te geven. Middelburg, den 11 December 182-. VAN VRF.DENBURCH. BRUG- EN SLUIS - REGTEN.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1