N°. i49- MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag den i3 December, NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. 58,5 ZEE-TIJDINGEN. ZWITSERLAND. GFNFVE den 2 december. Een Protestant uit de vnlleijen van Pie- mont, die dezer dagen door deze stad is getrokken, heeft ver- Iraald dat acht zijner geloofsgenootente Turin gevestigd koninklijke cedullen hebben ontvangen waarbij hen wordt bevolen die hoofdstad te verlaten en zich naar hunne valleijen te begeven, en zulks ten gevol- ee van een edict van het jaar 1622, hetwelk thans weder tegen de P10- testanten is in werking gebragt. Dit edictsedert lang in onbruik ge raakt verbiedt eiken belijder der Hervormde godsdienst om buiten den wvni A.Tr>""iVc —iiiVolnCud/ïg 'TAV?' Sé1fetVJflBisY^n3 'de las tigste bepalingen is onderworpen, te wonen of ook kortstondig te verblijven. Het schijnt dat het op uitdrukkelijke aanvraag van het hof van Rome door bewerking van den bisschop van Pignerol is geweest, dat het Sardiniesch ministerie tot dezen gestrengen maatre gel is gekomen. Die personen uit de valleijen welke eigendommen aangekocht en hun verblijf in den omtrek gevestigd hadden hebben ins gelijks bevel ontvangen zich in den kortst mogelijken tijd te verwijde ren en zich in hunne bergen op te sluiten. Alle deze berigten en vele andere welke geschikt zijn om het levendigste belang voor die ver- bannene bevolking in te boezemenzijn ons ter kennis gekomen van een' Waldenserwelke belast is voor Zijne ongelukkige landgenooten de voorspraak te verzoeken der Protestantsche hovenwelke hen eertijds van eene geheeie uitroeijing gered en nimmer opgehouden hebben zich hun lot aan te trekken. Deze daadzaak is een bewijs wat er van de verdraagzaamheid wordt in een land dat zich aan den invloed van Rome onderwerpten men oordeele er uit of de Protestanten ongelijk hebben zich over de vorde ringen van het Jezuitismus te verontrusten. DU1TSCHLAND. HAMBURG den 4 december. De tijding der overwinning te Nava- fino heeft groote vreugde te Petersburg verwekt. Z» M. de keizer heeft den Britschen admiraal Codrington de orde van St. George van de 2de klasse, den Franschen admiraal de Rigny de Alexander-Newski orde, en den Russischen admiraal van Heyden de St. .George orde van de 3de klasse verleend. FRANKFORT den 6 december. Volgens den Oostenrijkschen Beo- lachter is het eerst den 10 november geweest, dat de ambassadeurs der drie verbonden mogendheden gemeenschappelijk hunne laatste nota aan den reis-effendi overgaven, en zulks in antwoord op de den 8 te voren door den reis-effendi aan den tolk des Engelschen ambas sadeurs gegevene eerste openingen van hetgeen in den divan van den 5 besloten was, en de voldoening welke de Porte wegens de ge beurtenis van Navarino meende te moeten vragen. Op die nota nu schijnt, volgens den Beobachtcrden 30 november te Weenen het ant woord der Porte nog niet bekend geweest te zijnen veel minder nog wat verder daarop door de verbonden ambassadeurs mogt zijn besloten. De buitengewone ijver en inspanningen, door den baron van Otten- fels, Oostenrijksch internuncius bij de Porte, in de laatste tijden aan den dag gelegd tot behoud van den staatkundigen vrede in de Levant zijn door den keizer van Oostenrijkvolgens berigt uit Weenen van den. 30 november, voorloopig beloond door de benoeming van gezegden interuuncius tot werkelijk geheimraad, terwijl de eerste tolk der Oos- teprijksche zending te Konstantinopel tevens tot ridder der Leopolds orde benoemd is. Naar de berigten die men te Smyrna van Scio hadwas Fabvier den 29 october geland op drie punten, en had hij de Turksche bezetting terug gedreven naar het kasteel, hetwelk van den zeekant door Cochrane beschoten werd, die daarin eenige bommen geworpen had, doch wiens fregat door een schot in den mast avarij had bekomen. De Grieken hadden zich meester gemaakt van de hoogten bij de stad en het sloten een detachement Turksche troepen, dat tegen hen afgezonden was, ge vangen genomen. Te Jassy zou een bevelschrift van den grooten-heer aan alle de Mu zelmannen ontvangen zijnom hen tot een opstand in massa tegen de vijanden der Porte en voornamelijk tegen Rusland te bewegen. De na bijheid vart het Russiesch leger zou echter de regering van de vorsten dommen groote voorzigtigheid in het bekendmaken van zoodanige beve len ingeboezemd hebben. De Russische armee stond gereed om op het eerste teeken in te rukken, en men zeidedat graaf Woronzow het op perbevel zou aanvaarden, indien het tot een oorlog met de Porte mogt karnen. Te Corfu heeft men vernomen dat het overschot der Turksch-Egyp- tische vlootuit zes-en-twintig korvetten brikken en transportschepen bestaande bevel ontvangen heeft om van Navarino te vertrekken en naar Konstantinopel of Alexandrie terug te koeren. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 7 december. Men heeft hier tot nog toe geene vol strekt beslissende tijdingen uit Konstantinopel ontvangenen zelfs schijnt rrtcn het daarvoor te moeten houdendat er eenige meerdere hoop op schikking bestaat dan het zich voor eenige dagen liet aanzien. Althans de ambassadeurs der verbonden mogendheden warenvolgens de laatste hier ontvangen berigten, nog altoos te Konstantinopelen de onderhan delingen met hen, zoo door middel van den Oostenrijkschen internun cius als zelfs regtstreeks, waren nog niet geheel afgebroken. FRANKRIJK. PARIJS den 7 december. De graaf de Celles, ambassadeur van het Ncderlandsche hof bij den Heiligen Stoel, is hier aangekomen, en heeft gisteren de eer gehad van aan den koning voorgesteld te worden. Bin nen 2 dagen moet hij de reis naar Rome voortzetten. Ecnê koninklijke ordonnantie van den 18 november stelt 55,000 men der klasse van 1826 in activiteit. Het Journal de Rouen van den 3 dezer behelst het volgend e Men deelt ons liet volgende berigt mede wegens eene godsdienstige plegtigheid', waarvan weinig voorbeelden bestaan, maar welke bovendien bijzonderheden bevat, die, zoo zij al niet geheel buitengewoon, ten minste zeer zeldzaam zijnDen 26 november 11. hebben de heer Pierre Avollée eigenaar te Castenay bij Biainville, en mad. Cnthérine Du* boe zijne echtgenoote de een 78 de andere 75 jaren oud hun hu welijk op nieuw doen inzegenenna 50 jaren in den genoegelijksten echt te hebben doorgebragt. Hetgeen in deze omstandigheid te merk waardiger was, is, dat deze ceremonie werd bediend door den abt Du- montoud 91 jaren, pastoor van Biainville, die sedert 72 jaren de dienst in die parochie heeft uitgeoefend en ook hun eerste huwelijk heeft voltrokken. Onder het getal gasten op den maaltijd, welke deze aartsvaderlijke plegtigheid volgde, bevonden zich zes personen en eenige huisbedienden welke het eerste huwelijk hadden bijgewoond; en ten be sluite van het geheel dezes tafereelswerd de dans die 11a het feest maal nlonrs had jjonr denzelfden «Deelman van óver so jaren bestuurd,'* De over Bucharest ontvangene tijding, dat de ambassadeurs der geallieerde mogendheden den 15 november Konstantinopel zouden heb ben verlaten, wordt tot heden niet bevestigd. ARNHEM den 10 december. Gisteren is alhier, door den grooten kerkersad der Hervormde gemeente, uit het drietal predikanten, bestaan de uit DD. H. P. de Kanterte Brielle; J. C. Riehmte Zak Bom mel en .7. S. IVor, te Gorinchem, beroepen, de wel eerw. heer H. P. Ie Kanter. 's GRAVENHAGE den 9 december. Met het schip Potomac zijn be rigten van Java ontvangen, loopende tot den 22 augustus jl.houden de, dat cie hoofd-muiteling Dipo Negoro in onderhandeling was geko men, dat reeds voorloopig de vijandelijkheden waren gestaakt, en dat men veel verwachting haddat de oorlog op deze wijze spoedig een einde zoude nemen. De onderhandelingeu waren aangeknoopt geworden door middel van den heer Staveneen planterin de vorsten-landen gevestigden dé commissaris-generaal had het voornemen zich zelf derwaarts te bege ven, ten einde het treffen van eene doelmatige overeenkomst te bespoe digen. Sedert eenigen tijd worden de landen, in de nabuurschap van dé Kaap de Goede Hoop, door eene tot hiertoe onbekende en uit de bin nenlanden van Afrika komende volksstam, Fetcanie genaamd, bestookt. Thans schrijft men deswege uit de Kaapstad, onder dagteekening van den 14 september, dat deze Fetcanie in eene noordwestelijke rigting wa ren afgetrokken, 11a eene veekraalbehoorende aan de Kaffers, te heb ben geplunderd. De Kaffers waren in aanzienlijk getal te velde getrok ken en hadden het spoor der Fetcanie gevolgd doch hadden dezelve niet kunnen achterhalen. Detachementen krijgsvolk, onder den luit., kolonel Somerset, waren evenmin geslaagd hen te Ontdekken. Men oor deelde uit dien hoofde, dat zij tot op eenen grooten afstand van de ko lonie waren teruggetrokken. Naar men verneemt, is de generaal-majoor Ferveer, dingsdag 11., van zijne diplomatieke zending naar de Zuid-Amerikaansche Staten, in deze residentie wedergekeerd. 's HERTOGENBOSCH den 10 december. Gisteren heeft de afkon, diging van de onlangs tusschen dit rijk en den H. Stoel geslotene over eenkomst, op eene bijzonder plegtstatige wijze, in de alhier bestaande Roomsch-Kntholieke kerken welke de alstoen aanzienlijk zamengeko- mene menigte naauweüjks konden bevatten, plaats gehad. Ter dezer ge legenheid is een Te Deum gezongen en zijn de klokken bij herhaling ge luid. Des avonds waren zeer prachtig verlicht de Groote of St. Jans- kerk, de Kruiskerk en verdere R. K. kerken, het gasthuis, mitsgaders de meeste partikuliere huizen dezer stad. Het fraaiste weder begunstig de de viering dezer plegtigheid, welke door niets is gestoord geworden. Ook uit het vicariaat van 's Hertogenbosch is eene deputatie naar 'sHage vertrokken, ten einde Z. M. namens de Roomsch-Katholieken van het voormalig bisdom van 's Hertogenbosch te complimenteren over de met den Paus geslotene conventie. De hoog eerw. heer Ant. van Alphen, vic. gen. ap. van het vicariaatheeft, in weerwil van zijnen tachtigiarigen ouderdom en het ongunstige jaargetijde, deze taak in per soon op zich genomen, en is, vergezeld van den eerw. heer A. van Gils, president van het seminarie te Herlaar, den 9 dezer, van Schijndel naar 's Hage op reis gegaan. Lijsten. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de en 137STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. VIERDE KLASSE.' Prijzen van f 1000 en daar boven. Nommers. 1265 prijs 5954 Geene. 24990 - 3939 13224 16214 25223 2581 22724 10de Geene. Prijzen, f 1000. 1000. - 1250. - 1000. - 1000. 1000. - looo. - looo. - looo. Lijsten. 1 ide 12de 13de 14de Nommers. Prijzen 30710 prijs f 5000. 13512 10009 15904 prem. 21573 Pr'.i's 14632 3630 30076 4876 1000. looo. 1000. 2000. looo. IOOÖ. IOOO. IOOO. IOOO. VLISSINGEN den 11 december. Heden is alhier ter reede gekomen het schip Anna Sophiakapt. E. A. Bockvan de Marennes naar Dord recht gedestineerd met zout. Van den 9 dezer tot heden zijnvoor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen Ventroso, kapt. W. Abbotvan de Havannnh met suiker en kofflj dit schip moet quarantaine houden; Naamlooskapt. J. Hocqurrd van Yerseymet koffij en suiker; Medusa, kapt. T. Bunnemeijer, van Lon den met stukgoederen. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomenen gisteren en heden van onze reede naar ze» gezeild Lord Gambierkapt. J. Oliver, naar Yarmouthmet boomschors; Providentiakapt. P. Verwellmet stukgoederen en miliamkapt. T. Hawkesmet eijeren beide naar LondenAntwerps-Packetkapt. G. O. Frederiks naar Huil, met vlas.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1