N°. 146. MIDDELBURGSCHE COURANT. 1 Donderdag den 6 December. NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. GENUA den 24 november. Wij ontvangen, door de courant van Maltlia van den 7, de volgende verklaring, door de drie Europe- sche admiralen aan het permanente commité van het wetgevend ligchaam van Griekenland gedaan. Haven van Navarinoden 24 october 1827. Mijne Heeren „Wij hebben met groote verontwaardiging vernomen, dat, terwijl de eskaders der verbondene mogendheden de Ottomanische vloot, welke zich aan eenen bestaanden wapenstilstand niet heeft willen onderwerpen vernielden, de Grieksche kruissers niet ophielden de zeeën te veront rusten, en dat de prijsraad, de eenige door de Grieksche wet erkende regtbankvoorwendsels heeft gezocht om aan deze buitensporigheden eenen wettigen vorm te geven. Uw provisioneel gouvernement schijnt te geloovendat de hoofden der verbondene eskaders niet eens zijn over de te nemene maatregelen om aan dit stelsel van onregtmatigen roof een eindpaal te stellen. Het bedriegt zich; want wij verklaren eenparig, dat wij niet zullen dulden, dat gijonder ijdele voorwendselshet oorlogs-tooneeldat is te zeg gen den kring der zeerooverijtracht uit te breiden. „Wij zullen niet dulden, dat de Grieken eetie landing, kaperij of blokkade, buiten de grenzen van Lepante tot Volo doen, Salamina, Egina Hydria en Spezzia hier onder begrepen, „Wij zullen geenszins dulden, dat de Grieken den opstand naar Scio of Albanië overbrengenen alzoo deze volken aan de wreede weer wraak van den kant der Turken blootstellen. Wij verklaren voor nul en geener waarde alle lettres de-mnrque aan kapers buiten de hierboven genoemde grenzen gegeven zullende de oorlogs-schepen alom bevel ontvangen dezelve aan te houden. Er blijft geen voorwendsel meer overde wapenstilstand bestaat werkelijk aan de zijde der Turkenomdat hunne vloot is vernield waakt over de uwe, want wij zullen, zoo de zaak zulks vordert, de zelve even eens verdelgen, opdat er een eind worde gemaakt aan eene zeerooverij, welke zoude eindigen met u buiten de wet der natiën te stellen. Uw tegenwoordig provisioneel bestuur van alle soort van magt ont bloot zijnde, is het aan het wetgevend ligchaam dat wij deze laatste en onherroepelijke besluiten mededeelen. „Wat aangaat de regtbank van prijzen, die hetzelve heeft ingesteld, wij verklaren die onbevoegd om, zonder ons medeweten, een eenig onzer schepen te vonnissen. Wij hebben de eer te zijn „De Rigny, E. Codrington, de Heiden." DUITSCHLAND. FRANKFORT den 30 november. Tot nog toe weet men niets stel ligs omtrent het besluit van de Porte en hetgeen daaromtrent, op ge loof van bijzondere brieven uit Konstantinopel van den 7is medege deeld, schijnt alleen berust te hebben op losse geruchten, die toen in die hoofdstad in omloop waren. Daarin stemmen de berigten overeen dat de Oostenrijksche ministerde heer von Ottenfelssteeds met den reis-effendi onderhandelde zelfs wil men weten dat eerst den 11 de divan vergaderen moest om tot een laatste besluit te komen. Ondertusschen houdt men het er vrij algemeen voor, dat het besluit der Porte oorlogzuchtig zijn zal. De reis-effendi moet aan de ministers van Pruissen en van de Nederlanden welke hem hun leedwezen over het geleden verlies wilden te kennen geven hebben laten zeggen dat de Porte een stap zou doen overkomstig hare waardigheid. Te Odessa schijnt men brieven van den 8 te hebben volgens welke toen Konstantinopel nog rustig wasen de gezanten der drie verbonden mogendheden zich nog daar bevonden. In Seres waren de Grieken in schrikkelijken angstdoch de beij had zich nog geen geweld tegen hen veroorloofd. In Servie heerscht eene volmaakte rust en te Belgrado houden de Tur ken die zich overigens ook weinig met het nieuws van den dag be- moeijenzich zeer rustig. GROOT-BRITTAN] E. LONDEN den 2 j november. Den 24 dezer zijn alhier, door de gewone pakket, tijdingen van Mexico ontvangen, onderdagteekening van den 23 september. Den 1 dier maand was het congres aldaar geopend ge worden. De voorzitter van de republiek beeft, bij die opening, eene redevoering gehoudenwelke in vele opzigten merkwaardig is. Hij zegt onderanderen in dezelve het navolgende „Eene wet tegen het misbruiken van de vrijheid der drukpers, zal aan het congres worden voorgelegdstrekkende om aan den eenen kant die vrijheid nuttig te maken ter verdediging van de regten des volks tegen de aanvallen van het willekeurig gezag, en aan den anderen kant het verwekken van haat en nijd voor te komen. De toestand van de eeredienst zal almede ter tafel worden gebragt, en aan de overweging van het congres worden onderworpen. Het oogen- blik is daartoe gunstig en de uitvoerende magt is van oordeel, dat de Pauselijke stoel wel geneigd zal zijn, om het oor te leenen aan de voor slagen, door de Mexicaansche gevolmagtigden aan denzelven gedaan. De organisatie van een bestuur tot het beheer der zaken betrekke lijk het 's lands crediet, is nog niet voltooid. Zal deszelfs bestaan niet slechts in naam zijn zoo is het van aanbelangdat al de verantwoor delijkheid en de waarborg voor de natie regelmatig verzekerd worden dat haar plegtig bezworen goede trouw verzekerd, en haar verlangen, om al hare verbindtenissen heilig en onschendbaar te houden blijkbaar en bulten allen twijfel gesteld worden." Ouder de eerste verrigtingenwaarmede het congres zich heeft be zig gehoudentelt men de beraadslagingen wegens de nieuwe in te voe ren belastingen, en een besluit van het provinciaal gouvernement van Jnlisco (Guadalaxara)waarbij alle Spanjaarden worden bevolenhet grondgebied van die provincie binnen twintig dagen te verlaten. Dit weinig republikeinsch besluit heeft in de hoofdstad weinig bijval gevonden, is door een der Mexicaansche dagbladen hevig aangerand, en men meende dat hetzelve door het congres zou worden afgekeurd. LONDEN den 30 november. Er zijn hier geene latere depeches ont vangen van Konstantinopel dan tot den 6 dezerzijnde er toen g-ene verandering in den staat der zaken voorgevallen. De ministeriele papie ren hechten geen geloof aan de oorlogzuchtige tijdingen, door de Duit- sche dagbladen medegedeelden bewerendatindien de Porte tot een zoo gewigtig besluit gekomen ware, de Oostenrijksche internuncïiw ze ker niet in gebreke zou gebleven zijn om zijn hof daarvan dadelijk ken. nis te geven, en met dezelfde gelegenheid ook ongetwijfeld het Eh- gelsch gouvernement deswege depeches ontvangen zou hebben. FRANK R R K. PARIJS den 30 november. Men zegt, dat, zoodra de verkiezingen afgeloopen zijnde censuur terstond weder zal ingevoerd worden. De bekende advokaat Isambert heeft bij deze gelegenheid eene consultatie in het licht gegeven, die door de heeren BerryerTripier, Couture, SireyBarthe en meer dan dertig andere regtsgeleerden geteekend is en in welke verklaard wordt, dat, volgens hunne meening, indien de censuur ingevoerd wierd door eene ordonnantie vóór de bijeenkomst der kamers de dagbladen zich tot de regtbank van eersten aanleg en verder tot de koninklijke geregtshoven zouden behooren te wenden, om te doen beslissen of de censuur al dan niet wettig ware. De schilder Garneray zal, zoo men verzekert, op uitdrukkelijke begeerte van Z. M. den koning, op kosten van het gouvernement, naar Navarino worden gezonden, om op de plaats zelve schetsen te maken voor eene groote schilderij van den aldaar geleverden zeeslag. De Noord-Amerikaansche wilden (Osages) die, even als de gi raffe, onder de groote gebeurtenissen van den dag, schier geheel waren vergeten, hebben eindelijk de hoofdstad verlaten, en zijn naar Brussel vertrokken. Van Madrid schrijft men, dat van daar nog meerdere troepen naar Barcelona worden gezondenom er bezetting te leggen. Onder anderen moesten de kurassiers der garde en een talrijke artillerie-trein derwaarts op marsch gaan. Men verzekert, dat koning Ferdinand gaarne zou ge zien hebbendat de Fransche troepenwelke Barcelona hebben ont ruimd niet naar hun land keerdenmaar in Katalonie gekantonneerd bleven. Katalonie is ver van gerust te zijn. Overal heerscht aldaar schrik, waartoe het zenden van militaire kommissiën naar de verschillende distric ten niet weinig medewerkt. Te MataroManresa en Vich worden vele menschendie aan den opstand deel gehad hebben met den dood ge straft. Deze twee laatste plaatsen zuilenden rang van steden verliezen. Bijna overal worden de stedelijke regeringen veranderd. De leden der mu- nicipaliteit van Barcelona zijn verbannen, te weten de graaf de Solteme naar Girona, de marquis d'Alferas naar Villefrancbe en de graaf de Pe- ralada naar Peralada. Voor den marquis de la Torre vreest men een erger lot. De Fransche ambassadeur, graaf de St. Priest, zal den koning van Spanje bij zijnen intogt in Barcelona vergezellen. I11 de provincie Soria is eene zamenzwering ontdektdie met den opstand van Katalonie scheen in verband te staan. Eenige lieden"die daaraan schuldig waren, en onder deze verscheiden geestelijken, zijn gevat en naar Valladolid gevoerd waar men spoedig hun vonnis zal opmaken. NEDERLANDEN. GENT den 3 december. Uit Rijssel wordt van den 2 dezer gemeld dat de zes Osages of Wilden den 28 november aldaar van Parijs zijn aangekomenen bij hunne komst in hun logement door den prefect zijn bezocht. De twee volgende dagen hebben zij den schouwburg met een bezoek vereerd. Voor het einde van het stuk stond Marcharthitah- toongahof de orateurtevens de oudste hunnerop en bedankte het publiek. Hij drukte zich uit in de Osagische taal, die meer naar het gejank van honden, dan naar eene menschelijke taal gelijkt, De tolk heeft gezegd dat dezë aanspraak béteekende dat men hen te Havre, Rouen en Parijs wel had ontvangenmaar nergens zoo goed dan te Rijssel. De orateur maakt, onder het spreken, gelijk meer redenaars, veel gebaarden; ook slingert hij zijne handbijl met vaardigheiden op eene vrij dreigende wijze heen en weder intusschen schijnt hij goed aardig en ziet er zelfs vergenoegd uit. Zijne medgezellen betoonden zich zeer verheugdzoo ook de beide dames; doch allen houden zich weinig met het tooneel bezig en zien de acteurs met een dom gezigt aan. Zij worden door den kolonel Delaunay vergezeld. 's HERTOGENBOSCH den 29 november. In den avond van den 27 dezer isbinnen de gemeente St. Oedenrodeeen moord gepleegd aqn den persoon van Francis van Dijk, oud 20 jaren, geboren alhier, die als schoenmakersgezel aldaar woonachtig was. De vermoedelijke dader hiervan is zekere Comelis Moeskops, metselaar, oud 23 jaren, geboren en wonende te St. Oedenrodewelke hem, zoo het schijnt, met een mes een steek boven in de regterdij heeft toegebragtde slagader ge troffen zijnde, is hij, niettegenstaande de verleende heelkundige bijstand, ten gevolge van het veelvuldige bloedverlies, een uur na de verwon ding, overleden. Opgemelde C. Moeskops heeft, tot nog toe, zijne mis daad niet beleden. De beschuldigde, benevens de declaratie der getuigen, die dezelve handgemeen hebben gezien, benevens het met bloed bevlekte mes, het welk in een tuin tegenover het gebeurde gevonden is, en de verdere -OC deze zaak betrekking hebbende stukken, zijn ter dispositie gestel*' van den heer officier der regtbank te Eindhoven. GRONINGEN den 29 november. Van den 23 tot en m"- den 29 dezer zijn alhier geboren 13 kinderen, en overleden 30 pe"'onen. 's GRAVENHAGE dan 3 december. Bij Koninklijk 'esluit van dfn 27 november wordt bepaald „Art. 1. Gedurende de maand januarij des jaar '828, zullen alle overgeblevene oude lands en provinciale koperen'Guntenen alle ande re nog in omloop zijnde koperen munten, büJen a'gemeenen rijks-kas sier te Brussel, en bij deszelfs agenten, in -ie steden en plaatsen, wgar deze gevestigd zijn, bij het gewigt, kun-n worden overgebragt en ver wisseld, op den voet van één Nederla^0'1 Ponc^ °ude koperen munten, voor een gulden fi), mits de 0* ecnmaal aangebodene hoeveelheid niet minder dan een zoodanig />e»j'oec'r?l»e* 2. De plaatselijke besturen -"'en» 'n het belang van hunne ingeze»

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1