- J| N°. i45. MIDDELBURGSCHE COURANT. 3 Dingsclag BP den 4 December. NIEUWSTIJDINGEN NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. tt; D U I T S C II L A N D. WEENEN den 20 november. De Oostenrijksche Beobachter spreekt de door sommige Fransche dagbladen vermelde tijding tegendat de verwoesting van de Turksch-Egyptische vloot, in de haven van Na- varino, ook een aantal bij dezelve zich bevindende Oostenrijksche sche pen getroffen heeft. Er heeft, volgens dit blad, zich geen enkel Oos tenrijkse!) oorlogs-vaartuig in de haven van Navarino bevonden; en wat vijf koopvaarders onzer natie betreft, die men wil dat zich bij de van Alexandria uitgeloopene groote vloot bevonden hieromtrent zegt het zelve onder anderen: „Deze hadden het regt, op eigen gevaaren zon der dat daaruit voor de keizerlijke regering eenige verbindtenis of ver antwoordelijkheid voortvloeit, of hare waardigheid op de eene of andere wijze daardoor kan lijden, vracht van de agenten van den pacha van Egypte, even als van ieder ander bijzonder persoon, aan te nemen. En ofschoon wij nog niet nader van het lot dier vijf schepen ondcrrigt zijn, en zelfs de namen derzelve niet kennenzoo hebben wij echter geene reden om te duchten, dat, wanneer niet het toeval hen in de catastro- plie van Navarino heeft ingewikkeld, eenige gewelddadigheid tegen hen zal worden gepleegd." In dit stuk wordt ook gezegd, dat de kei zer, om gewigtige staatkundige redenen, besloten heeft, de in dezen verderfelijken oorlog betrachte dadelijke onzijdigheid verder getrouwe lijk na te komen. De Grieken worden in dit artikel muitelingen ge noemd. CROOT-BRITTANJE. LONDEN den 28 november. Ook hier zijn officiële berigten uit Konstantinopel tot den 5 dezer aangekomen, welke behelzen, dat de divan kennis droeg van den slag van Navarino en bezig was te be raadslagen over de hernieuwde voorstellen van de geallieerde ambassa deursom tot het traktaat van bemiddeling toe te treden. De uitslag dier overwegingen wist men nog nietdoch zeker was hetdat de ne derlaag der Turksche en Egyptische vloten de Porte niet bewogen had om dadelijk in de vorderingen der verbonden mogendheden toe te stem men. Sedert vier dagen was de tijding van deze nederlaag bij het Turksch gouvernement bekenden niets deed blijken dat deszelfs be wegingen door eenige vrees verlamd waren. De onderhandelingen wa ren weder aangeknoopt, er waren weder voorstellen ontvangen, en over deze werd beraadslaagd toen, de laatste berigten van daar afgingen. Met óngemeene deelneming ziet men hier op de edele pogingen van dat uitgelezen ligchaam van burgers, de kiezers van de kamer van afgevaardigden in Frankrijk, om in hun vaderland vrijheid, gelijkheid voor de wetnationale onafhankelijkheidnuttige wetenschap maatschap pelijke verbeteringen de godsdienst zelve te handhaven en te doen ze gepralen op verbasteringbarbaarschheiddweepzucht, bijgeloof en hui chelarij. Dat eerwaardig ligchaam gedraagt zich niet slechts een groot volk waardig, het verdiént niet slechts den dank der Fransche natie alleen, het verdient' ook de toejuiching en erkentelijkheid van alle volkenaan welken de zegeningen der vrijheid bekend zijn, en die dus het gemis daarvan waarderen kunnen. Het gevolg van deze pogingen moet zijn de val van een sijscema van dubbelhartigheid en van dwingelandij, onder den naam van gouvernement, en het herstel van Frankrijk in het genot van die weldaden, welke het bij het charter beloofd waren, maar welke stuksgewijs, en in spijt van het charter, aan hetzelve ontwrongen zijn. Het herstel dier weldaden moet niet slechts voor Frankrijk, maar ook voor andere volken eene bron van zegening worden. Ondertusschen kennen wij maar al te wel het karakter' van den heer de Villèleom niet te wetendat hij tot het uiterste zal trachten op den ministerielen zetel te blijven, en dat het moeijelijk zal vallen om hem dien te doen verlaten maar minder moeite zal het misschien kosten om hem van sijstema te doen veranderenen in vele opzigten te doen toegevenbij de geestelijkheid althans was zijne opregtheid sedert lang in verdenking. Met brieven van Lissabon van den 17 dezer heeft men een brief ontvangen, door den infant don Miguel aan zijne zuster de prinses-re gentes geschrevenwaarbij hij zijn voornemen verklaart van vol gens de bestaande constitutie te zullen regerenen verlangtdat dit ter kennis der natie gebragt worde; tevens verzoekt hij de regentes, een fregat en eene brik naar Falmouth te zenden, om hem van daar naar Lissabon over te brengen. F R A N K R U K. PARIJS den 27 navember. De arrondissements-verkiezingen zijn thans alle bekend. De partij der oppositie heeft daardoor 175 en die der mi nisterielen 88 afgevaardigden verkregen. De verkiezingen in de groote collegien zijn begonnen. Parijs heeft de 4 kandidaten der oppositie de heeren de Laborde, Odier, Vassal en Lefebvre verkozen. Te Ver- sailles zijn ook 3 opposanten, de heeren de Bizemont, Oberkampf en Jouvenselbenoemd. Daarentegen is het ministerie geslaagd om in som mige andere plaatsen eenige zijner vrienden, en onder deze den heer de Salaberryte doen verkiezen. Waarschijnlijk is het, dat de ministeriele partij bij den afloop der verkiezingen de minderheid zal hebben; doch nogtans schijnt de heer de Villèle den moed niet op te geven, en som migen meenendat, daar onder de verkozen opposanten een aanzienlijk getal lieden gevonden wordtdie tot de zoogenaamde roijalistische par tij behooren, hij trachten zal zich daarmede te verzoenen, om hen van de liberalen af te scheiden, en hen te voegen bij de ministeriele leden der kamer, hetwelk hem, zoo hem dit gelukken mogt, de meerderheid zou verzekeren, en hetgeen hieraan eenig geloof bijzetis de zorg van het ministerieel blad om slechts twee partijen te willen zien in de ver kozen afgevaardigden, namelijk de liberalen en de koningsgezindenzijn de er, zoo de berekening van dat blad doorgaat, 178 koningsgezinde en 122 liberale gedeputeerden benoemd. Tot nog toe heeft het den minister van justitie, den heer de Peyron- net, niet mogen gebeuren om tot afgevaardigde benoemd te worden. De gewezen president der kamér, de heer Ravez, is te Rijssel ver kozen. De heer Roiier-Collnrd is in acht collegien tot lid van de kamer der afgevaardigden benoemd. Men spreekt van het spoedig herstel der censuur. De beruchte opper-Censor de Bofiald is weder in de hoofdstad aangekomen. BRUSSEL den 28 november. De aalmoezenier Percelledie voor het hot van assises van Antwerpen teregt heeft gestaan, wegens hét verwekken van onlusten in de kolonie Wortelis door dat hof veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. AMSTERDAM den 29 november. De hoog eerw. hooggeleerde heer Abm. des Amorie van der Hoevenheeft gisteren zijnen post als hoog leeraar aan de kweekschool der Remonstranten, in derzelver kerk alhier aanvaard met het houden eener plegtige redevoeringDe germano theo loge, literarum sacrarum interprete-, dat is: Over den echten godgeleerde een uitlegger der heilige schrift. ARNHEM den 30 november. Ter vervulling der vacature alhier, veroorzaakt door het emeritaat van Ds. A. IV. Haselaar is, na verkre- gene handopening, op gisteren door den grooten kerkeraad der Hervorm de Gemeente geformeerd het navolgende i2ta! predikanten: Ds. .7. Smits, te Renkum en Heelzum; C. G. Montijnte Middelharnis.7. C. Riehm, te Zalt-BommelH. P. de Iianterin den Briel; .7. Gun ning, te VlaardingenC. Lamers, te Harderwijk; .7. Sanneste Veen- dam; C. IV. Kerstente Rhenen.7. Steenmeijerte Elburg; .7. .7. Ro- seboomte Waddinxveen.7. S. IVorte Gorinchem, en J. B. Baren- brughte Doetinchem. 's GRAVENHAGE den 30 november. In de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Genera^lvan gisteren is ingekomen eene konink lijke boodschap, ten geleidé van een ontwerp van wet, betrekkelijk eenige wijzigingen in het tarief der regten op den in-uit- en door voerbenevens eene memorie van toelichting ter ontwikkeling van da redenen welke tot deze wijzigingen aanleiding gegeven hebben. In deze vergadering zijn de kandidaten benoemd voor den opengeval len post bij de algemeene rekenkamer, en verkozen de heer J.J.A.van Willigenlid der provinciale staten van Limburg en van den raad der stad Hasseltburgemeester der gemeente Schuelentot eersten kandi daatde heer Julien Strens, van Brussel, regtsgeleerde en lid der ge deputeerde staten van Zuitf-Brabandtot tweeden kandidaat, en de heer G. L. .7. d"Elderenreferendaris bij den Raad van State en adjunct secretaris der algemeene commissie van Iikwidatie, tot derden kandidaat, welk drietal door eene commissie aan Z. M. zal worden aangeboden. De vergadering is gescheidenzonder bepaling van den dag voor de volgende bijeenkomst. Gisteren is de voormalige koning van Zweden, Custaaf Adolf uit Utrecht alhier aangekomen. Zijn verblijf is zeer kortstondig ge weest; reeds is hij wederom naar Rotterdam vertrokken. De papieren van Batavia, tot den 11 augustus, met de Tasman aangebragt, maken nog geene melding van nieuwe onderwerpingen van inlandsche hoofdenen behelzen voorts weinige bijzonderheden omtrent de staatkundige en militaire aangelegenheden van |ava. Uit den inhoud van het blad van den 31 julij blijkt echter, dat destijds de vijandelijk, heden in de vorstenlanden nog voortduurdendat de inlanders herhaalde malen op de bezetting van Passar-Gédé waren aangevallendoch af geslagenen dat zij, in weerwil der geledene verliezen, zich hardnek- kiglijk in de nabijheid van Djocjocarta poogden te vestigen. Den 2 augustus is een der schepenwelke den 2(5 aprilmet een deel der troepen van de Wassenaar, uit Texel is gezeild, gevoerd door kapitein Blomte Batavia aangekomen. MIDDELBURG den 3 december. Wegens Konstantinopel zijn geene latere en nadere berigten ontvangen, dan die wij kortelijk in ons vorig No. hebben opgegevendoch uit Weenen den 23 november deelt de Beobachter dit berigt mede „Een brief van Salonika, van den 4 november, meldt, dat, ter za ke van de gebeurtenis van Navarinode Fransche consul en de Engel- sche agent zich den 3met hunne familien en de verdere personen der beide natiën, hebben ingescheept, en dat de pacha hunne consulaten heeft doen verzegelen." Volgens een' brief uit Parijs van den 30, te Gent ontvangen was er sedert drie dagen grootelijks kwestie wegens eene verandering van het ministerie; de val van Villèle werd ten minste als zeker be schouwd. Als aanstaande constitutionele ministers werden de heeren Dessoles, Royer-CollardRoy en Louis genoemd. De zaak van het charter werd stellig gewonnen verklaard. Frankrijk gaat een nieuw tijd vak te gemoetde wettige omwenteling is bewerktstelligdde val der Jezuiten is aanstaande. Deze brief meldt ook, dat de policie over tuigd was van de onlusten van den 19 te hebben verwekt. De graaf de Celles is weder naar Rome, en de minister van bin- nenlandsche zaken van Brussel naar 's Gravenhage vertrokken. VLISSINGEN den 2 december. De Engelsche sloep Sterling Cast Ie kapt, M. Gall, komende van Cardif en Bristol en naar Rotterdam gedes- tinee'dmet eene lading ijzer, is op dingsdag den 27 laatstl. op de hoogte van het fort den Haak, omhoog geraakt en aldaar blijven zitten; men is bezig met de lading zoo veel mogelijk te lossen. Kapitein S. Bale voerende het schip Maine den 16 augustus 1827 van Padang naar Antwerpen vertrokken, rapporteertdat op eerst- gemelde plaats met schade binnen was geloopen het schip Middelburg, kapt. F. Jonker, welke moest lossen om te repareren. Sedert onze laatste zijn alhier ter reede gekomen Den 28 november, de Jonge Sophiekapt. J. F. Muysvan Londen naar Rotterdam bestemdmet stukgoederen. De Harmoniekapt. A. Visser, van Bordeaux naar Gent, met Wijn. Den 1 decemberde Johannakapt. P. H. van Goens van de Ma- rennes naar Ostendemet zout. Ook zijn, van den 28 november tot heden voor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen De Hoopkapt. J. G. Patje van St. Martin met zoutde Jonge Fer- dinandkapt. J. J. Doesken, van Caen met pleistcrsteende Nieuwe Union kapt. j. van den Broeke, van Londen met koopmans-goederen de Brabanderkapt. R. R. de Haan, van Bordeaux, met wijn; tht Ceurrierkapt. C, G. Watkinsvan HaTtymet koflij en tabak; Nep.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1