N°. i43. MIDDELBURGSCHE COUR A Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCIILAND. FRANKFORT den 22 november. Z. M. de koning van Beijeren heeft den 17 dezer, in persoon, de vergadering der stenden met veel plegrigheid geopend. Bij deze gelegenheid heeft Z. M. eene redevoe ring gehoudenwaarin hoogstdczelve zijne groote gehechtheid aan de grondwet en aan de grondwettelijke instellingen heeft te kennen gege ven, en waarin hij betuigt, niets liever te wenschen, dan de gebreken, welke in die grondwet aangewezen zijn, langzamerhand te helpen ver beteren om dezelve op die wijs tot de meest mogelijke volkomenheid te brengen. Z. M. kondigt verder aandat de geldmiddelen zich in gunstigen toestand hevinden dat hij voornemens is, aan de kamer re glementen'te doen aanbieden, tot bevordering van den landbouw en van den koophandel, en eindigt met de verklaring, dat hij een vol vertrou wen stelt in zijne geliefde en getrouwe stenden, met wie hij hoopt, onder den Goddelijken zegen, het heil van Beijeren te bevorderen. Men schrijft uit Genevedat het getal der leerlingen in het Je- suiten collegie te Chambery zoo groot is geAvorden, dat men hetzelve Zal moeten uitleggen. GROOT-BRITTAN.JE. LONDEN den 21 november, üe Hampshire Telcgrapheen dagblad van Porstmouthbehelst de volgende bedenkingen over den zeeslag van Navarino Wij bemerken dat eenige dagbladen van Londen geneigd zijn om een' blaam op den dapperen admiraal Codrington te werpen, ter zake, zoo zij zeggen van de vijandelijke houding welke de vereenigde eska ders hebben aangenomen, om in de haven van Navarino te dringen, hetgeen, volgens die dagbladen, aanduidde, dat men voornemens was de vijandelijkheden te beginnen. Eene zoodanige redenering zoude ons geenszins bevreemdenindien wij niet wisten dat ook een voormalig minister van Z. M.die ondertusschen beter behoorde onderrigt te zijn aah deze ongegronde beschuldiging deel nam. De maatregel om eenen wapenstilstand tusschen de Grieken en Turken te vorderenkan als een groot staatkundig geschil-punt, ter discussie worden gebragt; maar hét past niet om zich te hechten aan het gedrag des admiraals, die in last had dezen maatregel te verwezenlijken; want het is uitgemaakt, ten minste in het oog van alle zeelieden, dat hij zich gedragen heeft met eene voorzigtigheid en moedeenen wapen-broeder van onzen on- sterfelijken Nelson waardig. Het is intusschen van belang aan degenen, welke zulks niet schijnen te wetenen die hierdoor in eene wonder bare dwaling zijn vervallen, kenbaar te maken, dat, naar het gebruik van alle natiën oorlogschepen van verschillende landen nimmer nade ren zonder strijdvaardig te zijn, en dat Engelsche schepen, door eene staats-orderhiertoe bijzonder zijn verpligc. De bevelhebbers der ver eenigde vloten zonden zich dus zeer strafwaardig hebben gedragenin dien zij onvoorbereid waren geweest op eene gebeurtenis welke hun vredelievend binnenkomen in- de haven van Navarino is gevolgd." Zie hier eenige uittreksels uit partikuliere brieven, van officieren des gemelden Engelscben eskaders: Een hunner, van het schip Azia, schrijft: De admiraal is als door een wonder aan den dood ontsnapt. Ik was naast zijne zijde op het dek; ik zag verscheidene braven aan onze voe ten uitgestrekt, terwijl de kogels als eene hagelbui om ons henen vie len; wij hadden te gelijk 4 A 5 Turksche schepen, die in het midden van het eskader waren gedrongen, te bestrijden." Een ander, van hetzelfde schip, meldt: Gedurende het gevecht raakten verscheidene Turksche schepen in brand, en vlogen, met eene verschrikkelijke uitbarsting,, in de lucht. Meer dan 50 schepen werden, voor het einde van den slag, eene prooi der vlammen. D'e Azia en de Genua hebben hunne fokkemasten verlo ren. De Albion heeft ook aanmerkelijk geleden. Gedurende den slag waren de schepen der geallieerden elk oogenblik iu gevaar om in aan raking met de brandende schepen te komendie in alle rigtingen los barstten." Een officier van de Dartmouth schrijft, van den 22 october: Toen de luitenant Fitzroy sneuvelde, viel hij in de armen van den jongen Forbesdie den aanvaller te gelijk met een pistool ter neder schoot. Deze dappere daad verbitterde de Turksche equipagie zooda nig, dat een hunner, tot drie malen toe, te vergeefs zijn pistool op Forbes loste. Eindelijk, verwoed van zijn doel te hebben gemist, wierp hij het pistool Forbes in het aangezigt, waardoor hem de lip werd opengescheurd." FRANKRIJK. PARIJS den 22 november. Gisteren heeft Z. M. raad van ministers gehoudenwaarbij Z. K. H. de dauphin is tegenwoordig geweest. Waar schijnlijk zijn de groote gebeurtenissen van den dag in dien raad behan deld. Reeds is er eene geregtelijke instructie aangevangen tegen de verstoorders der rust, en de substituut van den officier, de heer de la Palmebenevens deregter van instructie, de heer Leblond, hebben reeds op de plaats zelve de noodige inlichtingen genomen. Van den anderen kant zijn er echter verscheidene personen van de fatsoenlijke burgerklas se, die hunne klagten bij de overheid hebben ingebragt, wegens zware hun door de gendarmerie toegebragte verwondingen. Yolgeus telegraphische berigten, is het linieschip de Conquerant den 20 van Brest onder zeil gegaan, ten einde zich bij het smaldeel van den vice-admiraal de Rigny te voegen. Berigten uit Lissabon melden, dat de prinses-regentes de buiten gewone cortes heeft opgeroepen, om, ingevolge art. 97 der constitutie, den eed van den infant don Migliel, als regent des koningrijks, af te ne men. Geruchten omtrent verandering van het Portugesche ministerie worden voor alsnog niet bevestigd. NEDERLANDEN. MTDDELHARNIS den 20 november. De kwijnende /elvaart dezer plaatswelke voor een derde gedeelte van de visscherij bestaatbegint te herleven; Onlangs zagen wij een nieuw sloepschip van eene onzer scheeps-timmerwerven afloopen en wij koesteren gegronde hoopdat nog in den loop van dit jaar twee dergelijke viseh-vaartuigen alhier zul len worden op stapel gezetook werden wij dezer dagen verblijd door de aanmerkelijke en geheel buitengewone vischvangst van negen onzer den 29 November, vaartuigen, die tusschen den 13 en 17 dezer maand hebbeti gevange* 21,322 schelvisschen en 1074 kabeljaatiwen (de platvisch hieronder ge rekend) zoo dat elk vaartuig een getal van omtrent 2500 visschen heeft aangebragt. Het een en ander geeft ons hoop dat deze aanzienlijke plaats weldra tot den bloei van vorige jaren zal terugkomen. MIDDELBURG den 28 novemberDe oproerigheden hebben zich te Parijs, sedert den 20, niet meer herhaald; de rust was sedert Volkomen hersteld de Winkels waren geopend en de inwoners kondin Veilig door de straten gaan. De Constitutionnel meentdat de op den avond Van den 21 genomene maatregelen, even goed op dien van den 20 .ert 19 zou den kunnen zijn genomen, om dat het bescuur er van onderrigt was. Eenige patrouillesin tijds uitgezonden en stil en rustig door de me nigte heen en weder getrokkenhadden gemakkelijk beletdat deze be- wegingen Zulk eene hoogte hadden bereikt. Men heeft, bij deze gele genheid, de onder het bestuur van het tegenwoordig ministerie afgeschaf te nationale garde, die bijzonder geschikt was om orde en rust te hand haven en de laagste volksklasse in bedwang te houdenzeer gemist. Het Fransche gouvernement heeft depeches van den generaal Guil- leminotdeszelfs ambassadeur te Konstantlnopelgedagteekend den 5 november, ontvangen. Alles was in die hoofdstad rustig, niettegen staande de tijding van den slag van Navarino aldaar sedert Vier dagen was bekend. De vertegenwoordigers der drie hovenonderteekenaars van het traktaat van Londenwenddengezamenlijk met den Oostenrijk- schen gezant, hunne pogingen bij de Porte aan, om door deze gebeur tenis de toetreding van den divan tot de bevrediging van Griekenland te erlangen. Op het oogenblik van het vertrek des couriers bad men nog hoop hierin te slagen. Ook te Weenen waren er berigten van Konstantinopel van den 5 ontvangen, volgens welke aldaar alles in rust was. Deze berigten had den den 21, te Frankfort, eenen gunstigen invloed op de Oostenrijk- sche fondsen gehad. Van Brussel den 26 meldt men dat de gedeputeerden van het bis dom vanMechelen, belast om aan den Koning, uitnaam van den Prins de Mèan aarts bisschop van Mechelen en de verdere geestelijkheid hunne erkentenis te betuigen voor de gesiotene conventie met den Paus, de eer hebben gehad bij Z. M. te worden voorgesteld, en met die voor komende vriendelijkheid zijn ontvangen, welke hoogstdenzelven onder scheidt. Deze heeren hebben Z. M. een exemplaar overhandigd vatl het mandement dat de gemelde aartsbisschop heeft uitgevaardigd om de afkondiging van het concordaat te vergezellen. Zij hebben vervolgens een gehoor bij den minister van binnenlandsche zaken en den graaf dé Celles gehadde minister heeft zich bij de lezing van dit mandement zeer voldaan betoond. Bij dit stuk wordtonder anderenbepaald dat op den eersten zondag van den advent, in alle de kerken van het bisdom, de plegcige mis van dankzegging zal worden gezongen, gevolgd van een Te Deum en gebeden voor den Koning en den Paus. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken is den 24 te Brus sel gearriveerd. Ook is de graaf de Celles aldaar aangekomen. Den 19 november overleed te Leyden, in het 78ste jaar zijns levensmr. Eduard Hagemanhoogleeraar in de regten eerst te Duis burg en Harderwijk en sedert 1796 aan 's Rijks hooge school te Leyden. Ten gevolge der verkregene abolitie, is de heer le Sage ten Broek den 24 uit zijne gevangenis te 'sHage ontslagen. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 26 november. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en heden van onze reede naar zee gezeild Emanuelkapt. J. S. Terkelsen, naar Hamburg, met koffij en suiker; en Rebecca kapt. Johu Anderson naar Huilmet stukgoederen. Volgens berigt was kapitein Daniël Frederich Lentz voerende de Lubekker brik die Travevan Petersburg naar Brest gedestineerdmet eene lading hennep op den 23 dezer in goeden staat zeilendeop een afstand van vijf Duitsche mijlen, Z. ten O. 4 O.van kaap la Hogue, en had 29 dagen reis zijnde alles wel aan boord. BESTUREN Eir ADMINISTRATIEN. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE brengt, ingevolge het door Z. M. goedgekeurde Re glement wegens de overschrijvingen van Aandeelenter kennis van de belanghebbenden i°. Dat de overschrijvingen bij Verkoopbehalve bij de Directie te 'sGravenhagezullen kunnen geschieden bij hare Agenten te Amster dam Antwerpen en Rotterdamen bij de Aigemeene Nederlandsche Maatschappij ter Begunstiging van de Volksvlijt te Brussel, door wiea de verklaringen tot VerkÓop, volgens het aldaar bekend Model, in de Registers van Overdragten ingeschreven en van wege de Directie getee- kend zullen worden, gelijk mede door de Koopers en Verkoopers, of hunne gemagtigden daartoe, bij Notariële Volmagtgeautoriseerd; zul lende van de plaats gehad hebbende overschrijving, op de stukken zelve* behoorlijke aanteekening worden gedaan. 20. Dat, bij allen anderen overgang van eigendom, buiten Verkoop de Aandeelen op de regtverkrijgenden zullen worden overgeschreven op vertooning van voldoende bewijzen en deze overschrijvingen slechts kunnen geschieden bij de Directie der Maatschappijaan welke de höu.- dersdie de overschrijving begeerende noodige stukken kunnen toe zenden, door de tusschenkomst van hare Agenten, die van de overge- nomene stukken repu zullen afgevenom bij teruggave weder te wor den ingetrokken. 3°. Dat, gelijk bij de Artikelen van Overeenkomst bepaald is, de kosten van alle overdragten op TJ ten honderd zijn vastgesteld, en voor het afgeven van Nieuwe Stukkentegen intrekking en onbruikbaarnaa. king der Oude, 50 Cts. per stuk zal worden betaald, en daarenboven het beloop van het Zegel en verdere uitschotten. *s Gravenhageden 17 November 1827. G. SCHIMMELPENNINCK, President. DÊ CLER.CQ, Secretaris. co

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1